Inwestorzy
3. Warunki realizacji prac
Wymagania
Przedstawiciel Inwestora (wykonawcy), po zgłoszeniu zamiaru prowadzenia prac służbom OPL w sposób opisany w rozdziale „Zasady dostępu” polegający na przesłaniu wypełnionego formularza zgłoszeniowego zawierającego m. in. informację o miejscu, terminie rozpoczęcia i zakończenia prac oraz zawierającego nazwisko i numer telefonu kierownika robót, otrzymuje informację zwrotną od przyjmującego zgłoszenie, o akceptacji terminu realizacji prac, numerze wniosku, pod którym został on zarejestrowany w Orange Polska. W przypadku braku akceptacji przez służby Orange Polska wnioskowanego przez Inwestora terminu, należy przesłać powtórnie wniosek zawierający propozycję alternatywną dla czasu wykonywania robót.
Inwestor/Wykonawca robót zobowiązany jest do oznakowania prowadzonych robót na infrastrukturze Orange Polska tablicą informacyjną. Przedstawiciel Orange Polska przekazuje tablicę informacyjną przedstawicielowi Inwestora (wykonawcy) na etapie „przekazania placu budowy”. Jeśli czynność „przekazania placu budowy” nie jest wymagana, przekazania tablicy nastąpi nie później, niż w uzgodnionym terminie rozpoczęcia prac. O sposobie wypełnienia tablicy, wykonawca zostanie poinformowany przez zamawiającego.
Osoby wykonujące bezpośrednio prace na obiektach Orange Polska, zobowiązane są do noszenia odzieży z wyraźnym logo wykonawcy.
Zamawiający i osoby działające w jego imieniu i na jego rzecz zobowiązani są do powiadamiania Przedstawiciela Orange Polska o każdorazowym rozpoczęciu prac na infrastrukturze telekomunikacyjnej Orange Polska.
Prace wykonywane muszą być pod nadzorem kierownika robót, wszelkie odstępstwa od zatwierdzonej przez Orange Polska dokumentacji i harmonogramów muszą być uzgodnione z upoważnionymi przedstawicielami Orange Polska.
Zamawiający i osoby działające w jego imieniu i na jego rzecz zobowiązane są o zauważonych przez siebie zagrożeniach dla infrastruktury Orange Polska bezzwłocznie powiadomić przedstawiciela Orange Polska.
Wszelkie zmiany podmiotów działających w imieniu Zamawiającego, w tym kierownika robót, muszą być zgłoszone do Orange Polska pisemnie, a prace mogą być kontynuowane po sporządzeniu ponownego protokołu przekazania palcu budowy.
Za utrzymanie porządku, przestrzegania przepisów prawa odpowiada Zamawiający i osoby działające w jego imieniu i na jego rzecz.
Wszelkie roszczenia osób trzecich wynikłe wskutek prowadzonych prac przez wykonawcę, kierowane będą do inwestora/generalnego wykonawcy. Orange Polska nie ponosi odpowiedzialności za wyżej wymienione roszczenia, a inwestor/generalny wykonawca jest zobowiązany do zaspokojenia tych roszczeń.
Inwestor zobowiązany jest do przestrzegania powyższych ustaleń i wymagań. W przypadku nie wywiązywania się z nałożonych obowiązków, Orange Polska wstrzyma wykonywanie prac na swoich obiektach.
Bezpieczeństwo
Uwaga:
W zasobach sieciowych Orange Polska (w kanalizacji teletechnicznej, szafach kablowych, kablowniach, obudowach zakończeń kablowych itp.), mogą znajdować się kable teletechniczne oraz inne elementy sieciowe, wykorzystywane do pracy w systemach zdalnego zasilania urządzeń telekomunikacyjnych. Część z tych systemów pracuje w przedziale tzw. napięć niebezpiecznych (w rozumieniu obowiązujących norm prawnych i technicznych). Przy projektowaniu rozwiązań technicznych oraz planowaniu technologii realizacji prac związanych z zakresem przygotowywanego projektu, należy wziąć pod uwagę warunki techniczne i środowiskowe występujące w projektowanym środowisku, wynikające z obecności wymienionych rodzajów zasobów. Zespołom osób, którym powierza się realizację zadań w takich warunkach, Inwestor/zlecający ma obowiązek zapewnić odpowiednie kwalifikacje, wyposażenie w sprzęt i środki ochrony osobistej.
Zasoby wykorzystywane przez systemy zdalnego zasilania powinny być oznaczone zgodnie z obowiązującymi wymaganiami. Np. kable, przez które przechodzą obwody zdalnego zasilania powinny posiadać przywieszki koloru czerwonego ostrzegające o obecności napięć niebezpiecznych, wykonane i rozmieszczone zgodnie z normą ZN-OPL-022/15. Przywieszki te powinny zawierać dodatkowo informację o maksymalnej wartości napięcia niebezpiecznego w danym kablu, np. "Uwaga! zdalne zasilanie / Niebezpieczne napięcie 400 VDC".
Wzór przywieszki
Przywieszkami lub etykietami (naklejkami) ostrzegawczymi koloru czerwonego zawierającymi informację o maksymalnej wartości napięcia niebezpiecznego przenoszonego przez przewody tam połączone, np. "Uwaga! zdalne zasilanie / Niebezpieczne napięcie 400 VDC", wykonanymi zgodnie z normą ZN-OPL-022/15, powinien być także oznaczony osprzęt kablowy, przez który przechodzą obwody zdalnego zasilania (osłony złączowe, głowice kablowe, zakończenia w szafach ulicznych, kontenerach, itp.).
Szafy kablowe, przez które przechodzi kabel zdalnego zasilania, powinny być oznakowane piktogramem o wymiarach 105x105 mm wg wzoru
Informację o możliwości występowania na trasie/w relacji projektowanego zasobu elementów infrastruktury z napięciami niebezpiecznymi i zachowania szczególnych środków ostrożności podczas pracy na/w zbliżeniu do zasobów pod napięciem, należy umieścić w dokumentacji projektowej.
W przypadku projektowania rozwiązań technicznych przewidywanych do lokalizacji w zasobach sieciowych Orange Polska, muszą one spełniać obowiązujące i dopuszczone do stosowania standardy i normy techniczne. Zakres Dokumentacji projektowej musi być zgodny z wydanymi warunkami technicznymi.
Zabronione jest eksploatowanie zasobów zlokalizowanych w kanalizacji teletechnicznej w sposób sprzeczny z:
- normami prawnymi i standardami technicznymi,
- zakresem wynikającym z uzgodnionej Dokumentacji,
- zapisami zawartych Umów lub innych obowiązujących regulacji.
Inwestorzy
Zasady dostępu
Przygotowanie dokumentacji technicznej
Warunki realizacji prac