Strona główna Orange.pl

< Powrót   Wykorzystaj swoją moc do zmiany

Daj drugie życie telefonom komórkowym

Czy wiesz, że…


Jednym z aspektów wpływu cyfrowych technologii na środowisko jest cykl życia urządzeń elektronicznych, w szczególności smartfonów?

Telefony komórkowe i smartfony składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich.

Są produktem liniowego modelu ekonomicznego: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres eksploatacji (użytkowania), aż po kres ich życia w szufladach lub wysypiskach śmieci, przy niewielkim stopniu odzyskiwania, ponownego wykorzystania czy recyklingu.

Pora zmienić nawyki. Pomóc mogą w tym rozwiązania, dzięki którym nasz telefon, jak najpóźniej stanie się odpadem, a obieg w cyklu życia tych urządzeń zostanie zamknięty.

Każdy z etapów wiąże się z pewnymi wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi. Faza produkcji ma największy wpływ na środowisko - 75% wpływu powstaje na tym etapie, a pozostałe 25 % jest związane z codziennym użytkowaniem smartfonu. Także elektroodpady stają się coraz większym wyzwaniem – globalnie produkujemy ich 50 milionów ton rocznie.

Szacuje się, że produkcja przeciętnego smartfona kosztuje środowisko około 50-100 kg równoważnej emisji CO2 a, do tego trzeba dodać ilość energii, którą telefon zużywa w ciągu dwóch lat średniego użytkowania. Energia pobierana przez ładowanie baterii smartfona waha się pomiędzy 2 a 7 kWh rocznie – to odpowiednik zużycia prądu przez żarówkę LED zapaloną 3 godziny dziennie przez 1 rok.

Do wyprodukowania smartfonu ważącego 120 g potrzeba około 70 kg surowca. Metale i minerały muszą przebyć długą drogę przez cały świat (czterokrotne okrążenie kuli ziemskiej), zanim zostaną wykorzystane do budowy telefonu, a ten dotrze do naszych rąk.

Dlatego powinniśmy zadbać o właściwe postępowanie z telefonem komórkowym, aby służył nam jak najdłużej, a potem o odpowiedzialny recykling.

Bo każdy telefon jest cenny


Szacuje się, że od 2007 r. sprzedano na całym świecie 13 miliardów urządzeń, ale tylko niewielka część telefonów komórkowych jest zbieranych i poddawanych recyklingowi na całym świecie.

Badania pokazują, że aż 38% Polaków posiada, co najmniej jeden nieużywany telefon komórkowy. Użytkownicy zmieniają swój telefon średnio, co dwa lub trzy lata, choć w większości przypadków ich urządzenie jest nadal sprawne. Wiele z tych urządzeń zalega w szufladach starzejąc się i tracąc na wartości.

Część użytkowników nie przekazuje swoich zużytych telefonów do recyklingu i pozbywa się ich wyrzucając do zwykłego kosza. To marnowanie surowców, energii oraz zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Szacuje się, że w Polsce może być ponad 4 miliony zalegających w szufladach zużytych telefonów komórkowych!

Starsze, sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostać szansę na drugie życie. Natomiast zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych i rzadkich minerałów, które można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu.

Po pierwsze : recykling


Dlaczego recykling jest ważny? Korzyści wynikające z recyklingu urządzeń elektronicznych są nie do przecenienia. To m.in. redukcja emisji CO2, bezpieczne zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych i zamknięcie obiegu cennych metali szlachetnych poprzez ponowne ich wykorzystanie.

Zagrożeniem wynikającym z nieprawidłowego zagospodarowania urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest możliwość przeniknięcia do środowiska zawartych w nich substancji niebezpiecznych takich jak rtęć. Dlatego ważne, jest aby zużyta elektronika trafiała do odpowiednich miejsc i podmiotów, które zadbają o ich prawidłowe przetworzenie i utylizację.

Odpady elektroniczne to prawdziwa kopalnia metali. Nazywa się je miejskimi kopalniami złota. Z podzespołów elektronicznych odzyskuje się: stal, metale żelazne, nieżelazne oraz szlachetne, przede wszystkim: miedź, aluminium, żelazo, nikiel, cynk, cynę, złoto, srebro, platynę, pallad. Jest to o wiele bardziej korzystny dla środowiska proces niż eksploatowanie złóż pierwotnych.

Zdarza się również tak, że telefon nie działa, ponieważ popsuł się jeden element, choć cała reszta nadal nadaje się do użytku. Najbardziej efektywnym środowiskowo rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie działających elementów w nowych urządzeniach. Wówczas dostają one nowe życie minimalizując zużycie prądu oraz wody.

Recykling elektroniki zapewnia odzyskanie przetwarzanych materiałów oraz ich wykorzystanie w najbardziej efektywny dla środowiska sposób.

W Orange chcielibyśmy dać szansę na drugie życie milionom telefonów wciąż schowanych w szufladach.
Przyjdź do salonu Orange.
Zobacz więcej

Jak można dać drugie życie telefonom?

 • Daj drugie życie telefonom komórkowym
  Odsprzedaj używany smartfon
  Sprawdź
 • Daj drugie życie telefonom komórkowym
  Napraw uszkodzony telefon
  Sprawdź
 • Daj drugie życie telefonom komórkowym
  Wybierz telefon „jak nowy”
  Sprawdź
 • Daj drugie życie telefonom komórkowym
  Oddaj zużyty telefon do recyklingu
  Sprawdź
Na skróty
Orange Polska
© 2021 Orange Polska S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.
 • Nasz profil na Facebook
 • Nasz profil na Instagram
 • Nasz profil na LinkedIN
 • Nasz profil na YouTube
 • Nasz profil na Twitter