Usługi w chmurze: Jak wybrać dostawcę rozwiązań chmurowych?
Cloud 3 marca 2021 4 minuty czytania

Usługi w chmurze: Jak wybrać dostawcę rozwiązań chmurowych?

Wraz z popularnością chmury obliczeniowej, wzrasta liczba jej dostawców. Im większa konkurencja na rynku, tym trudniej podjąć decyzję, z której oferty skorzystać. Szczególnie, gdy trzeba ją dopasować także do rodzaju prowadzonej działalności. Jak wybrać dostawcę chmury dla swojej organizacji? Podpowiadamy, na które parametry najlepiej zwracać uwagę.


Przed wybraniem dostawcy chmury, warto rozważyć, czy dana firma będzie w stanie zapewnić kompleksowe usługi, odpowiadające Twojej działalności. Istotne, by dostawca rozumiał zasady funkcjonowania Twojej organizacji. Wówczas będzie mógł zaproponować jak najlepsze rozwiązania techniczne i usługi, wspomagające Twoją firmę. Zastanów się, jaki rodzaj chmury będzie dla Ciebie najlepszy: prywatna, publiczna a może hybrydowa?

Warto dodać, że nawet, jeśli na razie nie planujesz korzystania z chmury hybrydowej, jej korzyści mogą okazać się przydatne w przyszłości. Zwróć uwagę, czy Twój dostawca będzie w stanie ją zapewnić. Istotny jest również wybór modelu chmury (IaaS, PaaS lub Saas), który często zależy od profilu działalności firmy. Jakkolwiek, warto by dostawca miał jak najszerszy obszar kompetencji i rozwiązań chmurowych, zwłaszcza, gdy Twoja firma również ma spore perspektywy rozwoju.

Newsletter-blog-B2B

Usługi i funkcje


Oprócz samych oferowanych usług w chmurze, warto zwrócić uwagę, czy ich aktualizacje występują w sposób łatwy i zautomatyzowany – w tle, bez konieczności zatrzymywania pracy. Dobrze, gdy operator używa standardowych interfejsów programowania aplikacji oraz transformacji danych. Ułatwi to Twojej organizacji połączenia z usługami w chmurze. Upewnij się także, gdzie fizycznie dostawca przechowuje Twoje dane, a w szczególności – ich kopie zapasowe. Dla bezpieczeństwa (np. w przypadku pożaru serwerowni) powinny znajdować się w innej odległej lokalizacji.

Istotną kwestią jest również, z jak wydajna może być łączność pomiędzy naszą lokalizacją a lokalizacją centrum danych dostawcy usług chmurowych. Ma to duży wpływ na codzienną pracę całego środowiska.

Cena rozwiązań chmurowych


Choć kryterium finansowe jest istotne, nie zawsze będzie najważniejsze w kwestii wybrania operatora cloud computing’u. Warto spojrzeć, który z dostawców oferuje najlepszą cenę w stosunku do największej przestrzeni dyskowej. Ważne są przy tym są dodatkowe parametry pozacenowe jak: oferowane usługi, doskonały kontakt z operatorem czy zapewnienie bezpieczeństwa danych.

Nie zawsze jest bowiem tak, że najbardziej atrakcyjna pod względem cenowym oferta, zapewni wszystkie potrzebne w Twojej organizacji usługi i odwrotnie. A jeśli już o cenie mowa, warto by dostawca zapewniał automatyczne rozliczenia, a Twoja firma miała ciągły wgląd do informacji, ile i za co płaci. Jest to istotne, szczególnie w usługach chmurowych, gdzie ponosisz koszty za faktycznie zużyte zasoby.

 Istnienie dostawcy usług na rynku


Zwróć też uwagę na stabilność finansową dostawcy. Będzie miała znaczenie szczególnie w perspektywie dłuższej i skutecznej współpracy lub w sytuacjach kryzysowych. Korzystnie jest także spojrzeć na aspekty prawne dostawcy, tj. formalna struktura kierownictwa i zarządzania oraz legalność działania. Wskazane jest, by operator posiadał oświadczenie bezpieczeństwa tj. certyfikat ISO/IEC 27001, będący podstawowym dokumentem w branży IT.

Reguluje procedury „bezpieczeństwa danych.” Ponadto, warto upewnić się, czy u dostawcy przeprowadzono audyt zabezpieczeń przez firmę zewnętrzną lub czy sam operator chmury wykonuje testy – kontrolowane ataki, sprawdzające poziom bezpieczeństwa. A może umożliwia przeprowadzenie ich swoim klientom?

Bezpieczeństwo danych w chmurze


Jednym z istotnych elementów jest również zapewnienie poziomu bezpieczeństwa przez dostawcę chmury. Dowiedz się, jakie rozwiązania oferuje operator w kwestii „przechowywania danych oraz ich dostępności.” [gwarancja-dostepnosci-uslug-it]. Jedną z głównych zalet chmury jest zdalny dostęp. Istotne więc, by logowanie do jej usług było szyfrowane za pomocą protokołu SSL, zabezpieczającego komunikację. Ponadto, uzgodnij z dostawcą, w jakim stopniu zabezpiecza dane przed cyberatakami.

Najlepiej, by system zabezpieczeń był rozbudowany. Przykładowo – zmiany w dostępie do aplikacji lub danych powinny wymagać silnego uwierzytelnienia, a procedury postępowania w przypadku wystąpienia awarii – powinny być znane i zrozumiałe.

Nie można pominąć też kwestii planu disaster recovery – przywracającego ciągłość działania organizacji po awarii. Dowiedz się, jak dostawca chroni się w przypadku wystąpienia awarii serwera lub innych nieoczekiwanych problemów po jego stronie. Uzgodnij, jakie kroki podejmie w przypadku wystąpienia katastrofy lub wycieku danych i kto będzie za nie odpowiadał.

Kontakt z dostawcą usług w chmurze


Jeśli nadal masz wątpliwości, porozmawiaj z dostawcą. Ludzie i relacje z nimi, wielokrotnie przesądzają o efektywnej współpracy (bądź jej zakończeniu). Istotny jest szybki i pomocny kontakt – nie tylko w przypadku wystąpienia problemów, ale również podczas chęci zdobycia informacji dotyczących działania chmury.

Warto przekonać się, w jaki sposób i w jakim tempie dostawca odpowiada na ewentualne usterki i jak je rozwiązuje. Im szybciej, tym korzystniej dla Twojej organizacji, szczególnie w przypadku wystąpienia awarii, gdzie nawet sekundy mogą decydować o dalszym istnieniu organizacji. Ponadto, warto by operator dostarczał Twojej firmie raporty o wydajności, byś na bieżąco mógł je monitorować. Na koniec, warto dowiedzieć się, czy po ewentualnym zakończeniu świadczenia usług, Twoja organizacja będzie mogła odzyskać swoje dane i w jaki sposób.

Opinie o dostawcy usług


Doświadczony operator, wzbudzający zaufanie, z pewnością będzie cieszył się rzeszą zadowolonych odbiorców.  Może uda Ci się dowiedzieć, jakie firmy korzystają z usług dostawców danej chmury i czy działają w podobnej branży jak Twoja. Wiele negatywnych komentarzy, szczególnie w kwestiach utraty danych lub utrudnionego kontaktu z dostawcą, może być wystarczającym argumentem do rezygnacji z usług danego operatora.

Często trudno jest podjąć decyzję, bo nie ma od niej odwrotu. Na szczęście, z usług chmury można zrezygnować lub zmienić operatora. Lepiej jednak od początku korzystnie zainwestować w solidnego dostawcę, skutecznie odpowiadającego na potrzeby Twojej organizacji. I z jego pomocą budować firmę oraz zdobywać zaufanie klientów.

Wybieramy optymalne rozwiązanie chmurowe


Analiza wszystkich tych aspektów nie jest trywialna i wymaga głębszego przemyślenia. Należy określić sobie priorytety, co dla nas jest bardziej, a co mniej istotne, a następnie tak dokonać wyboru dostawcy rozwiązania chmurowego. Nie istnieją najlepsze uniwersalne rozwiązania do wszystkiego, jedne są lepsze do tego, a drugie do czegoś innego. Czasami okaże się, że wystarczy nam chmura prywatna lub publiczna od jednego dostawcy.

W innym wypadku potrzebne będzie środowisko hybrydowe lub multicloud. Eksperci zalecają przeprowadzenie migracji do chmury jako długotrwałego procesu, co powoduje, że wybór dostawcy o tyle jest istotny, o ile potrafimy wyobrazić sobie rozwiązanie docelowe. Elastyczność dobranych rozwiązań i dostawców może mieć istotny wpływ na łatwiejsze lub utrudnione przyszłe rozszerzenia i rozbudowy.

Masz więcej pytań? Służymy pomocą!


Wyróżnikiem konsultantów biznesowych Orange jest partnerska postawa. Od samego początku są oni zaangażowani w proces analizy potrzeb i problemów klienta, a następnie współpracują z nim przy znalezieniu najbardziej efektywnego narzędzia do ich rozwiązania. Dzięki partnerstwom z wieloma czołowymi dostawcami usług chmury publicznej, wybrane rozwiązanie w 100 proc. jest dopasowane do potrzeb klienta.

Orange posiada również własne rozwiązania end-to-end – dostęp do usług chmurowych świadczonych z najwyższej klasy centrów danych zlokalizowanych w Polsce (Warszawa i Łódź), eksperckiej wiedzy zespołu inżynierów zarządzających nimi oraz krajowej infrastruktury dostępowej.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]