Chmura elastyczna w wielu wymiarach, w skrócie: IaaS
Cloud 31 grudnia 2022 1 minuta czytania

Chmura elastyczna w wielu wymiarach, w skrócie: IaaS

Budując firmową serwerownię, trudno przewidzieć zasoby, jakich będziemy potrzebowali za pięć lat czy nawet za rok. Oczywiście można stworzyć serwerownię „z zapasem”, ale czy warto płacić za coś, czego aktualnie nie używamy? Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem są usługi chmurowe IaaS. Co to jest?

Cyfrowe Rewolucje z Orange dla Firm o modelu IaaS

W tym odcinku Cyfrowych Ewolucji z Orange dla Firm dowiemy się, co to jest IaaS oraz skupimy się na korzyściach, jakie płyną z infrastruktury IT w chmurze. Nasz ekspert od rozwiązań cloud Konrad Gawda opowie w nim, jak prosta jest migracja do chmury oraz dlaczego Integrated Computing Standard, czyli rozwiązanie oparte na modelu IaaS może być stawiany za wzór bezpieczeństwa. Zapraszamy do obejrzenia wideo.

Model IaaS – skalowalność, elastyczność i…

Użytkowanie bez konieczności kupowania stało się codziennością. Formuła „wszystko jest usługą”, na której bazuje model IsaaS daje elastyczność, o jakiej jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. W przypadku infrastruktury IT przeniesionej do chmury jest to elastyczność nawet w kilku wymiarach.

Wymiar pierwszy: skala. Usługi chmurowe IsaaS dają prawie pełną dowolność, jeśli chodzi o rodzaj implementowanych na nich aplikacji. Twoja firma może instalować w chmurze zarówno oprogramowanie na wewnętrzne potrzeby, jak choćby CRM, jak również aplikacje przeznaczone dla klientów, na przykład sklepy internetowe. I niezależnie od tego, jak dużych zasobów możesz potrzebować w miarę rozwoju biznesu, w IaaS zawsze będą one szybko dostępne.

Pay as You Go, czyli zasoby na godziny w IaaS

Wymiar drugi elastyczności IaaS: czas… czyli pieniądz. Każda firma raz na jakiś czas potrzebuje zasobów IT „na chwilę”, na przykład by przetestować nową funkcjonalność wspomnianego sklepu internetowego. Czy aby przeprowadzić testy, konieczna jest inwestycja w nową infrastrukturę? Tutaj idealnie sprawdzi się kolejny przykład IaaS oraz modele rozliczeń, w których płatność liczona jest od godziny uruchomionych zasobów – Pay as You Go.

Skalowanie w usługach chmurowych IaaS – można wzwyż, można wszerz

Wymiary trzeci i czwarty modelu IaaS: wysokość oraz szerokość. Atutem usług chmurowych IaaS jest możliwość uruchamiania zarówno „klasycznych” aplikacji skalowalnych wzwyż, jak i tych przygotowanych z myślą o chmurze, czyli Cloud Native – skalowalnych wszerz.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

  Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
  Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
  Cloud 4 września 2023

  Cloud

  Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]

 • Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie

  Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie
  Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie
  Cloud 2 sierpnia 2023

  Cloud

  Sandboxing w cyberbezpieczeństwie odnosi się do uruchamiania oprogramowania lub uzyskiwania dostępu do pliku w środowisku odizolowanym od systemu komputerowego. Dzięki […]

 • Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?

  Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?
  Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?
  Cloud 25 lipca 2023

  Cloud

  W przeszłości automatyzacja za pomocą robotyki była uważana za luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko najwięksi gracze. Dzisiaj niemal […]

 • Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?

  Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?
  Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?
  Cloud 14 marca 2023

  Cloud

  Dzisiejsze organizacje potrzebują bezpiecznej i sprawdzonej technologii do przechowywania oraz przetwarzania danych. Powinna być łatwa do wdrożenia i pozwalać na […]