Zaloguj się
< Powrót   Dzieci vs Internet

Kreatywne zabawy w domu dla dzieci w każdym wieku


Zamknięcie szkół i przejście na zdalne nauczanie sprawiło, że dzieci spędzają przed komputerem nawet 8-10 godzin dziennie. Oderwanie ich od komputera w przerwach od nauki jest bardzo ważne. Stanowi odpoczynek nie tylko dla zmęczonych oczu i kręgosłupa, ale też wspomaga prawidłowy rozwój dziecka. Dobrym sposobem na zapewnienie dziecku rozrywki jest wspólna zabawa.


Z tekstu dowiesz się:

 • jak znaleźć czas na zabawy z dzieckiem w domu,
 • jak zachęcić dziecko do wspólnej zabawy,
 • o czym pamiętać przy wyborze zabaw dla dzieci,
 • jakie zabawy ruchowe wybrać dla młodszych dzieci, a jakie dla nastolatków,
 • jakie zajęcia kreatywne dla dzieci wybrać.

Umiejętne oderwanie dziecka od komputera to tylko jedno z wyzwań, które stoją przed rodzicami. Co zrobić, gdy uda się już osiągnąć cel? Pozostawienie dziecka samemu sobie może skutkować tym, że wkrótce ponownie zasiądzie przed ekranem komputera lub weźmie do ręki telefon. Ważne jest więc, by rodzic aktywnie włączył się w organizowanie rozrywek dla swojej pociechy. Przygotowaliśmy kilka propozycji, dzięki którym będzie Ci łatwiej zaplanować atrakcje dla całej rodziny – bez nudy i żadnego przymusu.

Dzieci i internet – chcesz uzyskać więcej praktycznej wiedzy w tym temacie? Przeczytaj nasz poradnik, w którym dowiesz się, jak dzieci korzystają z internetu w dzisiejszych czasach.

Zabawy dla dzieci w domu – jak znaleźć czas na wspólną rozrywkę?

Wspólnie spędzany czas sprawia, że między ludźmi nawiązują się relacje. Rodzic staje się nie tylko opiekunem i osobą, która nakłada na dziecko obowiązki, ale też towarzyszem zabaw. W trakcie wspólnych zajęć rodzic może też lepiej poznać swoje dziecko. W związku z tym bez względu na to, jaką pracę wykonujesz, powinieneś znaleźć przynajmniej kilkanaście minut dziennie na czas dla dziecka. Postaraj się, aby w ciągu dnia zamknąć wszystkie sprawy związane z pracą. Później odłóż swój smartfon na bok. Dziecko na pewno wkrótce też się nauczy, że telefonu wcale nie trzeba trzymać przy sobie przez cały czas.

Co z obowiązkami domowymi? Pamiętaj, że dzieci możesz angażować do prac w domu, niezależnie od tego, ile mają lat. Młodszym możesz np. pokazywać, jak działa pralka i na czym polega ustawianie programów i segregowanie ubrań.

Bardzo dobrym pomysłem jest także stworzenie planu atrakcji na każdy dzień. Nie masz pomysłu, co warto zorganizować dla siebie i dziecka? Skorzystaj z naszych gotowych propozycji.

Wydrukuj planer dla rodziców i dzieci z propozycjami wspólnych zabaw:

>> Pobierz planer z zabawami <<

Zajęcia kreatywne dla dzieci. Jak zachęcić do zabawy bez komputera?

Wirtualny świat dostarcza dziecku mnóstwo rozrywki. Dzięki niemu może się oderwać od monotonnej rzeczywistości, przenieść się w zupełnie inne miejsce i wyjść myślami poza ściany swojego pokoju, zamienić się w superbohatera (lub superzłoczyńcę).

Oderwanie dziecka od komputera to duże wyzwanie i wymaga od rodzica odpowiedniego podejścia.

 • Uważaj na wszystkie drastyczne metody, np. gwałtowne wyłączenie komputera czy zmiany hasła to wifi. Może to potęgować konflikty na linii rodzic–dziecko.
 • Rozmawiaj z dzieckiem. Jeśli masz trudności, aby dziecko wyszło z wirtualnej rzeczywistości, odrywaj je od internetu stopniowo. Interesuj się także tym, co robi w sieci, pytaj, na czym polega gra.
 • Ustal z dzieckiem wspólne zasady spędzania czasu przed komputerem. Ty też się do nich stosuj! W ten sposób dasz dziecku dobry przykład.
 • Staraj się unikać karania za nieposłuszeństwo. Rozmawiaj z dzieckiem na temat uzależnień. Pokaż mu, że świat poza komputerem też może być ciekawy.

Chcesz dowiedzieć się, jak rozmawiać z dzieckiem, które jest skupione na grze? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wspierać zainteresowania dziecka spędzającego w czasie pandemii większość czasu przy komputerze.

Zabawy dla dzieci w domu – od czego zacząć?

Udało Ci się osiągnąć pierwsze sukcesy – dziecko odeszło od komputera i jest gotowe do wspólnej zabawy. Co dalej? Teraz zaczyna się najciekawsza część! Zanim zaczniesz korzystać z naszych propozycji zabaw, pamiętaj o kilku zasadach:

1. Dostosuj zabawę do wieku dziecka – dzieci w wieku wczesnoszkolnym na pewno będą się chętnie bawić np. w naśladowanie zwierząt. Jednak starszych takie atrakcje z pewnością nie zainteresują.
2. Dostosuj zabawę do możliwości dziecka – jeśli dziecko nie za dobrze czuje się w zabawach ruchowych, skup się na atrakcjach związanych z eksperymentowaniem, zabawach słownych czy logicznych.
3. Dostosuj zabawę do zainteresowań dziecka – dziecko chętnie zainteresuje się rozrywką, która jest zgodna z tym, co je aktualnie interesuje. Jeśli np. fascynują je planety i kosmos, modyfikuj zabawy w taki sposób, żeby były związane z tym zagadnieniem. Zamiast np. budować kartonowe miasto, spróbujcie razem skonstruować rakietę albo własny model planety.
4. Wybierz zabawę, która będzie dla dziecka pewnym wyzwaniem – dzieci najchętniej robią to, w czym czują się najlepiej. To jednak nie oznacza, że trzeba skupiać się tylko na kilku zabawach. Jeśli np. widzisz, że Twój trzecio- czy czwartoklasista ma problemy z matematyką, znajdź zabawę, która pokaże mu królową nauk w nieco przyjaźniejszym świetle. Możesz do tego wykorzystać klocki, kamyki przyniesione z dworu, liście – to wszystko sprawdzi się przy nauce liczenia.

Zabawy ruchowe dla dzieci – sposób na poprawę aktywności fizycznej

Jeśli dziecko spędza bardzo dużo czasu przed komputerem, potrzebuje zajęć, które pozwolą mu zadbać o prawidłowy rozwój motoryczny i kondycję. Sport dla dzieci to nie tylko zajęcia zorganizowane prowadzone przez specjalistów. Zabawy ruchowe możesz wymyślić także Ty sam. Mamy dla Ciebie kilka propozycji:

 • Zabawy ruchowe dla najmłodszych – w domu i na świeżym powietrzu
  1. Zabawy ruchowe dla najmłodszych – w domu i na świeżym powietrzu
  2. Gry z wykorzystaniem piłki – kopanie piłki, pierwsza nauka kozłowania, strzelanie piłką do celu. Tutaj możliwości jest bardzo dużo. Może to być też gra w zbijaka lub dwa ognie.
  3. Gry znane z czasów naszych rodziców – Baba Jaga patrzy, gąski, gąski do domu, berek, ciuciubabka, skakanie przez skakankę – tych rozrywek nie trzeba tłumaczyć. Polegają na bieganiu, uciekaniu, łapaniu, zastyganiu w miejscu lub podskakiwaniu.
  4. Naśladowanie zwierząt – to gra, w której po kolei powtarzacie zachowania poszczególnych zwierząt. Raz jesteście żabami, które skaczą po pokoju, a innym razem zamieniacie się w polujące lwy.
  5. Zbieranie grzybów – gra, która pomaga w rozwoju małej motoryki. Możecie rozrzucić po pokoju klocki lub inne drobne elementy, wziąć pudełka i udawać, że zbieracie grzyby. Ta zabawa może się sprawdzić także w trakcie sprzątania pokoju.
  6. Cyrkowcy – stań się z dzieckiem cyrkowcami. Rozłóżcie linę na dywanie i zacznijcie po niej chodzić. Uwaga! Nie można z niej spaść. Spróbujcie też różnych akrobacji i ćwiczeń, np. z wykorzystaniem hula-hoop.
 • Zabawy ruchowe dla nastolatków – w domu i na świeżym powietrzu
  1. Sport na świeżym powietrzu – rower, bieganie, jazda na deskorolce lub hulajnodze. Tutaj nie ma żadnych ograniczeń. Wystarczą odpowiedni sprzęt, dobra pogoda i chęć do spędzenia czasu na dworze całą rodziną.
  2. Poszukiwacze skarbów / podchody – w domu lub na zewnątrz. Schowaj skarb w jakimiś ukrytym miejscu, narysuj mapę z etapami gry i daj ją dziecku. Gdy dziecko będzie dochodziło do kolejnych punktów, będzie musiało wykonywać kilka ćwiczeń, np. 10 przysiadów, 5 pajacyków itp. Wykonanie każdego zadania sprawi, że będzie mógł przejść do kolejnego punktu.
  3. Zawody sportowe – zmierz się razem z dzieckiem w kilku konkurencjach. Sprawdźcie, kto szybciej wykona 30 brzuszków, kto więcej razy podciągnie się na drążku albo kto szybciej dobiegnie do celu. Pamiętaj, aby ustalić nagrodę.
  4. Rozgrzewka cardio – zabawa na szybsze rozbudzenie nastolatka. Sprawdź w internecie, jak wygląda zestaw ćwiczeń cardio, i wykonaj je z dzieckiem. Bardzo szybki bieg, ruszanie rękami niczym bokser, burpies – razem sprawdźcie, co najbardziej Wam pasuje.
  5. Joga z dziećmi – rano wykonaj z dzieckiem sekwencję jogi dynamicznej. Może to być np. powitanie słońca powtórzone trzy- lub czterokrotnie. Wieczorem wycisz się z dzieckiem w trakcie jogi relaksacyjnej. W ten sposób zadbasz o rozciągnięcie i kręgosłup swój oraz dziecka.

Kreatywne zabawy dla dzieci w domu – 10 zabaw, które bawią i rozwijają

Zabawy z dzieckiem to nie tylko ruch. W trakcie wspólnego spędzania czasu warto także zadbać o to, by rozwijać w dziecku inne umiejętności – logiczne i kreatywne myślenie, poznawanie emocji, naukę zjawisk rządzących światem itp.

Zobacz naszą listę 10 rozrywek dla dzieci w różnym wieku:

1. Pisanie po ciemku – ta zabawa pozwala rozwinąć w dziecku kreatywność, wyobraźnię i poprawić umiejętność skupienia. Gdy zapadnie zmrok, naszykujcie kartki, długopisy lub kredki i zgaście światło. Następnie podyktuj zdanie, które macie zapisać. Wygrywa ten, kto najładniej i najstaranniej wszystko napisze.
2. Robienie masy plastycznej – ta zabawa nie tylko rozwija kreatywność, ale też małą motorykę. Pozwala również poznać, jak zachowują się niektóre produkty w połączeniu z innymi. Do wykonania masy plastycznej nie są potrzebne skomplikowane składniki. Można ją zrobić z mąki ziemniaczanej lub kukurydzianej, balsamu do ciała lub odżywki do włosów oraz oleju. Masa plastyczna może później posłużyć do lepienia zwierzątek, budowli, masek itp.
3. Eksperymenty – to kolejny sposób na rozwój wyobraźni. Eksperymenty uczą także tego, jak jedna substancja może zmieniać swój stan w zależności od dodanego składnika. Możesz np. przygotować z dzieckiem wulkan. Wykorzystaj do tego wodę, ocet, płyn do mycia naczyń, sodę oraz czerwony barwnik.
4. Kodowanie bez komputera – logiczne myślenie, analizowanie i formułowanie poleceń to umiejętności, których można się nauczyć w trakcie zabawy w kodowanie. Co ważne, nie jest do tego potrzebny komputer. Wystarczą Ci kolorowe klocki, które będą musiały zostać ułożone w odpowiedniej sekwencji. Wśród poleceń może się np. znaleźć informacja, że drugi rząd musi się składać z 5 zielonych klocków, w 3. rzędzie kolory muszą być ułożone naprzemienne, a wieża nie może być wyższa niż 8 rzędów.
5. Wąż wyrazowy – to świetna zabawa językowa, która uczy kreatywnego myślenia oraz pozwala dzieciom lepiej zapoznać się z literkami. Do gry nie są potrzebne żadne dodatkowe gadżety. Wypowiedz dowolne słowo. Zadaniem dziecka będzie znalezienie słowa, które zaczyna się na tę samą literę, na którą kończyło się Twoje słowo. Później Ty wykorzystujesz ostatnią literę słowa wybranego przez dziecko, i tak dalej.
6. Kalambury – są jedną z najbardziej znanych gier. Im więcej osób w grze, tym lepiej i weselej. Zabawa polega na tym, aby zgadywać, jakie hasło pokazuje lub rysuje jeden z uczestników. Co ważne, osoba prezentująca hasło nie może wypowiedzieć danego słowa na głos.
7. Tor przeszkód z mebli i zabawek – tworzenie toru sprawia, że w głowie dziecka zwykłe, codzienne przedmioty stają się nagle wielkim murem, który trzeba przeskoczyć, wulkanicznym jeziorem lub liną zawieszoną nad przepaścią. Ułóżcie razem tor przeszkód z wybranych sprzętów w domu, a następnie spróbujcie razem go pokonać.
8. Budowanie z kartonu – zabawa dla wszystkich miłośników klocków i tworzenia nowych konstrukcji. W tej zabawie zamiast gotowych elementów trzeba wykorzystać karton. Można go dowolnie zginać, rozkładać, ciąć, kleić i malować, aby stworzyć najróżniejsze przedmioty i budynki – dom dla lalek, garaż samochodowy, rakietę, wieżę zegarową itp.
9. Malowanie rękami – do tej zabawy są potrzebne farby (mogą to być specjalne farby do malowania palcami) oraz kartki papieru lub karton. Przyda się także folia ochronna, która zabezpieczy stół lub podłogę. Po rozłożeniu farbek dziecko może samo nabierać farbę palcami i malować nimi po kartce. Możecie też razem pomalować sobie całe dłonie i odcisnąć je na kartkach.
10. Butelka z czasownikami – dzięki tej zabawie dziecko może się nauczyć podstawowych czasowników. Wypisz na niewielkich kartkach kilka bezokoliczników (np. „skakać”, „tańczyć”, „śpiewać”), zwiń papier w ruloniki i włóż do butelki. W trakcie zabawy wyciągajcie z dzieckiem kolejno wszystkie kartki i wykonujcie czynności, które są na nich zapisane.

Nuda w domu? Z pewnością nie z tymi zabawami! Nawet w czasie pandemii można zapewnić dziecku rozrywkę, która sprawi, że komputer na chwilę pójdzie w odstawkę. Wystarczy trochę wyobraźni, garść pomysłów i rozpisany plan. To musi się udać. Powodzenia!

Uwaga, konkurs. Podziel się swoimi pomysłami, jak Ty organizujesz czas dziecku i zdobądź nagrody. Sprawdź

Pokrewne artykuły

 • Dziecko w internecie – jak zadbać o pociechę w dobie życia online?
  Co możesz zrobić jako rodzic, by pomóc dzieciom w dobie pandemii i kreatywnie zorganizowac im wolny czas.
  Dowiedz się więcej
 • Zainteresowania dziecka w dobie pandemii – jak wspierać wybór i rozwój pasji?
  Jak pomóc dziecku rozbudzić zaiteresowania, które w przyszłości mogą przerodzić się w prawdziwe pasje.
  Dowiedz się więcej
 • Jak zadbać o aktywność fizyczną dzieci w czasie pandemii?
  W czasach pandemii trudno o zdowy ruch na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak rozbudzić w dzieciach miłośc do sportu.
  Dowiedz się więcej
 • Planner tygodniowy
  Zaplanuj tydzień razem z dzieckiem
  Pobierz materiały