






Warsaw Data Hub – nowoczesne data center Warszawa
Nowoczesne usługi kolokacji to nie tylko udostępnienie specjalnie przygotowanej przestrzeni, w której klient możne umieścić własną infrastrukturę IT. Ale to również szeroki wachlarz usług wsparcia technicznego, doradztwa, projektowania, migracji, cyberbezpieczeństwa oraz bezpośredni dostęp do szybko rozwijających się usług chmur obliczeniowych.
Budowany w Łazach pod Warszawą przez Orange Polska, Warsaw Data Hub jest bardzo nowoczesnym i bezpiecznym obiektem. Dzięki czemu ten nowoczesny technologicznie i efektywny energetycznie obiekt pozwala w pełni zmodernizować całą infrastrukturę operatora pod wciąż rosnące potrzeby ruchowe w sieci transmisji danych oraz pozostałe wymagania naszych klientów.
Pozostałe dwa obiekty to Centrum Przetwarzania Danych w Łodzi (CPD Łódź) oraz Data Center Natolin w Warszawie. Wszystkie trzy ośrodki tworzą swojego rodzaju ekosystem, co pozwala sprostać oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów.
Bezpieczeństwo w przetwarzaniu danych oraz wysoka dostępności usług cyfrowych są dziś kwestiami krytycznymi dla wielu gałęzi biznesu oraz instytucji sektora publicznego. Dodatkowo rachunek ekonomiczny, w tym wzrost cen energii sprawia, że popyt na profesjonalne powierzchnie kolokacyjne stale rośnie.
Metropolia warszawska jest szczególnie istotnym miejscem, które wciąż potrzebuje nowych i innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie. Stąd też decyzja Orange do wybudowania kolejnego ośrodka właśnie w tym miejscu.
Z jednej strony nowy obiekt w Łazach pozwoli zaoferować klientom nowoczesne, bezpieczne i ekologiczne zaplecze do korzystania z DC, kolokacji oraz wielu innych usług zgodnie z ich potrzebami. Z drugiej Orange Polska przeniesie do WDH swoje główne systemy i platformy telekomunikacyjne ze ścisłego centrum Warszawy.
Dzięki czemu ten nowoczesny technologicznie i efektywny energetycznie obiekt pozwali w pełni zmodernizować całą infrastrukturę operatora pod wciąż rosnące potrzeby ruchowe w sieci oraz pozostałe wymagania naszych klientów. Obiekt WDH posiada olbrzymi potencjał na przyszłość i zapewnia szerokie możliwości rozwoju na kolejnych etapach inwestycji.
Kluczowe parametry obiektu – centrum danych Warsaw Data Center
Warsaw Data Hub wyróżnia się nowoczesnością, bezpieczeństwem i ekologią rozwiązań zastosowanych między innymi w zakresie zasilania i utrzymania obiektu.
- Obiekt w pełni certyfikowany w europejskim standardzie EN 50600 na poziomie 3.
- Lokalizacja – obiekt oddalony od centrum miasta, budynków przemysłowych, ciągów komunikacyjnych i terenów zalewowych, w bliskości aglomeracji warszawskiej.
- Całkowita powierzchnia obiektu – 6.700 m2.
- 1600 m2 powierzchni netto komór serwerowych dla sprzętu IT i sieciowego.
- 4 niezależne komory o powierzchni 400 m2 każda.
- Dla każdej komory dedykowana techniczna infrastruktura towarzysząca.
- Każda z komór WDH stanowi niezależny byt technologiczny tj. niezależne systemy zasilania energetycznego i podtrzymania, wentylacji, klimatyzacji precyzyjnej, gaszenia gazem.
- Zapewniona jest skalowalność obiektu możliwość rozbudowy o dodatkowe komory.
- Obiekt jest własnością Orange, zlokalizowany jest na działce będącej własnością operatora.
Niezawodność versus ekologia
Nowoczesne data center wyróżnia się nowoczesnością, bezpieczeństwem i ekologią rozwiązań zastosowanych między innymi w zakresie zasilania i utrzymania obiektu.
- Cztery różne kierunki wejścia-wyjścia światłowodowych linii telekomunikacyjnych.
- Dwa kierunki zasilania tzn. z dwóch niezależnych fizycznie obszarów zakładu energetycznego, po 7 MW każdy.
- Gęstość mocy do 4,5 kW na pojedynczą szafę, a dla 20% szaf nawet do 12 kW.
- Podtrzymanie bateryjne na czas: 30/180 minut – gdzie konkurencja stosuje rozwiązania odpowiednio na czas: 5/15 minut.
- Zapas paliwa do agregatów awaryjnych dla 72h pracy autonomicznej dla obiektu.
- Fotowoltaika – własna farma solarów o mocy 0,5 MW, z możliwością dalszej rozbudowy.t
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w Warsaw Data Hub rocznie do atmosfery nie zostanie wyemitowanych ok. 5 tys. ton CO2, czyli tyle co roczna emisja blisko 1300 aut.