Zaloguj się
< Powrót   Dzieci vs Internet

Dziecko w internecie – jak zadbać o pociechę w dobie życia online?


Nowa rzeczywistość związana z pandemią koronawirusa sprawiła, że większość naszego życia toczy się online. Dotyczy to także dzieci, które coraz więcej czasu spędzają przed monitorem komputera, ekranem smartfona czy telewizora. Taka sytuacja niesie ze sobą dużo zagrożeń dla prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Chodzi tu zarówno o aspekty zdrowia fizycznego (brak ruchu na świeżym powietrzu, wady postawy czy wady wzroku), jak i psychicznego (uzależnienie od gier komputerowych, czy też brak bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami). Dodatkowo dzieci bardzo często nie rozumieją dlaczego tak bardzo zmieniło się ich dotychczasowe życie. Często popadają w depresję, czy stany lękowe. Dlatego właśnie teraz Twoje wsparcie jest im bardzo potrzebne. Zobacz, co możesz zrobić jako rodzić, aby im pomóc.


Z tekstu dowiesz się:

  • jak zorganizować życie rodzinne w dobie nauki i pracy w domu,
  • jakie zagrożenia dla zdrowia dziecka wynikają z nadużywania komputera i smartfona,
  • po czym poznać, że dziecko jest uzależnione od gier czy internetu,
  • jak pomóc dziecku odnaleźć się w życiu online,
  • jak chronić dziecko w sieci.

Dzieci a internet – jak radzić sobie w dobie nauki i życia online

Nauka zdalna i home office, a potem dalsze siedzenie w domu – to wyzwanie dla całej rodziny, niezależnie od wieku dzieci. Jak dobrze zorganizować życie rodzinne, które w zdecydowanej większości toczy się teraz w czterech ścianach? Podpowiadamy!

  • Znalezienie w domu miejsca dla każdego domownika

Gdy dorośli pracują w domu, a dzieci się w nim uczą, nagle nawet w największym mieszkaniu robi się tłoczno. Aby poradzić sobie z tą sytuacją, postaraj się wygospodarować dziecku stałe miejsce do nauki zdalnej lub zabawy z komputerem. Nie zapomnij też o sobie! Jeśli każdy domownik będzie miał swój własny kąt, tylko dla niego, łatwiej nauczycie się nie przeszkadzać sobie nawzajem w obowiązkach służbowych i szkolnych.

  • Ustalenie planu dnia każdego domownika

To bardzo ważne, aby każdy z domowników znał godziny pracy i nauki nie tylko swoje, ale także innych członków rodziny. Dzięki temu będziecie wiedzieć, kiedy dana osoba „wychodzi” z pracy lub ze szkoły – mimo że fizycznie nigdzie przecież nie wyszła. To duże ułatwienie także dla rodziców, którzy mają kłopot z przeciąganiem pracy na nadgodziny. Poinformowanie innych o czasie zakończenia pracy z pewnością zmotywuje Cię, aby rzeczywiście zamknąć komputer o 17:00, a nie np. dwie godziny później – bo przecież bliscy czekają już na wspólne spędzanie popołudnia!

  • Wzajemne kontrolowanie czasu przed komputerem

Jeżeli Twoja pociecha skończyła już lekcje, a wciąż widzisz ją przed komputerem – przypomnij jej, że czas na przerwę. Nie obrażaj się, gdy z drugiej strony to dziecko upomni Cię, że za długo pracujesz. Jeśli wie, o której teoretycznie kończysz, ma prawo to zrobić. W końcu umowa to umowa! Jeśli naprawdę musisz dokończyć ten ważny raport, pomóż dziecku znaleźć zajęcie i wyznacz nową, konkretną godzinę rozpoczęcia wspólnego spędzania czasu po pracy. Postaraj się dotrzymać terminu – dzięki temu dasz synowi lub córce dobry przykład słowności i terminowości.

  • Wspólne spędzanie czasu po pracy

Razem z całą rodziną ustalcie, co będziecie robić danego dnia po pracy/nauce. Możecie przygotować specjalny planer, który pomoże Wam pamiętać o najciekawszych pomysłach. Ważne, aby aktywności nie ograniczały się do oglądania telewizji – wasze oczy i tak będą miały już dosyć światła niebieskiego, które emitują ekrany. Co zatem robić razem, jeśli nie pójść na plac zabaw czy do centrum handlowego? Weź pod uwagę zainteresowania dziecka. Rysowanie, gry planszowe czy muzykowanie – to wszystko nie wymaga dużo zaangażowania, a będzie świetną odskocznią od codziennego przesiadywania przed ekranami.

Nie zapominaj też o aktywności fizycznej dzieci. Namów rodzinę do wspólnych ćwiczeń w tygodniu, a w weekendy organizuj wycieczki do lasu. Pamiętaj też o wspólnych posiłkach – to pozornie błaha sprawa, która jednak bardzo jednoczy rodzinę!

Sprawdź nasze propozycje na kreatywne zabawy w domu dla dzieci w różnym wieku.

  • Podział obowiązków domowych między dzieci i rodziców

Pamiętaj, że Twój czas na pracę nie powinien zawierać wstawienia prania, wykąpania psa czy zmywania podłogi. Praca to praca, nawet jeśli odbywa się z domu. Jeśli przepracujesz 8 godzin solidnie, z pewnością nie będziesz musiał nadrabiać zadań po godzinach. Aby jednak móc spędzić wieczór na rodzinnych aktywnościach, niezbędny jest podział obowiązków. Oczywiście są takie prace domowe, które mogą wykonać tylko dorośli – ale jest też mnóstwo zadań, z którymi z łatwością poradzą sobie dzieci. Sprzątanie ze stołu czy ścielenie swojego łóżka to czynności, które mogą przypaść w udziale nawet kilkulatkowi.


Zdrowie dziecka internetu – jakie są zagrożenia?

Ogólna organizacja czasu, opisana powyżej, z pewnością pomoże rodzicom i dzieciom lepiej radzić sobie z trudną sytuacją, która dosięgła wszystkich w dobie pandemii. Ale niezależnie od tego najmłodsi są niestety narażeni na różne zagrożenia związane z używaniem komputera, smartfona i internetu. Pierwsza grupa takich niebezpieczeństw dotyczy zdrowia, któremu nie sprzyjają długie godziny nauki zdalnej w domu. Poznaj zagrożenia, aby potem nauczyć się im przeciwdziałać!

  • Pogorszenie widzenia na odległość

Zbyt dużo czasu spędzonego przed ekranem może skutkować problemami ze wzrokiem. Soczewka oka, które długo patrzy w bliski punkt, przez cały czas jest za bardzo wypukła. W związku z tym widzenie na odległość pogarsza się i powstaje tzw. pozorna krótkowzroczność (leczy się soczewkami dodatnimi, a nie minusami jak przy standardowej wadzie).

  • Syndrom widzenia komputerowego (tzw. zmęczenie oczu)

Spędzanie przed ekranem komputera wielu godzin źle wpływa na wzrok osób w każdym wieku. Światło niebieskie przyczynia się do zwiększania napięcia akomodacyjnego w oku i zmniejszania częstotliwość mrugania. Oczy nie są odpowiednio nawilżone, a w konsekwencji pojawia się suchość, pieczenie, a nawet bóle głowy. Czasami obraz rozmywa się czy dwoi. Są to podstawowe symptomy syndromu widzenia komputerowego. Takie dolegliwości, jeśli są ignorowane, mogą przerodzić się w wady wzroku u dzieci oraz dorosłych.

  • Ból pleców i wady postawy

Jeszcze kilka, a może kilkanaście lat temu główną przyczyną wad postawy u dzieci był m.in. ciężki plecak. Dziś za duży problem naukowcy uznają nieprawidłową postawę podczas korzystania z komputera. Koniecznie zwróć uwagę, jak Twoje dziecko siedzi, gdy uczy się lub gra online.

  • Charakterystycznie pochylona głowa

Pochylenie głowy do przodu pojawia się przez nieprawidłową postawę podczas przeglądania internetu na telefonie, tablecie lub komputerze. Niestety, takie ułożenie może się utrwalić, powodując skrzywienie kręgosłupa i ból karku.


Dzieci i internet – ryzyko uzależnienia

Od 8:00 do 13:00 lekcje zdalne. Potem przerwa na obiad i… zaczyna się przeglądanie telefonu w poszukiwaniu powiadomień, które pojawiły się w ciągu dnia. Potem jeszcze odrabianie lekcji (również na komputerze) i chwila na ulubioną grę przed snem. Jeśli mimo wprowadzonej organizacji życia domowego w czasie pandemii Twoje dziecko w sieci spędza sporo czasu albo jest nieobecne myślami podczas innych zajęć – uważaj, aby nie przegapić ewentualnych symptomów uzależnienia od gier lub mediów społecznościowych! Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim:

  • stała tęsknota za światem wirtualnym,
  • brak kontaktu z rówieśnikami lub kontakt ograniczony do komunikatorów (szczególnie trudne do zauważenia w obecnym czasie),
  • irytacja i zmienne nastroje,
  • agresywne zachowanie,
  • ignorowanie biologicznych potrzeb,
  • wywoływanie kłótni, oszustwa, kradzieże,
  • wagarowanie lub nieuczestniczenie w zajęciach online,
  • słabsze wyniki w nauce.

A jak rozpoznać uzależnienie nastolatka od komputera? Przeczytaj o tym w naszym innym artykule.


Jak pomóc dziecku intenetu w dobie życia online?

Masz ogromny wpływ na to, czy Twoje dziecko w sieci będzie bezpieczne i nie ulegnie uzależnieniu. Możesz też pomóc mu zorganizować sobie codzienność w dobie pandemii i życia online. Bardzo wiele zależy od Ciebie, więc zerknij na naszą infografikę z poradami i zadbaj jak najlepiej o swoją pociechę!


Dziecko w interencie – jak chronić je przed zagrożeniami?

Wpływ internetu na rozwój dziecka jest obecnie naprawdę bardzo duży. Oczywiście internet to wiele pozytywów – przecież pomaga najmłodszym poznawać świat, uczyć się i utrzymywać kontakty z kolegami ze szkoły w czasie, gdy nie można pograć wspólnie w piłkę. Ale świat online to także wiele zagrożeń czekających na młodą osobę, która jeszcze nie umie samodzielnie selekcjonować informacji i chłonie jak gąbka wszystko, czego się nauczy.

Aby zadbać o bezpieczeństwo pociechy, zabezpiecz na komputerze nieodpowiednie strony. Zainstaluj też aplikację ochrony rodzicielskiej Chroń dzieci w sieci. Zapewnia ona opiekę nad najmłodszymi, którzy korzystają ze smartfonów i tabletów. Umożliwia rodzicom kontrolę czasu, który pociecha spędza w sieci, weryfikuje uruchamiane aplikacje, filtruje strony pod kątem nieodpowiednich treści. Możesz z łatwością zarządzać ustawieniami z dowolnego miejsca. W ten sposób ograniczysz ryzyko, że Twoje dziecko trafi na:

  • pornografię,
  • patologiczne treści,
  • drastyczne materiały.

Pamiętaj też, aby wytłumaczyć najmłodszym pojęcia cyberprzemocy i fałszywych znajomości dziecka w internecie. Rozmawiajcie otwarcie – dzięki temu syn lub córka z większą ufnością zwróci się do Ciebie, jeśli rzeczywiście będzie mieć problem tego rodzaju.


Dziecko w sieci nie może być pozostawione same sobie – szczególnie teraz, gdy komputer, smartfon czy tablet to jego jedyne narzędzia do kontaktu z nauczycielami, rówieśnikami i członkami dalszej rodziny. Korzystaj z naszych porad i zadbaj o swoją pociechę w tym trudnym czasie. Być może już niedługo po nauce zdalnej i lockdownie pozostaną tylko wspomnienia!

Uwaga, konkurs. Podziel się swoimi pomysłami, jak Ty organizujesz czas dziecku i zdobądź nagrody. Sprawdź

Pokrewne artykuły

  • Jak zadbać o aktywność fizyczną dzieci w czasie pandemii?
    W czasach pandemii trudno o zdowy ruch na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak rozbudzić w dzieciach miłośc do sportu.
    Dowiedz się więcej
  • Kreatywne zabawy w domu dla dzieci w każdym wieku
    Jak oderwać dziecko od komputera czy smartfona? Poznaj nasze propozycje kreatywnych zabaw, które pomogę Ci wspólnie spędzić czas z dzieckiem
    Dowiedz się więcej
  • Komputer a wady postawy u dzieci.
    Jak dobrze przygotować stanowisko do nauki i zadbać o zdrowy rozwój ruchowy najmłodszych? Zobacz, jak ochronić swoje dziecko przed
    Dowiedz się więcej
  • Zainteresowania dziecka w dobie pandemii – jak wspierać wybór i rozwój pasji?
    Jak pomóc dziecku rozbudzić zaiteresowania, które w przyszłości mogą przerodzić się w prawdziwe pasje.
    Dowiedz się więcej
  • Komputer a wady wzroku u dzieci. Jak ograniczyć zły wpływ komputera i smartfona na oczy?
    Czy wiesz, że dzieci mogą spędzać przed komputerami i telefonami nawet kilkanaście godzin dziennie? Sprawdź jak zadbać o ich wzrok
    Dowiedz się więcej
  • Home office i nauka zdalna dziecka – jak to dobrze zorganizować?
    Jak lepiej zorganizować pracę i naukę zdalną podczas pandemii koronawirusa i zwiększyć komfort życia wszystkich domowników.
    Dowiedz się więcej
  • Jak rozmawiać z nastolatkiem o uzależnieniu od komputera i internetu?
    Czujesz, że tracisz kontakt z nastoletnią córką czy synem? Dowiedz się, jak rozmawiać z młodzieżą i jak pomóc nastolatkowi uzależnionemu od
    Dowiedz się więcej
  • Jak rozpoznać, że dziecko jest uzależnione od gier lub od mediów społecznościowych?
    Sprawdź, jak rozpoznać granicę między normalnym, zdrowym korzystaniem z internetu, a uzależnieniem od Facebooka czy gier online, które może poważnie zagrażać Twojemu dziecku.
    Dowiedz się więcej
  • Wpływ internetu na rozwój dziecka – pozytywny i negatywny
    Podpowiadany, jak skupić się na pozytywnym wpływie internetu na rozwój dziecka i… ograniczyć jego negatywny wpływ.
    Dowiedz się więcej