Rodzaje chmury. Którą wybrać?
Cloud 11 grudnia 2020 2 minuty czytania

Rodzaje chmury. Którą wybrać?

Na pewno słyszałeś nie raz o licznych zaletach chmury, jak jednak wybrać najlepszą do potrzeb swojej firmy? Koniecznym jest poznanie i zrozumienie jej różnych typów. To proste!

Wyróżnia się trzy różne typy chmury obliczeniowej: publiczną, prywatną i hybrydową. Czym charakteryzuje się każda z nich oraz która będzie najlepsza dla Ciebie i Twojej firmy?

Chmura prywatna

Chmura prywatna – jak wskazuje już jej nazwa – służy użytkownikom konkretnej organizacji. Zasoby chmury obliczeniowej używane są przez jedno przedsiębiorstwo. Usługi i infrastruktura znajdują się w sieci prywatnej. Do zbudowania chmury, wykorzystuje się przede wszystkim wewnętrzne zasoby IT danej firmy.

Zalety chmury prywatnej:

 • Użytkownik ma pełną kontrolę nad zasobami, które znajdują się w chmurze. Nadzór nad chmurą prywatną sprawuje jej właściciel lub zaufany partner.
 • Przechowywane są w niej istotne dla danej firmy dane i aplikacje,
 • Zapewnia większą poufność danych oraz większe zabezpieczenia przed osobami postronnymi.
 • Korzystanie z zasobów chmury prywatnej jest elastyczne, tzn. chmura będzie dopasowywała się do zużycia przez organizację danych i wykorzystywania zasobów (dzięki cechom tj. skalowalność i automatyzacja). Przedsiębiorca nie musi się zatem martwić np. o to czy i ile zakupić dodatkowego miejsca.

Chmura prywatna – dla kogo będzie najlepsza?

Ten typ chmury najczęściej wykorzystuje się w firmach związanych z wyjątkową ochroną zasobów danych, np. w przedsiębiorstwach farmaceutycznych i finansowych. Jest niemal konieczna w tych wszystkich miejscach, w których obligatoryjna (według prawa) jest ścisła ochrona danych i ich bezpieczne przechowywanie. Przykładem takich wdrożeń mogą być…

Chmura publiczna

Chmura publiczna to rodzaj usługi chmury obliczeniowej, kierowany przez jedną organizację sprzedającą i udostępniającą usługi konkretnym firmom lub społeczeństwu. Usługi i zarządzanie zasobami w chmurze publicznej możliwe jest dzięki przeglądarce internetowej. W tym przypadku – cały sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura są po stronie dostawcy chmury, który ma do nich pełen wgląd i prawo do zarządzania.

Zalety chmury publicznej:

 • Zwykle jest tańszym rozwiązaniem niż chmura prywatna lub samodzielne utrzymywanie środowiska IT. Przedsiębiorstwa nie muszą prowadzić własnej kosztownej infrastruktury oraz utrzymywać pracowników czuwających nad jej działaniem.
 • Zasoby chmury publicznej są dostępne dla klientów w dowolnym czasie, miejscu i na każdym urządzeniu, z którego korzystają. Wystarczy, że mają dostęp do Internetu.
 • Klient nie płaci abonamentu z góry, lecz rozlicza się za konkretne wykorzystanie zasobów chmury.
 • Usługi dostarczane są automatycznie – od razu po opłaceniu dostępu do zasobów. Nie ma konieczności zatrzymywania w tym czasie pracy innych aplikacji.

Dla kogo najlepsza będzie chmura publiczna?

Z chmury publicznej najczęściej korzystają te przedsiębiorstwa, w których aplikacje wykorzystywane są przez dużą liczbę klientów. Dostęp do nich zapewniany jest przez połączenie z Internetem. Są to zwłaszcza firmy świadczące usługi e-commerce, agencje reklamowe czy serwisy społecznościowe. Ponadto, chmura publiczna przynosi wiele korzyści współpracującym podmiotom. Nie tylko ułatwia i usprawnia pracę, ale także daje możliwość upubliczniania efektów swoich działań.

Chmura hybrydowa

Podobnie jak w przypadku samochodów, tak i w przypadku chmury, hybrydowość oznacza nic innego jak tylko korzystanie z kilku źródeł. W przypadku chmury hybrydowej – z dwóch typów infrastruktury: chmury publicznej i prywatnej. Każda z nich kierowana jest przed odrębną organizację, ale są ze sobą powiązane. Oznacza to możliwość przekazywania danych (np. z aplikacji z chmury publicznej do prywatnej). Niektóre dane klienta pozostają w zasobach chmury publicznej, inne mają swoje miejsce w chmurze prywatnej.

Zalety chmury hybrydowej:

 • Przedsiębiorstwa mogą zmieniać charakter usług w chmurze – w zależności od potrzeb w danej chwili.
 • Zapewnia większą elastyczność i dostosowanie usług do działalności firmy.
 • Jest pomocna w optymalizacji aktualnych usług i zabezpieczeń.

Chmura hybrydowa – dla kogo najlepsza?

Chmurę hybrydową wykorzystują najczęściej firmy prowadzące różnorodną działalność dla wielu klientów.

Wybór rodzaju chmury uzależniony jest od charakteru danej firmy lub organizacji. Jakkolwiek, na pewno warto skorzystać z licznych możliwości, jakie zapewnia każdy z rodzajów cloud computing’u.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?

  Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?
  Co to jest chmura prywatna i jakie przynosi korzyści?
  Cloud 14 marca 2023

  Cloud

  Dzisiejsze organizacje potrzebują bezpiecznej i sprawdzonej technologii do przechowywania oraz przetwarzania danych. Powinna być łatwa do wdrożenia i pozwalać na […]

 • Co to jest chmura publiczna i jak działa?

  Co to jest chmura publiczna i jak działa?
  Co to jest chmura publiczna i jak działa?
  Cloud 7 marca 2023

  Cloud

  Chmury obliczeniowe rozwiązują wiele problemów związanych z wydajnością działającego w firmie systemu informatycznego. Pomagają wykorzystać najnowocześniejsze technologie i osiągnąć wysokie […]

 • Co to jest IaaS? Czym jest chmura elastyczna i jakie ma zalety?

  Co to jest IaaS? Czym jest chmura elastyczna i jakie ma zalety?
  Co to jest IaaS? Czym jest chmura elastyczna i jakie ma zalety?
  Cloud 21 lutego 2023

  Cloud

  IaaS (Infrastructure as a Service) to nowoczesny sposób wykorzystania usług chmurowych do zapewnienia infrastruktury IT oferowanej użytkownikowi końcowemu przez zewnętrznego […]

 • SECaaS – co oznacza Security as a Service?

  SECaaS – co oznacza Security as a Service?
  SECaaS – co oznacza Security as a Service?
  Cloud 16 listopada 2022

  Cloud

  Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie zapewnia chmura. Wybierając rozwiązania typu cloud computing, można usprawnić wiele kluczowych […]