Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?
Cloud 14 marca 2023 5 minut czytania

Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?

Dzisiejsze organizacje potrzebują bezpiecznej i sprawdzonej technologii do przechowywania oraz przetwarzania danych. Powinna być łatwa do wdrożenia i pozwalać na skalowanie wraz ze zmieniającym się zapotrzebowaniem. Z pomocą przychodzi prywatna chmura (ang. private cloud). Co to takiego i dlaczego warto z niej skorzystać?


Chmury prywatne są budowane, aby sprostać potrzebom transformacji cyfrowej i odpowiadać na wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa oraz suwerenności danych. Zapewniają do nich globalny dostęp przy jednoczesnym zapewnieniu wzmocnionego bezpieczeństwa. Zanim jednak poznasz szczegółową definicję i sposób działania prywatnej chmury, warto, abyś dowiedział się, co to jest chmura obliczeniowa.

W dużym uogólnieniu chmura obliczeniowa to jeden z podstawowych modeli przetwarzania danych, polegający na zdalnym udostępnianiu mocy obliczeniowej (procesora, pamięci RAM, przestrzeni dyskowej) przez zewnętrzne podmioty. Termin ten powstał na początku XXI wieku, jednak tak naprawdę obecne rozwiązania chmurowe są efektem stopniowej ewolucji, która rozpoczęła się w latach 90.

Powstawały wówczas organizacje zwane dostawcami usług aplikacji (ASP), które dostarczały firmom systemy komputerowe za pośrednictwem internetu. Większość z nich nie zdołała się utrzymać, ale wypracowany przez nie model zdalnego udostępniania aplikacji na żądanie stał się bardzo popularny. Takie rozwiązanie znane jest dziś właśnie jako cloud computing.

Co to jest chmura prywatna?


Chmura prywatna (znana również jako chmura wewnętrzna lub korporacyjna) to forma usługi oferująca rozszerzone, w pełni zwirtualizowane zasoby informatyczne – infrastrukturę, platformy oraz aplikacje, które działają wewnątrz sieci korporacyjnej i służą użytkownikom konkretnej organizacji.

Podobnie jak w przypadku innych modeli przetwarzania w chmurze, własna chmura prywatna umożliwia użytkownikowi zarządzanie danymi z dowolnego miejsca na świecie, z tą różnicą, że są one dostępne wyłącznie dla jednego podmiotu lub usługi. Nie są współdzielone z innymi najemcami.

Co więcej, w okresach dużego obciążenia zasoby chmury prywatnej mogą być dynamicznie skalowane, aby sprostać indywidualnym potrzebom danego przedsiębiorstwa. Dzięki wcześniej przygotowanym narzędziom proces taki nie wymaga dużej biegłości i zaangażowania.

Wiele firm wybiera chmurę prywatną zamiast chmury publicznej, ponieważ bardzo często jest ona łatwiejszym (lub jedynym) sposobem na spełnienie wymagań dotyczących zgodności z przepisami.

Jak działa chmura prywatna?


Chmury prywatne są zazwyczaj hostowane lokalnie, w prywatnej infrastrukturze obliczeniowej, zewnętrznej infrastrukturze niezależnego dostawcy chmury lub wynajętej infrastrukturze znajdującej się w oddalonym centrum danych. Sposób działania aplikacji chmury prywatnej będzie się różnić w zależności od firmy i konkretnych wymagań.

Prywatna chmura w firmie może opierać się na jednym z kilku modeli przetwarzania danych. Każdy z nich zapewnia różne poziomy kontroli, elastyczności i zarządzania, dzięki czemu możesz wybrać odpowiedni zestaw usług dopasowany do swoich potrzeb.

Platforma jako usługa (PaaS)


Oferuje dostęp do środowiska opartego na chmurze, w którym użytkownicy mogą tworzyć i dostarczać aplikacje bez konieczności instalowania i pracy z IDE (zintegrowane środowiska programistyczne), które często są bardzo drogie. Ponadto użytkownicy mogą dostosowywać funkcje.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)


Model ten zapewnia aplikacje, które są dostępne przez internet i zarządzane przez dostawcę oprogramowania. Odciąża to Twoją organizację od ciągłej presji związanej z konserwacją infrastruktury, bezpieczeństwem sieci, dostępnością danych i wszystkimi innymi problemami operacyjnymi związanymi z utrzymywaniem i działaniem aplikacji.

Infrastruktura jako usługa (IaaS)


Model przeznaczony dla użytkowników o najszerszych potrzebach. Oferuje ustandaryzowany sposób, jeśli chodzi o dostęp do zasobów na żądanie i przez internet. Obejmuje sieci, moc obliczeniową i wirtualne serwery prywatne. Jest naliczany w systemie „płatność na bieżąco”, w którym rozlicza się ilość używanej pamięci masowej lub ilość mocy obliczeniowej w określonym czasie.

W tym modelu usługowym klienci nie muszą zarządzać infrastrukturą, to od dostawcy zależy zagwarantowanie zakontraktowanej ilości zasobów.

Chmura publiczna a prywatna


Choć z punktu widzenia infrastruktury rozwiązania chmurowe opierają się na podobnym działaniu, tak naprawdę chmura prywatna to tylko jedna z kilku opcji dostępnych dla przedsiębiorstw i organizacji. Wyróżnia się jeszcze dwa rodzaje chmury, z których każdy ma swoje zalety, ale też ograniczenia.

Chmura publiczna


Usługi chmury publicznej są zarządzane przez zewnętrznego dostawcę w zdalnej lokalizacji, oferując wysoce elastyczne i skalowalne zasoby chmury dla wielu różnych przedsiębiorstw i organizacji. Wadą takiego rozwiązania jest to, że firmowe dane przechowywane są w cudzej infrastrukturze, współdzielonej z innymi użytkownikami, przez co są mniej bezpieczne.

Chmura hybrydowa


Infrastruktury chmury hybrydowej łączą elementy chmury publicznej i chmury prywatnej. W tym przypadku przedsiębiorstwo lub organizacja przenosi określone zasoby na zewnętrznego dostawcę, zachowując wybraną infrastrukturę na miejscu.

Hybrydowa chmura dla firm zwiększa zdolność przedsiębiorstwa do kontrolowania dostępu i zarządzania danymi oraz sprzętem przy spełnieniu rygorystycznych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i prywatności. Hybrydowa chmura w firmie wymaga jednak od użytkownika większej czujności, jeśli chodzi o wykrywanie luk w zabezpieczeniach.

Wady i zalety chmury prywatnej


Istnieje wiele korzyści, jakie oferuje chmura prywatna. Zalety obejmują m.in.:

  • lepsze wykorzystanie zasobów,
  • oszczędność w dłuższej perspektywie czasu (mimo większych nakładów początkowych),
  • zwiększone bezpieczeństwo,
  • zgodność z przepisami,
  • większą elastyczność i skalowalność.

Pomimo wielu zalet zarządzanie chmurą prywatną może okazać się dość trudne. Oto kilka wyzwań, przed którymi stoją organizacje decydujące się na chmurę prywatną:

  • dodatkowe opłaty – chmury prywatne są droższe od publicznych i hybrydowych, ponieważ wymagają od organizacji zapłaty za sprzęt serwerowy, a także jego konserwację. Zakup systemów operacyjnych i licencji na aplikacje dodatkowo zwiększa koszty.
  • ograniczona skalowalność – zasoby chmury prywatnej mają w teorii nieograniczoną skalowalność, jednak organizacja może nie być w stanie obsłużyć większych obciążeń, jeśli nie dysponuje odpowiednio rozwiniętą infrastrukturą.
  • ograniczony dostęp mobilny – prywatne chmury mogą utrudniać dostęp do zasobów firmowych z urządzeń firmowych. Ma to związek z rygorystycznymi środkami bezpieczeństwa, jakie obowiązują w niektórych organizacjach.

Zastosowanie chmury prywatnej w organizacji


Wiele firm wybiera chmurę prywatną zamiast chmury publicznej, ponieważ bardzo często jest ona łatwiejszym (lub jedynym) sposobem na spełnienie wymagań dotyczących zgodności z przepisami. Do podmiotów, które najczęściej korzystają z prywatnych rozwiązań chmurowych, należą:

  • agencje rządowe i branże, które podlegają ścisłym regulacjom prawnym,
  • firmy, które wymagają silnej kontroli i bezpieczeństwa obciążeń IT i podstawowej infrastruktury,
  • organizacje, których pracownicy i oddziały znajdują się w różnych częściach kraju lub świata,
  • duże przedsiębiorstwa wymagające zaawansowanych technologii centrów danych, aby działać wydajnie i oszczędnie,
  • organizacje, które mogą sobie pozwolić na inwestycje w technologie o najwyższej wydajności i dostępności.

Zarządzanie i nadzór nad chmurą prywatną


W wielu przypadkach nadzór nad chmurą internetową sprawuje organizacja. Jednak firmy, które nie dysponują zapleczem informatycznym i decydują się na chmurę prywatną w modelu usługi, zyskują dostęp do technicznego zaplecza, które jest zapewnione przez dostawcę. W takim przypadku koszty związane z utrzymaniem chmury wzrastają.

Czy chmura prywatna jest bezpieczna?


Jedną z największych różnic między chmurą prywatną a publiczną jest to, że w przypadku tej pierwszej za bezpieczeństwo odpowiada organizacja. Gdy chodzi o dane wrażliwe lub podlegające surowym przepisom, korzystanie z chmury prywatnej ma największy sens. Co więcej, prywatna chmura umożliwia całkowitą kontrolę nad używanymi protokołami bezpieczeństwa. Organizacja wybiera na przykład rodzaj zapory sieciowej i sposób uwierzytelnienia dostępu.

Podsumowanie


Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem chmury prywatnej, masz dziś większy wybór niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak aby w pełni wykorzystać potencjał takiej usługi, potrzebujesz kompleksowej i przemyślanej strategii. Powinieneś przeanalizować swoje procesy biznesowe, a następnie zdecydować, czy będziesz samemu zarządzać chmurą, czy zlecisz nadzór nad nią zewnętrznemu dostawcy.

Wdrożenie właściwego rozwiązania pomoże Twojej organizacji odnieść sukces na konkurencyjnym rynku, przyśpieszyć innowacje, a także – co najważniejsze – zadbać o bezpieczeństwo. Najlepsza prywatna chmura dla firmy to taka, która:

  • jest skalowalna,
  • jest zgodna z międzynarodowym prawem dotyczącym ochrony danych,
  • umożliwia włączenie weryfikacji dwuskładnikowej,
  • daje możliwość dodawania własnych prywatnych kluczy szyfrowania,
  • gwarantuje rozliczanie na podstawie realnie zużytych zasobów.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]