Ile kosztuje mnie przerwa w działaniu? I jak chmura pomoże rozwiązać mi ten problem?
Cloud 2 września 2020 <1 minuta czytania

Ile kosztuje mnie przerwa w działaniu? I jak chmura pomoże rozwiązać mi ten problem?

Przerwa w działaniu zwykle przynosi straty dla organizacji. Nie tylko finansowe, ale również wizerunkowe. Testowanie, kalkulowanie i zabezpieczenia to kluczowe elementy planu przeciwdziałania awariom, katastrofom i skutkom utraty danych. A jaką receptę na przerwę w działaniu ma chmura?

Przerwa w działaniu – dlaczego powstaje?

Przerwa w działaniu może być efektem kilku wydarzeń, tj.:

Klęski żywiołowe, tj. huragany, powodzie, tornada, trzęsienia ziemi, pożary.
Katastrofy spowodowane przez człowieka, tj. wycieki danych, rażące błędy człowieka, awarie infrastruktury, nieudane zmiany informatyczne, słabe zabezpieczenia autoryzacyjne (np. słabe hasła dostępu) czy bioterroryzm.

Ile kosztuje przerwa w działaniu?

Przerwa w działaniu, spowodowana awarią i katastrofą, może przybrać różne skutki – w zależności od prowadzonej działalności przez organizację. W przypadku małego sklepu internetowego, można pozwolić sobie nawet na kilkunastogodzinną przerwę. Z kolei, w instytucjach finansowych, już kilka sekund przerwy może spowodować kolosalne straty (z utratą biznesu włącznie). Osobnym problem są wycieki danych osobowych, szczególnie tych wrażliwych, które wiążą się z poniesieniem konsekwencji prawnych.

Jak chmura radzi sobie z przerwą w działaniu?

-Zabezpieczenia – większość dostawców chmury – wraz z dostępnymi usługami oferuje zestaw zabezpieczeń, technologii i środków, mających na celu ochronę danych, aplikacji i infrastruktury.

Choć dostawcy chmury wprowadzą coraz lepsze zabezpieczenia, to zdarzają się sytuacje utraty lub wycieku danych. Niestety, jak pokazują statystyki – o wiele więcej awarii wynika z błędu ludzkiego, aniżeli z powodu włamania się do infrastruktury chmury. Jeśli wyciek danych nastąpił w części, za którą odpowiada klient, prawdopodobnie będzie musiał ponieść za nie konsekwencje.

-Tworzenie kopii zapasowych i odzyskiwanie po awarii – cloud computing tworzy w chmurze kopie zapasowe plików znajdujących się na urządzeniach. Zapewnia to błyskawiczne odzyskiwanie danych i sprawne wznowienie pracy w przypadku awarii. A tym samym – ciągłość działania organizacji.

W zależności od dostawcy chmury, większość oferowanych przez nie usług automatycznie wykonuje kopię zapasową. Zwykle dzieje się to w tle, bez konieczności przerywania innych prac w chmurze. Dla niektórych usług trzeba jednak samodzielnie zapewnić mechanizmy kontrolne i skonfigurować ich działanie tak, by w przypadku awarii uruchomiły kopie zapasowe. Zaletą chmury jest to, że takie zasoby są dostępne „od ręki”.

 

Przykład: Kalkulacja ryzyka w przypadku wybuchu pożaru w serwerowni

Sytuacja 1 – Korzystasz wyłącznie z własnej serwerowni:

Jeśli nie masz zapasowej lokalizacji, gdzie znajdują się dane, tracisz je wraz ze sprzętem. Chcąc uchronić się przed takimi przypadkami, musisz zakupić kolejne serwery, które najlepiej umieścić w innych odległych lokalizacjach. Im więcej dodatkowych serwerów, tym większe bezpieczeństwo. A zarazem wyższe koszty.

Sytuacja 2 – Korzystasz z chmury obliczeniowej

W cloud computing’u każdy region składa się zwykle z 2-3 odseparowanych od siebie lokalizacji. Jeśli zdarzy się utrata danych w jednym miejscu, wówczas możesz szybko je odzyskać lub uruchomić w drugiej lokalizacji.

Warto dodać, że niektórzy dostawcy mają kilkadziesiąt lokalizacji na całym świecie. Szanse, że awarii ulegną wszystkie lokalizacje, są równe 0. W przypadku własnej serwerowni, organizacje są w stanie pozwolić sobie zwykle na zapasowe serwery w 2-3 odrębnych miejscach.

Jak dodatkowo zabezpieczyć dane?

Niestety nic nie jest w stanie zapewnić 100% bezpieczeństwa ochrony danych – bez względu na to, czy korzystasz z własnego serwera, czy z cloud computing’u. Aby dodatkowo uchronić pliki, możesz umieszczać je w różnych chmurach od niezależnych dostawców. Innym rozwiązaniem jest trzymanie danych w chmurze hybrydowej. Dzięki niej, część zasobów znajduje się na serwerach lokalnych z wewnętrznymi zabezpieczeniami, a pozostałe mają swoje miejsce w chmurze publicznej i są zabezpieczone przez dostawcę.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Cloud 29 maja 2024

  Cloud

  Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

 • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Cloud 12 marca 2024

  Cloud

  Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

 • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Cloud 1 lutego 2024

  Cloud

  W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Cloud 14 listopada 2023

  Cloud

  Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]