Jak być eko? Rozwiązania ekologiczne dla gmin, miast i turystyki
IoT 23 października 2022 2 minuty czytania

Jak być eko? Rozwiązania ekologiczne dla gmin, miast i turystyki

Współczesne ekologiczne rozwiązania pomagają dbać o środowisko, oszczędzają pieniądze podatników i ułatwiają pracę. Nic dziwnego, że samorządowcy stawiający na ekologiczne miasta coraz częściej sięgają po nowoczesne technologie. Na które warto zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Ekologia w mieście to nie przyszłość – to teraźniejszość

Dbanie o środowisko naturalne to dziś oczywistość dla większości zarządzających samorządami. Gdyby jednak nawet trafił się wójt czy burmistrz, który nie przejmowałby się stanem naszej planety, to o odpowiednie ekologiczne rozwiązania szybko upomnieliby się jego wyborcy.

Dziś jako społeczeństwo mamy rozwiniętą świadomość ekologiczną i od ludzi, którym powierzamy rządzenie, oczekujemy konkretnych działań ekologicznych. Tym bardziej że wielu z nas dostrzega już, jak dbałość o naturę przekłada się na nasze zdrowie, jakość życia, a czasami również dochody. Bo przecież dziś przyroda – czyste powietrze, lasy, rzeki – sama w sobie jest wabikiem na turystów.

Ekologia w turystyce jest bardzo ważna, a wpływy z tego sektora to ważne, a często jedyne źródło dochodów mieszkańców i istotna część budżetu wielu gmin. A jakie elementy, działania i technologie pomagają tworzyć ekologiczne gminy?

Oszczędzanie wody – podstawa ekologicznej gminy. Jak to robić?

Samorządowcy chętnie sięgają po nowoczesne rozwiązania ekologiczne, ponieważ w wielu przypadkach ich wdrożenie oznacza również istotne oszczędności finansowe.

Robią to dlatego, że w ekologii w mieście chodzi m.in. o to, by ograniczać zużycie zasobów naturalnych, takich jak choćby woda, której mamy coraz mniej.

By minimalizować jej straty, warto wdrożyć proste rozwiązania ekologiczne, takie jak monitorujący sieć wodociągową system Smart Water oferowany przez firmę Orange. Pozwala on błyskawicznie wykrywać wycieki czy awarie, co znacznie ogranicza straty wody. Jest też dużym udogodnieniem dla mieszkańców, pozwala bowiem na zdalny odczyt wodomierzy. Nie ma więc konieczności udostępniania ich inkasentom – to nie tylko duży krok w stronę wdrożenia ekologicznych rozwiązań w miastach, ale też wygoda użytkowania!

Wprowadzenie takiego rozwiązania to dokładnie takie działanie, jakiego oczekują mieszkańcy stawiający na miasto ekologiczne. Przynosi konkretne korzyści środowisku, w którym żyją oraz kasie ich samorządu, a im samym ułatwia życie.

Rower miejski, czyli ekonomia i ekologia w mieście – rozwiązanie ekologiczne 2w1


Innym ekologicznym rozwiązaniem, którego wdrożenie spotka się na pewno z powszechną aprobatą, jest Smart Bikes. To nowoczesny system rowerów miejskich tzw. czwartej generacji, bez stacji dokujących i stojaków. Rowery miejskie możemy znaleźć dzięki odpowiedniej aplikacji, a po użyciu możemy zostawić w dowolnym miejscu, w ramach wyznaczonych stref.

Rower miejski to ekologiczne rozwiązanie idealne nie tylko dla dużych miast, ale też dla średnich i małych ośrodków, gdzie nie funkcjonuje komunikacja miejska. System taki sprzyja rezygnacji z samochodu lub ograniczeniu jego używania – to prawdziwie ekologiczna turystyka! Dla wójta czy burmistrza nie bez znaczenia będzie też fakt, że mieszkańcy po prostu lubią tego rodzaju nowinki, dostępne do tej pory wyłącznie w dużych miastach.

Inteligentne kosze na śmieci – sprytna i ekologiczna turystyka


Ciekawym rozwiązaniem – szczególnie w zagadnieniu ekologia a turystyka – jest też Smart Bins pozwalający na monitorowanie wypełnienia koszy na śmieci. Umożliwia on optymalne planowanie przejazdów śmieciarek i rozwiązuje problem usuwania śmieci z koszy stojących w tych miejscach, gdzie śmieci gromadzą się wolniej i gdzie nie ma potrzeby ich regularnego opróżniania.

Inteligentne kosze na śmieci to idealne rozwiązanie ekologiczne np. dla miejscowości turystycznych, gdzie z jednej strony mieszkańcy i goście wymagają od samorządowców dbałości o czystość, a z drugiej kosze zapełniają się bardzo nieregularnie. A nic tak nie psuje wizerunku miejscowości, jak przepełnione kosze i śmieci walające się na chodnikach. Taki widok na pewno zapamiętają turyści i… wyborcy wójta.

By uniknąć tego rodzaju problemów, ale też w trosce o środowisko naturalne, warto wdrażać nowoczesne ekologiczne rozwiązania w miastach, tym bardziej że ich funkcjonowanie bardzo ułatwia codzienną pracę samorządu. No i często przynoszą konkretne oszczędności. A takie inwestycje pomagają być eko i są zawsze doceniane przez mieszkańców.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    IoT 18 marca 2024

    IoT

    Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

  • M2M mówi do rzeczy

    M2M mówi do rzeczy
    M2M mówi do rzeczy
    IoT 21 lutego 2024

    IoT

    Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

  • Jak AI zdaje test na inteligencję?

    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    IoT 13 lutego 2024

    IoT

    Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]

  • Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?

    Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
    Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
    IoT 7 lutego 2024

    IoT

    Inteligentna produkcja to koncepcja, która wykorzystuje nowoczesne technologie do optymalizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. Jest częścią większej wizji Przemysłu 4.0, […]