Poradnik. Jak stworzyć idealną sieć firmową?
Sieć i transmisja 25 listopada 2022 3 minuty czytania

Poradnik. Jak stworzyć idealną sieć firmową?

Wybór odpowiednich usług transmisji danych ma kluczowe znaczenie dla sprawnego działania firmy. Przeanalizujmy zatem różne biznesowe scenariusze i zastanówmy się, jak rozwiązać największe sieciowe wyzwania współczesnych przedsiębiorstw, tworząc właściwy projekt sieci komputerowej w firmie.

Jak zbudować sieć komputerową w firmie?


Jak pokazują liczby, przedsiębiorstwa potrzebują rozwiązań, które połączą ze sobą setki, a czasem i tysiące urządzeń firmowych, również mobilnych, pozwalając na pełną swobodę w wymianie danych. Rozwiązania sieciowe, a konkretniej raz zbudowana sieć firmowa, mają sprawdzać się nie tylko dzisiaj, ale również za miesiąc, za rok czy kilka lat – w miarę rozwoju biznesu i tym samym wzrostu ilości przesyłanych informacji.

Data Transmission - jak to działa?

Prześledźmy więc na konkretnych scenariuszach, jak dobrać usługi sieciowe do określonych potrzeb firm.

Pobierz nasz eBook na temat Data Transmission lub obejrzyj we flipbooku.

Scenariusz 1: dużo rozproszonych firmowych sieci lokalnych


Nadmiar nie zawsze jest czymś korzystnym. Zbyt dużo rozproszonych firmowych sieci lokalnych na terenie całego kraju potrafi stanowić poważną barierę dla przepływu danych. Szybkość firmowego internetu niebezpiecznie spada, zaczynają pojawiać się utrudnienia w korzystaniu ze zintegrowanych aplikacji biznesowych czy multimedialnych środków komunikacji w biznesie. Znajomy scenariusz?

Na szczęście wciąż może on zakończyć się happy endem. Wystarczy połączyć wszystkie firmowe sieci lokalne w jedną spójną sieć w firmie, wykorzystując do tego celu protokół ethernet. W ten sposób właśnie działa rozwiązanie sieciowe Miejski Ethernet – usługa scalająca lokalizacje firmowe poprzez tworzenie wirtualnych sieci prywatnych lub specjalnych połączeń punkt-punkt.

Sieć firmowa Miejski Ethernet zapewnia gwarantowany transfer danych firmowych na poziomie od 3 Mb/s do 10 Gb/s – czyli dość, by swobodnie prowadzić biznesowe wideo- i telekonferencje oraz komfortowo korzystać ze zintegrowanej transmisji multimedialnej.

Ale czy budowa sieci komputerowej w firmie to rozwiązanie dla każdego przedsiębiorcy mającego podobne dylematy? Zdaniem Marka Żółkowskiego, Kierownika Grupy Produktów, zdecydowanie tak: – Sieć firmowa Miejski Ethernet jest niezwykle elastyczna: na początku wybiera się odpowiednią prędkość́ dostępu do sieci, następnie jeden z trzech wariantów usługi i wielu opcji prędkości transmisji. Nasi specjaliści pomogą dopasować konfigurację do celów biznesowych Twojej firmy. A gdy cele te ulegną zmianie, Miejski Ethernet się do nich zaadaptuje.

Scenariusz 2: (bardzo) wiele oddziałów firmowych


Liczba oddziałów w firmie jest w dużym stopniu miarą sukcesu, jaki odniosło przedsiębiorstwo. Jednak ogólnopolska sieć firmowa licząca 200 czy więcej lokalnych filii to również niemałe wyzwanie – przede wszystkim dla zapewnienia bezpieczeństwa danych biznesowych. Zatem jak zbudować sieć komputerową w dużej firmie?

W takim przypadku warto zwrócić uwagę na usługi pozwalające na tworzenie wirtualnych sieci prywatnych (VPN), integrujących wszystkie lokalizacje w jedną sieć korporacyjną. Sieć VPN cechuje ponadprzeciętny poziom bezpieczeństwa, który można porównać do wirtualnego tunelu – informacje firmowe płynące nim są niewidoczne dla innych użytkowników internetu.

Tak właśnie działa Biznesowy VPN – uniwersalna usługa transmisji danych dla firm wielooddziałowych, idealna do budowy sieci w firmie. Wszechstronność tego rozwiązania podkreśla Marek Żółkowski: – Biznesowy VPN sprawdzi się w biznesie o praktycznie każdej skali – zarówno, gdy firma ma trzy lokalizacje, jak i kilkaset. Ponadto outsourcing zarządzania siecią VPN przekłada się na optymalizację kosztów transmisji danych.

Scenariusz 3: brak odpowiedniej infrastruktury sieciowej


Zupełnie innych rozwiązań wymaga sytuacja, w której problemem nie jest nadmiar sieci firmowych, a brak odpowiedniej infrastruktury sieciowej potrzebnej do wymiany informacji. Zdarza się to na przykład w przypadku otwierania filii w mniejszej miejscowości czy konieczności połączenia z resztą przedsiębiorstwa lokalizacji takich jak magazyn poza miastem. Co wówczas powinien uwzględniać projekt sieci komputerowej w firmie?

Niedostatki sieci kablowej nie oznaczają na szczęście braku kontaktu z kontrahentami czy dostawcami. Istnieją bowiem skuteczne rozwiązania sieciowe, takie jak Internet Bezprzewodowy Premium. Zapewnia on bezprzewodowy dostęp do internetu w miejscach, gdzie nie ma warunków łączności przewodowej, poprzez instalację optymalnie dobranych i skonfigurowanych routerów z modułem LTE.

A co z miejscami, gdzie nie tylko brak infrastruktury kablowej, ale również występuje słabszy sygnał bezprzewodowy? Jak przekonuje Marek Żółkowski Internet Bezprzewodowy Premium ma sposób również i na to – budowa sieci w firmie wciąż jest możliwa: – Dzięki profesjonalnemu audytowi zasięgu mobilnego i wyborowi optymalnej karty SIM, a w przypadku słabego zasięgu sieci mobilnej dodatkowo instalacji urządzenia na zewnątrz budynku klienta, uzyskujemy optymalne połączenie sieciowe.

Internet Bezprzewodowy Premium może więc zmienić postrzeganie lokalizacji do tej pory uważanych za mniej atrakcyjne biznesowo z powodu braku odpowiedniej infrastruktury kablowej i słabszego sygnału. Daje to naszej firmie przewagę technologiczną – sieć firmowa jest tam, gdzie konkurencja nie może skutecznie funkcjonować.

Jak więc widać, każdy sieciowy scenariusz może zakończyć się szczęśliwym dla biznesu zakończeniem. Grunt to dobrze przemyślana budowa sieci komputerowej w firmie, przede wszystkim pod kątem indywidualnych potrzeb biznesowych. Po więcej porad, jak skutecznie zarządzać siecią w firmie, zapraszamy do poradnika PDF „Mapa sieci Orange – jak odnaleźć najszybszą drogę do idealnej sieci firmowej”.

Dowiesz się z niego:

 • jak usprawnić działanie różnych aplikacji biznesowych, np. finansowo-księgowych, ERP, SCM czy CRM,
 • w jaki sposób sieć firmowa Miejski Ethernet pozwala obniżyć koszty transmisji danych,
 • który pakiet proponowanych usług sieciowych najlepiej sprawdzi się w Twojej firmie,
 • dlaczego Internet Bezprzewodowy Premium sprawdza się, gdy inne rozwiązania sieciowe dają za wygraną.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application

  Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
  Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
  Sieć i transmisja 2 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Świat 5G nie ma kabli, maszyny same się komunikują, a rozrywka przenosi się na wyższy poziom. O sieciach piątej generacji […]

 • Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?

  Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
  Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
  Sieć i transmisja 1 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Digitalizacja jest nie tylko trendem w świecie biznesu, ale przede wszystkim koniecznością. Umożliwia firmom zwiększenie efektywności operacyjnej i wzmocnienie pozycji […]

 • Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności

  Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
  Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
  Sieć i transmisja 1 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Poszukiwanie nowych rozwiązań i dążenie do rozwoju to elementy strategii dojrzałej firmy. W tym kontekście inteligentne sieci to klucz do […]

 • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Sieć i transmisja 18 czerwca 2024

  Sieć i transmisja

  SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]