Jak dbać o środowisko? Pomysły dla samorządowców
IoT 16 czerwca 2021 3 minuty czytania

Jak dbać o środowisko? Pomysły dla samorządowców

W trosce o środowisko naturalne samorządowcy coraz częściej sięgają po najnowsze rozwiązania techniczne. W co warto zainwestować, by uczynić gminę bardziej ekologiczną?

Jeszcze niedawno stan środowiska naturalnego interesował jedynie nielicznych aktywistów, a zmiany klimatyczne były tematem, którym zajmowali się tylko naukowcy. Dziś już niemal codziennie prasa i telewizja donoszą o kolejnych najcieplejszych w historii miesiącach, rekordach zanieczyszczenia powietrza czy innych problemach związanych z szeroko rozumianą ekologią. Wszystkie one razem składają się na zjawisko, które specjaliści nazywają kryzysem ekologicznym. Wielu z nich coraz częściej jednak stosuje termin „katastrofa klimatyczna”, który lepiej ich zdaniem obrazuje dramatyzm sytuacji, w jakiej się znajdujemy.

Skutki zmian klimatu

Ekologia staje się najważniejszą kwestią już nie tylko dla naukowców, ale też zwykłych ludzi, firm i rządów. Warto jednak zauważyć, że – przynajmniej w Polsce – na pierwszej linii walki z tym kryzysem czy katastrofą stoją samorządy. To na władzach gmin spoczywa zwykle zadanie usuwania skutków klęsk żywiołowych będących następstwem zmian klimatycznych, to do zarządzających miastami kierowane są pretensje o zbyt wysoki stopień zanieczyszczenia powietrza.

Nie ulega więc wątpliwości, że skutki zmian klimatu dotykają samorządy w ogromnym stopniu.
Tymczasem z większością tych problemów wójtowie, burmistrzowie czy prezydenci miast muszą radzić sobie przy minimalnych tylko nakładach. Absolutna większość gmin ma już bowiem budżety maksymalnie rozciągnięte i trudno w nich znaleźć wolne środki.

Na szczęście coraz więcej samorządowców znajduje rozwiązanie tego problemu. Są nim nowoczesne technologie, które często pozwalają jednocześnie oszczędzać pieniądze i pomagają znaleźć odpowiedź na pytanie: jak dbać o środowisko.

Fotowoltaika, czyli inwestycja w czystą energię

Przykładem takiego rozwiązania są np. coraz popularniejsze w Polsce instalacje fotowoltaiczne.

Dzięki nim spada zapotrzebowanie na prąd produkowany przez elektrownie, które w Polsce korzystają głównie z węgla. W rezultacie takiej inwestycji maleje więc emisja gazów cieplarnianych i wielu innych związków zanieczyszczających środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że samorządowcy chętnie sięgają po panele fotowoltaiczne.
Szczególnie interesująco wygląda dla nich oferta Smart Energy od Orange.

Firma dostarcza nie tylko samą instalację fotowoltaiczną, ale też zaawansowany system do jej zdalnego monitoringu. To ważne, bo w przeciwieństwie do prywatnych użytkowników samorządowcy chętnie instalują panele fotowoltaiczne w lokalizacjach, gdzie pozostają one bez nadzoru, takich jak chociażby zrekultywowane składowisko odpadów komunalnych w Lubomierzu.

Oprogramowanie pozwala nie tylko obserwować działanie samej instalacji fotowoltaicznej, ale też optymalizować zużycie produkowanej przez nią energii. W rezultacie samorząd zyskuje nie tylko źródło czystego prądu, ale też potrzebuje go mniej niż dotychczas. A to oznacza dalszą redukcję zanieczyszczeń.

Oświetlenie uliczne – jak nim sprytnie zarządzać?

Znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną umożliwia też system Smart Lights. Pozwala on za pomocą niewielkich modułów instalowanych w oprawach lamp na zdalne sterowanie oświetleniem ulicznym i stały nadzór jego działania. System do sterowania oświetleniem umożliwia włączanie i wyłączanie każdej latarni osobno oraz tworzenie specjalnych scenariuszy.

Dzięki temu np. miejski park będzie intensywnie oświetlony w weekendy, gdy mieszkańcy spacerują w nim do późna, a przez resztę tygodnia, gdy mało kto zagląda tam po zmroku, świecić się będą tylko nieliczne lampy uliczne. Smart Lights oferuje również możliwość zmiany natężenia oświetlenia i dostosowania go np. do warunków atmosferycznych.

Dostosowując w ten sposób oświetlenie uliczne do rzeczywistych potrzeb mieszkańców, samorząd może oszczędzić znaczną część środków, a jednocześnie zmniejszyć zużycie prądu, więc i emisję gazów cieplarnianych. Smart Lights wspomaga też pracę ekip remontowych, które na bieżąco informowane są o awariach.

Cenna każda kropla, czyli jak oszczędzać wodę?

Usuwanie usterek, a dokładniej lokalizowanie ich w terenie i ograniczanie wynikłych z nich strat, ułatwia też Smart Water. To opracowane przez Orange rozwiązanie do zarządzania siecią wodociągową. Składają się na nie niewielkie czytniki nakładane na wodomierze na przyłączach głównych z opcją zdalnego odczytu, monitoringu i systemu alertów. A wszystko to połączone z platformą online Live Objects, która służy do zarządzania całym środowiskiem rozwiązań: urządzeniami, komunikacją i danymi.

Podstawowym zadaniem Smart Water jest odczytywanie zużycia wody bez pomocy inkasentów. Zdalny odczyt wodomierzy to tylko jedna z funkcji systemu. Dzięki Smart Water można na bieżąco obserwować przepływ wody w sieci i porównywać go z ilością tej wykorzystywanej przez odbiorców. Dzięki temu łatwo wykryć wszelkie ubytki, awarie czy gwałtowne wzrosty zużycia wody.

Nakładki wysyłają też alarmy w przypadku nieuprawnionego demontażu albo próby manipulacji licznikiem za pomocą silnego magnesu, czyli metody kradzieży wody. Wszystko to sprawia, że system ten przyczynia się do znacznego zmniejszenia jej zużycia i pozwala na racjonalne gospodarowanie wodą, co w czasach malejących zasobów wodnych ma ogromne znaczenie.

Wdrażając tego rodzaju technologie, samorządy osiągają kilka korzyści jednocześnie. Sprawiają, że ich gmina staje się gminą ekologiczną, odporniejszą na zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi. Dodatkowo zyskują też niebagatelne oszczędności i poprawiają funkcjonowanie podległej im infrastruktury. Nic więc dziwnego, że coraz więcej samorządów decyduje się na te najnowocześniejsze rozwiązania. W końcu rzadko można jednym ruchem ułatwić sobie pracę, zadowolić mieszkańców i pomóc planecie.

Zobacz pozostałe rozwiązania ekologiczne dla miejscowości turystycznych.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • LoRaWAN – sieci bezprzewodowe o dużym zasięgu

    LoRaWAN – sieci bezprzewodowe o dużym zasięgu
    LoRaWAN – sieci bezprzewodowe o dużym zasięgu
    IoT 16 kwietnia 2024

    IoT

    Do budowy inteligentnego miasta niezbędna jest sieć, która nie tylko zapewni odpowiednie połączenie, lecz także da możliwość dalszej rozbudowy infrastruktury. […]

  • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    IoT 18 marca 2024

    IoT

    Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

  • M2M mówi do rzeczy

    M2M mówi do rzeczy
    M2M mówi do rzeczy
    IoT 21 lutego 2024

    IoT

    Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

  • Jak AI zdaje test na inteligencję?

    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    IoT 13 lutego 2024

    IoT

    Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]