

Zalety chmury internetowej
Trendy IT wskazują, że popularność chmury obliczeniowej z roku na rok wzrasta. Firmy i organizacje coraz częściej zdają sobie sprawę, że korzystanie z cloud computing’u to nie tylko podążanie za nowościami technologicznymi, ale przede wszystkim ogrom możliwości, jakie dostarcza każdy z rodzajów chmury. Główne zalety chmury:
Mniejsze koszty usług chmurowych
Cloud computing niweluje koszty związane z zakupem sprzętu i oprogramowania oraz obsługą centrów danych. Nie musisz martwić się cenami utrzymania własnego serwera (związanych m.in. z miejscem, energią, chłodzeniem, zużyciem prądu i wypłatami dla pracowników IT). Zmniejszają się również koszty samego korzystania z chmury obliczeniowej. Płaci się bowiem tylko za faktycznie zużyte (przez osobę lub firmę) zasoby.
Większa wydajność rozwiązania chmurowego
Przy minimalnych kosztach korzystania z cloud computig’u można mieć maksymalną wydajność. W bezpiecznych centrach danych chmury obliczeniowej, znajduje się sprzęt najnowszej generacji, zapewniający niezawodną wydajność. Niewiele małych i średnich przedsiębiorstw byłoby stać na samodzielny zakup takich rozwiązań. Na szczęście, w ramach cloud computing’u mogą z nich korzystać bez ograniczeń.
Elastyczna skalowalność cloud computing
Korzystasz i płacisz za tyle, ile faktycznie zużywasz i potrzebujesz w danym momencie. Chmura obliczeniowa elastycznie dostosowuje się do potrzeb Twoich lub Twojej organizacji, dostarczając tyle mocy obliczeniowej, zasobów i przepustowości, ile jest Ci potrzebne w konkretnym czasie. I tylko za to zapłacisz. Zmniejszasz lub zwiększasz zasoby, wtedy, kiedy chcesz. Co więcej – masz stały podgląd na stan ich wykorzystania.
Gwarantowane bezpieczeństwo danych
Bezpieczeństwo cloud computing’u to jeden z często poruszanych tematów w świecie IT. Choć wiele osób ma zastrzeżenia co do pełnego bezpieczeństwa danych w sieci publicznej, to trzeba przyznać, że chmura obliczeniowa i jej zasoby są coraz bardziej bezpieczne. A ewentualne wycieki danych wynikają najczęściej z nieprawidłowego działania użytkownika. Dostawcy chmury publicznej wprowadzają najlepsze zabezpieczenia chroniące dane, aplikacje i całą infrastrukturę przed potencjalnymi zagrożeniami. Ponadto, kopie zapasowe tworzone są automatycznie, co zmniejsza ryzyko ich utraty. Największym bezpieczeństwem wyróżnia się jednak chmura internetowa prywatna.
Szybkość i niezawodność
Szybkość i niezawodność są nieodłącznymi towarzyszami cloud computing’u. Usługi dostarczane są niemal natychmiast po wykupieniu dostępu. Co więcej – można z nich korzystać bez znajomości zaawansowanych technologii. Aplikacje w chmurze uruchamiane są szybciej , dzięki czemu praca jest bardziej efektywna. Dzięki cloud computing’owi można zyskać funkcjonalności, których zdobycie na własną rękę zajęłoby o wiele więcej czasu. Warto również wspomnieć o ich odporności na awarie. Nawet, gdyby się zdarzyły, to nie utracisz swoich danych. Usługi w chmurze są także niezależne od uszkodzenia sprzętu komputerowego.
Zawansowane usługi
Rozwiązania chmurowe oferują dziesiątki, a nawet setki usług. Sam decydujesz o tym, których potrzebujesz (np. z system do testowania aplikacji w rozwiązaniach mobilnych, kodowania muzyki czy oglądania filmów). Dzięki cloud computing’owi możesz korzystać z usług, których samodzielnie wprowadzenie w organizacji wymagałoby nakładu czasu, pieniędzy i wiedzy ekspertów.
Globalność
Możesz korzystać z zasobów znajdujących się w chmurze obliczeniowej w dowolnym czasie, z dowolnego miejsca i urządzenia. Wystarczy, że będziesz mieć dostęp do Internetu. Co więcej, gdziekolwiek jesteś, możesz dzielić się swoimi danymi i przekazywać do nich dostęp (w zależności od rodzaju chmury). Wiele osób docenia fakt pracowania na jednym dokumencie w tym samym czasie, z różnych zakątków świata. Skutecznie usprawnia to pracę i przepływ informacji w firmie.
Jest wiele korzyści z wykorzystania chmury. Bez względu na to, czy jesteś indywidualnym użytkownikiem, czy właścicielem firmy, z pewnością szybko docenisz liczne zalety cloud computing’u.