Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
Instytucje publiczne 21 lipca 2023 4 minuty czytania

Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne latarnie to jedno z najbardziej efektywnych rozwiązań, które mogą przynieść znaczące korzyści dla budżetu miasta czy gminy ale nie tylko! Poznaj najważniejsze informacje o tej nowoczesnej technologii przyszłości!

Czym są inteligentne lampy miejskie?


Inteligentne oświetlenie to element scentralizowanego systemu zarządzania oświetleniem publicznym. Integruje on zarówno lampy uliczne, parkowe, jak i te zamontowane na parkingach czy w strefach przemysłowych.

Początkowo inteligentne oświetlenie zostało zaprojektowane w celu rozwiązania problemów związanych z efektywnością energetyczną, jednak w dzisiejszych czasach znacznie przyczynia się do poprawy jakości życia mieszkańców, oferując bezpieczeństwo i komfort przy jednoczesnym kształtowaniu uporządkowanej i estetycznej tkanki miejskiej.

Aby zobrazować, jak duży potencjał tkwi w inteligentnych latarniach ulicznych, warto odwołać się do przykładów.

  1. W niemieckim mieście Wipperfürth zainstalowano obejmującą cały obszar gminy inteligentną sieć oświetleniową, która przekazuje informacje do smartfonów mieszkańców i turystów przez Bluetooth. Korzystając z dedykowanej aplikacji, można uzyskać informacje na temat:
  • najciekawszych atrakcji turystycznych,
  • lokalnych firm, takich jak lokale gastronomiczne czy zakłady usługowe,
  • utrudnień na drodze,
  • liczby dostępnych miejsc na parkingach.
  1. Brytyjskie miasto Bristol przeprowadziło modernizację oryginalnego oświetlenia ulicznego, wymieniając je na nowe, energooszczędne. Celem było zwiększenie bezpieczeństwa na drodze, ale także obniżenie kosztów operacyjnych. Wymiana 20 tysięcy latarni ulicznych pozwoliła wygenerować oszczędności w wysokości… 1 miliona funtów rocznie!

Oświetlenie uliczne ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo, ekonomię i sposób, w jaki obywatele doświadczają życia w swoim mieście. Jednak energia zużywana przez latarnie miejskie generuje duże wydatki.

Jak działa inteligentne oświetlenie uliczne?


Wykorzystuje ono wszechobecną łączność komórkową lub Wi-Fi, aby przesyłać dane z czujników do centralnego systemu zarządzania oświetleniem (najczęściej opartego na rozwiązaniach chmurowych). Dzięki dostępowi do zasilania słupy oświetleniowe idealnie nadają się do montażu dodatkowych urządzeń IoT, takich jak kamery bezpieczeństwa, liczniki ruchu lub ładowarki do pojazdów elektrycznych.

Na podstawie danych zgromadzonych przez kamery i inteligentne czujniki zmierzchu system automatycznie modyfikuje jasność światła poszczególnych lamp w zależności od różnych zmiennych. Dla kierowców i pieszych oznacza to, że ulice będą oświetlone zgodnie z warunkami panującymi na danym obszarze. Dla samorządów jest to z kolei prosty i oszczędny sposób na zdalne zarządzanie miejskim oświetleniem z poziomu jednego pulpitu nawigacyjnego.

Jak inteligentne oświetlenie uliczne zwiększa bezpieczeństwo?


Przede wszystkim zapewnia lepszą widoczność kierowcom i pieszym. Inteligentna technologia przewyższa tradycyjne lampy regulowane ręcznie, które są zaprogramowane tak, aby świeciły zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Co więcej, starsze systemy oświetleniowe można tylko włączać i wyłączać, podczas gdy nowoczesne latarnie miejskie wykorzystują zaawansowane technologicznie czujniki do automatycznego dostosowywania poziomów oświetlenia w odpowiedzi na zmieniające się warunki. Zapewnia to odpowiednią ilość światła dokładnie wtedy, kiedy jest to niezbędne.

Jeśli czujnik wykryje mgłę, światła mogą się przyciemnić, aby zapobiec odblaskom. Podobnie czujniki wykrywające ruch mogą określić, kiedy pieszy, rowerzysta czy dzikie zwierzę ma zamiar przejść przez drogę i rozjaśnić światło, aby kierowcy mieli wystarczająco dużo czasu i zareagowali – zwolnili czy zatrzymali się.

Dzięki temu, że latarnie miejskie mogą komunikować się z systemami w innych obszarach za pośrednictwem chmury – jeśli jeden czujnik wykryje ruch, sąsiednie światła rozjaśniają się automatycznie. Inteligentne oświetlenie uliczne można także w prosty sposób zintegrować z ekranami LED i w ten sposób poinformować uczestników ruchu o wypadku drogowym w pobliżu czy obowiązujących ograniczeniach prędkości.

Oszczędności dla miasta dzięki inteligentnemu oświetleniu ulicznemu


Oświetlenie uliczne ma zasadniczy wpływ na bezpieczeństwo, ekonomię i sposób, w jaki obywatele doświadczają życia w swoim mieście. Jednak energia zużywana przez latarnie miejskie generuje duże wydatki.

Według Banku Światowego stanowią one do 65 proc. kosztów energii elektrycznej miasta i 10 proc. jego ogólnego budżetu. Zapotrzebowanie na oświetlenie znacznie rośnie z powodu szybkiej urbanizacji, pochłaniając w ten sposób jeszcze więcej energii i pieniędzy – chyba że wdrożone zostaną inteligentniejsze rozwiązania w celu obniżenia kosztów. Zamontowanie nowoczesnych latarni miejskich pozwala miastom obniżyć koszty operacyjne i ślad węglowy.

Co więcej, operator oświetlenia może otrzymywać powiadomienia o awariach i przestojach w działaniu. Pomaga to samorządom szybko rozwiązać problem. Rezultat: mniej skarg społecznych, do 50 proc. niższe koszty utrzymania, a także lepsze postrzeganie bezpieczeństwa publicznego w zakresie usług świadczonych przez gminę.

Za sprawą wbudowanych czujników zarządcy miast zyskują dostęp do cennych informacji dotyczących zużycia energii każdej latarni ulicznej, a tym samym wygenerowanych przez nie oszczędności. W ten sposób samorządy dokładnie wiedzą, która lampa świeci zbyt intensywnie i pobiera więcej energii niż pozostałe.

Sterowanie oświetleniem ulicznym z pilota


Już teraz inteligentne latarnie odgrywają kluczową rolę w strategii inteligentnego miasta, w której instalacje oświetlenia ulicznego służą jako szkielet większej sieci internetu rzeczy. Miasta mogą zdalnie zarządzać i sterować oświetleniem dróg, ulic, parków i placów oraz monitorować je za pomocą scentralizowanego systemu zarządzania.

Wielu dostawców usług smart cities prześciga się, aby zaoferować włodarzom miast jak najbardziej funkcjonalne rozwiązania. Doskonałym przykładem kreatywnego spojrzenia w przyszłość jest firma Orange, która jako lider w zakresie światowych innowacji dostarcza autonomiczne moduły sterownicze nadające się do montażu w lampach wielu producentów.

System Smart Light od Orange jako jeden z nielicznych na rynku umożliwia sterowanie oświetleniem ulicznym za pomocą pilota. Miasta korzystające z tego inteligentnego rozwiązania mogą dostosowywać oświetlenie do praktycznie każdej sytuacji, reagując na zmienne warunki pogodowe, sytuacje awaryjne i indywidualne zapotrzebowanie w przypadku wydarzeń kulturalnych.

Inteligentne lampy miejskie – podsumowanie


Inteligentne miasto zaczyna się od inteligentnego oświetlenia ulicznego. Nowoczesne latarnie uliczne otwierają samorządom drzwi do wielu nowych możliwości. Inwestując w rozwiązanie takie jak Smart Lights, miasta mogą łatwo wdrożyć niezbędne aplikacje IoT i smart city, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1

    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Instytucje publiczne 26 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Samorządy zarządzające ogromną ilością danych osobowych stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Z roku na rok zwiększa się odsetek ataków […]

  • Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych

    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Instytucje publiczne 6 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Granty rządowe lub wsparcie z funduszy europejskich to forma dofinansowania, którą państwo udziela podmiotom publicznym na realizację określonych celów. Z […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Instytucje publiczne 24 stycznia 2024

    Instytucje publiczne

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • E-book. Miasto – liczy się wspólny cel

    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    Instytucje publiczne 12 grudnia 2023

    Instytucje publiczne zPolecane

    Miasto 3.0 promuje mieszkańców. Dobre zarządzanie wymaga bowiem udziału obywateli. To oni posiadają wiedzę na temat swoich potrzeb i mogą […]