Zaloguj się
< Powrót   Dzieci vs Internet

Komputer a wady postawy u dzieci. Jak dobrze przygotować stanowisko do nauki i zadbać o zdrowy rozwój ruchowy najmłodszych?


Dzieci najszybciej rosną między 5. a 7. rokiem życia, a następnie w okresie dojrzewania. Według danych z CSIOZ zniekształcenie kręgosłupa zdiagnozowano u 17% dzieci*. W czasach pandemii, gdy większość niemal przez cały dzień siedzi przed komputerem, ryzyko wystąpienia wad postawy wzrasta. Zobacz, jak ochronić swoje dziecko przed problemami z kręgosłupem.


Z tekstu dowiesz się:

 • czym powinna się charakteryzować prawidłowa postawa dziecka,
 • co powinno zwrócić uwagę rodziców,
 • czym się różnią wady postawy wrodzone od nabytych,
 • na czym polega profilaktyka wad postawy u dzieci,
 • jak regularnie dbać o dobry rozwój motoryczny dziecka.

Jako rodzic wiesz, że należy zawczasu interweniować, gdy widzisz, że Twoje dziecko przyjmuje coraz dziwniejsze pozycje w trakcie nauki lub odpoczynku przy komputerze. Ciało dziecka jest jeszcze bardzo plastyczne, co daje mu ogrom możliwości, ale też sprawia, że dziecko łatwo może nabawić się wielu wad postawy.

Przeczytaj też: Dzieci w internecie. Zobacz, jak zadbać o pociechę.


Wady postawy u dzieci w wieku szkolnym – na co zwrócić uwagę?

Skup się na sygnałach, które mogą świadczyć, że rozwój postawy dziecka biegnie w złym kierunku.

 • Nieprawidłowo pochylona głowa – najczęściej w jedną ze stron. Może się to wiązać np. z nieprawidłowym napięciem mięśniowym w obręczy barkowej. W dzisiejszych czasach, gdy dzieci bardzo często korzystają z telefonów, zaczynają także pochylać głowę do przodu. Może to doprowadzić do powstania tzw. wdowiego garbu, który objawia się zgrubieniem tkanki w dolnym odcinku szyjnym. Wdowi garb może powodować ból i dyskomfort.
 • Zaokrąglone plecy – garbienie się to powszechna wada postawy u wszystkich dzieci. Może wynikać z nieprawidłowej postawy podczas siedzenia, spędzania czasu przed komputerem lub innym sprzętem elektronicznym, a także niewielkiej ilości ruchu.
 • Odstające łopatki – ta wada pojawia się, gdy mięśnie obręczy barkowej są osłabione, wysuwają się do przodu i tym samym uwypuklają ułożenie łopatek. Odstające łopatki mogą powodować bolesny przykurcz mięśni. Dodatkowo, negatywnie wpływają na całą postawę ciała.
 • Wystający brzuch – może być związany z pogłębioną lordozą (hiperlordozą). Pojawia się, gdy kręgosłup jest nadmiernie wygięty do przodu w związku ze słabymi mięśniami pleców i brzucha. W efekcie dziecko przyjmuje pozycję przypominającą kaczy chód (brzuch do przodu i pupa do tyłu).
 • Wady stóp – widać je najczęściej wtedy, gdy dzieci źle stawiają stopy w trakcie chodzenia. Mogą np. układać je do środka (tzw. gołębi chód) lub na zewnątrz (koślawość).

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka wad postawy u dzieci w trakcie nauki

Nabyte wady postawy u dzieci można korygować rehabilitacją oraz ćwiczeniami. Możesz wcześniej zadbać o to, by Twoje dziecko przyjmowało prawidłową postawę. Zobacz, jak to zrobić, gdy maluch spędza mnóstwo czasu przed komputerem.

1. Znajdź dziecku odpowiednie miejsce do nauki.

Uczestniczenie w e-lekcjach na łóżku lub kanapie może być dla dziecka ciekawą alternatywą, ale w dłuższej perspektywie doprowadzi do powstawania wad postawy. Dlatego zadbaj, by dziecko siedziało przy biurku, na wygodnym krześle. Jeśli nie może wytrzymać już w siedzącej pozycji, to znaczy, że czas na przerwę.

2. Zadbaj o ergonomię stanowiska komputerowego.

Wybierz krzesło obrotowe na kółkach, które można łatwo przysuwać i odsuwać. Istotna jest także możliwość regulacji siedziska, wyprofilowane oparcie, które będzie idealnie przylegało do kręgosłupa oraz podłokietniki. Samo biurko również powinno posiadać regulację wysokości. W ten sposób będzie mogło rosnąć razem z dzieckiem.

Weź także pod uwagę odległość twarzy i oczu dziecka od komputera. Nie powinna ona być mniejsza niż 60-70 cm.

Dowiedz się więcej w naszym poradniku, na czym polegają wady wzroku u dzieci, które długi czas spędzają przed komputerami.

3. Popraw komfort spędzania czasu przed komputerem.

Staraj się kontrolować, czy na biurku panuje porządek. W ładzie, dziecko nie tylko lepiej skupi się na lekcjach, ale też nie będzie musiało przyjmować dziwnych pozycji, aby np. znaleźć wolne miejsce na zeszyt lub książki. Niezbędne jest także prawidłowe doświetlenie blatu. Najlepsze jest światło naturalne, a wieczorami – światło lampki biurkowej (leworęczni powinni ustawić światło po prawej stronie, a praworęczni po lewej).

4. Motywuj do robienia przerw od komputera.

Mięśnie kręgosłupa, zwłaszcza odcinka szyjnego i miednicy, są mocno obciążone w trakcie siedzenia. Dlatego zachęcaj swoje dziecko do robienia przerw. Możesz w ciągu kilku minut wolnych od komputera zrobić z dzieckiem ćwiczenia rozciągające lub postawić na innąaktywność fizyczną.

Dobra postawa dziecka – dbaj o nią przez całą dobę

Dbanie i ewentualne korygowanie postawy dziecka nie powinno dotyczyć tylko kontrolowania sposobu siedzenia przed komputerem. Na prawidłowy rozwój motoryczny dziecka ma wpływ to, jakie pozycje zajmuje maluch czy nastolatek przez całą dobę – zarówno w trakcie snu, spożywania posiłków, jak i odpoczynku z dala od komputera.

Uwaga, konkurs. Podziel się swoimi pomysłami, jak Ty organizujesz czas dziecku i zdobądź nagrody. Sprawdź


Źródło: http://www.gazeta.pimr.pl/index.php/wydawnictwa/2017-vol-13-no-1/wady-postawy-u-dzieci-i-mlodziezy-jako-jeden-z-glownych-problemow-w-rozwoju-psychosomatycznym?aid=1029

Pokrewne artykuły

 • Dziecko w internecie – jak zadbać o pociechę w dobie życia online?
  Co możesz zrobić jako rodzic, by pomóc dzieciom w dobie pandemii i kreatywnie zorganizowac im wolny czas.
  Dowiedz się więcej
 • Komputer a wady wzroku u dzieci. Jak ograniczyć zły wpływ komputera i smartfona na oczy?
  Czy wiesz, że dzieci mogą spędzać przed komputerami i telefonami nawet kilkanaście godzin dziennie? Sprawdź jak zadbać o ich wzrok
  Dowiedz się więcej