Cloud computing – co warto tam przenieść
Cloud 16 września 2022 4 minuty czytania

Cloud computing – co warto tam przenieść

Lista korzyści oferowanych przez cloud computing jest długa. Nie oznacza to, że do chmury trzeba i warto przenosić wszystko. Krytyczne, wrażliwe dane i systemy czasami ze względu na regulacje prawne musimy pozostawić w lokalnym centrum danych. Dobrą strategią jest tworzenie hybrydowych środowisk IT, łączących tradycyjne, lokalne systemy z zasobami ulokowanymi w chmurze obliczeniowej.  

Chmura obliczeniowa: podstawa dla coraz większej liczby przedsiębiorstw

Chmura obliczeniowa, nazywana również chmurą internetową, cyfrową czy cloud computing, jest zbiorem usług informatycznych dostarczanych przez dostawców za pośrednictwem internetu przez specjalnie stworzoną platformę. Mowa zarówno o tak podstawowych usługach jak pamięć masowa, serwery czy moc obliczeniowa, jak i o sieciach oprogramowania czy narzędziach analitycznych. Firmy same decydują, z jakich usług i w jakim zakresie chcą korzystać.

Migracja danych do chmury: o czym warto pamiętać?

Co powinna obejmować migracja do chmury? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest prosta. Na świecie nie ma dwóch takich samych firm, więc nie ma jednego, dobrego dla wszystkich przepisu na sukces. Wiadomo natomiast, że biznes coraz chętniej i coraz więcej wydaje na publiczne chmury informatyczne.

Według analityków z IDC w ramach aktualnych i prognozowanych wydatków na chmurę publiczną największa kwota przeznaczona jest na oprogramowanie oferowane jako usługa – Software as a Service (czyli usługi SaaS), w tym w szczególności na aplikacje do zarządzania relacjami z klientami (CRM) oraz do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa (ERP). Oprócz tego sporo bieżących i prognozowanych kosztów przeznacza się na oprogramowanie infrastrukturalne, takie jak oprogramowanie z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także do zarządzania systemami i usługami.

Drugą pod względem wydatków kategorią publicznej chmury jest infrastruktura IaaS (Infrastructure as a Service), a w szczególności serwery i pamięć masowa. Skupmy się więc na tym, co prognozują analitycy. Ich ocena oparta jest przecież na mocnych sygnałach płynących z rynku i nawet jeśli pobłądzą ostatecznie co do konkretnych liczb, to raczej nie mylą się, identyfikując trendy.

Chmura obliczeniowa – zastosowanie. Aplikacje w chmurze na wyciagnięcie ręki

Niezależnie od tego, o jakim rodzaju oprogramowania mówimy, model SaaS oferuje kilka zasadniczych korzyści. Przede wszystkim pozwala na korzystanie z najbardziej zaawansowanych rozwiązań bez dokonywania znacznych inwestycji wstępnych w sprzęt i oprogramowanie.

Dzięki temu nie trzeba zatrudniać i utrzymywać rozbudowanego działu IT, który wdroży, będzie serwisował i ewentualnie rozwijał infrastrukturę i system – obowiązki te spadają na dostawcę usługi, który zapewnia jego aktualność, wysoką dostępność i bezpieczeństwo. Powszechnie wiadomo, że czas to pieniądz. Niebagatelną więc zaletą jest fakt, że z rozwiązania w chmurze można zacząć korzystać w bardzo krótkim czasie od podjęcia decyzji. Przy tym opłaty mogą być w pełni dostosowane do aktualnych potrzeb i rosnąć dopiero wraz ze wzrostem potrzeb biznesowych.

Warto także dodać, że skalowanie oprogramowania w modelu usługowym to nie problem. Zwłaszcza dla szybko rozwijających się firm wzrost liczby użytkowników i obciążenie systemów takich jak ERP czy CRM w modelu tradycyjnym to wyzwanie. Cloud computing znosi ograniczenia, zapewnia wysoką elastyczność, wydajność i pozwala w pełni skupić się na biznesie, zamiast na kwestiach technicznych.

Bezpieczeństwo danych w chmurze

Nie powinno nikogo dziwić także, że w chmurze działa coraz więcej oprogramowania zapewniającego bezpieczeństwo danych i systemów IT. Krajobraz cyberbezpieczeństwa nieustannie się zmienia, pojawiają się nowe zagrożenia, zmieniają się wektory ataku, cały czas trzeba więc pracować nad nowymi zabezpieczeniami, wdrażać nowe technologie, dopasowywać posiadane systemy.

Chmura dla firmy wydaje się zatem rozwiązaniem bardziej optymalnym, wiążącym się z mniejszymi kosztami, a jednocześnie – zapewniająca bezpieczeństwo. O wiele łatwiej kupić usługę działającą w chmurze, która będzie stale aktualizowana i rozwijana przez dostawcę. A kiedy okaże się, że potrzebujemy czegoś więcej albo czegoś innego, po prostu kupimy inną albo kolejną usługę od dostawcy.

Tu warto wspomnieć, że Orange posiada w swojej bogatej ofercie wiele rozwiązań SaaS, chociażby w zakresie cyberbezpieczeństwa czy rozwiązań z rodziny MS Office 365.

Chmura cloud computing – skalowalność systemu. Disaster recovery na zawołanie

Podobnie jest z IaaS. Poza oczywistymi korzyściami, jak: optymalizacja kosztów, skracanie czasu uruchamiania rozwiązań, większa elastyczność, ogromne możliwości skalowania, a przy tym wysoka dostępność, bezpieczeństwo i – nie ma co ukrywać – również wygoda, infrastruktura dostępna jako usługa doskonale sprawdza się w projektach związanych z tworzeniem dedykowanych centrów danych o wysokiej dostępności z disaster recovery (DR) oraz planowaniem business continuity (BC).

W pierwszym etapie dostępne w postaci usług serwery i pamięci masowe stanowią znakomite rozszerzenie i uzupełnienie posiadanej już infrastruktury, które można wykorzystać w przypadku chwilowego zwiększenia zapotrzebowania na usługi, wystąpienia drobnej awarii czy katastrofy naturalnej. Natomiast warto zastanowić się, czy docelowo to infrastruktura IaaS zlokalizowana w profesjonalnym i dobrze zabezpieczonym fizycznie i logicznie centrum danych dostawcy powinna być naszą podstawową infrastrukturą.

Wtedy odpada nam część zadań związanych z utrzymaniem samego sprzętu, a eksperci IT mogą więcej czasu poświęcić na pomoc w obszarach związanych z samym biznesem. Wszyscy eksperci zalecają wdrażanie rozwiązania hybrydowego na początku migracji do chmury, a następnie sukcesywne przenoszenie kolejnych usług jednej po drugiej.

Business continuity plan – zaplanuj swój biznes

Odrębną kwestią jest wysoka dostępność (DR – disaster recovery) i business continuity (BC). Posiadając dużą, własną i jeszcze niezamortyzowaną infrastrukturę IT, można umieścić w chmurze zapasowe wirtualne centrum danych. Kiedy zajdzie potrzeba, podstawowa infrastruktura ulegnie awarii, utrzymywane w pogotowiu wirtualne zasoby pozwolą szybko powrócić do pełnej sprawności operacyjnej.

Tradycyjnie projekty DR i BC (business continuity) zawsze wiązały się z ogromnymi inwestycjami w zasoby, które – przez większość czasu – stały bezproduktywnie. W chmurze jest inaczej: koszty przez większość czasu są minimalne, a rosną tylko wówczas, kiedy zaczynamy korzystać z zasobów.

Z tego punktu widzenia technologia cloud computing jest prawdziwą rewolucją, ponieważ pozwala się zabezpieczyć w niezwykle ekonomiczny sposób. I dlatego właśnie to często jest jeden z pierwszych obszarów, w których warto wykorzystać cloud computing, co również jest dobrym punktem wyjścia do częściowej lub całkowitej migracji do chmury IaaS.

Digitalizacja w firmie: jaki jest jej fundament?

Na koniec warto dodać, że chmura obliczeniowa  jest jednym z fundamentów digitalizacji. Choć zaletami cloud computing są prostota użycia oraz łatwość i szybkość wdrożenia, to projekty cyfrowe stanowią niezwykle złożone przedsięwzięcie.

Jest to raczej długotrwały proces niż pojedynczy projekt. Dlatego inicjując go, warto wybrać nie tyle dostawcę, co doświadczonego partnera, który nie tylko dostarczy technologię, ale także będzie w stanie doradzić, dopasowując się do specyficznych potrzeb klienta. Takim partnerem, posiadającym bogatą ofertę, w tym rozwiązań cloud, dla dużych, średnich i małych przedsiębiorstw, jest Orange.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]