SECaaS – co oznacza Security as a Service?
Cloud 16 lutego 2023 5 minut czytania

SECaaS – co oznacza Security as a Service?

Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia chmura. Wybierając rozwiązania typu cloud computing, można usprawnić wiele kluczowych procesów informatycznych, takich jak zarządzanie siecią czy przechowywanie danych. To samo dotyczy potrzeb firm w zakresie bezpieczeństwa. Przeczytaj, co SECaaS może zrobić dla Twojego biznesu.

SECaaS to opcja na cyberbezpieczeństwo dla małych firm


Istnieje jeden istotny powód, dla którego usługi cyberbezpieczeństwa zyskują na znaczeniu w firmach: stale rosnące zagrożenie złośliwymi atakami na infrastrukturę IT. Każda organizacja, która poważnie myśli o prowadzeniu biznesu online, będzie musiała wcześniej czy później zainwestować w jakąś architekturę bezpieczeństwa, aby chronić siebie i swoich klientów.

Dla tych firm, które nie mają możliwości technicznych, aby wdrożyć wewnętrzne rozwiązanie bezpieczeństwa, powstało Security as a Service (SECaaS). Z naszego artykułu dowiesz się, na czym takie rozwiązanie polega w praktyce i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie.

Co to jest Security as a Service (SECaaS)?


Security as a Service (SECaaS) to szczególny model licencjonowania oprogramowania. Pod tym pojęciem kryją się dostarczane w chmurze outsourcingowe usługi cyberbezpieczeństwa. Zapewniają one ochronę przed zagrożeniami i atakami, na które narażona jest każda firma. Narzędzia udostępniane w ramach SECaaS umożliwiają wielopłaszczyznowe i kompleksowe podejście do ochrony danych oraz systemów IT.

Jeśli postawisz na rozwiązania SECaaS i wybierzesz odpowiednią ofertę, zaoszczędzisz zasoby ludzkie i finansowe. Eliminuje to konieczność tworzenia własnej infrastruktury oraz inwestowania w rozwój i bieżące utrzymanie działu IT.

Przewaga SECaaS nad własną infrastrukturą – zalety Security as a Service


Jeśli postawisz na rozwiązania SECaaS i wybierzesz odpowiednią ofertę, zaoszczędzisz zasoby ludzkie i finansowe. Usługi szyfrowania danych w chmurze wynikające z Security as a Service są udostępniane w modelu subskrypcji (najczęściej w kilku pakietach do wyboru), dzięki czemu zapłacisz tylko za to, czego w danym momencie będzie potrzebować Twoja firma. Eliminuje to konieczność tworzenia własnej infrastruktury oraz inwestowania w rozwój i bieżące utrzymanie działu IT.

Oprogramowanie Security as a Service nie jest umieszczane na fizycznej maszynie użytkownika, ale przechowywane na serwerach u zewnętrznego operatora, np. firmy hostingowej. Usługi działające w chmurze nie są tym samym ograniczone do konkretnego sprzętu czy systemu – mogą działać niezależnie od miejsca i czasu.

Rozwiązanie SECaaS staje się coraz bardziej popularne w przypadku infrastruktur korporacyjnych jako sposób na uproszczenie obowiązków wewnętrznego zespołu ds. bezpieczeństwa.

Usługi bezpieczeństwa danych w chmurze mogą być wykorzystywane w praktycznie każdym biznesie, niezależnie od profilu działalności.

Jakie są pozostałe korzyści płynące z SECaaS?

 • Usługi działające w chmurze są łatwe we wdrażaniu, konfigurowaniu i użytkowaniu. Dzięki SECaaS specjaliści IT nie muszą instalować oprogramowania antywirusowego, konfigurować filtrów spamu i wdrażać innych narzędzi zabezpieczających na każdym komputerze lub serwerze z osobna. Security as a Service umożliwia bowiem korzystanie z tych samych narzędzi za pośrednictwem przeglądarki internetowej.
 • Z SECaaS pracujesz zawsze z aktualnymi narzędziami bezpieczeństwa. Aby oprogramowanie antywirusowe było skuteczne i użyteczne, musi być na bieżąco aktualizowane o nowe bazy wirusów i poprawki bezpieczeństwa. SECaaS zawsze zapewnia dostęp do najnowszych narzędzi.

Za zarządzanie aplikacjami, w tym aktualizowanie oprogramowana, w całości odpowiedzialny jest dostawca usług, dlatego użytkownik nie musi martwić się podejmowaniem działań w tym kierunku.

 • Skalowanie i elastyczność. Piękno rozwiązań odpowiedzialnych za szyfrowanie danych w chmurze polega na tym, że można natychmiast zapewnić wszystkim użytkownikom dostęp do nowych narzędzi. Usługi SECaaS są dostarczane na żądanie, dzięki czemu, w zależności od indywidualnych potrzeb, można wykupić nowe oprogramowanie, nie martwiąc się o obciążenie infrastruktury sprzętowej i sieciowej.
 • Kolejne zalety bezpieczeństwa danych w chmurze to dostępność i mobilność. Rozwiązania SECaaS są hostowane w chmurze, dzięki czemu można mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie, bez względu na to, z jakiego urządzenia korzysta użytkownik: służbowego laptopa, tabletu czy prywatnego smartfona. Każde połączenie jest sprawdzane i szyfrowane przez usługi Security as a Service.
 • Wybierając SECaaS, zyskujesz pełną automatyzację zadań i procesów, która pomaga analitykom ds. bezpieczeństwa i zespołom IT skoncentrować się na innych strategicznych inicjatywach, a jednocześnie szybciej i dokładniej reagować na cyberataki i pojawiające się zagrożenia: od wykrywania słabych punktów, przez ostrzeganie i raportowanie, po przeprowadzanie działań naprawczych.

Bezpieczeństwo jako usługa — przykładowa funkcjonalność SECaaS


Zakres dostępnych obecnie usług SECaaS jest szeroki i zapewnia możliwie najbardziej kompleksową ochronę. Potrzeby w zakresie bezpieczeństwa każdej firmy są jednak inne. Zależy to głównie od jej wielkości, sektora, w którym działa oraz prawa, które ma wpływ na działalność gospodarczą. Niektóre przykłady wykorzystania Security as a Service obejmują:

 • Ochronę i zapobieganie utracie danych (Data Loss Prevention, DLP). Usługa SECaaS dostarcza narzędzia, które chronią, monitorują i weryfikują bezpieczeństwo wszystkich danych, niezależnie od tego, czy są przechowywane, czy używane.
 • Monitorowanie usług sieciowych (Network Security). Rozwiązania Security as a Service pozwalają na ciągłą kontrolę ryzyka poprzez bieżące monitorowanie procedur bezpieczeństwa usług sieciowych.
 • Bezpieczeństwo poczty e-mail (E-mail Security). Szyfrowanie danych w chmurze zapewnia ochronę przed phishingiem, spamem i złośliwym oprogramowaniem.
 • Zarządzanie tożsamością i dostępem (Identity and Access Management, IAM). Usługa SECaaS odpowiedzialna za uwierzytelnianie i analizę dostępu. Dostarcza narzędzia do weryfikacji użytkowników i zarządzania nimi.
 • Szyfrowanie (Encryption). Proces przekształcenia danych w postać nieczytelną.
 • Zarządzanie włamaniami (Intrusion Management). Usługa Security as a Service wykrywa nietypowe zdarzenia i zachowania za pomocą technologii rozpoznawania wzorców.
 • Bezpieczeństwo sieci (Web Security). Zawiera narzędzia i usługi ułatwiające zarządzanie dostępem do sieci oraz dystrybucję, ochronę i monitorowanie usług sieciowych. Istotną funkcją SECaaS jest tutaj ochrona przed atakami DoS / DDoS.
 • Informacje o bezpieczeństwie i zarządzanie zdarzeniami (Security Information and Event Management, SIEM). Usługa bezpieczeństwa w chmurze agregująca informacje o dziennikach i zdarzeniach, które można analizować w czasie rzeczywistym, aby pomóc w wykrywaniu możliwych anomalii i włamań.
 • Skanowanie luk w zabezpieczeniach (Vulnerability Scanning). Wykrywa wszelkie luki w sieci oraz infrastrukturze IT. Ponadto kontroluje aktualne środki bezpieczeństwa i weryfikuje, czy są one zgodne ze standardami branżowymi.

Czy warto zdecydować się na SECaaS?


Niezależnie od tego, czy chodzi o oszczędność pieniędzy, czy ochronę danych przed zwiększonym ryzykiem zagrożeń, SECaaS przynosi korzyści zarówno dużym, jak i małym organizacjom. Mniejsze, lokalne firmy mogą budować od podstaw złożone zabezpieczenia, a duże firmy mogą łatwo przenieść droższe zasoby do chmury, aby zaoszczędzić na kosztach rozbudowy infrastruktury IT dzięki Security as a Service.

Zasoby oparte na chmurze mogą być również używane w połączeniu z lokalną infrastrukturą do stworzenia sieci hybrydowej. Organizacje mogą zdecydować się na wykorzystanie wszystkich zasobów w chmurze lub zachować model hybrydowy, aby korzystać tylko z zasobów niedostępnych lokalnie. Model SECaaS może wykorzystywać kombinację usług lokalnych i chmurowych w środowisku hybrydowym.

SECaaS: podsumowanie


Pamiętaj, że każda firma podatna jest na zagrożenia. Z tego powodu inwestowanie w zabezpieczenie sieci za pomocą usługi bezpieczeństwa danych w chmurze jest odpowiedzialnym i słusznym wyborem. Przekazanie bezpieczeństwa firmy zewnętrznemu dostawcy wymaga jednak przemyślenia i analizy. Wybierając usługodawcę SECaaS, powinieneś wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • Dostępność: dział techniczny usług Security as a Service powinien być do dyspozycji klienta 24/7.
 • Szybsze wskaźniki odpowiedzi: postaw na dostawcę, który udziela szybkiej odpowiedzi na Twoje zapytania i błyskawicznie reaguje na różnego rodzaju incydenty.
 • Kompleksowy audyt: wybierz usługodawcę SECaaS, który przeprowadzi audyt zabezpieczeń w Twojej firmie, pomoże w rozpoznaniu zagrożeń i słabych punktów infrastruktury IT oraz zaproponuje rozwiązanie dobrane indywidualnie do Twoich potrzeb.
 • Kompatybilność z Twoimi obecnymi systemami: postaw na kontrahenta, który umożliwia synchronizację systemu SECaaS z już istniejącą, lokalną infrastrukturą.
 • Współpraca z zaufanymi dostawcami: wybierz usługodawcę szyfrowania danych w chmurze, który ma doświadczenie w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i współpracuje z najlepszymi w branży dostawcami rozwiązań zabezpieczających.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Cloud 29 maja 2024

  Cloud

  Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

 • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Cloud 12 marca 2024

  Cloud

  Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

 • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Cloud 1 lutego 2024

  Cloud

  W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Cloud 14 listopada 2023

  Cloud

  Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]