

Chmura elastyczna w wielu wymiarach, w skrócie: IaaS
Budując firmową serwerownię, trudno przewidzieć zasoby, jakich będziemy potrzebowali za pięć lat czy nawet za rok. Oczywiście, można stworzyć serwerownię „z zapasem”, ale czy warto płacić za coś, czego aktualnie nie używamy?
W tym odcinku Cyfrowych Ewolucji z Orange dla Firm dowiemy się, co to jest IaaS, oraz skupimy się na korzyściach, jakie płyną z infrastruktury IT w chmurze. Nasz ekspert od rozwiązań cloud Konrad Gawda opowie w nim, jak prosta jest migracja do chmury oraz dlaczego Integrated Computing Standard może być stawiany za wzór bezpieczeństwa. Zapraszamy do obejrzenia wideo.
Model IaaS – skalowalność, elastyczność i…
Użytkowanie bez konieczności kupowania stało się codziennością. Formuła „wszystko jest usługą” daje elastyczność, o jakiej jeszcze kilkanaście lat temu mogliśmy tylko pomarzyć. W przypadku infrastruktury IT przeniesionej do chmury jest to elastyczność nawet w kilku wymiarach.
Wymiar pierwszy: skala. Rozwiązania chmurowe typu infrastruktura jako usługa (IaaS) dają prawie pełną dowolność, jeśli chodzi o rodzaj implementowanych na nich aplikacji. Twoja firma może instalować w chmurze zarówno oprogramowanie na wewnętrzne potrzeby, jak choćby CRM, jak również aplikacje przeznaczone dla klientów, na przykład sklepy internetowe. I niezależnie od tego, jak dużych zasobów możesz potrzebować w miarę rozwoju biznesu, zawsze będą one szybko dostępne.
Pay as You Go, czyli zasoby na godziny
Wymiar drugi: czas… czyli pieniądz. Każda firma raz na jakiś czas potrzebuje zasobów IT „na chwilę”, na przykład by przetestować nową funkcjonalność wspomnianego sklepu internetowego. Czy aby przeprowadzić testy, konieczna jest inwestycja w nową infrastrukturę? Tutaj znowu idealnie sprawdzi się model IaaS oraz modele rozliczeń, w których płatność liczona jest od godziny uruchomionych zasobów – takie jak Pay as You Go.
Skalowanie w chmurze – można wzwyż, można wszerz
Wymiary trzeci i czwarty: wysokość oraz szerokość. Atutem rozwiązań chmurowych jest możliwość uruchamiania zarówno „klasycznych” aplikacji skalowalnych wzwyż, jak i tych przygotowanych z myślą o chmurze, czyli Cloud Native – skalowalnych wszerz.