Oszczędzanie wody w stylu smart?
IoT 16 września 2020 1 minuta czytania

Oszczędzanie wody w stylu smart?

Jaki wspólny mianownik łączy Polskę i Hiszpanię pomimo geograficznej odległości i klimatycznej odmienności? Zalesiona, zielona Polska i śródziemnomorska, miejscami wręcz pustynna Hiszpania borykają się z tym samym problemem – brakiem wody.

Retencja wody – zapomniany problem

Dzisiejsza trudna rzeczywistość wynika z dekad zaniedbań, pomijania tematu retencji wody i przekonania, że woda jest i będzie. Trwała poprawa wymaga wprowadzenia rozwiązań pozwalających kontrolować i oszczędzać wodę, ale przede wszystkim zmiany naszej kultury w podejściu do użytkowania wody. Zarówno na poziomie władz samorządowych oraz krajowych, jak i naszych codziennych przyzwyczajeń czy zachowań.

Na szczęście dokonał się postęp w naszej świadomości. Konsumenci indywidualni patrzą na rachunki z wodociągów i zaczynają postępować racjonalniej. Co jednak najważniejsze – władze samorządowe zaczynają szukać rozwiązań, które pozwalają zarządzać wodą w sposób zorganizowany, planowy i odpowiedzialny.

Zmniejszyć zużycie wody

Samorządy szukają oszczędności, a odbiorca końcowy chce mieć większą kontrolę nad swoim zużyciem wody. Tu z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, dostarczające narzędzia umożliwiające prowadzenie mądrej polityki zarządzania sieciami wodociągów. Takie możliwości daje internet rzeczy (IoT) i jego implementacja w postaci usługi Smart Water, którą Orange dla Firm wdraża na terenie gmin w całym kraju.

Podstawą działania Smart Water są urządzenia telemetryczne, które dzięki infrastrukturze Orange monitorują stany liczników, a zebrane dane przesyłają na serwery. Pozwala to na dokładniejsze i sprawniejsze rozliczenia, zmniejszenie zużycia wody, szybsze wykrywanie awarii i ograniczenie nadużyć.

W tym momencie Smart Water w Polsce to ponad 33 tys. działających urządzeń i hektolitry zaoszczędzonej wody. W ostatnim roku na wdrożenie rozwiązania we współpracy z Orange dla Firm zdecydowały się między innymi Lwówek Śląski, Bolesławiec i Podkowa Leśna. Zainstalowano tam urządzenia, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie zużyciem wody.

O sytuacji hydrologicznej Polski, wyzwaniach, jakie stoją przed nami oraz o tym, jak mogą w nich wesprzeć nas nowe technologie, rozmawiamy z Andrzejem Maciejewskim, ekspertem do spraw samorządu w Orange Polska. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?

    Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
    Sieci LoRaWAN – czy są bezpieczne?
    IoT 16 kwietnia 2024

    IoT

    Do stworzenia inteligentnego miasta konieczna jest sieć, która nie tylko zapewnia połączenia, ale również umożliwia przyszłą rozbudowę infrastruktury. Sieci LoRaWAN […]

  • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    IoT 18 marca 2024

    IoT

    Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

  • M2M mówi do rzeczy

    M2M mówi do rzeczy
    M2M mówi do rzeczy
    IoT 21 lutego 2024

    IoT

    Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

  • Jak AI zdaje test na inteligencję?

    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    IoT 13 lutego 2024

    IoT

    Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]