Co to jest chmura publiczna i jak działa?
Cloud 7 marca 2023 5 minut czytania

Co to jest chmura publiczna i jak działa?

Chmury obliczeniowe rozwiązują wiele problemów związanych z wydajnością działającego w firmie systemu informatycznego. Pomagają wykorzystać najnowocześniejsze technologie i osiągnąć wysokie zyski bez ponoszenia kosztów. Najpowszechniejszym i najpopularniejszym modelem przetwarzania danych jest chmura publiczna.


Z naszego artykułu dowiesz się, co to takiego, poznasz najważniejsze zalety i wady rozwiązania, a także różnice pomiędzy chmurą publiczną a prywatną.

Newsletter-blog-B2B

Co to jest chmura publiczna?


Chmura publiczna
to architektura informatyczna, w której zewnętrzny dostawca zarządza usługami obliczeniowymi i infrastrukturą współużytkowaną przez różne organizacje za pośrednictwem publicznego internetu. Dostawcy usług mogą pobierać od konsumentów opłatę w formie subskrypcji (miesięcznej, kwartalnej, rocznej) bądź w modelu pay-as-you-go (czyli w zależności od wykorzystania zasobów).

Użytkownicy korzystający z chmury informatycznej mogą udostępniać pliki, zachowując prywatność wszystkich swoich danych. Architektura chmury publicznej jest całkowicie zwirtualizowana, umożliwia dostęp do usług lub aplikacji z dowolnego urządzenia podłączonego do internetu. Organizacje mogą więc korzystać z zasobów praktycznie w dowolnym miejscu.

Aby umożliwić bezproblemowe i szybkie odzyskiwanie danych w przypadku awarii, dostawcy usługi bardzo często przechowują pliki lustrzane w wielu centrach danych rozsianych po całym świecie. Dane hostowane w chmurze publicznej są uważane za stosunkowo bezpieczne, jeśli chodzi o większość najpopularniejszych zagrożeń.

Chmury publiczne mogą mieć różną strukturę w zależności od rodzaju świadczonej usługi. Trzy najpopularniejsze modele zarządzania usługami to: SaaS, PaaS i IaaS.

Oprogramowanie jako usługa (SaaS)


To model chmury, w którym dostawca udostępnia, rozwija i utrzymuje aplikacje chmurowe obsługiwane za pośrednictwem internetu. Dostęp odbywa się z poziomu przeglądarki lub interfejsu API. Rozwiązanie to eliminuje potrzebę instalowania oprogramowania przez użytkowników na fizycznych komputerach, co obniża koszty wsparcia i utrzymania firmowej infrastruktury.

Platforma jako usługa (PaaS)


To model zarządzania usługami w chmurze, który umożliwia organizacji dostęp do kompletnego środowiska deweloperskiego bez konieczności utrzymywania infrastruktury. Dostawca buduje i wspiera zoptymalizowane środowisko, które dostarczane jest użytkownikom za pośrednictwem połączenia szerokopasmowego. PaaS umożliwia budowanie, testowanie i udostępnianie aplikacji.

Infrastruktura jako usługa (IaaS)


W tym modelu usługodawca oferuje klientom dostęp do pamięci masowej, sieci, serwerów oraz innych zasobów obliczeniowych. Takie w pełni zwirtualizowane środowisko jest często bardziej opłacalne niż zakup i utrzymanie sprzętu na miejscu.

Zasady działania chmury publicznej


Każda chmura – publiczna, prywatna i hybrydowa działa na podobnej zasadzie: dostawca usługi udostępnia klientom określone zasoby (np. serwery, pamięć masową, aplikacje), które można skalować w zależności od potrzeb. Najważniejsza różnica tkwi w dostępności.

Publiczna chmura obliczeniowa zapewnia dostęp do zasobów dla różnych firm w tym samym czasie i na tym samym serwerze. Klienci płacą wyłącznie za wydzieloną część chmury, a nie za dedykowane środowisko wirtualne typu cloud-in-a-box – jak w przypadku chmury prywatnej.

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, chmury publiczne mają zwykle zaimplementowane nowoczesne rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo, dzięki redundancji, dane są odpowiednio chronione przed utratą lub zniszczeniem w wyniku awarii. Choć publiczna chmura informatyczna zapewnia użytkownikom dostęp do współdzielonych zasobów, odbywa się to przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa danych każdego z najemców (klienci nie mają dostępu do zasobów między sobą).

Wady i zalety chmury publicznej


Wiesz już, czym jest chmura publiczna i jak działa. Przyszedł czas na omówienie zalet oraz wad takiego rozwiązania.

Zalety


Niższe koszty operacyjne i oszczędność czasu

Przejście na chmurę publiczną to dla wielu firm sposób na obniżenie kosztów operacyjnych IT. Utrzymanie i konserwacja infrastruktury leżą po stronie dostawcy usługi. Jeśli organizacja korzysta z chmury publicznej, wewnętrzne zespoły nie muszą również tracić czasu na zarządzanie serwerami, jak w przypadku lokalnych centrów danych czy wewnętrznych chmur prywatnych.

Optymalny stopień zabezpieczeń

Wiele małych i średnich firm może nie dysponować środkami lub możliwościami, aby wdrożyć odpowiednie środki bezpieczeństwa. Korzystając z usługi chmury publicznej, można powierzyć bezpieczeństwo danych zewnętrznemu dostawcy, który dysponuje większymi, bardziej nowoczesnymi i na bieżąco aktualizowanymi zasobami.

Elastyczność i skalowalność

Dzięki chmurze publicznej firmy mogą szybko ewoluować. Zasoby, narzędzia i inne procesy można szybko dostosować do zmieniających się potrzeb biznesowych. W przypadku firm zlokalizowanych w więcej niż jednej lokalizacji zmiany te będą równoczesne. Lepsza elastyczność przyczyni się do większej produktywności, lepszego zarządzania zasobami firmy oraz szybszego wdrażania nowych inicjatyw i projektów.

Szybkie odzyskiwanie danych

Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom i efektywnemu zarządzaniu plikami backupu dane w chmurze mogą zostać szybko przywrócone w przypadku awarii. Dla organizacji oznacza to brak przestojów i nieprzerwaną pracę.

Wady


Ograniczenia prawne

Rozwiązania hostingowe udostępniane w chmurze publicznej są uniwersalne, jednak nie nadają się do wdrożenia w organizacji, która potrzebuje spersonalizowanych rozwiązań, spełniających surowe standardy w zakresie bezpieczeństwa i zgodności z przepisami. Jeśli Twoja firma potrzebuje platformy obliczeniowej stworzonej z myślą o specyfice konkretnej branży, lepiej sprawdzą się chmury hybrydowe lub prywatne.

Uzależnienie od dostawcy

Organizacja korzystająca z chmury publicznej jest w stanie zaoszczędzić pieniądze i czas, ale może również stać się zależna od usługodawcy. W przypadku tego modelu działalność biznesowa oparta jest na maszynach wirtualnych, których zasoby są jedynie dzierżawione przez okres i na warunkach określonych w umowie. Niedopełnienie formalności (lub nieopłacenie usługi w terminie) może skutkować jej wypowiedzeniem, a w konsekwencji całkowitą utratą dostępu do danych.

Korzyści z chmury publicznej w firmie


Coraz więcej organizacji dostrzega korzyści, jakie oferuje chmura publiczna. Przykłady zastosowań obejmują następujące obszary działalności:

Zarządzanie sprzedażą

Firmy mogą tworzyć narzędzia CRM (Customer Relationship Management) działające w chmurze, które zapewniają im 360-stopniowy wgląd w działania marketingowe, sprzedażowe i te związane z obsługą klienta.

Zarządzanie projektami i współpraca

Chmura obliczeniowa dostarcza narzędzia pozwalające na komunikację między sobą różnych członków zespołu w czasie rzeczywistym. W podobny sposób można dzielić się efektami pracy.

Testowanie aplikacji

Chmura publiczna w modelu IaaS pozwoliła przedsiębiorstwom zrezygnować z budowy nowych centrów danych lub rozbudowy istniejących. Dzięki niej możliwe jest tworzenie i testowanie oprogramowania na infrastrukturze zewnętrznego dostawcy.

Back office

Przeniesienie funkcji back office do chmury stało się koniecznością w wielu organizacjach. Zarówno publiczna, jak i prywatna chmura dostarcza rozwiązania analityczne, które pozwalają zredukować koszty związane z administrowaniem firmą poprzez automatyzację większości procesów.

Chmura publiczna a chmura prywatna – na czym polega różnica?


Zgodnie z tym, co zostało zasygnalizowane wcześniej, chmura prywatna to usługa, która jest zarządzana i całkowicie kontrolowana przez jedną organizację. Chmura publiczna działa w ramach subskrypcji i oferowana jest wielu klientom jednocześnie. W przypadku dedykowanych rozwiązań chmurowych bezpośrednio na barkach organizacji spoczywa obowiązek dbania o właściwy poziom zabezpieczeń bezpieczeństwa. W przypadku chmury publicznej to dostawca odpowiedzialny jest za ochronę danych i zasobów.

Czy chmura publiczna jest bezpieczna?


Współcześnie dostawcy usług chmury publicznej bardzo poważnie podchodzą do kwestii bezpieczeństwa. W praktyce dane klientów są skutecznie chronione przed dostępem innych dzierżawców. Aby zwiększyć bezpieczeństwo, niektóre firmy decydują się na wykorzystanie rozwiązań chmury publicznej w środowisku hybrydowym. W takim modelu organizacja może oferować usługi za pośrednictwem chmury publicznej, jednocześnie przechowując poufne informacje w chmurze prywatnej.

Chmura publiczna oferuje również możliwość analizy i monitorowania danych. Wraz z pojawieniem się aplikacji integrujących przetwarzanie brzegowe, uczenie maszynowe, sztuczną inteligencję i IoT popularność modelu chmury publicznej znacznie wzrosła. Firmy rozważające migrację do chmury publicznej powinny jednak dokładnie określić swoje potrzeby i uważnie przyjrzeć się alternatywom przy wyborze odpowiedniego dostawcy, zwłaszcza jeśli będą związane z nim długoterminową umową.

Najlepsza chmura publiczna powinna oferować:

 • bezpieczeństwo danych,
 • całodobową dostępność,
 • skalowalność zasobów na żądanie,
 • elastyczny model płatności,
 • intuicyjne w obsłudze narzędzia do zarządzania.

 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
  Cloud 14 listopada 2023

  Cloud

  Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

 • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

  Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
  Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
  Cloud 4 września 2023

  Cloud

  Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]

 • Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie

  Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie
  Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie
  Cloud 2 sierpnia 2023

  Cloud

  Sandboxing w cyberbezpieczeństwie odnosi się do uruchamiania oprogramowania lub uzyskiwania dostępu do pliku w środowisku odizolowanym od systemu komputerowego. Dzięki […]

 • Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?

  Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?
  Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?
  Cloud 25 lipca 2023

  Cloud

  W przeszłości automatyzacja za pomocą robotyki była uważana za luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko najwięksi gracze. Dzisiaj niemal […]