Internet Rzeczy potrzebuje niezawodnych technologii
IoT 10 czerwca 2023 2 minuty czytania

Internet Rzeczy potrzebuje niezawodnych technologii

Zaawansowane technologie dotyczą nie tylko biznesu. Jednym z takich przykładów jest Internet Rzeczy (IoT), z urządzeń którego korzystamy każdego dnia, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Czym jest IoT, czyli Internet Rzeczy?


Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) to sieć obiektów fizycznych, które łączą się za sobą z pomocą internetu, co umożliwia ich komunikację między sobą i zdalne zarządzanie. Warto jednak podkreślić, że IoT to złożony proces; oprócz urządzeń potrzebna jest również odpowiednia infrastruktura telekomunikacyjna i zasoby informatyczne, pozwalające analizować duże zbiory danych.

Należy też podkreślić (zwłaszcza z punktu widzenia biznesowego) znaczenie informacji, zbieranych przez połączone z internetem urządzenia; dzięki analizom, możliwym do wykonania właśnie dzięki tym danym, można przekształcić swoją działalność i obniżyć koszty. Internet of Things to również technologia niezwykle ważna dla samych użytkowników urządzeń – IoT ułatwia codzienne życie i pozwala korzystać z wygodnych rozwiązań.

Internet Rzeczy – przykłady


Płacimy zbliżeniowo, chętnie korzystamy z samochodów z wbudowaną nawigacją czy korzystamy z rowerów lub hulajnóg miejskich. Jeśli chodzi o IoT, przykłady można mnożyć. Te rozwiązania, jak dziesiątki innych, opierają się na technologii Internetu Rzeczy. Codziennie miliony danych są przesyłane w czasie rzeczywistym między urządzeniami typu smart, a po ich analizie przez algorytmy, możemy korzystać z nowoczesnych rozwiązań, ułatwiających codzienne życie oraz wspierających efektywne zarządzanie instytucjami, a nawet miastami.

– Rozwiązania Internetu Rzeczy to znacznie więcej, niż usprawnienia w życiu codziennym i innowacje w biznesie. IoT to na przykład szansa na opiekę medyczną w miejscach, gdzie nie ma dostępu do lekarza. To także systemy, dzięki którym miasta mogą rozwijać się w zrównoważony sposób. Szacuje się, że nowe technologie, w tym IoT, pomogą zaoszczędzić prawie dwadzieścia razy więcej emisji CO2, niż same wygenerują. Dlatego ich rozwój jest dla nas tak ważny – mówi Bożena Leśniewska, wiceprezeska w Orange Polska.

IoT
Internet Rzeczy

Rozwiązania mobilne w Internecie Rzeczy


Podstawą stworzenia sprawnego ekosystemu Internetu Rzeczy są karty M2M (machine to machine), które umożliwiają automatyczne wysyłanie ogromnych ilości danych między urządzeniami w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwych jest szereg rozwiązań Smart City, takie jak inteligentne pomiarowanie wody czy system zarządzania oświetleniem na terenie miast i gmin.

Kart M2M od Orange Polska, które są wykorzystywane w urządzeniach Internetu Rzeczy jest obecnie aż 2 miliony. Dzięki nim łatwiej jest rozwijać biznes (jak również funkcjonowanie miast), wspierać proekologiczne inicjatywy oraz usprawniać nasze codzienne życie. IoT pozwala także zdalnie monitorować zasoby (m.in. takie jak pojazdy czy maszyny), ułatwia wczesne rozpoznawanie potencjalnych problemów (zanim staną się krytyczne) czy zwiększać wydajność produkcji.

Sprawdź pozostałe pomysły dla samorządów.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?

  Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
  Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
  IoT 16 kwietnia 2024

  IoT

  Do stworzenia inteligentnego miasta konieczna jest sieć, która nie tylko zapewnia połączenia, ale również umożliwia przyszłą rozbudowę infrastruktury. Sieci LoRaWAN […]

 • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  IoT 18 marca 2024

  IoT

  Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

 • M2M mówi do rzeczy

  M2M mówi do rzeczy
  M2M mówi do rzeczy
  IoT 21 lutego 2024

  IoT

  Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

 • Jak AI zdaje test na inteligencję?

  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  IoT 13 lutego 2024

  IoT

  Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]