#Poradnik część 2. Zwiększ bezpieczeństwo firmy
Cyberbezpieczeństwo 21 marca 2022 3 minuty czytania

#Poradnik część 2. Zwiększ bezpieczeństwo firmy

Cyberataki dotykają nas co cztery sekundy. Jeśli nie zadbamy o ochronę swojej firmy i naszych pracowników wkrótce sami trafimy na listę hakerów. Zacznijmy o tym myśleć bardzo poważnie i jeszcze poważniej działać. Ale e-oszuści nie są jedynym zagrożeniem podczas prowadzenia biznesu. Przeczytaj, jak zadbać o cyberbezpieczeństwo w firmie – i pobierz nasz darmowy poradnik „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?”!

(Nie)bezpieczna firma – uważajmy na cyberataki


Według wielu raportów najsłabszym ogniwem w łańcuchu ochrony firmowych danych nadal jest człowiek.  Dlatego w dobie pracy hybrydowej oraz rosnącej liczby sprzętów domowych z dostępem do internetu, wiedzę o cyberzagrożeniach powinien mieć i rozwijać praktycznie każdy. Bezpieczna firma to pracownicy świadomi zagrożeń.

Skala problemu cyberzagrożeń rośnie. Departament skarbu USA twierdzi, że w pierwszej połowie 2021 w związku z cyberatakami ransomware zapłacono 590 mln dolarów okupów, w całym 2020 r. – 416 mln dolarów.

W Polsce na celowniku znalazły się takie sektory, jak finanse i bankowość oraz sektor rządowy i wojskowy. Nie miejmy złudzeń, że tylko dużym graczom się dostaje. Podatne na ataki są również mniejsze firmy.

Liczby te nadal będą rosną – prognozuje Omer Dembinsky, menedżer działu analiz Check Point, udowadniając, że cyberbezpieczeństwo w firmie to dziś podstawa.

Bezpieczna firma

Dobra wiadomość jest taka, że… Polska powróciła w tym roku do czołowej „15.” rankingu najbezpieczniejszych sieci Europy. Dbając o bezpieczeństwo informatyczne w firmie, możemy nie tylko utrzymać ten wynik, ale też go poprawić – obecnie zajmujemy 12. miejsce.

Utrata danych – sytuacje obniżające bezpieczeństwo w firmie


Nie zapominajmy jednak, że nie tylko cyberataki są zagrożeniem, firmy borykają się również z wieloma mniejszymi, ale uciążliwymi problemami. Zwykłą codziennością, która obniża bezpieczeństwo IT w firmie, są:

  • Awarie komputerów – szczególnie matryc oraz dysków – ich samodzielna wymiana grozi uszkodzeniem innych elementów komputera.
  • Błędy konfiguracji i działania systemu operacyjnego – niekiedy jedno niewłaściwe kliknięcie potrafi unieruchomić komputer… i biznes.
  • Awarie „wtyczek” przeglądarek internetowych – potrafią skutecznie utrudnić korzystanie z internetu.
  • Problemy z konfiguracją i przestojami drukarek – zdarzają się, gdy trzeba na szybko wydrukować umowę lub dokumenty do urzędu.
  • Problemy z konfiguracją spotkań telekonferencyjnych – wybór właściwej kamery czy odblokowanie dostępu do sieci firmowej.
  • Nagłe L4 pracownika lub inna przyczyna, przez którą nie mamy dostępu do jego danych.
  • Brak prądu w biurze lub inna awaria – jak pracować, gdy nie mamy pełnego dostępu do biura?

Niesprawne komputery wpływają na efektywność firmy na każdym polu i mogą prowadzić do obniżenia jakości obsługi. Na przykład księgowej: utrata danych wskutek awarii komputera wiąże się z koniecznością ich ponownego wprowadzenia i opóźnieniami. W przypadku działalności tak silnie uzależnionej od terminowości jak usługi księgowe oznacza to często pogorszenie reputacji lub nawet utratę klientów – Jakub Olechowski Senior Solutions Manager Rozwiązania ICT.

Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?


Wdrożenie odpowiednich praktyk zwiększających ochronę danych powinno zatem stać się jednym z priorytetów firmy, a przestrzeganie ustalonych zasad – codziennością wszystkich pracowników. Zwłaszcza w przypadku przedsiębiorstw posiadających swoje oddziały za granicą, gdzie komunikacja odbywa się przez internet.

Jak zadbać o laptopa w firmie podczas codziennej pracy i w podróży? Jak rozpoznać cyberatak i gdzie zgłosić przestępstwo internetowe? I w końcu jak chronić PESEL, aby ustrzec się przed próbą wzięcia na niego kredytu i wykorzystać sprawdzenie firmy po NIP? Jak zabezpieczyć się przed cyberatakami?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w poradniku „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?”, w materiale, który możesz pobrać poniżej.

Sięgnij również po część pierwszą i trzecią.

Czego jeszcze się dowiemy z poradnika o bezpieczeństwie w firmie?

  • poznamy największe zagrożenia fizyczne systemów informatycznych oraz cyberzagrożenia czyhające na komputer i nauczymy się, jak zabezpieczyć się przed cyberatakami,
  • dowiemy się, na czym polega zabezpieczenie przed wzięciem kredytu czy założeniem firmy na Twój numer PESEL oraz jak sprawdzić firmę kontrahenta po NIP,
  • a także – dlaczego warto robić kopię zapasową danych i jak to robić skutecznie.

Słowem: jak powinna wyglądać bezpieczna firma. Poradnik „Jak bezpiecznie prowadzić firmę?” to źródło nie tylko cennej wiedzy, ale również spokoju, jakiego potrzebuje każdy przedsiębiorca.

Warto wiedzieć:

Polska wróciła do czołowej „15.” rankingu najbezpieczniejszych sieci Europy. W ostatnim rankingu cyberbezpieczeństwa – pomimo podnoszonych alarmów CRP – wyprzedziliśmy m.in. Luksemburg, Norwegię czy Holandię. Z najnowszych analiz firmy Check Point Research wynika, że najczęstszym zagrożeniem dla polskich i europejskich komputerów jest wciąż botnet Emotet. Na popularności zyskuje również SnakeKeylogger, potrafiący rejestrować naciśnięcia klawiszy, a tym samym wykradać hasła i loginy użytkowników.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

  • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

    Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
    Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
    Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

  • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

  • Czym są wirtualne pokoje danych?

    Czym są wirtualne pokoje danych?
    Czym są wirtualne pokoje danych?
    Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]