Co to jest chmura publiczna i jak działa?
Cloud 7 marca 2023 5 minut czytania

Co to jest chmura publiczna i jak działa?

Chmury obliczeniowe rozwiązują wiele problemów związanych z wydajnością działającego w firmie systemu informatycznego. Pomagają wykorzystać najnowocześniejsze technologie i osiągnąć wysokie zyski bez ponoszenia kosztów. Najpowszechniejszym i najpopularniejszym modelem przetwarzania danych jest chmura publiczna.


Z naszego artykułu dowiesz się, co to takiego, poznasz najważniejsze zalety i wady rozwiązania, a także różnice pomiędzy chmurą publiczną a prywatną.

Newsletter-blog-B2B

Co to jest chmura publiczna?


Chmura publiczna
to architektura informatyczna, w której zewnętrzny dostawca zarządza usługami obliczeniowymi i infrastrukturą współużytkowaną przez różne organizacje za pośrednictwem publicznego internetu. Dostawcy usług mogą pobierać od konsumentów opłatę w formie subskrypcji (miesięcznej, kwartalnej, rocznej) bądź w modelu pay-as-you-go (czyli w zależności od wykorzystania zasobów).

Użytkownicy korzystający z chmury informatycznej mogą udostępniać pliki, zachowując prywatność wszystkich swoich danych. Architektura chmury publicznej jest całkowicie zwirtualizowana, umożliwia dostęp do usług lub aplikacji z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Organizacje mogą więc korzystać z zasobów praktycznie w dowolnym miejscu.

Aby umożliwić bezproblemowe i szybkie odzyskiwanie danych w przypadku awarii, dostawcy usługi bardzo często przechowują pliki lustrzane w wielu centrach danych rozsianych po całym świecie. Dane hostowane w chmurze publicznej są uważane za stosunkowo bezpieczne, jeśli chodzi o większość najpopularniejszych zagrożeń.

Chmury publiczne mogą mieć różną strukturę w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Trzy najpopularniejsze modele zarządzania usługami to: SaaS, PaaS i IaaS.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)


To model chmury, w którym dostawca udostępnia, rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe obsługiwane za pośrednictwem internetu. Dostęp odbywa się z poziomu przeglądarki lub interfejsu API. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę instalowania oprogramowania przez użytkowników na fizycznych komputerach, co obniża koszty wsparcia i utrzymania firmowej infrastruktury.

Platforma jako usługa (PaaS)


To model zarządzania usługami w chmurze, który umożliwia organizacji dostęp do kompletnego środowiska deweloperskiego bez konieczności utrzymywania infrastruktury. Dostawca buduje i wspiera zoptymalizowane środowisko, które dostarczane jest użytkownikom za pośrednictwem połączenia szerokopasmowego. PaaS umożliwia budowanie, testowanie i udostępnianie aplikacji.

Infrastruktura jako usługa (IaaS)


W tym modelu usługodawca oferuje klientom dostęp do pamięci masowej, sieci, serwerów oraz innych zasobów obliczeniowych. Takie w pełni zwirtualizowane środowisko jest często bardziej opłacalne niż zakup i utrzymanie sprzętu na miejscu.

Zasady działania chmury publicznej


Każda chmura – publiczna, prywatna i hybrydowa działa na podobnej zasadzie: dostawca usługi udostępnia klientom określone zasoby (np. serwery, pamięć masową, aplikacje), które można skalować w zależności od potrzeb. Najważniejsza różnica tkwi w dostępności.

Publiczna chmura obliczeniowa zapewnia dostęp do zasobów dla różnych firm w tym samym czasie i na tym samym serwerze. Klienci płacą wyłącznie za wydzieloną część chmury, a nie za dedykowane środowisko wirtualne typu cloud-in-a-box – jak w przypadku chmury prywatnej.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, chmury publiczne mają zwykle zaimplementowane nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki redundancji, dane są odpowiednio chronione przed utratą lub zniszczeniem w wyniku awarii. Choć publiczna chmura informatyczna zapewnia użytkownikom dostęp do współdzielonych zasobów, odbywa się to przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa danych każdego z najemców (klienci nie mają dostępu do zasobów między sobą).

Wady i zalety chmury publicznej


Wiesz już, czym jest chmura publiczna i jak działa. Przyszedł czas na omówienie zalet oraz wad takiego rozwiązania.

Zalety


Niższe koszty operacyjne i oszczędność czasu

Przejście na chmurę publiczną to dla wielu firm sposób na obniżenie kosztów operacyjnych IT. Utrzymanie i konserwacja infrastruktury leżą po stronie dostawcy usługi. Jeśli organizacja korzysta z chmury publicznej, wewnętrzne zespoły nie muszą również tracić czasu na zarządzanie serwerami, jak w przypadku lokalnych centrów danych czy wewnętrznych chmur prywatnych.

Optymalny stopień zabezpieczeń

Wiele małych i średnich firm może nie dysponować środkami lub możliwościami, aby wdrożyć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Korzystając z usługi chmury publicznej, można powierzyć bezpieczeństwo danych zewnętrznemu dostawcy, który dysponuje większymi, bardziej nowoczesnymi i na bieżąco aktualizowanymi zasobami.

Elastyczność i skalowalność

Dzięki chmurze publicznej firmy mogą szybko ewoluować. Zasoby, narzędzia i inne procesy można szybko dostosować do zmieniających się potrzeb biznesowych. W przypadku firm zlokalizowanych w więcej niż jednej lokalizacji zmiany te będą równoczesne. Lepsza elastyczność przyczyni się do większej produktywności, lepszego zarządzania zasobami firmy oraz szybszego wdrażania nowych inicjatyw i projektów.

Szybkie odzyskiwanie danych

Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i efektywnemu zarządzaniu plikami backupu dane w chmurze mogą zostać szybko przywrócone w przypadku awarii. Dla organizacji oznacza to brak przestojów i nieprzerwaną pracę.

Wady


Ograniczenia prawne

Rozwiązania hostingowe udostępniane w chmurze publicznej są uniwersalne, jednak nie nadają się do wdrożenia w organizacji, która potrzebuje spersonalizowanych rozwiązań, spełniających surowe standardy w zakresie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Jeśli Twoja firma potrzebuje platformy obliczeniowej stworzonej z myślą o specyfice konkretnej branży, lepiej sprawdzą się chmury hybrydowe lub prywatne.

Uzależnienie od dostawcy

Organizacja korzystająca z chmury publicznej jest w stanie zaoszczędzić pieniądze i czas, ale może również stać się zależna od usługodawcy. W przypadku tego modelu działalność biznesowa oparta jest na maszynach wirtualnych, których zasoby są jedynie dzierżawione przez okres i na warunkach określonych w umowie. Niedopełnienie formalności (lub nieopłacenie usługi w terminie) może skutkować jej wypowiedzeniem, a w konsekwencji całkowitą utratą dostępu do danych.

Korzyści z chmury publicznej w firmie


Coraz więcej organizacji dostrzega korzyści, jakie oferuje chmura publiczna. Przykłady zastosowań obejmują następujące obszary działalności:

Zarządzanie sprzedażą

Firmy mogą tworzyć narzędzia CRM (Customer Relationship Management) działające w chmurze, które zapewniają im 360-stopniowy wgląd w działania marketingowe, sprzedażowe i te związane z obsługą klienta.

Zarządzanie projektami i współpraca

Chmura obliczeniowa dostarcza narzędzia pozwalające na komunikację między sobą różnych członków zespołu w czasie rzeczywistym. W podobny sposób można dzielić się efektami pracy.

Testowanie aplikacji

Chmura publiczna w modelu IaaS pozwoliła przedsiębiorstwom zrezygnować z budowy nowych centrów danych lub rozbudowy istniejących. Dzięki niej możliwe jest tworzenie i testowanie oprogramowania na infrastrukturze zewnętrznego dostawcy.

Back office

Przeniesienie funkcji back office do chmury stało się koniecznością w wielu organizacjach. Zarówno publiczna, jak i prywatna chmura dostarcza rozwiązania analityczne, które pozwalają zredukować koszty związane z administrowaniem firmą poprzez automatyzację większości procesów.

Chmura publiczna a chmura prywatna – na czym polega różnica?


Zgodnie z tym, co zostało zasygnalizowane wcześniej, chmura prywatna to usługa, która jest zarządzana i całkowicie kontrolowana przez jedną organizację. Chmura publiczna działa w ramach subskrypcji i oferowana jest wielu klientom jednocześnie. W przypadku dedykowanych rozwiązań chmurowych bezpośrednio na barkach organizacji spoczywa obowiązek dbania o właściwy poziom zabezpieczeń bezpieczeństwa. W przypadku chmury publicznej to dostawca odpowiedzialny jest za ochronę danych i zasobów.

Czy chmura publiczna jest bezpieczna?


Współcześnie dostawcy usług chmury publicznej bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. W praktyce dane klientów są skutecznie chronione przed dostępem innych dzierżawców. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, niektóre firmy decydują się na wykorzystanie rozwiązań chmury publicznej w środowisku hybrydowym. W takim modelu organizacja może oferować usługi za pośrednictwem chmury publicznej, jednocześnie przechowując poufne informacje w chmurze prywatnej.

Chmura publiczna oferuje również możliwość analizy i monitorowania danych. Wraz z pojawieniem się aplikacji integrujących przetwarzanie brzegowe, uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję i IoT popularność modelu chmury publicznej znacznie wzrosła. Firmy rozważające migrację do chmury publicznej powinny jednak dokładnie określić swoje potrzeby i uważnie przyjrzeć się alternatywom przy wyborze odpowiedniego dostawcy, zwłaszcza jeśli będą związane z nim długoterminową umową.

Najlepsza chmura publiczna powinna oferować:

 • bezpieczeństwo danych,
 • całodobową dostępność,
 • skalowalność zasobów na żądanie,
 • elastyczny model płatności,
 • intuicyjne w obsłudze narzędzia do zarządzania.

 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika

  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Co to jest edge computing? Dane bliżej użytkownika
  Cloud 29 maja 2024

  Cloud

  Aby sprostać oczekiwaniom konsumentów oraz zapewnić im szybki i niezawodny dostęp do aplikacji czy usług, coraz więcej organizacji decyduje się […]

 • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
  Cloud 12 marca 2024

  Cloud

  Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

 • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
  Cloud 1 lutego 2024

  Cloud

  W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Cloud 14 listopada 2023

  Cloud

  Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]