Zobacz nasze filmy edukacyjne

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Jak pobrać i korzystać z aplikacji WhatsApp

Zobacz, jak w prosty sposób możesz kontaktować się z bliskimi.

Zobacz więcej

Jak włączyć internet przez Wi-Fi w telefonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Jak włączyć internet w telefonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak dodawać kontakty w telefonie

Dowiedz się, jak stworzyć listę kontaktów w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak wysłać SMS

Naucz się wysyłać i odbierać SMS w smartfonie.

Zobacz więcej

Jak wyszukiwać instalować i usuwać aplikacje w telefonie

Poznaj Sklep Google Play i naucz się instalować aplikacje.

Zobacz więcej

Jak zmienić wielkość czcionki i klawiatury w telefonie

Dowiedz się co zrobić, aby dostosować czcionkę do Twojego wzroku.

Zobacz więcej

Jak zrobić i wysłać zdjęcie w telefonie

Naucz się robić zdjęcia telefonem i wysyłać je do bliskich.

Zobacz więcej

Co to jest Messenger i jak z niego korzystać

Dowiedz się, jak korzystać z aplikacji Messenger.

Zobacz więcej

Jak założyć konto na Facebooku

Zobacz, jak w prosty sposób zacząć używać Facebooka.

Zobacz więcej

Jak założyć konto e-mail w telefonie?

Dowiedz się, jak odbierać maile w telefonie

Zobacz więcej

Poczta e-mail w telefonie – jak korzystać z maila

Dowiedz się, jak korzystać z e-maila w swoim telefonie

Zobacz więcej

Jak włączyć latarkę w smartfonie?

Dowiedz się, jak skorzystać z funkcji latarki w telefonie

Zobacz więcej

Przydatne aplikacje na telefon - rozrywka

Zobacz, jak dzięki smartfonowi wykorzystać czas wolny.

Zobacz więcej

Przydatne aplikacje na telefon - zdrowie

Zobacz, jak telefon może pomóc w utrzymaniu kondycji i zdrowia.

Zobacz więcej

Słowniczek pojęć cyfrowych

 • Adres IP to w skrócie niepowtarzalny numer konkretnego urządzenia, które łączy się z internetem (można go nazwać „dowodem osobistym” tego urządzania). Taki numer zapisywany jest w formie liczbowej, wygląda na przykład w ten sposób: 13.47.9.244.

  To znaczy, że komputer, telefon, tablet ma swój numer, który pozwala takie urządzenie zidentyfikować, a nawet określić jego położenie. Istnieje stałe IP (numer urządzenia się nie zmienia, nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia) i dynamiczne IP (adres IP zmienia się po każdorazowym połączeniu z internetem).

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje, których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnych sklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  • Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  • App Store (telefony typu IPhone),
  • innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Chatbot [czyt. czatbot] to program komputerowy, który prowadzi rozmowę z człowiekiem. „Udaje" człowieka, czyli komunikuje się z nim w taki sposób, jakby robił to człowiek, pomimo, że robi to komputer. Chatbot jest bardzo prostą formą sztucznej inteligencji.

  Chatbot można spotkać wszędzie, np. w obsłudze klienta, gdzie rozmawia z ludźmi o różnych sprawach (np. prowadzi pomoc techniczną, odpowiada na pytania dotyczące produktów lub oferty). Często chatboty pojawiają się w formie wyskakującego okienka (prawy dolny róg) na stronie internetowej lub na profilu firmy na Facebooku.

  Chatboty zostały wprowadzone, aby usprawnić proces komunikacji z klientami i pomagały tam, gdzie pytania i problemy klientów są powtarzalne.

  Jeśli rozmawiasz z chatbotem, pamiętaj, aby zadawać pytania w możliwie prosty sposób, podawać konkretne informacje w rozmowie i odpowiadać na jego pytania w precyzyjny sposób. W ten sposób skorzystasz z jego pomocy w satysfakcjonujący i szybki sposób.

  Rozmowa z chatbotem jest tak samo rzetelna, jak z realną osobą. Z takim chatbotem można rozmawiać w standardowy sposób, tak jak z człowiekiem. Jeżeli jednak taka rozmowa nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz poprosić o rozmowę bezpośrednio z żywą osobą.

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyt. mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny.

 • Załącznik do maila to różnego rodzaju pliki dołączane do wiadomości e-mail. Takie pliki to na przykład formularze elektroniczne, zdjęcia, skany, grafiki, prezentacje, filmy, książki i muzyka w formacie cyfrowym.

  Aby dołączyć taki plik do wysyłanego listu elektronicznego, należy najpierw mieć go na komputerze lub smartfonie w folderze [żółta teczka], który łatwo znaleźć. Z tego folderu będzie dodawany załącznik do wiadomości e-mail. W jednym e-mailu można załączyć kilka plików, ale trzeba pamiętać, że każda skrzynka mailowa pozwala wysyłać załączniki o określonym maksymalnym rozmiarze, np. można wysyłać pliki nie większe niż 25 MB [megabajtów].

 • Emotikon, czyli ikonka, to prosty obrazek graficzny, który wyraża przede wszystkim emocje, np. radość, zdziwienie. Emotikon może również być obrazkiem, który ilustruje jakąś czynność, przedmiot, np. słońce, uprawianie ogródka.

  Emotikonów używa się zamiast tekstu – można dzięki nim komunikować się bez używania wielu słów i podkreślać swój nastrój w skrótowy sposób.

  Każdy emotikon ma konkretne znaczenie. Jeżeli nie wiesz, jakiego emotikonu użyć, lepiej pozostawić tekst bez ich używania.

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

 • Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

 • Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Internet mobilny to internet dostępny z poziomu urządzeń mobilnych (urządzeń przenośnych) – telefonów komórkowych typu smartfon, tabletów z dostępem do internetu, modemów mobilnych (tzw. „gwizdków”).

  Internet mobilny można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z internetu mobilnego można korzystać tak, jak z internetu stacjonarnego, czyli także stworzyć z niego sieć Wi-Fi i udostępniać internet innym osobom i na różne urządzenia.

 • Kod Klienta Orange to sześciocyfrowy kod zabezpieczający, jeden dla wszystkich Twoich usług w Orange. Dzięki niemu nie musisz pamiętać innych kodów oraz danych potrzebnych do weryfikacji w kontaktach z Orange. Kod Klienta Orange to gwarancja, że niepowołana osoba nie wprowadzi żadnych zmian i zakupów w Twoich usługach. Gdzie znajdę Kod Klienta Orange?

  Ważne

  Jeśli korzystałeś z usług Orange przed 10 października 2019 r., Twoim kodem do autoryzacji jest dotychczasowy numer Twojego kodu abonenckiego lub PIN (jeśli korzystasz tylko z telefonu domowego).

  Więcej informacji o kodzie abonenta znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-klienta-orange

  • na umowie/aneksie do umowy z Orange,
  • po zalogowaniu do Mój Orange na www.orange.pl, w sekcji „Zabezpieczenia".
 • Komunikator internetowy to rodzaj programu, który służy do rozmowy za pomocą internetu między dwoma lub większą liczbą użytkowników. Taka rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli dwie osoby mogą rozmawiać ze sobą w tym samym czasie – prowadzić taką samą rozmowę, jak w rzeczywistości.

  Za pomocą komunikatorów można:

  • wysyłać wiadomości tekstowe,
  • wysyłać zdjęcia,
  • wysyłać filmy,
  • wysyłać linki, pliki, grafiki, emotikonki,
  • rozmawiać głosowo (tak jak przez telefon),
  • rozmawiać za pomocą video (widać osobę na żywo w czasie rozmowy) – taka rozmowa wymaga jednak dobrego połączenia z internetem.

  Aby korzystać z komunikatorów internetowych, należy założyć konto na danym komunikatorze i mieć połączenie z internetem. Dwie osoby muszą mieć ten sam komunikator. Czyli aby rozmawiać na Messengerze, druga osoba również musi mieć Messenger.

  Popularne komunikatory to: Facebook Messenger, WhatsApp, Google Chat, Telegram, Skype, Microsoft Teams, Viber, Discord, Signal. Ściągniecie i korzystanie z komunikatorów jest bezpłatne.

 • Like [czyt. lajk] to jedna z form reakcji na twórczość/wypowiedzi innych osób w internecie. To reakcja/przycisk, który służy do szybkiego wyrażania sympatii dla danego działania w mediach społecznościowych, np. na Facebooku. „Dać lajka" oznacza, że lubimy daną rzecz, to działanie nam się podoba, jakaś osoba chce wesprzeć dane działanie. „Like” najczęściej znajduje się tuż pod tekstem, zdjęciem lub filmem.

  Lajk oryginalnie pochodzi z portalu społecznościowego Facebook i miał formę rączki z kciukiem w górze. Obecnie sformułowanie „dać lajka" dotyczy również innych stron, gdzie swoją sympatię wyraża się na przykład serduszkiem (Instagram). Na Facebooku można znaleźć również inne reakcje: „serduszko”, reakcję „haha”, reakcję „wow” (czyli zachwyt/zdziwienie), reakcję „smutna minka” (wyraża smutek), reakcję „wrr” (wyraża złość, niezadowolenie).

 • MMS (skrót od ang. Multimedia Messaging Service). Jest to funkcja telefonu komórkowego, która umożliwia przesyłanie wiadomości multimedialnych, np. obrazkowych lub filmowych.

  Aby odebrać MMS, trzeba wejść do skrzynki odbiorczej, tam gdzie znajdują się SMS-y, a wiadomość obrazkowa pojawi się sama. Żeby nie było problemów z odebraniem MMS-a, warto upewnić się, że mamy poprawnie skonfigurowaną odpowiedzialną za to funkcję.

  Jak odebrać MMS w Orange – zobacz film

  Większość operatorów wprowadziła ograniczenie do 100 KB dla pojedynczej wiadomości MMS. Za MMS zapłacimy zwykle więcej niż za standardowy SMS.

  Istnieją serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.

 • PIN to osobisty numer identyfikacyjny. Używany jest on najczęściej do:

  • wypłaty gotówki w bankomacie lub dokonania płatności w placówce handlowej/usługowej za pomocą magnetycznej lub mikroprocesorowej karty płatniczej,
  • umożliwienia dostępu do telefonu komórkowego.

  Typowy PIN składa się z czterech cyfr z zakresu 0000–9999. Ale może mieć też więcej cyfr.

  PIN nadawany jest zwykle automatycznie, ale można go też zmienić. Postarajmy się wtedy, aby składał się z łatwych dla nas do zapamiętania liczb, ale z trudnych do zgadnięcia dla innych (lepiej więc nie wybierać prostych sekwencji typu 1234, 0000).

  PIN w telefonie komórkowym

  • Kod PIN w usłudze mobilnej to cztery (lub więcej) cyfr.
  • Wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu komórkowego czy modemu.
  • Zabezpiecza on Twój telefon przed użyciem go przez osoby niepowołane.

  Zobacz film, jak zabezpieczyć kartę SIM kodem PIN

  Gdzie znajdę kod PIN?

  • W ofercie na abonament lub MIX – znajdziesz go w kopercie, w której otrzymałeś kartę SIM do telefonu.
  • W ofercie na kartę – PIN nie jest standardowo ustawiany – możesz go samodzielnie ustawić.

  Informacje o tym, jak zmienić PIN i jak odblokować telefon znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-pin-w-ofercie-mobilnej#

 • Pliki cookies to po polsku „ciasteczka". Jedząc ciasteczka „produkujemy” okruszki. I analogicznie: korzystając z internetu, również zostawiamy ślady. Te ślady, a więc „okruszki", to niewielkie pliki, które zapisują automatycznie drobne informacje dotyczące danej strony internetowej. Taki zapis może być wykonany na komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie. Te informacje są „odkładane na później”.

  Ciasteczka gromadzi się głównie w celu przyśpieszenia działania stron internetowych i dopasowania ich do potrzeb użytkownika. Ciasteczka, czyli drobne informacje, są po to, żeby strona internetowa nie musiała za każdym razem wgrywać tych samych informacji – tylko korzystać z tych, które są zapamiętane na komputerze.

  Takie pliki można usunąć, ale większość stron internetowych potrzebuje ciasteczek, aby strona działała prawidłowo. Dlatego są strony internetowe, które bez zgody na korzystanie z plików cookies nie pozwolą korzystać z ich treści (nie będą działać).

  Przykładowe informacje zawarte w plikach „cookies”:

  • ostatnio oglądane produkty w sklepie online, godzina wizyty w sklepie,
  • loginy do serwisów internetowych, w tym poczty,
  • preferencje dotyczące korzystania ze stron (np. jakie filmy są przez nas najczęściej wybierane w serwisie filmowym),
  • ostatnio wybierane adresy internetowe,
  • towary dodane do koszyka,
  • informacje o wypełnionych ankietach na stronie.

  Informacja o plikach cookies pojawia się jednorazowo i po jej zaakceptowaniu nie będzie się już pojawiać.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Prepaid - za korzystanie z usług płacimy na zasadzie przedpłaty, np. kupując w kiosku doładowanie do telefonu na wybraną sumę. Za każdym razem gdy dzwonimy, wysyłamy SMS czy korzystamy z telefonu, zmniejsza się pula środków na naszym koncie.

  Kwota dostępna na koncie nie ma nieograniczonej daty ważności – środki trzeba wykorzystać w określonym czasie (ich ważność wynosi zwykle od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy w zależności od kwoty doładowania i warunków operatora telekomunikacyjnego).

  Usługi prepaid nie wymagają umowy. Aby móc korzystać z karty prepaid, trzeba dopełnić tylko jednej formalności: należy ją zarejestrować. Proces rejestracji jest prosty i trwa kilka chwil. Zazwyczaj można go przeprowadzić na kilka sposobów: online (przy użyciu konta bankowego), SMS-em, w dowolnym punkcie rejestracji (to najczęściej są punkty, w których można też kupić startery, czyli te karty SIM prepaid).

 • Przeglądarka to program, dzięki, któremu można przeglądać strony internetowe. Bez przeglądarki internetowej korzystanie z internetu na komputerze czy smartfonie jest niemożliwe.

  Przeglądarka może mieć okna i karty. W jednym oknie można otworzyć kilka kart.

  Na rynku dostępnych jest kilka przeglądarek. Większość przeglądarek ma podobne funkcje. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe to:

  • Google Chrome – przeglądarka należąca do Google i najlepiej współpracująca z narzędziami Google (m.in. Gmail, kalendarz Google, dysk Google),
  • Mozilla Firefox – przeglądarka „z liskiem” dbająca o prywatność, rozwijana przez pasjonatów,
  • Microsoft Edge (kiedyś Internet Explorer) - przeglądarka internetowa firmy Microsoft, która jest automatycznie instalowana w wielu komputerach
  • Safari – przeglądarka Apple
 • PUK- to 8-cyfrowy kod przypisany na stałe do Twojej karty SIM w telefonie.

  Nie możesz go zmienić.

  Przyda Ci się, jeśli:

  • zapomnisz kodu PIN lub go zgubisz,
  • zablokujesz kartę SIM po trzykrotnym wpisaniu niepoprawnego kodu PIN.

  Gdzie znajdę kod PUK?

  Jeśli korzystasz z oferty na abonament – PUK znajdziesz w kopercie z kartą SIM.

  Jeśli korzystasz z oferty na kartę (prepaid) – PUK znajdziesz na plastikowej ramce, z której wyłamałeś swoją kartę SIM.

  Więcej o PUK Na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-puk

 • Router Wi-Fi to urządzenie, które rozprowadza w niewidoczny sposób internet w danym miejscu. Dzięki niemu można mieć internet w całym domu i na różnych urządzeniach, bez potrzeby łączenia tych urządzeń kablem.

  By dane urządzenie, np. telefon, laptop, komputer podłączyć do internetu dostarczanego przez router, wystarczy znać nazwę tego konkretnego routera podaną najczęściej na obudowie i hasło, również podane na obudowie lub w dokumentach dostarczonych przez operatora.

  Pamiętaj, że internet z takiego urządzenia ma ograniczony zasięg i może być dostępny na przykład tylko w promieniu 10 metrów od routera (to zależy od konkretnego urządzenia) i im bliżej takiego routera jesteś, tym Twój internet będzie działał lepiej.

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

 • SMS (ang. skrót od Short Message Service ) – to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy.

  Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

  Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie.

 • Spam to najkrócej niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, na których otrzymanie nie wyrażono uprzedniej zgody. Najczęściej spam jest wysyłany na pocztę elektroniczną, zdarza się jednak, że spam jest wysyłany również na komunikatory internetowe, np. Facebook, Messenger.

  Bardzo często wiadomości typu spam są wysyłane w dużej ilości do nieznanych osób. Spam to również bardzo często reklamy, oferty sprzedażowe.

  Większość programów pocztowych (np. Gmail) sortuje niechcianą pocztę i ma folder spam, gdzie automatycznie są kierowane wiadomości, które system pocztowy uznaje za spam. Czasami zdarza się, że wiadomość/e-mail, na który czekamy, zostaje skierowany do spamu. Dlatego jeżeli czekasz na wiadomość i ta nie pojawia się w Twojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder SPAM.

  Zapamiętaj: jeżeli jakaś wiadomość wydaje Ci się podejrzana, adresat nieznany – nie otwieraj jej, a jeżeli już została otworzona, to nie klikaj w nieznane linki.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Światłowód to specjalnie skonstruowany kabel (przewód), w środku którego dane są przesyłane bardzo szybko za pomocą światła. Taki kabel można fizycznie dotknąć.

  Od niego nazwę wzięła nowoczesna technologia internetu domowego, czyli internet światłowodowy. Charakteryzuje się dużą prędkością i stabilnością. Dzięki temu można np. korzystać bez przerw z telewizji internetowej w najlepszej jakości obrazu.

  Jeśli chcesz korzystać z internetu światłowodowego, musisz sprawdzić, czy jest już dostępny w Twojej okolicy. Możesz to zrobić na mapie zasięgu https://www.orange.pl/view/mapazasiegu lub kontaktując się z operatorem.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Naucz się korzystać z usług Orange

Doskonała jakość połączeń telefonicznych dzięki VoLTE

Dowiedz się czym jest VoLTE i co zrobić by z tego korzystać.

Zobacz więcej

Jak zainstalować aplikację Mój Orange

Zobacz, w jaki sposób możesz zarządzać swoimi usługami.

Zobacz więcej

Jak doładować konto w aplikacji Mój Orange

Naucz się sprawdzać stan swoich środków i doładować kartę.

Zobacz więcej

e-faktura w Orange

Zobacz, w jaki sposób korzystać z e-faktury w Orange

Zobacz więcej

Słowniczek pojęć cyfrowych

 • Adres IP to w skrócie niepowtarzalny numer konkretnego urządzenia, które łączy się z internetem (można go nazwać „dowodem osobistym” tego urządzania). Taki numer zapisywany jest w formie liczbowej, wygląda na przykład w ten sposób: 13.47.9.244.

  To znaczy, że komputer, telefon, tablet ma swój numer, który pozwala takie urządzenie zidentyfikować, a nawet określić jego położenie. Istnieje stałe IP (numer urządzenia się nie zmienia, nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia) i dynamiczne IP (adres IP zmienia się po każdorazowym połączeniu z internetem).

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje, których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnych sklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  • Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  • App Store (telefony typu IPhone),
  • innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Chatbot [czyt. czatbot] to program komputerowy, który prowadzi rozmowę z człowiekiem. „Udaje" człowieka, czyli komunikuje się z nim w taki sposób, jakby robił to człowiek, pomimo, że robi to komputer. Chatbot jest bardzo prostą formą sztucznej inteligencji.

  Chatbot można spotkać wszędzie, np. w obsłudze klienta, gdzie rozmawia z ludźmi o różnych sprawach (np. prowadzi pomoc techniczną, odpowiada na pytania dotyczące produktów lub oferty). Często chatboty pojawiają się w formie wyskakującego okienka (prawy dolny róg) na stronie internetowej lub na profilu firmy na Facebooku.

  Chatboty zostały wprowadzone, aby usprawnić proces komunikacji z klientami i pomagały tam, gdzie pytania i problemy klientów są powtarzalne.

  Jeśli rozmawiasz z chatbotem, pamiętaj, aby zadawać pytania w możliwie prosty sposób, podawać konkretne informacje w rozmowie i odpowiadać na jego pytania w precyzyjny sposób. W ten sposób skorzystasz z jego pomocy w satysfakcjonujący i szybki sposób.

  Rozmowa z chatbotem jest tak samo rzetelna, jak z realną osobą. Z takim chatbotem można rozmawiać w standardowy sposób, tak jak z człowiekiem. Jeżeli jednak taka rozmowa nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz poprosić o rozmowę bezpośrednio z żywą osobą.

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyt. mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny.

 • Załącznik do maila to różnego rodzaju pliki dołączane do wiadomości e-mail. Takie pliki to na przykład formularze elektroniczne, zdjęcia, skany, grafiki, prezentacje, filmy, książki i muzyka w formacie cyfrowym.

  Aby dołączyć taki plik do wysyłanego listu elektronicznego, należy najpierw mieć go na komputerze lub smartfonie w folderze [żółta teczka], który łatwo znaleźć. Z tego folderu będzie dodawany załącznik do wiadomości e-mail. W jednym e-mailu można załączyć kilka plików, ale trzeba pamiętać, że każda skrzynka mailowa pozwala wysyłać załączniki o określonym maksymalnym rozmiarze, np. można wysyłać pliki nie większe niż 25 MB [megabajtów].

 • Emotikon, czyli ikonka, to prosty obrazek graficzny, który wyraża przede wszystkim emocje, np. radość, zdziwienie. Emotikon może również być obrazkiem, który ilustruje jakąś czynność, przedmiot, np. słońce, uprawianie ogródka.

  Emotikonów używa się zamiast tekstu – można dzięki nim komunikować się bez używania wielu słów i podkreślać swój nastrój w skrótowy sposób.

  Każdy emotikon ma konkretne znaczenie. Jeżeli nie wiesz, jakiego emotikonu użyć, lepiej pozostawić tekst bez ich używania.

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

 • Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

 • Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Internet mobilny to internet dostępny z poziomu urządzeń mobilnych (urządzeń przenośnych) – telefonów komórkowych typu smartfon, tabletów z dostępem do internetu, modemów mobilnych (tzw. „gwizdków”).

  Internet mobilny można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z internetu mobilnego można korzystać tak, jak z internetu stacjonarnego, czyli także stworzyć z niego sieć Wi-Fi i udostępniać internet innym osobom i na różne urządzenia.

 • Kod Klienta Orange to sześciocyfrowy kod zabezpieczający, jeden dla wszystkich Twoich usług w Orange. Dzięki niemu nie musisz pamiętać innych kodów oraz danych potrzebnych do weryfikacji w kontaktach z Orange. Kod Klienta Orange to gwarancja, że niepowołana osoba nie wprowadzi żadnych zmian i zakupów w Twoich usługach. Gdzie znajdę Kod Klienta Orange?

  Ważne

  Jeśli korzystałeś z usług Orange przed 10 października 2019 r., Twoim kodem do autoryzacji jest dotychczasowy numer Twojego kodu abonenckiego lub PIN (jeśli korzystasz tylko z telefonu domowego).

  Więcej informacji o kodzie abonenta znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-klienta-orange

  • na umowie/aneksie do umowy z Orange,
  • po zalogowaniu do Mój Orange na www.orange.pl, w sekcji „Zabezpieczenia".
 • Komunikator internetowy to rodzaj programu, który służy do rozmowy za pomocą internetu między dwoma lub większą liczbą użytkowników. Taka rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli dwie osoby mogą rozmawiać ze sobą w tym samym czasie – prowadzić taką samą rozmowę, jak w rzeczywistości.

  Za pomocą komunikatorów można:

  • wysyłać wiadomości tekstowe,
  • wysyłać zdjęcia,
  • wysyłać filmy,
  • wysyłać linki, pliki, grafiki, emotikonki,
  • rozmawiać głosowo (tak jak przez telefon),
  • rozmawiać za pomocą video (widać osobę na żywo w czasie rozmowy) – taka rozmowa wymaga jednak dobrego połączenia z internetem.

  Aby korzystać z komunikatorów internetowych, należy założyć konto na danym komunikatorze i mieć połączenie z internetem. Dwie osoby muszą mieć ten sam komunikator. Czyli aby rozmawiać na Messengerze, druga osoba również musi mieć Messenger.

  Popularne komunikatory to: Facebook Messenger, WhatsApp, Google Chat, Telegram, Skype, Microsoft Teams, Viber, Discord, Signal. Ściągniecie i korzystanie z komunikatorów jest bezpłatne.

 • Like [czyt. lajk] to jedna z form reakcji na twórczość/wypowiedzi innych osób w internecie. To reakcja/przycisk, który służy do szybkiego wyrażania sympatii dla danego działania w mediach społecznościowych, np. na Facebooku. „Dać lajka" oznacza, że lubimy daną rzecz, to działanie nam się podoba, jakaś osoba chce wesprzeć dane działanie. „Like” najczęściej znajduje się tuż pod tekstem, zdjęciem lub filmem.

  Lajk oryginalnie pochodzi z portalu społecznościowego Facebook i miał formę rączki z kciukiem w górze. Obecnie sformułowanie „dać lajka" dotyczy również innych stron, gdzie swoją sympatię wyraża się na przykład serduszkiem (Instagram). Na Facebooku można znaleźć również inne reakcje: „serduszko”, reakcję „haha”, reakcję „wow” (czyli zachwyt/zdziwienie), reakcję „smutna minka” (wyraża smutek), reakcję „wrr” (wyraża złość, niezadowolenie).

 • MMS (skrót od ang. Multimedia Messaging Service). Jest to funkcja telefonu komórkowego, która umożliwia przesyłanie wiadomości multimedialnych, np. obrazkowych lub filmowych.

  Aby odebrać MMS, trzeba wejść do skrzynki odbiorczej, tam gdzie znajdują się SMS-y, a wiadomość obrazkowa pojawi się sama. Żeby nie było problemów z odebraniem MMS-a, warto upewnić się, że mamy poprawnie skonfigurowaną odpowiedzialną za to funkcję.

  Jak odebrać MMS w Orange – zobacz film

  Większość operatorów wprowadziła ograniczenie do 100 KB dla pojedynczej wiadomości MMS. Za MMS zapłacimy zwykle więcej niż za standardowy SMS.

  Istnieją serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.

 • PIN to osobisty numer identyfikacyjny. Używany jest on najczęściej do:

  • wypłaty gotówki w bankomacie lub dokonania płatności w placówce handlowej/usługowej za pomocą magnetycznej lub mikroprocesorowej karty płatniczej,
  • umożliwienia dostępu do telefonu komórkowego.

  Typowy PIN składa się z czterech cyfr z zakresu 0000–9999. Ale może mieć też więcej cyfr.

  PIN nadawany jest zwykle automatycznie, ale można go też zmienić. Postarajmy się wtedy, aby składał się z łatwych dla nas do zapamiętania liczb, ale z trudnych do zgadnięcia dla innych (lepiej więc nie wybierać prostych sekwencji typu 1234, 0000).

  PIN w telefonie komórkowym

  • Kod PIN w usłudze mobilnej to cztery (lub więcej) cyfr.
  • Wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu komórkowego czy modemu.
  • Zabezpiecza on Twój telefon przed użyciem go przez osoby niepowołane.

  Zobacz film, jak zabezpieczyć kartę SIM kodem PIN

  Gdzie znajdę kod PIN?

  • W ofercie na abonament lub MIX – znajdziesz go w kopercie, w której otrzymałeś kartę SIM do telefonu.
  • W ofercie na kartę – PIN nie jest standardowo ustawiany – możesz go samodzielnie ustawić.

  Informacje o tym, jak zmienić PIN i jak odblokować telefon znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-pin-w-ofercie-mobilnej#

 • Pliki cookies to po polsku „ciasteczka". Jedząc ciasteczka „produkujemy” okruszki. I analogicznie: korzystając z internetu, również zostawiamy ślady. Te ślady, a więc „okruszki", to niewielkie pliki, które zapisują automatycznie drobne informacje dotyczące danej strony internetowej. Taki zapis może być wykonany na komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie. Te informacje są „odkładane na później”.

  Ciasteczka gromadzi się głównie w celu przyśpieszenia działania stron internetowych i dopasowania ich do potrzeb użytkownika. Ciasteczka, czyli drobne informacje, są po to, żeby strona internetowa nie musiała za każdym razem wgrywać tych samych informacji – tylko korzystać z tych, które są zapamiętane na komputerze.

  Takie pliki można usunąć, ale większość stron internetowych potrzebuje ciasteczek, aby strona działała prawidłowo. Dlatego są strony internetowe, które bez zgody na korzystanie z plików cookies nie pozwolą korzystać z ich treści (nie będą działać).

  Przykładowe informacje zawarte w plikach „cookies”:

  • ostatnio oglądane produkty w sklepie online, godzina wizyty w sklepie,
  • loginy do serwisów internetowych, w tym poczty,
  • preferencje dotyczące korzystania ze stron (np. jakie filmy są przez nas najczęściej wybierane w serwisie filmowym),
  • ostatnio wybierane adresy internetowe,
  • towary dodane do koszyka,
  • informacje o wypełnionych ankietach na stronie.

  Informacja o plikach cookies pojawia się jednorazowo i po jej zaakceptowaniu nie będzie się już pojawiać.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Prepaid - za korzystanie z usług płacimy na zasadzie przedpłaty, np. kupując w kiosku doładowanie do telefonu na wybraną sumę. Za każdym razem gdy dzwonimy, wysyłamy SMS czy korzystamy z telefonu, zmniejsza się pula środków na naszym koncie.

  Kwota dostępna na koncie nie ma nieograniczonej daty ważności – środki trzeba wykorzystać w określonym czasie (ich ważność wynosi zwykle od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy w zależności od kwoty doładowania i warunków operatora telekomunikacyjnego).

  Usługi prepaid nie wymagają umowy. Aby móc korzystać z karty prepaid, trzeba dopełnić tylko jednej formalności: należy ją zarejestrować. Proces rejestracji jest prosty i trwa kilka chwil. Zazwyczaj można go przeprowadzić na kilka sposobów: online (przy użyciu konta bankowego), SMS-em, w dowolnym punkcie rejestracji (to najczęściej są punkty, w których można też kupić startery, czyli te karty SIM prepaid).

 • Przeglądarka to program, dzięki, któremu można przeglądać strony internetowe. Bez przeglądarki internetowej korzystanie z internetu na komputerze czy smartfonie jest niemożliwe.

  Przeglądarka może mieć okna i karty. W jednym oknie można otworzyć kilka kart.

  Na rynku dostępnych jest kilka przeglądarek. Większość przeglądarek ma podobne funkcje. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe to:

  • Google Chrome – przeglądarka należąca do Google i najlepiej współpracująca z narzędziami Google (m.in. Gmail, kalendarz Google, dysk Google),
  • Mozilla Firefox – przeglądarka „z liskiem” dbająca o prywatność, rozwijana przez pasjonatów,
  • Microsoft Edge (kiedyś Internet Explorer) - przeglądarka internetowa firmy Microsoft, która jest automatycznie instalowana w wielu komputerach
  • Safari – przeglądarka Apple
 • PUK- to 8-cyfrowy kod przypisany na stałe do Twojej karty SIM w telefonie.

  Nie możesz go zmienić.

  Przyda Ci się, jeśli:

  • zapomnisz kodu PIN lub go zgubisz,
  • zablokujesz kartę SIM po trzykrotnym wpisaniu niepoprawnego kodu PIN.

  Gdzie znajdę kod PUK?

  Jeśli korzystasz z oferty na abonament – PUK znajdziesz w kopercie z kartą SIM.

  Jeśli korzystasz z oferty na kartę (prepaid) – PUK znajdziesz na plastikowej ramce, z której wyłamałeś swoją kartę SIM.

  Więcej o PUK Na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-puk

 • Router Wi-Fi to urządzenie, które rozprowadza w niewidoczny sposób internet w danym miejscu. Dzięki niemu można mieć internet w całym domu i na różnych urządzeniach, bez potrzeby łączenia tych urządzeń kablem.

  By dane urządzenie, np. telefon, laptop, komputer podłączyć do internetu dostarczanego przez router, wystarczy znać nazwę tego konkretnego routera podaną najczęściej na obudowie i hasło, również podane na obudowie lub w dokumentach dostarczonych przez operatora.

  Pamiętaj, że internet z takiego urządzenia ma ograniczony zasięg i może być dostępny na przykład tylko w promieniu 10 metrów od routera (to zależy od konkretnego urządzenia) i im bliżej takiego routera jesteś, tym Twój internet będzie działał lepiej.

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

 • SMS (ang. skrót od Short Message Service ) – to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy.

  Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

  Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie.

 • Spam to najkrócej niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, na których otrzymanie nie wyrażono uprzedniej zgody. Najczęściej spam jest wysyłany na pocztę elektroniczną, zdarza się jednak, że spam jest wysyłany również na komunikatory internetowe, np. Facebook, Messenger.

  Bardzo często wiadomości typu spam są wysyłane w dużej ilości do nieznanych osób. Spam to również bardzo często reklamy, oferty sprzedażowe.

  Większość programów pocztowych (np. Gmail) sortuje niechcianą pocztę i ma folder spam, gdzie automatycznie są kierowane wiadomości, które system pocztowy uznaje za spam. Czasami zdarza się, że wiadomość/e-mail, na który czekamy, zostaje skierowany do spamu. Dlatego jeżeli czekasz na wiadomość i ta nie pojawia się w Twojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder SPAM.

  Zapamiętaj: jeżeli jakaś wiadomość wydaje Ci się podejrzana, adresat nieznany – nie otwieraj jej, a jeżeli już została otworzona, to nie klikaj w nieznane linki.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Światłowód to specjalnie skonstruowany kabel (przewód), w środku którego dane są przesyłane bardzo szybko za pomocą światła. Taki kabel można fizycznie dotknąć.

  Od niego nazwę wzięła nowoczesna technologia internetu domowego, czyli internet światłowodowy. Charakteryzuje się dużą prędkością i stabilnością. Dzięki temu można np. korzystać bez przerw z telewizji internetowej w najlepszej jakości obrazu.

  Jeśli chcesz korzystać z internetu światłowodowego, musisz sprawdzić, czy jest już dostępny w Twojej okolicy. Możesz to zrobić na mapie zasięgu https://www.orange.pl/view/mapazasiegu lub kontaktując się z operatorem.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Może Cię zainteresować

Internet w każdym wieku

Zobacz, jak pomocne w codziennym życiu są nowe technologie.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci

Bezpieczne hasło

Naucz się, jak stworzyć bezpieczne hasło.

Zobacz więcej

Oszustwa internetowe

Dowiedz się, jak chronić się przed oszustwami w sieci i na co uważać.

Zobacz więcej

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze

Zobacz, jak nie dać się oszukać w codziennym życiu i internecie.

Zobacz więcej

Fałszywe maile i SMS-y o płatnościach

Zobacz, jak ustrzec się przed oszustami

Zobacz więcej

Jak płacić przez internet?

Dowiedz się, jak płacić przez internet i na co uważać

Zobacz więcej

Słowniczek pojęć cyfrowych

 • Adres IP to w skrócie niepowtarzalny numer konkretnego urządzenia, które łączy się z internetem (można go nazwać „dowodem osobistym” tego urządzania). Taki numer zapisywany jest w formie liczbowej, wygląda na przykład w ten sposób: 13.47.9.244.

  To znaczy, że komputer, telefon, tablet ma swój numer, który pozwala takie urządzenie zidentyfikować, a nawet określić jego położenie. Istnieje stałe IP (numer urządzenia się nie zmienia, nawet po ponownym uruchomieniu urządzenia) i dynamiczne IP (adres IP zmienia się po każdorazowym połączeniu z internetem).

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje, których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnych sklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  • Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  • App Store (telefony typu IPhone),
  • innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Chatbot [czyt. czatbot] to program komputerowy, który prowadzi rozmowę z człowiekiem. „Udaje" człowieka, czyli komunikuje się z nim w taki sposób, jakby robił to człowiek, pomimo, że robi to komputer. Chatbot jest bardzo prostą formą sztucznej inteligencji.

  Chatbot można spotkać wszędzie, np. w obsłudze klienta, gdzie rozmawia z ludźmi o różnych sprawach (np. prowadzi pomoc techniczną, odpowiada na pytania dotyczące produktów lub oferty). Często chatboty pojawiają się w formie wyskakującego okienka (prawy dolny róg) na stronie internetowej lub na profilu firmy na Facebooku.

  Chatboty zostały wprowadzone, aby usprawnić proces komunikacji z klientami i pomagały tam, gdzie pytania i problemy klientów są powtarzalne.

  Jeśli rozmawiasz z chatbotem, pamiętaj, aby zadawać pytania w możliwie prosty sposób, podawać konkretne informacje w rozmowie i odpowiadać na jego pytania w precyzyjny sposób. W ten sposób skorzystasz z jego pomocy w satysfakcjonujący i szybki sposób.

  Rozmowa z chatbotem jest tak samo rzetelna, jak z realną osobą. Z takim chatbotem można rozmawiać w standardowy sposób, tak jak z człowiekiem. Jeżeli jednak taka rozmowa nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz poprosić o rozmowę bezpośrednio z żywą osobą.

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyt. mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny.

 • Załącznik do maila to różnego rodzaju pliki dołączane do wiadomości e-mail. Takie pliki to na przykład formularze elektroniczne, zdjęcia, skany, grafiki, prezentacje, filmy, książki i muzyka w formacie cyfrowym.

  Aby dołączyć taki plik do wysyłanego listu elektronicznego, należy najpierw mieć go na komputerze lub smartfonie w folderze [żółta teczka], który łatwo znaleźć. Z tego folderu będzie dodawany załącznik do wiadomości e-mail. W jednym e-mailu można załączyć kilka plików, ale trzeba pamiętać, że każda skrzynka mailowa pozwala wysyłać załączniki o określonym maksymalnym rozmiarze, np. można wysyłać pliki nie większe niż 25 MB [megabajtów].

 • Emotikon, czyli ikonka, to prosty obrazek graficzny, który wyraża przede wszystkim emocje, np. radość, zdziwienie. Emotikon może również być obrazkiem, który ilustruje jakąś czynność, przedmiot, np. słońce, uprawianie ogródka.

  Emotikonów używa się zamiast tekstu – można dzięki nim komunikować się bez używania wielu słów i podkreślać swój nastrój w skrótowy sposób.

  Każdy emotikon ma konkretne znaczenie. Jeżeli nie wiesz, jakiego emotikonu użyć, lepiej pozostawić tekst bez ich używania.

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

 • Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

 • Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Internet mobilny to internet dostępny z poziomu urządzeń mobilnych (urządzeń przenośnych) – telefonów komórkowych typu smartfon, tabletów z dostępem do internetu, modemów mobilnych (tzw. „gwizdków”).

  Internet mobilny można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z internetu mobilnego można korzystać tak, jak z internetu stacjonarnego, czyli także stworzyć z niego sieć Wi-Fi i udostępniać internet innym osobom i na różne urządzenia.

 • Kod Klienta Orange to sześciocyfrowy kod zabezpieczający, jeden dla wszystkich Twoich usług w Orange. Dzięki niemu nie musisz pamiętać innych kodów oraz danych potrzebnych do weryfikacji w kontaktach z Orange. Kod Klienta Orange to gwarancja, że niepowołana osoba nie wprowadzi żadnych zmian i zakupów w Twoich usługach. Gdzie znajdę Kod Klienta Orange?

  Ważne

  Jeśli korzystałeś z usług Orange przed 10 października 2019 r., Twoim kodem do autoryzacji jest dotychczasowy numer Twojego kodu abonenckiego lub PIN (jeśli korzystasz tylko z telefonu domowego).

  Więcej informacji o kodzie abonenta znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-klienta-orange

  • na umowie/aneksie do umowy z Orange,
  • po zalogowaniu do Mój Orange na www.orange.pl, w sekcji „Zabezpieczenia".
 • Komunikator internetowy to rodzaj programu, który służy do rozmowy za pomocą internetu między dwoma lub większą liczbą użytkowników. Taka rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli dwie osoby mogą rozmawiać ze sobą w tym samym czasie – prowadzić taką samą rozmowę, jak w rzeczywistości.

  Za pomocą komunikatorów można:

  • wysyłać wiadomości tekstowe,
  • wysyłać zdjęcia,
  • wysyłać filmy,
  • wysyłać linki, pliki, grafiki, emotikonki,
  • rozmawiać głosowo (tak jak przez telefon),
  • rozmawiać za pomocą video (widać osobę na żywo w czasie rozmowy) – taka rozmowa wymaga jednak dobrego połączenia z internetem.

  Aby korzystać z komunikatorów internetowych, należy założyć konto na danym komunikatorze i mieć połączenie z internetem. Dwie osoby muszą mieć ten sam komunikator. Czyli aby rozmawiać na Messengerze, druga osoba również musi mieć Messenger.

  Popularne komunikatory to: Facebook Messenger, WhatsApp, Google Chat, Telegram, Skype, Microsoft Teams, Viber, Discord, Signal. Ściągniecie i korzystanie z komunikatorów jest bezpłatne.

 • Like [czyt. lajk] to jedna z form reakcji na twórczość/wypowiedzi innych osób w internecie. To reakcja/przycisk, który służy do szybkiego wyrażania sympatii dla danego działania w mediach społecznościowych, np. na Facebooku. „Dać lajka" oznacza, że lubimy daną rzecz, to działanie nam się podoba, jakaś osoba chce wesprzeć dane działanie. „Like” najczęściej znajduje się tuż pod tekstem, zdjęciem lub filmem.

  Lajk oryginalnie pochodzi z portalu społecznościowego Facebook i miał formę rączki z kciukiem w górze. Obecnie sformułowanie „dać lajka" dotyczy również innych stron, gdzie swoją sympatię wyraża się na przykład serduszkiem (Instagram). Na Facebooku można znaleźć również inne reakcje: „serduszko”, reakcję „haha”, reakcję „wow” (czyli zachwyt/zdziwienie), reakcję „smutna minka” (wyraża smutek), reakcję „wrr” (wyraża złość, niezadowolenie).

 • MMS (skrót od ang. Multimedia Messaging Service). Jest to funkcja telefonu komórkowego, która umożliwia przesyłanie wiadomości multimedialnych, np. obrazkowych lub filmowych.

  Aby odebrać MMS, trzeba wejść do skrzynki odbiorczej, tam gdzie znajdują się SMS-y, a wiadomość obrazkowa pojawi się sama. Żeby nie było problemów z odebraniem MMS-a, warto upewnić się, że mamy poprawnie skonfigurowaną odpowiedzialną za to funkcję.

  Jak odebrać MMS w Orange – zobacz film

  Większość operatorów wprowadziła ograniczenie do 100 KB dla pojedynczej wiadomości MMS. Za MMS zapłacimy zwykle więcej niż za standardowy SMS.

  Istnieją serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.

 • PIN to osobisty numer identyfikacyjny. Używany jest on najczęściej do:

  • wypłaty gotówki w bankomacie lub dokonania płatności w placówce handlowej/usługowej za pomocą magnetycznej lub mikroprocesorowej karty płatniczej,
  • umożliwienia dostępu do telefonu komórkowego.

  Typowy PIN składa się z czterech cyfr z zakresu 0000–9999. Ale może mieć też więcej cyfr.

  PIN nadawany jest zwykle automatycznie, ale można go też zmienić. Postarajmy się wtedy, aby składał się z łatwych dla nas do zapamiętania liczb, ale z trudnych do zgadnięcia dla innych (lepiej więc nie wybierać prostych sekwencji typu 1234, 0000).

  PIN w telefonie komórkowym

  • Kod PIN w usłudze mobilnej to cztery (lub więcej) cyfr.
  • Wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu komórkowego czy modemu.
  • Zabezpiecza on Twój telefon przed użyciem go przez osoby niepowołane.

  Zobacz film, jak zabezpieczyć kartę SIM kodem PIN

  Gdzie znajdę kod PIN?

  • W ofercie na abonament lub MIX – znajdziesz go w kopercie, w której otrzymałeś kartę SIM do telefonu.
  • W ofercie na kartę – PIN nie jest standardowo ustawiany – możesz go samodzielnie ustawić.

  Informacje o tym, jak zmienić PIN i jak odblokować telefon znajdziesz na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-pin-w-ofercie-mobilnej#

 • Pliki cookies to po polsku „ciasteczka". Jedząc ciasteczka „produkujemy” okruszki. I analogicznie: korzystając z internetu, również zostawiamy ślady. Te ślady, a więc „okruszki", to niewielkie pliki, które zapisują automatycznie drobne informacje dotyczące danej strony internetowej. Taki zapis może być wykonany na komputerze, telefonie komórkowym lub tablecie. Te informacje są „odkładane na później”.

  Ciasteczka gromadzi się głównie w celu przyśpieszenia działania stron internetowych i dopasowania ich do potrzeb użytkownika. Ciasteczka, czyli drobne informacje, są po to, żeby strona internetowa nie musiała za każdym razem wgrywać tych samych informacji – tylko korzystać z tych, które są zapamiętane na komputerze.

  Takie pliki można usunąć, ale większość stron internetowych potrzebuje ciasteczek, aby strona działała prawidłowo. Dlatego są strony internetowe, które bez zgody na korzystanie z plików cookies nie pozwolą korzystać z ich treści (nie będą działać).

  Przykładowe informacje zawarte w plikach „cookies”:

  • ostatnio oglądane produkty w sklepie online, godzina wizyty w sklepie,
  • loginy do serwisów internetowych, w tym poczty,
  • preferencje dotyczące korzystania ze stron (np. jakie filmy są przez nas najczęściej wybierane w serwisie filmowym),
  • ostatnio wybierane adresy internetowe,
  • towary dodane do koszyka,
  • informacje o wypełnionych ankietach na stronie.

  Informacja o plikach cookies pojawia się jednorazowo i po jej zaakceptowaniu nie będzie się już pojawiać.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Prepaid - za korzystanie z usług płacimy na zasadzie przedpłaty, np. kupując w kiosku doładowanie do telefonu na wybraną sumę. Za każdym razem gdy dzwonimy, wysyłamy SMS czy korzystamy z telefonu, zmniejsza się pula środków na naszym koncie.

  Kwota dostępna na koncie nie ma nieograniczonej daty ważności – środki trzeba wykorzystać w określonym czasie (ich ważność wynosi zwykle od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy w zależności od kwoty doładowania i warunków operatora telekomunikacyjnego).

  Usługi prepaid nie wymagają umowy. Aby móc korzystać z karty prepaid, trzeba dopełnić tylko jednej formalności: należy ją zarejestrować. Proces rejestracji jest prosty i trwa kilka chwil. Zazwyczaj można go przeprowadzić na kilka sposobów: online (przy użyciu konta bankowego), SMS-em, w dowolnym punkcie rejestracji (to najczęściej są punkty, w których można też kupić startery, czyli te karty SIM prepaid).

 • Przeglądarka to program, dzięki, któremu można przeglądać strony internetowe. Bez przeglądarki internetowej korzystanie z internetu na komputerze czy smartfonie jest niemożliwe.

  Przeglądarka może mieć okna i karty. W jednym oknie można otworzyć kilka kart.

  Na rynku dostępnych jest kilka przeglądarek. Większość przeglądarek ma podobne funkcje. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe to:

  • Google Chrome – przeglądarka należąca do Google i najlepiej współpracująca z narzędziami Google (m.in. Gmail, kalendarz Google, dysk Google),
  • Mozilla Firefox – przeglądarka „z liskiem” dbająca o prywatność, rozwijana przez pasjonatów,
  • Microsoft Edge (kiedyś Internet Explorer) - przeglądarka internetowa firmy Microsoft, która jest automatycznie instalowana w wielu komputerach
  • Safari – przeglądarka Apple
 • PUK- to 8-cyfrowy kod przypisany na stałe do Twojej karty SIM w telefonie.

  Nie możesz go zmienić.

  Przyda Ci się, jeśli:

  • zapomnisz kodu PIN lub go zgubisz,
  • zablokujesz kartę SIM po trzykrotnym wpisaniu niepoprawnego kodu PIN.

  Gdzie znajdę kod PUK?

  Jeśli korzystasz z oferty na abonament – PUK znajdziesz w kopercie z kartą SIM.

  Jeśli korzystasz z oferty na kartę (prepaid) – PUK znajdziesz na plastikowej ramce, z której wyłamałeś swoją kartę SIM.

  Więcej o PUK Na stronie www.orange.pl/omnibook/kod-puk

 • Router Wi-Fi to urządzenie, które rozprowadza w niewidoczny sposób internet w danym miejscu. Dzięki niemu można mieć internet w całym domu i na różnych urządzeniach, bez potrzeby łączenia tych urządzeń kablem.

  By dane urządzenie, np. telefon, laptop, komputer podłączyć do internetu dostarczanego przez router, wystarczy znać nazwę tego konkretnego routera podaną najczęściej na obudowie i hasło, również podane na obudowie lub w dokumentach dostarczonych przez operatora.

  Pamiętaj, że internet z takiego urządzenia ma ograniczony zasięg i może być dostępny na przykład tylko w promieniu 10 metrów od routera (to zależy od konkretnego urządzenia) i im bliżej takiego routera jesteś, tym Twój internet będzie działał lepiej.

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

 • SMS (ang. skrót od Short Message Service ) – to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy.

  Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

  Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie.

 • Spam to najkrócej niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, na których otrzymanie nie wyrażono uprzedniej zgody. Najczęściej spam jest wysyłany na pocztę elektroniczną, zdarza się jednak, że spam jest wysyłany również na komunikatory internetowe, np. Facebook, Messenger.

  Bardzo często wiadomości typu spam są wysyłane w dużej ilości do nieznanych osób. Spam to również bardzo często reklamy, oferty sprzedażowe.

  Większość programów pocztowych (np. Gmail) sortuje niechcianą pocztę i ma folder spam, gdzie automatycznie są kierowane wiadomości, które system pocztowy uznaje za spam. Czasami zdarza się, że wiadomość/e-mail, na który czekamy, zostaje skierowany do spamu. Dlatego jeżeli czekasz na wiadomość i ta nie pojawia się w Twojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder SPAM.

  Zapamiętaj: jeżeli jakaś wiadomość wydaje Ci się podejrzana, adresat nieznany – nie otwieraj jej, a jeżeli już została otworzona, to nie klikaj w nieznane linki.

 • Postpaid – to system, w którym płacimy za usługi, z których skorzystaliśmy. Nazywany jest również system abonamentowym, gdyż co miesiąc płacimy abonament: korzystamy z usług, a później otrzymujemy fakturę. Taki system wymaga umowy z operatorem.

 • Światłowód to specjalnie skonstruowany kabel (przewód), w środku którego dane są przesyłane bardzo szybko za pomocą światła. Taki kabel można fizycznie dotknąć.

  Od niego nazwę wzięła nowoczesna technologia internetu domowego, czyli internet światłowodowy. Charakteryzuje się dużą prędkością i stabilnością. Dzięki temu można np. korzystać bez przerw z telewizji internetowej w najlepszej jakości obrazu.

  Jeśli chcesz korzystać z internetu światłowodowego, musisz sprawdzić, czy jest już dostępny w Twojej okolicy. Możesz to zrobić na mapie zasięgu https://www.orange.pl/view/mapazasiegu lub kontaktując się z operatorem.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Może Cię zainteresować

Internet w każdym wieku

Zobacz, jak pomocne w codziennym życiu są nowe technologie.

Zobacz więcej

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Internet dla seniora – czy jest potrzebny? Co wybrać?

W dzisiejszych czasach coraz trudniej jest funkcjonować bez internetu. Dzięki niemu możesz szybko dotrzeć do potrzebnych informacji i skontaktować się z innymi – po prostu ułatwić sobie życie. Z sieci korzystają osoby w każdym wieku – dzieci, starsi i seniorzy! Zobacz, co zyskasz dzięki dostępowi do internetu.

Skontaktujesz się z bliskimi

 • W prosty i wygodny sposób połączysz się z rodziną na czacie czy podczas rozmowy video.

 • Poznasz nowych ludzi - także rówieśników, z którymi porozmawiasz, podzielisz się wiedzą, wymienisz doświadczeniami lub ploteczkami przez komunikatory internetowe.

Zadbasz o zdrowie

 • Znajdziesz adres i godziny pracy przychodni lub apteki.

 • Zasięgniesz porady lekarskiej przez internet, nie ruszając się z domu.

 • Znajdziesz filmy instruktażowe z ćwiczeniami poprawiającymi wydolność i sprawność organizmu.

Dowiesz się więcej

 • Przeczytasz ulubione gazety on-line.

 • Weźmiesz udział w bezpłatnych kursach/wykładach on-line na interesujące Cię tematy, np. skorzystasz ze specjalnych kursów j. angielskiego dla seniorów.

Zrobisz zakupy

 • Zamówisz potrzebne rzeczy z dostawą do domu, także te ciężkie, których nie chcesz nosić lub zwyczajnie nie masz na to siły.

 • Znajdziesz i zamówisz prezent w sklepie internetowym dla wnuka czy siostrzeńca.

Rozwiniesz swoje hobby

 • Znajdziesz wiele porad: prawnych czy finansowych, przepis na coś pysznego, rady jak pięknie udekorować balkon, pielęgnować rośliny w domu lub na działce.

 • Posłuchasz ulubionej muzyki lub audiobooka (książka w formie czytanej), obejrzysz ciekawe filmy lub przedstawienia teatralne.

Jaki rodzaj internetu będzie najlepszy dla seniora?

W Orange znajdziesz internet dopasowany do swoich potrzeb.

Internet domowy

Internet domowy (stacjonarny) np. Światłowód

Najlepszy, gdy większość czasu spędzasz w domu. Jest stabilny i szybki.

Zobacz więcej
Abonament komórkowy

Internet Domowy 4G

Najlepszy, jeśli część roku spędzasz poza domem, np. na działce. Działa zarówno w domu i poza nim.

Zobacz więcej
Pakiet Orange LOVE

Internet w abonamencie komórkowym

Najlepszy, gdy chcesz mieć internet zawsze przy sobie w swoim telefonie komórkowym.

Zobacz więcej

Czym się różnią oferty internetu?

Zobacz podobieństwa i różnice

Internet domowy (stacjonarny) / Orange Światłowód

Internet Domowy 4 G (mobilny)

Internet w abonamencie komórkowym (mobilny)

Internet bez limitu – korzystasz non stop, nigdy się nie skończy

250 GB internetu do wykorzystania co miesiąc, z czego 50 GB możesz zużyć także poza domem, w dowolnym miejscu w Polsce

Pakiet internetu w abonamencie komórkowym - od 4GB do 80 GB co miesiąc, wielkość pakietu zależy od wysokości abonamentu

działa tam gdzie doprowadzone jest łącze; możesz rozszerzyć ten obszar, podpowiemy Ci jak to zrobić

korzystasz z internetu zarówno w domu, jak i na terenie całej Polski (wszędzie tam, gdzie jest dostępna sieć Orange)

internet masz zawsze przy sobie, bo korzystasz z niego przez telefon komórkowy

to stabilne i szybkie łącze – działa niezależnie od tego, jaka jest pogoda (burza, duże zachmurzenie, silne ulewy, itp.)

to łącze radiowe, a więc na jego działanie mogą mieć wpływ warunki pogodowe (burze, silne zachmurzenie, itp.)

wystarczy jedna karta SIM, dzięki której możesz rozmawiać, SMS-ować i korzystać z internetu

zainstalujemy go bezpłatnie, a technik pomoże wybrać najlepsze miejsce na ustawienie modemu w domu, aby usługa działała optymalnie

nie jest potrzebna instalacja i wizyta technika

nie trzeba instalacji, ani modemu – wystarczy smartfon; a smartfon możesz kupić razem z abonamentem komórkowym

bezpłatny modem wypożyczamy w cenie usługi

kartę SIM wkładasz do modemu; modem możesz kupić razem z usługą internetu

dostęp do internetu możesz włączyć/wyłączyć samodzielnie w każdym momencie w swoim telefonie komórkowym

Jeśli szukasz więcej bezpieczeństwa w internecie

W Orange zadbaliśmy o to, aby korzystanie z internetu było jak najbardziej bezpieczne.

Dlatego oferujemy usługi dodatkowe poprawiające bezpieczeństwo korzystania z internetu oraz ochronę Twoich danych.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Internet w każdym wieku

Zobacz, jak pomocne w codziennym życiu są nowe technologie.

Zobacz więcej

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Jaki abonament wybrać ?

W obecnych czasach telefon komórkowy to najlepszy sposób na bycie w bieżącym kontakcie z najbliższymi. Pozwala się czuć bezpiecznie w każdej sytuacji, nieważne czy jesteś w domu lub poza nim, telefon masz przecież zawsze pod ręką.

W Orange wszystkie plany abonamentowe zapewniają:

 • rozmowy bez limitu na numery komórkowe i stacjonarne wszystkich sieci w Polsce i roamingu na terenie Unii Europejskiej – możesz rozmawiać bez dodatkowych opłat, jak długo chcesz,

 • SMS-y i MMS-y bez limitu w Polsce i w roamingu na terenie Unii Europejskiej – wysyłasz tyle wiadomości, ile chcesz,

 • pakiet internetu (GB) w komórce – jego wielkość zależy od wysokości abonamentu.

Szczegóły dotyczące dostępnych abonamentów komórkowych znajdziesz TUTAJ

Z abonamentu komórkowego możesz skorzystać także w ramach pakietu Orange Love (z internetem domowym, a dodatkowo także z telewizją). Szczegóły pakietów znajdziesz TUTAJ

Jak skorzystać z oferty na abonament dla seniora?

Możesz to zrobić na kilka sposobów:

 • kupić nowy numer – możesz go wybrać z proponowanej listy, aby łatwo Ci go było zapamiętać

 • przenieść do Orange numer, który obecnie posiadasz; bez obaw – numer telefonu będzie nadal taki sam,

 • możesz przenieść numer z oferty Orange na kartę do oferty na abonament. Twój numer pozostanie taki sam.

Lubisz mieć kontrolę nad swoim wydatkami? Mamy propozycje, jak to zrobić.

Jeśli nie chcesz, aby rachunki Cię zaskoczyły włącz bezpłatną blokadę lub limit miesięcznych wydatków na usługi o podwyższonej opłacie (premium rate).

Co to za usługi

To połączenia/SMS/MMS związane z rozrywką, a także serwisy typu: teległosowanie, telekonkursy, sondaże, plebiscyty czy telepłatności. Są one droższe niż standardowe połączenia czy SMSy wysyłane do znajomych. Listę numerów znajdziesz w cenniku oferty, z której korzystasz.

Możesz kontrolować wydatki na te usługi dzięki jednej z poniższych opcji:

 • blokada na połączenia o podwyższonej opłacie (premium rate),

 • limitowanie kosztów miesięcznej faktury, czyli ograniczenie możliwości wykonywania połączeń/SMS/MMS na numery o podwyższonej opłacie do wskazanej kwoty; po przekroczeniu tej kwoty włączana jest blokada na takie usługi i jest ona aktywna do końca okresu rozliczeniowego.

Aby zamówić usługę wystarczy zadzwonić na *100 (z telefonów komórkowych) / 510100100 (z telefonów stacjonarnych) lub przyjść do najbliższego salonu Orange.

Pamiętaj

Internet w komórce ułatwia codzienne funkcjonowanie. Dzięki niemu masz dostęp do informacji, map, porad oraz komunikatorów internetowych, za pomocą których możesz rozmawiać z bliskimi.

Z internetem w telefonie możesz też korzystać z aplikacji np. monitorujących zdrowie czy wydatki.

Telefon dla seniora

Zastanawiasz się, czy kupić klasyczny telefon
z klawiszami czy nowoczesny smartfon.

Podpowiemy Ci co wybrać z naszej oferty.

Zobacz więcej

Jak uzupełnić abonament komórkowy o usługi dodatkowe ?

To proste. W Orange zadbaliśmy o to, aby korzystanie z internetu było jak najbardziej bezpieczne. Dlatego oferujemy usługi dodatkowe poprawiające bezpieczeństwo korzystania z internetu oraz ochronę Twoich danych.

Cyber Tarcza to to mechanizm, który działa na urządzeniach połączonych ze stacjonarną lub mobilną siecią Orange. Wykrywa zagrożenia płynące z internetu i blokuje je, zanim dotrą do Twojego komputera czy smartfona.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Zabezpiecz PESEL – to usługa, dzięki której otrzymasz natychmiastowe powiadomienie, gdy ktoś użyje Twojego numeru PESEL lub gdy Twoje dane zostaną dopisane do listy dłużników Krajowego Rejestru Długów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: TUTAJ
Przez pierwszy miesiąc z obu usług możesz korzystać za darmo – wypróbuj, jak działają.

Co to jest Orange Love?

To pakiet złożony z kilku usług. Sprawdź, który będzie najlepszy dla Ciebie.

Jakie są usługi w pakietach Love?

 • Z telewizją – pakiet 4 usług: internet domowy + abonament komórkowy + telefon internetowy (stacjonarny) + telewizja, Znajdziesz w nim wszystko, czego możesz potrzebować w domu i poza nim.

 • Bez telewizji - pakiet 2 usług: Internet domowy + Abonament komórkowy – zwany Love Mini

Pakiet bez telewizji to Love Mini. Pakiet z telewizją, ma trzy warianty: Love Standard, Love Extra i Love Premium. Różnią się one liczbą kanałów TV i wielkością pakietu internetu w abonamencie komórkowym. Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoje ulubione kanały telewizyjne znajdują się w pakiecie Love zajrzyj TUTAJ.

Pamiętaj, że jeśli masz już usługi Orange lub innego operatora (abonament komórkowy czy internet/telewizję) to możesz je przenieść i włączyć do pakietu Love, nie musisz od razu kupować całego pakietu!

Informacje o szczegółach oferty Love znajdziesz TUTAJ

Dlaczego warto mieć pakiet usług?

Jest co najmniej kilka powodów:

 1. usługi w pakiecie kosztują mniej, niż kupowane oddzielnie,

 2. wszystkie usługi są rozliczane na jednym rachunku, wystarczy jedna płatność – szybko i wygodnie,

 3. wszystkie sprawy dotyczące dowolnej usługi w pakiecie można załatwić podczas jednego kontaktu z Orange, w jednym miejscu – w salonie czy przez telefon,

 4. modem i dekoder, potrzebne do korzystania z internetu domowego i telewizji, dostarczamy w cenie pakietu bez dodatkowych opłat,

 5. do tego możesz dokupić atrakcyjne urządzenia na raty – np. smartfony czy laptopy, jest w czym wybierać,

 6. w razie potrzeby pomożemy Ci dobrać odpowiedni pakiet, odpowiemy na wszystkie pytania, a kiedy już wybierzesz – bezpłatnie zainstalujemy wszystkie usługi w Twoim domu,

 7. możesz przetestować Love - skorzystaj z oferty na próbę, która jest tylko o 10 zł miesięcznie droższa niż w umowie na 24 miesiące. W każdej chwili możesz z niej zrezygnować bez kary lub po przetestowaniu podpisać standardową umowę na 24 miesiące z niższym abonamentem.

Telefon dla seniora

Zastanawiasz się, czy kupić klasyczny telefon
z klawiszami czy nowoczesny smartfon.

Podpowiemy Ci co wybrać z naszej oferty.

Zobacz więcej

Jak uzupełnić abonament komórkowy o usługi dodatkowe ?

To proste. W Orange zadbaliśmy o to, aby korzystanie z internetu było jak najbardziej bezpieczne. Dlatego oferujemy usługi dodatkowe poprawiające bezpieczeństwo korzystania z internetu oraz ochronę Twoich danych.

Cyber Tarcza to to mechanizm, który działa na urządzeniach połączonych ze stacjonarną lub mobilną siecią Orange. Wykrywa zagrożenia płynące z internetu i blokuje je, zanim dotrą do Twojego komputera czy smartfona.

Więcej informacji znajdziesz TUTAJ

Zabezpiecz PESEL – to usługa, dzięki której otrzymasz natychmiastowe powiadomienie, gdy ktoś użyje Twojego numeru PESEL lub gdy Twoje dane zostaną dopisane do listy dłużników Krajowego Rejestru Długów.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: TUTAJ
Przez pierwszy miesiąc z obu usług możesz korzystać za darmo – wypróbuj, jak działają.

Telefon dla seniora

Zastanawiasz się, czy kupić klasyczny telefon
z klawiszami czy nowoczesny smartfon.

Podpowiemy Ci co wybrać z naszej oferty.

Sprawdź, jakie telefony komórkowe
będą najlepsze dla seniora

Zastanawiasz się, jaki telefon komórkowy wybrać? Czy poradzisz sobie ze smartfonem, czy łatwiej będzie Ci korzystać z telefonu z przyciskami?

U nas na pewno znajdziesz telefon zarówno dla miłośnika nowych technologii, jaki i dla tradycjonalisty. Dbamy o to, by w naszej ofercie zawsze dostępne były telefony spełniające potrzeby i oczekiwania seniora.

Na co warto zwrócić uwagę?

 • wyświetlacz telefonu - duży ekran/wyświetlacz z dobrą jakością obrazu i panelem odblaskowym jest bardzo ważny, gdy masz kłopoty ze wzrokiem.

 • funkcje telefonu - możliwość dostosowania widoku na ekranie do własnych potrzeb – widzisz tylko te funkcje, których na co dzień używasz, dzięki czemu smartfon jest łatwy w obsłudze.

 • bateria - długo działająca bateria bez konieczności częstego ładowania.

  Pamiętaj: wytrzymałość baterii jest podawana w mAh (miliapmperogodzina). Bateria 5000 mAh. Zazwyczaj im większa wartość, tym dużej działająca bateria. Życie baterii zależy też od tego, jak intensywnie korzystasz z telefony – czy rozmawiasz, czy oglądasz filmy, czy przeglądasz strony w interencie.

 • VoLTE – telefon z funkcją VoLTE, umożliwia połączenia głosowe w miejscach, gdzie do tej pory były trudności z zasięgiem, głos w połączeniach jest czysty, a szumy z otoczenia są ograniczone.
  Więcej informacji o tej technologii i aktualną listę telefonów z VoLTE znajdziesz tutaj https://www.orange.pl/view/wykorzystaj-siec

 • Specjalne wzmocnienia - w wybranych modelach obudowa i szkło mogą mogą być wodoodporne i odporne na kurz, upadki czy zarysowania.

 • Telefon z klapką i przyciskami – to praktyczne rozwiązane, bo zajmuje mało miejsca a zabezpiecza przed przypadkowym wybraniem numeru.

Przy opisie telefonu znajdziesz też informacje o parametrach aparatu fotograficznego, pamięci telefonu czy jego wadze.

Pamiętaj

w opisie każdego telefonu znajdziesz informacje o wielkości przekątnej ekranu. Informacja ta podawana jest w calach, np. ekran 6,5”.

Wielkość ekranu standardowego smartfona waha się od 5,5 cala (13,9 cm) do 6,5 cala (16,5 cm).

Telefon możesz kupić:

 • z abonamentem komórkowym lub pakietem Orange Love

 • lub bez abonamentu (sam telefon bez karty SIM).

Zakup możesz rozłożyć na wygodne raty 0%, które nie obciążą domowego budżetu. Możesz także zapłacić jednorazowo całą kwotę. Wybór jest Twój!

Zobacz telefony

Laptopy

Możesz korzystać nie tylko z telefonu! Jeśli chcesz obejrzeć film, poczytać wiadomości czy książki w internecie, to konieczny będzie większy ekran. I to taki, który będzie bezpieczny dla oczu.

Poniżej znajdziesz propozycje prostych w obsłudze laptopów w korzystnych cenach.

Co jest ważne dla seniora?

 • wystarczająco duża przekątna ekranu (co najmniej 14 cali, czyli ok. 36 cm),

 • panel antyrefleksyjny, który chroni wzrok,

 • klawiatura z dużymi klawiszami,

 • długo działająca bateria,

 • prosta obsługa.

Zobacz laptopy

Opaski i smartwatche

A jeśli chcesz monitorować parametry zdrowotne, to
przyda Ci się opaska (smartband lub smartwatch), która
będzie w tym niezastąpioną pomocą.

Wybrane modele mogą pomóc Ci m.in.:

 • monitorować parametry zdrowia: puls, tętno, oddech,

 • przypominać o konieczności ruchu,

 • wysłać alert SOS do bliskich w razie potrzeby.

Zobacz opaski

Jak zabezpieczyć telefon komórkowy?

Jeśli zdecydujesz się na zakup telefonu, to możesz ochronić go przed zniszczeniem, aby nie ponosić kosztów naprawy:

Zobacz więcej

Chcę kupić

Dla wszystkich klientów

801 234 567

(zgodnie z cennikiem operatora)

Zamów rozmowę z doradcą

Nasi doradcy są dostępni:

pon.-pt: 8:00-22:00

sobota: 9:00-17:00

niedziela: 10:00-16:00

Potrzebuję pomocy

Klient indywidualny

*100 lub 510 100 100

(zgodnie z cennikiem operatora)

Przygotuj przed rozmową:

 • Numer telefonu

 • ID telefonu stacjonarne

oraz dane niezbędne do weryfikacji

 • kod abonencki

 • PIN

 • PESEL

Podczas połączenia z obsługą klienta najpierw porozmawiasz z Maxem - głosem sztucznej inteligencji Orange, asystentem głosowym stworzonym po to, aby Ci pomóc. Zobacz więcej

Dla seniora

Cyfrowy świat jest prostszy, niż myślisz

Pokażemy Ci, jak internet pomaga w codziennym życiu

Edukacja

Internet w każdym wieku

Zobacz, jak pomocne w codziennym życiu są nowe technologie.

Zobacz więcej

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Oferta

Internet domowy

Internet domowy

Poznaj naszą ofertę internetową i zastanów się, co wybrać dla siebie .

Zobacz więcej
Abonament komórkowy

Abonament komórkowy

Przekonaj się, jakie korzyści ma telefon komórkowy w abonamencie.

Zobacz więcej
Pakiet Orange LOVE

Pakiet Orange Love

Zobacz, jak możesz połączyć usługi w pakiet i oszczędzać.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zastanawiasz się, czy kupić klasyczny telefon
z klawiszami czy nowoczesny smartfon.

Podpowiemy Ci co wybrać z naszej oferty.

Zobacz więcej

Polub się z telefonem!

Strefa opiekuna seniora

Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo swoich bliskich.
Sprawdź, jak możemy Ci pomóc.

Zobacz więcej

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami!

Zamów rozmowę

Treści edukacyjne dla seniorów pomaga nam tworzyć Fundacja Zaczyn

Fundacja Zaczyn

Pokażemy Ci, jak możesz korzystać ze skrzynki e-mail na przykładzie poczty konta Google (@gmail).

O tym, jak zamówić e-fakturę w Orange, mówiliśmy już w innym odcinku.

Informacja o płatności może trafić do nas na dwa sposoby – mailem lub SMS-em. Musimy jednak zachować czujność i uważać na fałszywe powiadomienia o płatnościach, które przesyłają nam internetowi przestępcy.

Fałszywe SMS-y o płatności

Powiadamianie o płatności przez SMS jest mniej popularne, ale właśnie w ten sposób próbują nas najczęściej oszukać sieciowi przestępcy.

Tak wygląda SMS z informacją o płatności. Jest fałszywy.

Nadwaga

Adres nadawcy to w tym przypadku zwykły numer.

Ale przestępcy mogą używać nazwy prawdziwej marki, np. banku, operatora prądu. Więc trzeba też zwrócić uwagę na inne rzeczy.

Kolejna wskazówka to link w wiadomości. Jeśli prowadzi do strony firmy, to jest możliwe, że jest prawdziwy (choć umieszczanie linków w SMS-ie jest niefortunne). Generalnie unikamy linków w SMS-ach. Nie ufamy im.

SMS-y przypominający o płatności powinien zawierać:

 • - nazwę firmy,

 • - ewentualnie kwotę faktury,

 • - informację o konieczności zalogowania do systemu rozliczeń dostawcy.

Jeśli masz wątpliwości co do rzetelności treści SMS-a, po prostu zadzwoń do wskazanego nadawcy – swojego banku czy dostawcy prądu. Jeśli link zawiera inny adres (najczęściej tzw. skrótowiec) – skasuj go. To na pewno oszustwo!

To co może obudzić naszą czujność, to też drobna kwota do zapłaty – czy to w treści SMS-a, czy widoczna po kliknięciu (jeśli jednak klikniesz w link). Przestępcy sugerując, że do zapłaty jest drobna kwota, usypiają naszą ostrożność.

Jeśli klikniesz w fałszywy link w SMS-ie, zobaczysz stronę udającą stronę operatora płatności. Tam każą Ci wybrać Twój bank, a wpisując tam login i hasło do konta w banku, przekażesz swoje dane przestępcom. W ten sposób przestępy uzyskają dostęp do Twojego konta bankowego – mogą je okraść, a nawet zaciągnąć kredyty.

Fałszywe maile o płatności

Maile z fałszywymi fakturami zdarzają się rzadziej, a ich celem jest zainstalowanie wirusa na Twoim komputerze (a nie bezpośrednia kradzież loginu i hasła do banku).

Taka wiadomość może do złudzenia przypominać tę prawdziwą. Jeśli dostaniesz ją od swojego stałego usługodawcy, np. operatora telekomunikacyjnego czy prądu (przestępcy nie wiedzą, gdzie masz usługi, ślą po prostu bardzo dużo maili na chybił trafił) – po prostu spójrz na poprzedni mail z fakturą i upewnij się, że wszystko wygląda tak samo – adres, nazwa, grafika faktury.

W fakturach od Orange Polska mamy tak zwaną strefę bezpieczeństwa. Znajdziesz w niej swoje imię i nazwisko oraz numer klienta. Jeśli tych danych nie ma bądź są inne niż Twoje, to znak, że faktura może być fałszywa.

Jeśli niefrasobliwie otworzysz załącznik z takiego fałszywego maila, najprawdopodobniej okaże się on plikiem tekstowym Word albo tabelką z Excela, które po otwarciu każą Ci z jakiegoś względu kliknąć przycisk widoczny na ekranie. Nie klikaj. Ten przycisk uruchomi wirusa, który zainfekuje Twój komputer.

Zapamiętaj:

 • • Do SMS-ów z prośbą o płatność podchodź z dużym dystansem.

 • • Jeśli SMS zawiera link inny niż do strony firmy – traktuj go jak oszustwo.

 • • Przyszedł do Ciebie SMS z prośbą o zapłatę drobnej kwoty? To z niemal stuprocentową pewnością oszustwo.

 • • Jeśli trafił do Ciebie mail z fakturą – upewnij się, czy wygląda jak poprzednie maile od Twojego dostawcy i na pewno dotyczy Ciebie.

 • • Jeśli otrzymasz mail od firmy, z której usług nie korzystasz – skasuj go.

 • • Nie klikaj żadnych załączników w mailach, jeśli nie masz absolutnej pewności co do nadawcy.

Trochę więcej uwagi poświęconej zakupom w internecie może oszczędzić Ci wiele nerwów i pieniędzy. Żyj bezpiecznie, nie daj się oszukać!

Słowniczek

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

  login
  Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

  hasło
  Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • PIN to osobisty numer identyfikacyjny. Używany jest on najczęściej do:

  • wypłaty gotówki w bankomacie lub dokonania płatności w placówce handlowej/usługowej za pomocą magnetycznej lub mikroprocesorowej karty płatniczej,
  • umożliwienia dostępu do telefonu komórkowego.

  Typowy PIN składa się z czterech cyfr z zakresu 0000–9999. Ale może mieć też więcej cyfr.

  PIN nadawany jest zwykle automatycznie, ale można go też zmienić. Postarajmy się wtedy, aby składał się z łatwych dla nas do zapamiętania liczb, ale z trudnych do zgadnięcia dla innych (lepiej więc nie wybierać prostych sekwencji typu 1234, 0000).

  PIN w telefonie komórkowym

  • Kod PIN w usłudze mobilnej to cztery (lub więcej) cyfr.
  • Wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu komórkowego czy modemu.
  • Zabezpiecza on Twój telefon przed użyciem go przez osoby niepowołane.

  Zobacz film, jak zabezpieczyć kartę SIM kodem PIN: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=0H3qstlZwUs&feature=emb_logo

  Gdzie znajdę kod PIN?

  • W ofercie na abonament lub MIX – znajdziesz go w kopercie, w której otrzymałeś kartę SIM do telefonu.
  • W ofercie na kartę – PIN nie jest standardowo ustawiany – możesz go samodzielnie ustawić.

  Informacje o tym, jak zmienić PIN i jak odblokować telefon znajdziesz na stronie - https://www.orange.pl/omnibook/kod-pin-w-ofercie-mobilnej

Zobacz pozostałe filmy

Jak płacić przez internet?

Dowiedz się, jak płacić przez internet i na co uważać

Zobacz więcej

Oszustwa internetowe

Dowiedz się, jak chronić się przed oszustwami w sieci i na co uważać.

Zobacz więcej

Bezpieczne hasło

Naucz się, jak stworzyć bezpieczne hasło.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Pokażemy Ci, jak możesz korzystać ze skrzynki e-mail na przykładzie poczty konta Google (@gmail).

O tym, jak założyć takie konto, mówiliśmy w innym odcinku.

 1. 1. Otwórz swoją skrzynkę mailową, klikając ikonkę kolorowego M.

 2. 2. Wyświetli się skrzynka odbiorcza, czyli miejsce, w którym pojawiają się wysłane do Ciebie wiadomości.

 3. 3. Przewijając palcem od dołu do góry ekranu, możesz przejrzeć całą listę. Wiadomości nieodczytane zawsze będą pogrubione.

 4. 4. Kiedy klikniesz w daną wiadomość, wyświetli się jej treść. Tu również możesz przesunąć palcem po ekranie od dołu do góry, aby przeczytać ją do końca.

 5. 5. Aby wrócić do skrzynki odbiorczej, czyli listy wszystkich odebranych wiadomości, dotknij strzałki z lewej strony na górze ekranu.

Odpowiadanie na wiadomości

Chcesz odpisać na otrzymaną wiadomość?

 1. 1. Otwórz ja, a następnie kliknij w strzałkę umieszczoną w prawym górnym rogu wiadomości lub przesuń palcem po ekranie od dołu do góry, do samego końca wiadomości i dotknij przycisk „Odpowiedz”.

 2. 2. Wpisz treść.

 3. 3. Jeśli chcesz dodać jakiś załącznik, np. obrazek, dotknij ikonkę spinacza znajdującą się w pasku na górze ekranu a następnie wybierz „Załącz plik”.

 4. 4. Aby dodać zdjęcie z Galerii, rozwiń menu znajdujące się z lewej strony i wybierz folder „Galeria”.

 5. 5. Po otwarciu folderu dotknij jedno lub kilka zdjęć, które chcesz dodać, i zatwierdź przyciskiem „Gotowe”.

 6. 6. Zdjęcie zostanie załączone do Twojego maila.

 7. 7. Aby wysłać gotowy już mail, wciśnij strzałkę, która znajduje się w prawej górnej części ekranu.

Pisanie nowych wiadomości

A co zrobić, gdy chcesz napisać nową wiadomość e-mail?

 1. 1. Dotknij przycisk „Utwórz”.

 2. 2. W polu „Do” wpisz adres e-mail odbiorcy, a w polu „Temat” wpisz, czego dotyczy wiadomość.

 3. 3. Całą treść wiadomości wpisz poniżej.

 4. 4. Jeśli chcesz załączyć do wiadomości jakiś plik, np. zdjęcie, to zrobisz to tak samo jak przy odpisywaniu na wiadomość, czyli dotknij spinacz i wybierz np. zdjęcie.

 5. 5. Aby wysłać gotowy już mail, wciśnij strzałkę, która znajduje się w prawej górnej części ekranu.

Usuwanie wiadomości mailowych

Jeśli chcesz usunąć wiadomości ze swojej skrzynki, to:

 1. 1. Zaznacz te wiadomości, które chcesz skasować. Zrobisz to, klikając w ikonkę z lewej strony wiadomości.

 2. 2. Następnie dotknij ikonki kosza.

 3. 3. Wszystkie wiadomości trafią do kosza, czyli miejsca na śmieci. Potem możesz je wykasować.

Wiadomości wysłane i skasowane oraz SPAM

 1. 1. Dotknij ikonki menu znajdującej się w lewym górnym rogu ekranu. Ma ona postać trzech równoległych linii.

 2. 2. Rozwinie się lista, na której znajdziesz wszystkie foldery, a w tym wiadomości wysłane i kosz.

  UWAGA: Tu znajdziesz tez folder SPAM, gdzie trafiają niechciane lub niepotrzebne wiadomości. Może tam też trafić wiadomość, na którą czekasz, dlatego czasami słyszysz od kogoś: „Sprawdź SPAM”.

 3. 3. Wystarczy, że dotkniesz wybrany folder, a wyświetli się jego zawartość.

Słowniczek

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyta się mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny

 • Załącznik do maila to różnego rodzaju pliki dołączane do wiadomości e-mail. Takie pliki to na przykład formularze elektroniczne, zdjęcia, skany, grafiki, prezentacje, filmy, książki i muzyka w formacie cyfrowym.

  Aby dołączyć taki plik do wysyłanego listu elektronicznego, należy najpierw go mieć na komputerze lub smartfonie w folderze [żółta teczka], który łatwo znaleźć. Z tego folderu będzie dodawany załącznik do wiadomości e-mail. W jednym e-mailu można załączyć kilka plików, ale trzeba pamiętać, że każda skrzynka mailowa pozwala wysyłać załączniki o określonym maksymalnym rozmiarze, np. można wysyłać pliki nie większe niż 25 MB [megabajtów].

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

  login
  Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

  hasło
  Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Spam to najkrócej niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, na których otrzymanie nie wyrażono uprzedniej zgody. Najczęściej spam jest wysyłany na pocztę elektroniczną, zdarza się jednak, że spam jest wysyłany również na komunikatory internetowe, np. Facebook, Messenger.

  Bardzo często wiadomości typu spam są wysyłane w dużej ilości do nieznanych osób. Spam to również bardzo często reklamy, oferty sprzedażowe.

  Większość programów pocztowych (np. Gmail) sortuje niechcianą pocztę i folder spam, gdzie automatycznie są kierowane wiadomości, które system pocztowy uznaje za spam. Czasami zdarza się, że wiadomość/e-mail, na który czekamy, zostaje skierowany do spamu. Dlatego jeżeli czekasz na wiadomość i ta nie pojawia się w Twojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder SPAM.

  Zapamiętaj: jeżeli jakaś wiadomość wydaje Ci się podejrzana, adresat nieznany – nie otwieraj jej, a jeżeli już została otworzona, to nie klikaj w nieznane linki.

Zobacz pozostałe filmy

Jak założyć konto e-mail w telefonie?

Dowiedz się, jak odbierać maile w telefonie

Zobacz więcej

Jak włączyć internet w telefonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak włączyć internet przez Wi-Fi w telefonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Zakupy i płatności przez internet to jedno z technologicznych ułatwień w codziennym życiu. Pamiętajmy jednak, że tak jak w prawdziwych sklepach, tak samo w tych internetowych możemy trafić na oszustów. Jak tego uniknąć?

Zakupy

Jeśli ktoś wysłał Ci link do sklepu, warto być ostrożnym. Jeśli taki link trafił do Ciebie w mailu od obcej osoby – podchodź do niego jak do oszustwa. Nie klikaj w ten link.

Zawsze dokładnie sprawdzaj adres w pasku przeglądarki.

Adres dużej części prawdziwych sklepów będzie się kończył na .pl lub .com. Jeśli jesteś na stronie kończącej się np. na .online, .site, .xyz, lepiej założyć, że to oszustwo.

Wtedy samodzielnie poszukaj sklepu, który oferuje interesujący Cię produkt.

Nasza rada: Przeczytaj link do strony od tyłu. Często trafiają się bowiem fałszywe strony z adresem, który na pierwszy rzut oka wygląda prawidłowo, np. twojbank.pl-cośtamcośtam.xyz. Jeśli będziemy go czytać od początku, zauważymy nazwę banku i nasz mózg, bez wpływu świadomości, da nam znak: „To już to, przestań czytać dalej!”. Dlatego właśnie adres czytamy od tyłu.

Płatności

Gdy już w sprawdzonym sklepie chcemy coś kupić i przychodzi czas na płatność, to bardzo ważne, by patrzeć na pasek adresu.

Niezależnie od tego, gdzie kupujemy, gdy przychodzi czas płatności, powinniśmy w pasku przeglądarki zobaczy adres operatora płatności (np. BlueMedia czy PayU albo naszego banku). Jeśli przechodzimy do procedury płacenia, a tam wciąż widnieje adres sklepu – zamknij przeglądarkę. Nie ryzykuj!

Sprzedaż przez internet

Specyficzna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy coś sprzedajesz przez OLX lub Allegro Lokalnie. To dobra okazja dla oszustów. Możesz się spodziewać, że oszuści napiszą do Ciebie na komunikatorze WhatsApp lub – rzadziej – wyślą SMS.

Najpierw zadadzą Ci parę prosty pytań o Twój produkt. Potem będą chcieli przekonać Cię do tego, że już go kupili i nawet zapłacili za niego, ale ich przelew nie jest jeszcze widoczny na stronie Twojego banku.

W swojej wiadomości SMS lub na komunikatorze przekazują link z informacją o przelewie i zachęcają do kliknięcie w niego. Gdy go klikniesz, adres się nie zmieni, ale Ty zobaczysz fałszywy panel logowania do banku bądź miejsce na wpisanie danych karty płatniczej.

Zapamiętaj:

 • • Do banku logujesz się wyłącznie wtedy, gdy w pasku widzisz znany Ci adres strony banku.

 • • Adresy stron sklepów czy operatorów płatności zawsze czytaj od tyłu.

 • • Nie wchodź na strony z adresami kończącymi się na .xyz, .site, .online czy na podobnie dziwne nazwy.

 • • Adres strony banku albo dane karty płatniczej wpisujesz tylko wtedy, gdy to Ty płacisz. Nie wtedy, gdy płacą Tobie.

Trochę więcej uwagi poświęconej zakupom w internecie może oszczędzić Ci wiele nerwów i pieniędzy. Żyj bezpiecznie, nie daj się oszukać!

Słowniczek

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

  login
  Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

  hasło
  Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • PIN to osobisty numer identyfikacyjny. Używany jest on najczęściej do:

  • wypłaty gotówki w bankomacie lub dokonania płatności w placówce handlowej/usługowej za pomocą magnetycznej lub mikroprocesorowej karty płatniczej,
  • umożliwienia dostępu do telefonu komórkowego.

  Typowy PIN składa się z czterech cyfr z zakresu 0000–9999. Ale może mieć też więcej cyfr.

  PIN nadawany jest zwykle automatycznie, ale można go też zmienić. Postarajmy się wtedy, aby składał się z łatwych dla nas do zapamiętania liczb, ale z trudnych do zgadnięcia dla innych (lepiej więc nie wybierać prostych sekwencji typu 1234, 0000).

  PIN w telefonie komórkowym

  • Kod PIN w usłudze mobilnej to cztery (lub więcej) cyfr.
  • Wpisujesz go przy każdym uruchomieniu telefonu komórkowego czy modemu.
  • Zabezpiecza on Twój telefon przed użyciem go przez osoby niepowołane.

  Zobacz film, jak zabezpieczyć kartę SIM kodem PIN: https://www.youtube.com/watch?time_continue=2&v=0H3qstlZwUs&feature=emb_logo

  Gdzie znajdę kod PIN?

  • W ofercie na abonament lub MIX – znajdziesz go w kopercie, w której otrzymałeś kartę SIM do telefonu.
  • W ofercie na kartę – PIN nie jest standardowo ustawiany – możesz go samodzielnie ustawić.

  Informacje o tym, jak zmienić PIN i jak odblokować telefon znajdziesz na stronie - https://www.orange.pl/omnibook/kod-pin-w-ofercie-mobilnej

Zobacz pozostałe filmy

Fałszywe maile i SMS-y o płatnościach

Zobacz, jak ustrzec się przed oszustami

Zobacz więcej

Oszustwa internetowe

Dowiedz się, jak chronić się przed oszustwami w sieci i na co uważać.

Zobacz więcej

Bezpieczne hasło

Naucz się, jak stworzyć bezpieczne hasło.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Mail (e-mail) to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej korespondencji pocztowej. Jednak zamiast pocztówki czy listu wysyłasz wiadomość cyfrową – czyli mail.

Po założeniu konta e-mail możesz nie tylko odbierać i wysyłać mailenp. przez telefon, ale też używać adresu mailowego do logowania się w innych usługach Google, np. na YouTubie czy mapach Google, a także w Sklepie Play, gdzie można pobierać różne gry i aplikacje na telefon.

Zobacz, jak założyć nowe konto e-mail (@gmail).

 1. 1. Na początek włącz internet w telefonie, o ile nie masz włączonego internatu na stałe.

  O tym, jak włączyć internet w telefonie, opowiadaliśmy w innym odcinku.

 2. 2. Następnie na ekranie telefonu znajdź folder podpisany Google i dotknij go. Są tam zgrupowane różne usługi i aplikacje tej firmy.

 3. 3. Teraz dotknij ikonkę z kolorową literą M. Jest ona podpisana Gmail. To właśnie poczta e-mail.

 4. 4. Po wejściu do tej aplikacji dotknij OK.

 5. 5. Na kolejnym ekranie kliknij „Dodaj adres e-mail”, następnie wybierz i dotnij polecenia „Google”.

 6. 6. Na kolejnym ekranie dotknij polecenie „Utwórz konto".

 7. 7. Wybierz „Dla mnie”.

 8. 8. Korzystając z klawiatury, wprowadź imię i nazwisko. Przejdź „Dalej”.

 9. 9. Podaj datę urodzenia, wybierz płeć i ponownie dotknij „Dalej”.

 10. 10. Zobaczysz proponowane adresy mailowe. Jest wiele osób o tym samym imieniu i nazwisku co Twoje, a adres musi być unikatowy. Wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada lub wpisz własny, korzystając z klawiatury.

  UWAGA: Pamiętaj, że nazwą konta będziesz się posługiwać w rożnych okolicznościach, także oficjalnych, dlatego lepiej stwórz maila na bazie swojego imienia i nazwisk niż przezwiska czy innego określenia.

 11. 11. Dotknij "Dalej".

 12. 12. Wpisz hasło. Najlepiej, aby był to wyraz plus cyfry i znaki specjalne, np. wykrzyknik.

  O tym, jak stworzyć bezpieczne hasło, opowiadaliśmy w jednym z naszych filmów.

 13. 13. Pojawi się pytanie o Twój numer telefonu. Nie jest wymagany, dlatego to pole można pominąć.

 14. 14. Teraz wybierz jedną z dwóch opcji personalizacji. Na tej podstawie Google będzie dopasowywał wyświetlane reklamy. Po wybraniu jednej z opcji dotknij „Dalej”.

 15. 15. Zaakceptuj zgody. Dotknij „Potwierdź” i „Zgadzam się”.

 16. 16. Opcję tworzenia kopii zapasowych Twoich danych możesz pozostawić włączoną. To w przyszłości ułatwi przenoszenie wszystkich danych na nowy telefon.

 17. 17. Dotknij „Akceptuję”.

 18. 18. Świetnie. Konto mailowe zostało założone.

 19. 19. Na ekranie zobaczysz swój adres email. Zapamiętaj go lub zapisz.

 20. 20. Po dotknięciu przycisku „Otwórz Gmaila” otworzy się Twoja poczta.

 21. 21. Do poczty wejdziesz po kliknięciu w ikonkę z literą M podpisaną Gmail na swoim telefonie.

Słowniczek

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyta się mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny

 • Załącznik do maila to różnego rodzaju pliki dołączane do wiadomości e-mail. Takie pliki to na przykład formularze elektroniczne, zdjęcia, skany, grafiki, prezentacje, filmy, książki i muzyka w formacie cyfrowym.

  Aby dołączyć taki plik do wysyłanego listu elektronicznego, należy najpierw go mieć na komputerze lub smartfonie w folderze [żółta teczka], który łatwo znaleźć. Z tego folderu będzie dodawany załącznik do wiadomości e-mail. W jednym e-mailu można załączyć kilka plików, ale trzeba pamiętać, że każda skrzynka mailowa pozwala wysyłać załączniki o określonym maksymalnym rozmiarze, np. można wysyłać pliki nie większe niż 25 MB [megabajtów].

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

  login
  Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

  hasło
  Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Spam to najkrócej niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne, na których otrzymanie nie wyrażono uprzedniej zgody. Najczęściej spam jest wysyłany na pocztę elektroniczną, zdarza się jednak, że spam jest wysyłany również na komunikatory internetowe, np. Facebook, Messenger.

  Bardzo często wiadomości typu spam są wysyłane w dużej ilości do nieznanych osób. Spam to również bardzo często reklamy, oferty sprzedażowe.

  Większość programów pocztowych (np. Gmail) sortuje niechcianą pocztę i folder spam, gdzie automatycznie są kierowane wiadomości, które system pocztowy uznaje za spam. Czasami zdarza się, że wiadomość/e-mail, na który czekamy, zostaje skierowany do spamu. Dlatego jeżeli czekasz na wiadomość i ta nie pojawia się w Twojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder SPAM.

  Zapamiętaj: jeżeli jakaś wiadomość wydaje Ci się podejrzana, adresat nieznany – nie otwieraj jej, a jeżeli już została otworzona, to nie klikaj w nieznane linki.

Zobacz pozostałe filmy

Poczta e-mail w telefonie – jak korzystać z maila

Dowiedz się, jak korzystać z e-maila w swoim telefonie

Zobacz więcej

Jak włączyć internet w telefonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak włączyć internet przez Wi-Fi w telefonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Większość nowych smartfonów posiada funkcję latarki. Może się ona przydać w nagłych sytuacjach, gdy np. zabraknie prądu… Warto wiedzieć, jak ją odnaleźć w telefonie i włączyć.

 1. 1. Po odblokowaniu smartfona, dotykając ekranu, przesuń palcem od góry do dołu.

 2. 2. W ten sposób wyświetli Ci się pole z małymi ikonkami. Są to skróty do różnych funkcji Twojego smartfona, które możesz w szybki sposób włączyć.

 3. 3. Wśród tych ikonek znajdź symbol latarki. Jeśli jej nie ma, to ponownie przesuń palcem od góry do dołu ekranu, aby rozwinąć całą listę.

 4. 4. Dotknij tej ikonki, aby włączyć latarkę. Ikona zmieni kolor na bardziej intensywny.

 5. 5. Aby wyłączyć latarkę, ponownie kliknij tę ikonkę.

Jeśli ikonka latarki wyświetla się w dalszej kolejności wśród ikon, a chcesz, aby była wyżej, już w pierwszej linii skrótów, to:

 1. 1. Przesuń palcem od góry do dołu ekranu dwa razy, aby zobaczyć wszystkie ikonki. W ten sposób możesz też edytować kolejność innych skrótów do pozostałych funkcji telefonu.

 2. 2. W zależności od posiadanego przez Ciebie modelu smartfona znajdź symbol długopisu w prawej górnym rogu ekranu lub wybierz z „Opcji” (symbol 3 kropek) polecenie „Edycja przycisków”.

 3. 3. Dotknij palcem ikonki latarki i trzymając ją, przesuń ją w wybrane przez siebie miejsce.

 4. 4. Na koniec dotknij przycisk „Gotowe”.

Jeśli jednak nie masz funkcji latarki w menu telefonu, to możesz skorzystać z jeszcze innej opcji.

 1. 1. Wejdź do Sklepy Play z aplikacjami.

 2. 2. Znajdź i zainstaluj aplikację „latarka”.

 3. 3. Aby włączyć latarkę, uruchom aplikację i dotknij odpowiedniego przycisku na ekranie.

O tym, jak korzystać ze sklepu z aplikacjami, opowiadaliśmy w innym odcinku.

Słowniczek

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

Zobacz pozostałe filmy

Przydatne aplikacje na telefon - zdrowie

Zobacz, jak telefon może pomóc w utrzymaniu kondycji i zdrowia.

Zobacz więcej

Jak wyszukiwać instalować i usuwać aplikacje w telefonie

Poznaj Sklep Google Play i naucz się instalować aplikacje.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Smartfon to nie tylko urządzenie do odbierania połączeń i wysyłania wiadomości. Możesz go wykorzystać także w inny sposób, np. do gier, ćwiczeń edukacyjnych, a także rozwiązywania krzyżówek czy sudoku. W ten sposób możesz nie tylko wykorzystać swój wolny czas, ale też poćwiczyć pamięć.

Zobacz, czy masz dostęp do sklepu z aplikacjami.

O tym, jak korzystać ze Sklepu Play, mówiliśmy w innym odcinku.

 1. 1. Wejdź do Sklepu Play, klikając ikonę kolorowego trójkąta.

 2. 2. W wyszukiwarce na górze ekranu wpisz, czego szukasz, np. „trening mózgu”. Możesz też dopisać „po polsku”, aby pojawiły się aplikacje tylko w tym języku.

 3. 3. Wciśnij ikonkę lupy, która znajduje się w prawym górnym rogu ekranu.

 4. 4. Na liście pojawią się gry, krzyżówki, łamigłówki.

 5. 5. Po dotknięciu wybranej aplikacji, możes, przeczytać jej opis, zobaczyć, jak wygląda i poczytać opinie innych użytkowników. Jest też ocena – w postaci gwiazdki, i informacja ile osób ją pobrało.

 6. 6. Jeśli zdecydujesz się na jakąś aplikację, to dotknij jej ikonę i wybierz przycisk „Zainstaluj”.

 7. 7. Poczekaj chwilę i dotknij „Otwórz”, żeby ją uruchomić.

Dzięki aplikacjom możesz uczyć się też języków obcych. Wystarczy tylko wpisać odpowiednie słowa w wyszukiwarce Sklepu Play.

Uwaga: Niektóre aplikacje mogą wymagać dostępu do internetu. Jeśli Twój telefon jest podłączony do sieci Wi-Fi, np. światłowodu, to masz pewność, że nie przekroczysz transferu danych. Jeśli jednak korzystasz z takich aplikacji poza domem, czyli poprzez sieć komórkową, to pamiętaj, że wykorzystywany jest Twój pakiet internetu, który masz wykupiony w abonamencie.

O tym, jak włączać i wyłączać internet mobilny w telefonie, mówiliśmy w innym filmie.

Słowniczek

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnychsklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  - Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  - App Store (telefony typu IPhone),
  - innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

Zobacz pozostałe filmy

Przydatne aplikacje na telefon - zdrowie

Zobacz, jak telefon może pomóc w utrzymaniu kondycji i zdrowia.

Zobacz więcej

Jak wyszukiwać instalować i usuwać aplikacje w telefonie

Poznaj Sklep Google Play i naucz się instalować aplikacje.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Twój smartfon to doskonałe narzędzie do wspierania aktywności ruchowej.

W swoim telefonie możesz zainstalować odpowiednią aplikację np. do liczenia kroków czy ćwiczeń.

Aplikacja do liczenia kroków

Pierwsza aplikacja, chyba najbardziej popularna, to aplikacja do zliczania kroków. Liczy ona, ile kroków dziennie robisz.

W niektórych modelach smartfonów taka aplikacja jest już zainstalowana domyślnie. Można też zainstalować inną, zupełnie bezpłatnie.

Aplikacje znajdziesz w Sklepie Play. Na twoim telefonie to ikonka kolorowego trójkąta.

O tym, czym jest taki sklep, jak wyszukać w nim aplikacje i jak je zainstalować, mówiliśmy już w innym filmie.

 1. 1. Kliknij ikonę „Sklep Play” i wejdź do sklepu z aplikacjami.

 2. 2. Na górze ekranu wpisz w wyszukiwarkę „liczenie kroków”.

 3. 3. Kliknij w ikonkę lupy znajdującej się obok wpisanego przez Ciebie hasła.

 4. 4. Na ekranie zobaczysz listę różnych aplikacji.

Uwaga: Przy każdej z aplikacji jest ocena w postaci gwiazdki i informacja, ile osób ją pobrało. To cenna wskazówka, aby wybrać tę najlepszą dla siebie.

 1. 5. Jeśli dotkniesz ikonkę wybranej aplikacji, zobaczysz jej opis i przeczytasz opinie innych użytkowników. Jeśli aplikacja Ci odpowiada, kliknij przycisk „Zainstaluj”, a potem „Uruchom”.

Aplikacja może poprosić Cię o kilka dodatkowych informacji. Postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie.

O tym, jak instalować aplikacje, pisaliśmy już w innym odcinku.

Inne aplikacje sportowe i zdrowotne

Oczywiście liczenie kroków to nie jedyna aplikacja związana ze zdrowiem. Są też inne.

 1. 1. W Sklepie Play w wyszukiwarce wpisz hasło „aplikacje sportowe”.

 2. 2. Wyświetli się mnóstwo aplikacji, które pozwalają sprawdzać różne aktywności – bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking itd.

 3. 3. Jeśli wpiszesz w wyszukiwarkę „aplikacje zdrowie” lub inne podobne hasło, pokaże się lista aplikacji do ćwiczeń, diety, zdrowych zakupów czy też mierzenia tętna.

 4. 4. Są też aplikacje, które przypominają nam np. o codziennej dawce leków. Znajdziesz je, wpisując np. hasło „ leki” lub „leki przypomnienie”. I tak jak poprzednio – wybierasz aplikację, z której chcesz korzystać, instalujesz ją i uruchamiasz.

 5. 5. Każda pobrana na telefon aplikacja jest widoczna na ekranie w postaci specjalnej ikonki.

UWAGA: Niektóre funkcje aplikacji mogą działać dopiero wtedy, kiedy w telefonie jest włączony internet, np. zliczanie kroków, śledzenie jazdy na rowerze. Nie zawsze tak jest, ale jeśli aplikacja będzie tego wymagała, to możesz włączyć internet podczas korzystania z wybranej aplikacji, a po zakończeniu wyłączyć.

O tym, jak włączyć i wyłączyć internet w telefonie, opowiadaliśmy w innym filmie.

Słowniczek

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnychsklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  - Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  - App Store (telefony typu IPhone),
  - innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

Zobacz pozostałe filmy

Przydatne aplikacje na telefon - rozrywka

Zobacz, jak dzięki smartfonowi wykorzystać czas wolny.

Zobacz więcej

Jak wyszukiwać instalować i usuwać aplikacje w telefonie

Poznaj Sklep Google Play i naucz się instalować aplikacje.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Sklep Play to miejsce, z którego możesz pobierać na telefon wiele aplikacji, m.in. aplikację Mój Orange. Aby móc to robić, musisz mieć internetowe konto pocztowe, czyli skrzynkę e-mail.

Zobacz, jak to wszystko zrobić krok po kroku.

 1. 1. Upewnij się, że na smartfonie masz włączony dostęp do internetu (w ramach swojego abonamentu/oferty na kartę lub poprzez sieć Wi-Fi).

 2. 2. Wyszukaj na ekranie telefonu ikonkę Sklepu Play i dotknij jej.

 3. 3. Wybierz kolejno: Zaloguj -> Utwórz konto -> Dla mnie, a następnie kliknij Dalej.

 4. 4. Korzystając z klawiatury, wpisz swoje imię i nazwisko, naciśnij Dalej.

 5. 5. Wypełnij wymagane pola i naciśnij Dalej.

 6. 6. Wybierz z listy adres e-mail lub wpisz własny, korzystając z klawiatury, następnie naciśnij Dalej.

 7. 7. Wpisz hasło złożone z 8 znaków – najlepiej, aby składało się z wyrazu, cyfry i znaku specjalnego (np. wykrzyknika).

 8. 8. Potwierdź hasło, czyli wpisz je jeszcze raz, i naciśnij Dalej.

 9. 9. Podaj swój numer telefonu lub kliknij Pomiń.

 10. 10. Zaakceptuj regulamin – przesuń tekst palcem w górę, aby przejść do końca strony.

 11. 11. Naciśnij Utwórz konto i zaakceptuj ustawienia.

Gotowe! Już możesz instalować aplikacje na telefonie.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o konfigurowaniu skrzynki e-mail w telefonie z Androidem, obejrzyj film

Na skrzynkę e-mail możesz otrzymywać m.in. e-fakturę, czyli zamiast papierowego wydrukowanego dokumentu dostaniesz elektroniczną fakturę z tymi samymi danymi.

Pamiętaj

adres skrzynki Google zawsze składa się z dwóch elementów: nazwy i końcówki @gmail.com.

Słowniczek

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnychsklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  - Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  - App Store (telefony typu IPhone),
  - innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • E-mail, potocznie nazywany „mail" [czyta się mejl], to inaczej list elektroniczny, czyli treść pisana pismem komputerowym wysyłana do wybranej osoby lub instytucji. To list cyfrowy (nie papierowy), wysyłany przez internet, który trafia do adresata w ciągu kilku chwil. Można do niego załączyć dodatkowe treści, np. zdjęcia, formularze urzędowe, a nawet duże pliki z elektronicznymi książkami lub cyfrową muzyką.

  Aby wysłać mail, należy mieć skrzynkę pocztową z adresem mailowym, czyli adres ze znaczkiem „@” [małpa] w środku. Na przykład imie.nazwisko@wp.pl. Pierwsza część maila to indywidualna nazwa, np. imię i nazwisko, a druga to operator pocztowy, np. wp.pl, onet.pl, gmail.com czy inne. Nie ma dwóch takich samych adresów e-mail. Każdy adres jest indywidualny i niepowtarzalny

 • Do większości stron internetowych nie musisz się logować i podawać żadnych haseł. Ale są też takie, gdzie będzie to potrzebne. Może tego wymagać Twoja skrzynka poczty elektronicznej, bank internetowy, sklep internetowy, portal społecznościowy czy serwis informacyjny.

  Aby korzystać z pełnych możliwości danej strony internetowej, czasami trzeba założyć konto, czyli zarejestrować się. Takiej rejestracji dokonuje się jednorazowo na jednej stronie. Jeżeli natomiast chcesz zarejestrować się na kilku stronach, to na każdej musisz to zrobić oddzielnie.

  Po rejestracji na podany przez Ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość potwierdzająca rejestrację - z linkiem w środku. Kliknięcie w ten link tworzy konto osobiste na stronie internetowej.

  Przy rejestracji należy podać login i indywidualne hasło, które będziesz podawać za każdym razem, gdy zechcesz korzystać z tej konkretnej strony internetowej.

  Login i hasło to Twoja przepustka do konta osobistego na danej stronie internetowej, dlatego nie należy go udostępniać innym.

  login
  Login to inne określenie na identyfikator użytkownika. Login może mieć formę e-maila, np. imie.nazwisko@wp.pl czy pseudonimu lub słowa, które łatwo Ci zapamiętać, np.BabciaStasia2020.

  hasło
  Hasło zabezpiecza Twoje konto na konkretnej stronie internetowej. Bezpieczne hasło składa się z kilku elementów: liter pisanych zarówno małą, jak i dużą literą, cyfr, a także znaków specjalnych, np. !,@ czy #.

  Określając hasło, unikaj powtarzania treści z loginu, a także swojego imienia i nazwiska oraz kluczowych danych. Ustaw hasło, które Tobie łatwo zapamiętać. Odpowiednio złożone hasło jest bezpieczniejsze od prostego. Lepiej ustawić hasło „LubiePomarancze3#6” niż „ania1”.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Zobacz pozostałe filmy

Jak włączyć internet mobilny w smartfonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak połączyć się z Wi-Fi w smartfonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Bezpieczne hasło

Naucz się, jak stworzyć bezpieczne hasło.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

WhatsApp to aplikacja, dzięki której przez internet możesz kontaktować się z rodziną i znajomymi. Możesz pisać do nich wiadomości, rozmawiać z nimi, a nawet prowadzić rozmowy wideo. A to wszystko bez wychodzenia z domu – wygodnie i bezpiecznie.

Zobacz, jak pobrać aplikację WhatsApp

 1. 1. Upewnij się, że na smartfonie masz włączony dostęp do internetu (w ramach swojego abonamentu/oferty na kartę lub poprzez sieć Wi-Fi).

 2. 2. Otwórz sklep, z którego pobierzesz aplikację: na telefonach z system Android otwórz Sklep Play, na iPhone’ach – App Store.

 3. 3. W wyszukiwarce sklepu wpisz za pomocą klawiatury treść „WhatsApp”.

 4. 4. Wybierz aplikację WhatsApp z listy – naciśnij na nazwę, a następnie dotknij przycisku Zainstaluj (Android) lub Pobierz (iPhone).

 5. 5. Po instalacji naciśnij przycisk Otwórz.

 6. 6. W aplikacji dotknij przycisku Zaakceptuj i kontynuuj.

Zobacz, jak założyć konto w aplikacji WhatsApp

 1. 1. W aplikacji wpisz swój numer telefonu i naciśnij przycisk Gotowe, a następnie Dalej.

 2. 2. Potwierdź numer telefonu, wpisując go jeszcze raz.

 3. 3. Odbierz SMS z kodem do weryfikacji i wpisz go w wymaganym polu w aplikacji.

 4. 4. Podaj swoje imię – będzie widoczne dla pozostałych użytkowników. Kliknij Dalej.

Gotowe! Możesz już rozmawiać z bliskimi.

Zobacz, jak korzystać z aplikacji WhatsApp

 1. 1. Jeśli chcesz rozpocząć rozmowę, dotknij ikonkę widoczną w prawym dolnym rogu.

 2. 2. Aplikacja poprosi Cię o dostęp do listy kontaktów z telefonu – naciśnij OK.

 3. 3. Zobaczysz listę kontaktów w kolejności alfabetycznej – wybierz, z kim chcesz rozmawiać, dotykając pozycji na liście.

 4. 4. Możesz już pisać wiadomość w polu widocznym na dole ekranu.

 5. 5. Jeśli chcesz, do wiadomości tekstowej możesz też dołączyć zdjęcie lub film – naciśnij ikonkę spinacza, z galerii wybierz zdjęcie albo film i prześlij do rozmówcy.

 6. 6. Jeśli wolisz prowadzić rozmowę głosową, dotknij ikonkę słuchawki widoczną u góry ekranu przy imieniu rozmówcy.

 7. 7. Jeśli wolisz prowadzić rozmowę głosową, dotknij ikonkę słuchawki widoczną u góry ekranu przy imieniu rozmówcy.

 8. 8. Jeśli wolisz rozmowę z wideo, dotknij ikonki kamery widoczną u góry ekranu przy imieniu rozmówcy.

To już wszystko – życzymy miłych rozmów!

Pamiętaj

adres skrzynki Google zawsze składa się z dwóch elementów: nazwy i końcówki @gmail.com.

Słowniczek

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnychsklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  - Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  - App Store (telefony typu IPhone),
  - innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

 • Internet mobilny to internet dostępny z poziomu urządzeń mobilnych (urządzeń przenośnych) - telefonów komórkowych typu smartfon, tabletów z dostępem do internetu, modemów mobilnych (tzw. „gwizdków").

  Internet mobilny można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z internetu mobilnego można korzystać tak, jak z internetu stacjonarnego, czyli także stworzyć z niego sieć Wi-Fi i udostępniać internet innym osobom i na różne urządzenia.

 • Komunikator internetowy to rodzaj programu, który służy do rozmowy za pomocą internetu między dwoma lub większą liczbą użytkowników. Taka rozmowa odbywa się w czasie rzeczywistym, czyli dwie osoby mogą rozmawiać ze sobą w tym samym czasie – prowadzić taką samą rozmowę, jak w rzeczywistości.

  Za pomocą komunikatorów można:

  - wysyłać wiadomości tekstowe,
  - wysyłać zdjęcia,
  - wysyłać filmy,
  - wysyłać linki, pliki, grafiki, emotikonki,
  - rozmawiać głosowo (tak jak przez telefon),
  - rozmawiać za pomocą video (widać osobę na żywo w czasie rozmowy) – taka rozmowa wymaga jednak dobrego połączenia z internetem.

  Aby korzystać z komunikatorów internetowych, należy założyć konto na danym komunikatorze i mieć połączenie z internetem. Dwie osoby muszą mieć ten sam komunikator. Czyli aby rozmawiać na Messengerze, druga osoba również musi mieć Messenger.

  Popularne komunikatory to: Facebook Messenger, Whatsapp, Google Chat, Telegram, Skype, Microsoft Teams, Viber, Discord, Signal. Ściągniecie i korzystanie z komunikatorów jest bezpłatne.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Zobacz pozostałe filmy

Jak włączyć internet mobilny w smartfonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak połączyć się z Wi-Fi w smartfonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Dzięki połączeniu Wi-Fi w telefonie nie płacisz za transfer danych, kiedy korzystasz z internetu.
Zobacz, jak połączyć się z siecią Wi-Fi w swoim smartfonie.

 1. 1. Rozwiń górne menu, przesuwając palec od góry do dołu ekranu.
  Zrób tak dwa razy, żeby pokazały się wszystkie ikonki.

 2. 2. Odszukaj ikonkę oznaczoną falami.
  Jest ona zazwyczaj podpisana jako „Wi-Fi”.

 3. 3. Dotknij jej i przytrzymaj przez chwilę.
  Pojawi się nowe okno.

 4. 4. Dotknij przełącznika i poczekaj chwilę, aż telefon wyszuka sieci Wi-Fi w pobliżu.
  Jest ich zazwyczaj kilka.

 5. 5. Zobacz, jaka jest nazwa Twojej sieci. Możesz to sprawdzić na naklejce routera. W telefonie wybierz ją z listy i kliknij.

 6. 6. Pojawia się pytanie o hasło. Wpisz hasło, które znajdziesz również na naklejce routera.
  Pamiętaj, że wielkość liter ma znaczenie.

 7. 7. Po wpisaniu hasła możesz dotknąć ikonki oczka, by podejrzeć wpisane hasło i sprawdzić, czy zgadza się z tym zapisanym na naklejce routera.

 8. 8. Jeśli wszystko się zgadza, kliknij w polecenie „Połącz”, poczekaj chwilę.

 9. 9. Gotowe. Właśnie włączyłeś dostęp do internetu przez Wi-Fi.

Hasło zostanie zapamiętane i telefon będzie łączył się z tą siecią automatycznie. Nie musisz więc każdorazowo wpisywać hasła, gdy chcesz połączyć się z Twoim Wi-Fi.

Przez Wi-Fi możesz połączyć się także poza domem – w takich miejscach, jak np. biblioteki, kawiarnie czy muzea. Wiele instytucji udostępnia bowiem swoje Wi-Fi publicznie – bez hasła lub z hasłem, które podawane jest publicznie.

Pamiętaj

korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Słowniczek

 • Router Wi-Fi to urządzenie, które rozprowadza w niewidoczny sposób internet w danym miejscu. Dzięki niemu można mieć internet w całym domu i na różnych urządzeniach, bez potrzeby łączenia tych urządzeń kablem.

  By dane urządzenie, np. telefon, laptop, komputer podłączyć do internetu dostarczanego przez router, wystarczy znać nazwę tego konkretnego routera podaną najczęściej na obudowie i hasło, również podane na obudowie lub w dokumentach dostarczonych przez operatora.

  Pamiętaj, że internet z takiego urządzenia ma ograniczony zasięg i może być dostępny na przykład tylko w promieniu 10 metrów od routera (to zależy od konkretnego urządzenia) i im bliżej takiego routera jesteś, tym Twój internet będzie działał lepiej.

 • Wi-Fi to technologia internetowa, która pozwala na dostęp do internetu metodą bezprzewodową (bez kabla). Internet jest wówczas rozprowadzany poprzez tzw. „router”, czyli specjalne urządzenie zamieniające sygnał internetu dostarczany kablem do tego urządzenia na sygnał bezprzewodowy dostarczany przez to urządzenie do jednego lub wielu urządzeń przenośnych. Zasięg internetu rozprowadzanego za pomocą Wi-Fi wynosi od kilku do kilkudziesięciu metrów (w zależności od siły sygnału).

  Aby skorzystać z Wi-Fi, należy znać nazwę sieci (nazwę Wi-Fi) i hasło (większość sieci jest zabezpieczona hasłem). Większość publicznych miejsc (np. biblioteki, urzędy, sklepy, kawiarnie, restauracje, kluby, dworce, przystanki) ma sieć Wi-Fi, z której można korzystać bezpłatnie. Aby z takiej sieci skorzystać, należy zapytać osoby z obsługi o nazwę sieci i hasło.

  Pamiętaj: korzystając z bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi, nie rób przelewów internetowych ani nie wykonuj innej płatności.

Zobacz pozostałe filmy

Jak włączyć internet mobilny w smartfonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Jak pobrać aplikację WhatsApp i jak z niej korzystać

Zobacz, jak w prosty sposób możesz kontaktować się z bliskimi.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Dostęp do internetu to jedna z najważniejszych funkcji smartfonów. Nowoczesne telefony umożliwiają komfortowe korzystanie z mobilnego internetu. Zobacz, jak włączyć internet w telefonie

 1. 1. Rozwiń górne menu przesuwając palec od góry do dołu cały czas dotykając ekranu. Zrób tak dwa razy, żeby pokazały się wszystkie ikonki.

 2. 2. Odszukaj ikonkę oznaczoną dwoma strzałkami.
  Ikonka może być podpisana „Dane komórkowe”, „Dane mobilne” albo „Transmisja danych”.

 3. 3. Dotknij jej i gotowe! Właśnie włączyłeś dostęp do internetu. Potwierdzeniem tego będzie intensywny kolor ikonki.

Pamiętaj! Korzystając z internetu poprzez sieć komórkową pobieramy dane a ich ilość określa oferta, z której korzystamy. Jeśli wykorzystamy wybranego z pakietu, to internet będzie rozliczany według cennika danego operatora.

Możemy więc wyłączać i włączać dostęp do internetu wielokrotnie, w zależności od potrzeb.

Jak wyłączyć internet

 1. 1. Rozwiń górne menu przesuwając palec od góry do dołu cały czas dotykając ekranu

 2. 2. Dotknij tej samej ikonki ze strzałkami

 3. 3. Jeśli ikonka wygasi się, to znaczy, że wyłączyliśmy internet w telefonie.

Pamiętaj

kiedy korzystasz z internetu poprzez sieć komórkową, pobierasz dane, a ich ilość określa oferta, z której korzystasz. Jeśli wykorzystasz pakiet danych, to internet będzie rozliczany według cennika danego operatora.

Możesz więc wyłączać i włączać dostęp do internetu wielokrotnie

Słowniczek

 • Internet mobilny to internet dostępny na urządzeniach mobilnych (urządzeniach przenośnych) - telefonach komórkowych typu smartfon, tabletach z dostępem do internetu, modemach mobilnych (tzw. „gwizdkach").

  Internet mobilny można zabrać ze sobą w dowolne miejsce. Z internetu mobilnego można korzystać tak, jak z internetu stacjonarnego, czyli także stworzyć z niego sieć Wi-Fi i udostępniać internet innym osobom i na różne urządzenia.

Zobacz pozostałe filmy

Jak połączyć się z Wi-Fi w smartfonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Jak pobrać aplikację WhatsApp i jak z niej korzystać

Zobacz, jak w prosty sposób możesz kontaktować się z bliskimi.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Dzięki liście kontaktów w telefonie możesz w prosty sposób połączyć się z bliskimi bez konieczności każdorazowego wpisywania numeru telefonu.

Zobacz, jak utworzyć listę kontaktową.

 1. 1. Na ekranie głównym telefonu dotknij ikonki zielonej słuchawki

 2. 2. Na ekranie, który się otworzy, kliknij w zakładkę „Kontakty”.

 3. 3. Następnie kliknij w „plusik”. Plus” oznacza, że dodajemy nowy kontakt do listy, którą mamy w telefonie.

 4. 4. Wyświetli się nowe okno. Telefon zapyta, gdzie chcesz zapisać kontakt – w telefonie, na karcie SIM czy na swoim koncie Google.

 5. 5. Wpisz nazwę kontaktu, np. imię osoby, i przejdź do kolejnego pola „Telefon”.

 6. 6. Zanim wpiszesz numer, możesz określić, czy jest to np. numer komórkowy, do domu czy do pracy.

 7. 7. Wpisz numer i dotknij „Zapisz”.

 8. 8. Gotowe. Kontakt dodany.

Pamiętaj

jeśli wybierzesz Google, w razie utraty telefonu kontakt nie zniknie. Będzie zawsze na Twoim koncie i będzie go można w szybki sposób przywrócić na innym urządzeniu.

Słowniczek

 • MMS (skrót od ang. Multimedia Messaging Service). Jest to funkcja telefonu komórkowego, która umożliwia przesyłanie wiadomości multimedialnych, np. obrazkowych lub filmowych.

  Aby odebrać MMS, trzeba wejść do skrzynki odbiorczej, tam gdzie znajdują się SMS-y, a wiadomość obrazkowa pojawi się sama. Żeby nie było problemów z odebraniem MMS-a, warto upewnić się, że mamy poprawnie skonfigurowaną odpowiedzialną za to funkcję.

  Jak odebrać MMS w Orange – zobacz film https://www.youtube.com/watch?v=5FIy71mHk-Q

  Większość operatorów wprowadziła ograniczenie do 100 KB dla pojedynczej wiadomości MMS. Za MMS zapłacimy zwykle więcej niż za standardowy SMS.

  Istnieją serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.

Zobacz pozostałe filmy

Jak włączyć internet mobilny w smartfonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak połączyć się z Wi-Fi w smartfonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Jak wysłać SMS

Naucz się wysyłać i odbierać wiadomości tekstowe.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

SMS (ang. skrót od Short Message Service) to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy. SMS to jedna z najpopularniejszych funkcji telefonów komórkowych.

Naucz się pisać i dobierać SMS-y.

 1. 1. Dotknij ikonki wiadomości, która znajduje się w menu głównym telefonu.

 2. 2. Otworzy się pole Wiadomości. Aby napisać nową wiadomość, kliknij w ikonkę tworzenia nowej wiadomości, która znajduje się w prawym dolnym rogu ekranu.

 3. 3. W polu u góry wpisz numer telefonu osoby, do której będziesz wysyłać wiadomość, lub jeśli masz ją zapisaną w kontaktach - wybierz z listy kontaktowej.

 4. 4. W pole na dole ekranu wpisz swoją wiadomość. Jeśli popełnisz błąd, możesz usunąć ostatni znak lub nawet całe słowo. Oprócz tekstu możesz dołączyć do wiadomości tzw. emotikonki, czyli małe obrazki służące do wyrażania emocji.

 5. 5. Gdy całość wiadomości jest już gotowa, naciskasz ikonkę strzałki, która znajduje się w dolnym prawym rogu ekranu.

 6. 6. Gotowe. Właśnie wysłałeś wiadomość tekstową, czyli SMS. Wysłana wiadomość będzie podświetlona kolorem.

Jak odczytać SMS

 1. 1. Jeśli otrzymasz od kogoś wiadomość SMS, to telefon zasygnalizuje to krótkim sygnałem dźwiękowym, powiadomieniem na górze ekranu, a przy ikonce wiadomości pojawi się informacja, ile z wiadomości masz nieodczytanych.

 2. 2. Aby odczytać wiadomość, wybierz ikonkę Wiadomości.

 3. 3. Otworzy się lista Twoich SMS-ów.

 4. 4. Nieodczytana wiadomość jest zapisana pogrubioną czcionką i znajduje się na górze listy. Aby ją odczytać, dotknij jej, wtedy otworzy się całość tekstu.

 5. 5. Jeśli chcesz odpisać na ten SMS, to kliknij w pole „widomość tekstowa” na dole ekranu, wpisz treść i dotknij ikonki strzałki.

 6. 6. Gotowe –odpowiedź została wysłana.

Słowniczek

 • Emotikon, czyli ikonka, to prosty obrazek graficzny, który wyraża przede wszystkim emocje, np. radość, zdziwienie. Emotikon może również być obrazkiem, który ilustruje jakąś czynność, przedmiot, np. słońce, uprawianie ogródka.

  Emotikonów używa się zamiast tekstu – można dzięki nim komunikować się bez używania wielu słów i podkreślać swój nastrój w skrótowy sposób.

  Każda emotikona ma konkretne znaczenie. Jeżeli nie wiesz, jakiej emotikony użyć, lepiej pozostawić tekst bez używania emotikonek.

 • MMS (skrót od ang. Multimedia Messaging Service). Jest to funkcja telefonu komórkowego, która umożliwia przesyłanie wiadomości multimedialnych, np. obrazkowych lub filmowych.

  Aby odebrać MMS, trzeba wejść do skrzynki odbiorczej, tam gdzie znajdują się SMS-y, a wiadomość obrazkowa pojawi się sama. Żeby nie było problemów z odebraniem MMS-a, warto upewnić się, że mamy poprawnie skonfigurowaną odpowiedzialną za to funkcję.

  Jak odebrać MMS w Orange – zobacz film https://www.youtube.com/watch?v=5FIy71mHk-Q

  Większość operatorów wprowadziła ograniczenie do 100 KB dla pojedynczej wiadomości MMS. Za MMS zapłacimy zwykle więcej niż za standardowy SMS.

  Istnieją serwisy MMS, pozwalające na zobaczenie bramek z meczów piłkarskich, graficznej prognozy pogody i wielu innych informacji w formie znacznie ciekawszej niż tradycyjna wiadomość tekstowa.

 • SMS (ang. skrót od Short Message Service ) – to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy.

  Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

  Wiadomości SMS są też używane w konkursach radiowych i telewizyjnych, głosowaniach itp. Tego typu usługi realizowane są na bazie wiadomości SMS Premium o podwyższonej opłacie.

Zobacz pozostałe filmy

Jak włączyć internet mobilny w smartfonie

Zobacz, jak włączyć internet mobilny w smarfonie.

Zobacz więcej

Jak połączyć się z Wi-Fi w smartfonie

Dowiedz się, jak korzystać z sieci Wi-Fi w telefonie.

Zobacz więcej

Jak dodawać kontakty w telefonie

Zobacz, jak w prosty sposób możesz kontaktować się z bliskimi.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Jeśli szukasz aplikacji internetowej na swój telefon, najszybciej znajdziesz ją w specjalnym sklepie.

Google Play to internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV.

Uwaga: aby zainstalować aplikacje, będzie Ci potrzebne konto mailowe. Zobacz film – Jak założyć konto Google

Jak szukać aplikacji w sklepie Play

 1. 1. W telefonie odszukaj ikonkę sklepu. Jest to kolorowy trójkąt na białym polu. Ikonka jest odpisana „Sklep Play”. Kliknij w ikonkę.

 2. 2. Na górze ekranu znajduje się pole wyszukiwarki, w które możesz wpisać słowo lub frazę związaną z szukaną aplikacją. Na przykład jeśli chcesz znaleźć aplikację do liczenia kroków, wpisz „kroki” albo „liczenie kroków”.

 3. 3. Pokażą się aplikacje związane z szukanym słowem.

  Wybierz tę aplikację, którą podpowiada Ci sklep lub przesuń palcem po ekranie, aby obejrzeć pozostałe wyniki. Możesz kierować się oceną danej aplikacji, która pokazana jest poprzez liczbę gwiazdek lub liczbę pobrań.

 4. 4. Jeśli wybierasz którąś z aplikacji, dotknij ją, aby trafić na stronę tej aplikacji.

 5. 5. Tu możesz przeczytać jej dokładny opis. Jeśli nadal Ci się podoba, możesz ją zainstalować. Zwróć uwagę na to, że niektóre aplikacje mogą być płatne.

 6. 6. Dotknij „Zainstaluj”, poczekaj chwilę i naciśnij „Otwórz”. Postępuj zgodnie z tym, co podpowiada aplikacja.

Pamiętaj: Każdą zainstalowaną aplikację znajdziesz w menu telefonu. Zobaczysz ją w postaci jej ikonki na ekranie telefonu.

W zależności od modelu telefonu musisz przesunąć palcem po ekranie od prawej do lewej.

W nowszych modelach przesuń palcem od dołu do góry. Jeśli nie znajdziesz tam pobranej przed chwilą aplikacji, przesuń ekran palcem od prawej do lewej, aż znajdziesz ikonkę zainstalowanej aplikacji.

Uwaga: Na swoim telefonie możesz mieć wiele różnych aplikacji. Pamiętaj jednak, że zajmują pamięć telefonu. Warto więc usuwać te, z których nie korzystamy.

Jak usunąć aplikację

 1. 1. Odszukaj na ekranie telefonu ikonkę aplikacji, którą chcesz usunąć.

 2. 2. Dotknij i przytrzymaj ją przez chwilę, nie odrywając palca.

 3. 3. Pojawi się komunikat „Odinstaluj”.

 4. 4. Kliknij w niego i wybierz OK.

 5. 5. Aplikacja została usunięta z Twojego smartfona.

Słowniczek

 • Inaczej aplikacja mobilna. To rodzaj programu, który jest przeznaczony na telefon komórkowy typu smartfon (czyli inteligentny telefon z dostępem do internetu). Dzięki aplikacji telefon może spełniać wiele różnych funkcji (np. lokalizowanie położenia, kalkulator, robienie i przechowywanie zdjęć i nagrań video, korzystanie z komunikatorów tekstowych oraz audio/video). Każdy program na telefonie (każda ikonka – kwadracik lub kółeczko) to aplikacja.

  Na rynku jest wiele kategorii aplikacji na telefon: komunikacyjne, sportowe, edukacyjne, finansowe, rozrywkowe itp. Część z nich jest płatnych, ale większość ma wersję bezpłatną. Większość aplikacji działa prawidłowo tylko jeżeli masz połączenie z internetem.

  Pamiętaj, że każda aplikacja zajmuje miejsce w pamięci telefonu, dlatego aplikacje, których nie używasz, należy usunąć, żeby zrobić miejsce na nowe aplikacje. Część aplikacji jest oryginalnie wgranych na telefon od momentu jego zakupu. Część z nich można usunąć, a część nie. Aplikacje, które są wgrane samodzielnie – ściągnięte ze specjalnych baz z aplikacjami, usunąć można zawsze.

  Inne aplikacje można ściągnąć ze specjalnych sklepów (nazwa „sklep” jest trochę myląca bo za wiele aplikacji wcale nie trzeba płacić):

  • Sklepu Google (telefony z systemem Android),
  • App Store (telefony typu IPhone),
  • innych sklepów, np. Twojego operatora komórkowego lub producenta smartfona.

  Aby ściągnąć aplikacje, należy mieć połączenie z internetem.

Zobacz pozostałe filmy

Jak założyć konto w aplikacji Sklep Play

Dowiedz się, jak gdzie znaleźć i jak pobrać aplikacje na telefon.

Zobacz więcej

Co to jest Messenger i jak z niego korzystać

Dowiedz się, jak korzystać z aplikacji Messenger.

Zobacz więcej

Jak pobrać Aplikację WhatsApp i jak z niej korzystać

Zobacz, jak w prosty sposób możesz kontaktować się z bliskimi.

Zobacz więcej

Może Cię zainteresować

Krok po kroku

Naucz się korzystać z usług Orange.

Zobacz więcej

Bądź bezpieczny

Poznaj zasady bezpieczeństwa w sieci.

Zobacz więcej

Telefon dla seniora

Zobacz, jaki telefon wybrać dla siebie.

Zobacz więcej

Jeśli czcionka czy klawiatura w Twoim telefonie jest dla Ciebie za mała, np. przy czytaniu i pisaniu SMS-ów, to możesz ją dopasować do swoich potrzeb.

Jak zmienić wielkość czcionki w telefonie

 1. 1. Na ekranie telefonu wyszukaj ikonkę koła zębatego. Jest ona podpisana „Ustawienia”. Dotknij tę ikonkę.

 2. 2. Kolejno naciśnij: Wyświetlacz” > „Rozmiar i styl czcionki”.

 3. 3. Teraz możesz dopasować rozmiar czcionki. Dotknij kółeczka umieszonego na osi i nie odrywając palca od ekranu, przesuń je w prawo lub w lewo. U góry ekranu zobaczysz, jakiej wielkości będzie tekst w telefonie.

 4. 4. Wybierz tę wielkość, która Ci pasuje, i zabierz palec z kółeczka.

 5. 5. Wyjdź do głównego menu strzałką cofania na dole ekranu.

Możesz sprawdzić, jak teraz wygląda lista kontaktów czy SMS-y. Jak widzisz, czcionka została powiększona, więc o wiele łatwiej odczytasz tekst na ekranie.

Jak zmienić wielkość klawiatury, np. do pisania SMS-ów

 1. 1. Dotknij ikonę wiadomości – ma ona postać białego dymka.

 2. 2. Następnie naciśnij ikonkę tworzenia nowej wiadomości.

 3. 3. Na górnym pasku nad klawiaturą dotknij ikonkę koła zębatego – wejdziesz w ten sposób do ustawień klawiatury.

 4. 4. Dotykając palcem ekranu i przesuwając go ku górze, przewiniesz ekran w dół. Powinna tam być opcja „Rozmiar i przezroczystość”. Dotknij ją.

 5. 5. Zwiększ lub zmniejsz rozmiar klawiatury – dotknij górną krawędź i nie odrywając palca od ekranu, przesuń krawędź do góry lub do dołu.

 6. 6. Na koniec naciśnij „Gotowe”.

Oprócz samej zmiany wielkości klawiatury możesz też włączyć tzw. „Duży kontrast”. W tym celu dotknij przełącznik przy tej opcji.

Dzięki takim rozwiązaniom o wiele łatwiej można m.in. czytać i pisać SMS-y.

Słowniczek

 • Smartfon to rodzaj telefonu komórkowego, który jest minikomputerem. Możesz dzięki niemu robić to, co oferuje standardowy telefon komórkowy: dzwonić, pisać SMS-y, ustawić budzik. Jednak smartfon oprócz tych opcji ma również dodatkowe funkcje, które czynią go „mądrym”/„sprytnym” telefonem.

  „Smart” oznacza właśnie mądry/sprytny, a phone [czyt. fon] to po prostu telefon. Jego mądrość/spryt polega na tym, że może wykonywać szereg różnych czynności, które wychodzą poza zakres dzwonienia i pisania – prostej komunikacji z drugim człowiekiem (czyli to, do czego zostały stworzone telefony).

  Aby smartfon mógł działać w pełni swoich możliwości, powinien mieć połączenie z internetem (przez sieć bezprzewodową Wi-Fi lub transfer danych/transmisję danych/dane komórkowe, które „kupujesz” od operatora, np. Orange).

  SMS (ang. skrót od Short Message Service ) – to krótkie wiadomości tekstowe wysyłane przez telefon komórkowy.

  Maksymalna długość pojedynczej wiadomości wynosi 160 znaków, jednak w przypadku niektórych telefonów mogą być one dłuższe - ponad 400 znaków (przed wysłaniem zostają podzielone na kilka krótszych wiadomości, a telefon odbiorcy powinien je z powrotem scalić w jedną wiadomość).

  Wiadomości SMS