Zaloguj się
< Powrót   Wykorzystaj swoją moc do zmiany

Daj drugie życie telefonom komórkowym

Bo każdy telefon jest cenny


Jednym z aspektów wpływu cyfrowych technologii na środowisko jest cykl życia urządzeń elektronicznych, w tym smartfonów?

Telefony komórkowe i smartfony składają się z plastiku, szkła, niewielkich ilości metali szlachetnych i pierwiastków ziem rzadkich.

Są produktem liniowego modelu ekonomicznego: od wydobycia surowców potrzebnych do ich produkcji, przez krótki okres ich użytkowania, aż po kres ich życia w szufladach lub wysypiskach śmieci. Niewiele z nich później jest odzyskiwane do ponownego użytku lub recyklingu. Pora zmienić nawyki.

Każdy z etapów wiąże się z pewnymi wyzwaniami społecznymi i ekologicznymi. Faza produkcji ma największy wpływ na środowisko: 75% wpływu powstaje na tym etapie, a pozostałe 25 % jest związane z codziennym użytkowaniem smartfonu np. ładowaniem telefonu. Także elektroodpady stają się coraz większym wyzwaniem – globalnie produkujemy ich ok 50 milionów ton rocznie.

Do wyprodukowania smartfonu ważącego 120 g potrzeba około 70 kg surowca. Metale i minerały muszą przebyć długą drogę przez cały świat (czterokrotne okrążenie kuli ziemskiej), zanim zostaną wykorzystane do budowy telefonu, a ten dotrze do naszych rąk.

Dlatego powinniśmy zadbać o właściwe postępowanie z telefonem komórkowym, aby służył nam jak najdłużej, a potem o odpowiedzialny recykling.

Pamiętajmy, żeby z rozwagą wymieniać swoje urządzenia na nowe –​ wtedy kiedy to jest niezbędne. A jeśli zdecydujemy się na nowy smartfon, upewnijmy się, że wspiera aktualne funkcjonalności sieciowe: agregację pasm, VoLTE, czy Wifi Calling. Smartfony z funkcjonalnościami sieciowymi pozwolą skorzystać z możliwości sieci na 100% i cieszyć się jeszcze lepszą jakością rozmów i internetu mobilnego (więcej).

Badania pokazują, że prawie czterdzieści procent Polaków posiada, co najmniej jeden nieużywany telefon komórkowy. Użytkownicy zmieniają swój telefon średnio, co dwa lub trzy lata, choć w większości przypadków ich urządzenie jest nadal sprawne. Wiele z tych urządzeń zalega w szufladach starzejąc się i tracąc na wartości.

Część użytkowników nie przekazuje swoich zużytych telefonów do recyklingu i pozbywa się ich wyrzucając do zwykłego kosza. To marnowanie surowców, energii oraz zagrożenie dla zdrowia i środowiska. Szacuje się, że w Polsce może być ponad 4 miliony zalegających w szufladach zużytych telefonów komórkowych!

Starsze, sprawne modele telefonów, które odkładamy do szuflady na „wieczne nieużywanie” często mogą jeszcze długo pełnić swoją funkcję. Dlatego powinny dostać szansę na drugie życie. Natomiast zużyte, niedziałające urządzenia są źródłem cennych i rzadkich minerałów, które można odzyskać i ponownie wprowadzić do obiegu.

Recykling elektroniki zapewnia odzyskanie przetwarzanych materiałów oraz ich wykorzystanie w najbardziej efektywny dla środowiska sposób.

W Orange chcielibyśmy dać szansę na drugie życie milionom telefonów wciąż schowanych w szufladach.

Przyjdź do salonu Orange.

Całkowity wpływ

Ekologiczne nawyki

Drugie życie

Dowiedz się więcej

Jak można dać drugie życie telefonom?

  • Daj drugie życie telefonom komórkowym
    Odsprzedaj używany smartfon
    Sprawdź
  • Daj drugie życie telefonom komórkowym
    Napraw uszkodzony telefon
    Sprawdź
  • Daj drugie życie telefonom komórkowym
    Wybierz telefon „jak nowy”
    Sprawdź
  • Daj drugie życie telefonom komórkowym
    Oddaj zużyty telefon do recyklingu
    Sprawdź