SECaaS – co oznacza Security as a Service?
Cloud 16 lutego 2023 5 minut czytania

SECaaS – co oznacza Security as a Service?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia chmura. Wybierając rozwiązania typu cloud computing, można usprawnić wiele kluczowych procesów informatycznych, takich jak zarządzanie siecią czy przechowywanie danych. To samo dotyczy potrzeb firm w zakresie bezpieczeństwa. Przeczytaj, co SECaaS może zrobić dla Twojego biznesu.

SECaaS to opcja na cyberbezpieczeństwo dla małych firm


Istnieje jeden istotny powód, dla którego usługi cyberbezpieczeństwa zyskują na znaczeniu w firmach: stale rosnące zagrożenie złośliwymi atakami na infrastrukturę IT. Każda organizacja, która poważnie myśli o prowadzeniu biznesu online, będzie musiała wcześniej czy później zainwestować w jakąś architekturę bezpieczeństwa, aby chronić siebie i swoich klientów.

Dla tych firm, które nie mają możliwości technicznych, aby wdrożyć wewnętrzne rozwiązanie bezpieczeństwa, powstało Security as a Service (SECaaS). Z naszego artykułu dowiesz się, na czym takie rozwiązanie polega w praktyce i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.

Co to jest Security as a Service (SECaaS)?


Security as a Service (SECaaS) to szczególny model licencjonowania oprogramowania. Pod tym pojęciem kryją się dostarczane w chmurze outsourcingowe usługi cyberbezpieczeństwa. Zapewniają one ochronę przed zagrożeniami i atakami, na które narażona jest każda firma. Narzędzia udostępniane w ramach SECaaS umożliwiają wielopłaszczyznowe i kompleksowe podejście do ochrony danych oraz systemów IT.

Jeśli postawisz na rozwiązania SECaaS i wybierzesz odpowiednią ofertę, zaoszczędzisz zasoby ludzkie i finansowe. Eliminuje to konieczność tworzenia własnej infrastruktury oraz inwestowania w rozwój i bieżące utrzymanie działu IT.

Przewaga SECaaS nad własną infrastrukturą – zalety Security as a Service


Jeśli postawisz na rozwiązania SECaaS i wybierzesz odpowiednią ofertę, zaoszczędzisz zasoby ludzkie i finansowe. Usługi szyfrowania danych w chmurze wynikające z Security as a Service są udostępniane w modelu subskrypcji (najczęściej w kilku pakietach do wyboru), dzięki czemu zapłacisz tylko za to, czego w danym momencie będzie potrzebować Twoja firma. Eliminuje to konieczność tworzenia własnej infrastruktury oraz inwestowania w rozwój i bieżące utrzymanie działu IT.

Oprogramowanie Security as a Service nie jest umieszczane na fizycznej maszynie użytkownika, ale przechowywane na serwerach u zewnętrznego operatora, np. firmy hostingowej. Usługi działające w chmurze nie są tym samym ograniczone do konkretnego sprzętu czy systemu – mogą działać niezależnie od miejsca i czasu.

Rozwiązanie SECaaS staje się coraz bardziej popularne w przypadku infrastruktur korporacyjnych jako sposób na uproszczenie obowiązków wewnętrznego zespołu ds. bezpieczeństwa.

Usługi bezpieczeństwa danych w chmurze mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym biznesie, niezależnie od profilu działalności.

Jakie są pozostałe korzyści płynące z SECaaS?

  • Usługi działające w chmurze są łatwe we wdrażaniu, konfigurowaniu i użytkowaniu. Dzięki SECaaS specjaliści IT nie muszą instalować oprogramowania antywirusowego, konfigurować filtrów spamu i wdrażać innych narzędzi zabezpieczających na każdym komputerze lub serwerze z osobna. Security as a Service umożliwia bowiem korzystanie z tych samych narzędzi za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
  • Z SECaaS pracujesz zawsze z aktualnymi narzędziami bezpieczeństwa. Aby oprogramowanie antywirusowe było skuteczne i użyteczne, musi być na bieżąco aktualizowane o nowe bazy wirusów i poprawki bezpieczeństwa. SECaaS zawsze zapewnia dostęp do najnowszych narzędzi.

Za zarządzanie aplikacjami, w tym aktualizowanie oprogramowana, w całości odpowiedzialny jest dostawca usług, dlatego użytkownik nie musi martwić się podejmowaniem działań w tym kierunku.

  • Skalowanie i elastyczność. Piękno rozwiązań odpowiedzialnych za szyfrowanie danych w chmurze polega na tym, że można natychmiast zapewnić wszystkim użytkownikom dostęp do nowych narzędzi. Usługi SECaaS są dostarczane na żądanie, dzięki czemu, w zależności od indywidualnych potrzeb, można wykupić nowe oprogramowanie, nie martwiąc się o obciążenie infrastruktury sprzętowej i sieciowej.
  • Kolejne zalety bezpieczeństwa danych w chmurze to dostępność i mobilność. Rozwiązania SECaaS są hostowane w chmurze, dzięki czemu można mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik: służbowego laptopa, tabletu czy prywatnego smartfona. Każde połączenie jest sprawdzane i szyfrowane przez usługi Security as a Service.
  • Wybierając SECaaS, zyskujesz pełną automatyzację zadań i procesów, która pomaga analitykom ds. bezpieczeństwa i zespołom IT skoncentrować się na innych strategicznych inicjatywach, a jednocześnie szybciej i dokładniej reagować na cyberataki i pojawiające się zagrożenia: od wykrywania słabych punktów, przez ostrzeganie i raportowanie, po przeprowadzanie działań naprawczych.

Bezpieczeństwo jako usługa — przykładowa funkcjonalność SECaaS


Zakres dostępnych obecnie usług SECaaS jest szeroki i zapewnia możliwie najbardziej kompleksową ochronę. Potrzeby w zakresie bezpieczeństwa każdej firmy są jednak inne. Zależy to głównie od jej wielkości, sektora, w którym działa oraz prawa, które ma wpływ na działalność gospodarczą. Niektóre przykłady wykorzystania Security as a Service obejmują:

  • Ochronę i zapobieganie utracie danych (Data Loss Prevention, DLP). Usługa SECaaS dostarcza narzędzia, które chronią, monitorują i weryfikują bezpieczeństwo wszystkich danych, niezależnie od tego, czy są przechowywane, czy używane.
  • Monitorowanie usług sieciowych (Network Security). Rozwiązania Security as a Service pozwalają na ciągłą kontrolę ryzyka poprzez bieżące monitorowanie procedur bezpieczeństwa usług sieciowych.
  • Bezpieczeństwo poczty e-mail (E-mail Security). Szyfrowanie danych w chmurze zapewnia ochronę przed phishingiem, spamem i złośliwym oprogramowaniem.
  • Zarządzanie tożsamością i dostępem (Identity and Access Management, IAM). Usługa SECaaS odpowiedzialna za uwierzytelnianie i analizę dostępu. Dostarcza narzędzia do weryfikacji użytkowników i zarządzania nimi.
  • Szyfrowanie (Encryption). Proces przekształcenia danych w postać nieczytelną.
  • Zarządzanie włamaniami (Intrusion Management). Usługa Security as a Service wykrywa nietypowe zdarzenia i zachowania za pomocą technologii rozpoznawania wzorców.
  • Bezpieczeństwo sieci (Web Security). Zawiera narzędzia i usługi ułatwiające zarządzanie dostępem do sieci oraz dystrybucję, ochronę i monitorowanie usług sieciowych. Istotną funkcją SECaaS jest tutaj ochrona przed atakami DoS / DDoS.
  • Informacje o bezpieczeństwie i zarządzanie zdarzeniami (Security Information and Event Management, SIEM). Usługa bezpieczeństwa w chmurze agregująca informacje o dziennikach i zdarzeniach, które można analizować w czasie rzeczywistym, aby pomóc w wykrywaniu możliwych anomalii i włamań.
  • Skanowanie luk w zabezpieczeniach (Vulnerability Scanning). Wykrywa wszelkie luki w sieci oraz infrastrukturze IT. Ponadto kontroluje aktualne środki bezpieczeństwa i weryfikuje, czy są one zgodne ze standardami branżowymi.

Czy warto zdecydować się na SECaaS?


Niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędność pieniędzy, czy ochronę danych przed zwiększonym ryzykiem zagrożeń, SECaaS przynosi korzyści zarówno dużym, jak i małym organizacjom. Mniejsze, lokalne firmy mogą budować od podstaw złożone zabezpieczenia, a duże firmy mogą łatwo przenieść droższe zasoby do chmury, aby zaoszczędzić na kosztach rozbudowy infrastruktury IT dzięki Security as a Service.

Zasoby oparte na chmurze mogą być również używane w połączeniu z lokalną infrastrukturą do stworzenia sieci hybrydowej. Organizacje mogą zdecydować się na wykorzystanie wszystkich zasobów w chmurze lub zachować model hybrydowy, aby korzystać tylko z zasobów niedostępnych lokalnie. Model SECaaS może wykorzystywać kombinację usług lokalnych i chmurowych w środowisku hybrydowym.

SECaaS: podsumowanie


Pamiętaj, że każda firma podatna jest na zagrożenia. Z tego powodu inwestowanie w zabezpieczenie sieci za pomocą usługi bezpieczeństwa danych w chmurze jest odpowiedzialnym i słusznym wyborem. Przekazanie bezpieczeństwa firmy zewnętrznemu dostawcy wymaga jednak przemyślenia i analizy. Wybierając usługodawcę SECaaS, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  • Dostępność: dział techniczny usług Security as a Service powinien być do dyspozycji klienta 24/7.
  • Szybsze wskaźniki odpowiedzi: postaw na dostawcę, który udziela szybkiej odpowiedzi na Twoje zapytania i błyskawicznie reaguje na różnego rodzaju incydenty.
  • Kompleksowy audyt: wybierz usługodawcę SECaaS, który przeprowadzi audyt zabezpieczeń w Twojej firmie, pomoże w rozpoznaniu zagrożeń i słabych punktów infrastruktury IT oraz zaproponuje rozwiązanie dobrane indywidualnie do Twoich potrzeb.
  • Kompatybilność z Twoimi obecnymi systemami: postaw na kontrahenta, który umożliwia synchronizację systemu SECaaS z już istniejącą, lokalną infrastrukturą.
  • Współpraca z zaufanymi dostawcami: wybierz usługodawcę szyfrowania danych w chmurze, który ma doświadczenie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i współpracuje z najlepszymi w branży dostawcami rozwiązań zabezpieczających.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]