Inteligentne inwestycje stworzą inteligentne miasto?
IoT 6 lipca 2021 2 minuty czytania

Inteligentne inwestycje stworzą inteligentne miasto?

Samorządowcom potrzebne są rozwiązania pozwalające oszczędzać bez obniżania jakości świadczonych usług. Nowoczesne technologie umożliwiają nawet więcej.

Nowoczesne technologie, takie jak zdalnie zarządzane oświetlenie uliczne czy kosze na śmieci informujące centralę o stopniu wypełnienia itp., kojarzymy z dużymi metropoliami. To słynne rozwiązania określane mianem Smart City – inteligentnego miasta, którego wizję od lat roztaczają przed nami specjaliści.

Tymczasem te i inne im podobne rozwiązania możemy dziś spotkać w wielu małych i średnich miastach w Polsce, a nawet w gminach wiejskich. Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać zaskakujące, to po zastanowieniu nie powinno dziwić. Przecież to właśnie w takich miejscach samorządowcy mają zwykle mniejsze budżety w przeliczeniu na jednego mieszkańca niż w metropoliach, a więc muszą nimi możliwie jak najefektywniej gospodarować.

Smart Lights, czyli więcej światła za mniej

W misji pod tytułem „oszczędzanie” zdecydowanie pomagają dziś najnowsze osiągnięcia techniki. Przy stosunkowo niskich kosztach wdrożenia przynoszą one znaczne oszczędności w wielu obszarach. Jednocześnie w ogromnym stopniu ułatwiają pracę osób nimi zarządzających. Tak jest np. w przypadku Smart Lights, czyli oferowanego przez Orange systemu inteligentnego sterowania oświetleniem ulicznym.

Dzięki zainstalowanym w obudowach latarni modułom połączonym z siecią GSM umożliwia on monitorowanie każdej z nich i zarządzanie ich pracą. Jednak system oferuje znacznie więcej niż tylko zdalne sterowanie poszczególnymi lampami. Dzięki możliwości grupowania ich w większe zbiory i tworzenia scenariuszy pracy zarządzający oświetleniem mogą zoptymalizować jego pracę, np. zmniejszając jego intensywność na terenach, które w danym okresie są rzadziej odwiedzane przez mieszkańców, takich jak dzielnice przemysłowe po godzinach pracy.

Jednocześnie otrzymują oni na bieżąco informacje o wszelkich awariach, co pozwala na optymalizację pracy ekip naprawczych. Wszystko to razem przynosi znaczące oszczędności przy jednoczesnej poprawie funkcjonowania miejskiego oświetlenia.

Jak obniżyć koszty energii elektrycznej w mieście lub gminie?

Inną technologią pozwalającą na zredukowanie kosztów energii elektrycznej jest fotowoltaika. Do tej technologii dziś już w Polsce nikogo nie trzeba przekonywać. Tym bardziej że w ostatnim czasie wraz z malejącymi cenami czas zwrotu tego rodzaju inwestycji skrócił się z kilkunastu do 6-8 lat. Oferta Orange dla samorządów obejmuje nie tylko samą instalację fotowoltaiczną, ale też wcześniejszy audyt energetyczny, projekt i stałe wsparcie. Firma dostarcza też oprogramowanie pozwalające na zdalną kontrolę systemu.

To ważne, bo w przeciwieństwie do użytkowników indywidualnych samorządy często swoje instalacje zakładają w miejscach pozbawionych stałego nadzoru. Tak jest np. w dolnośląskim Lubomierzu, gdzie zlokalizowano ją na terenie rekultywowanego wysypiska śmieci. W wyniku jej powstania tamtejsze przedsiębiorstwo komunalne zmniejszy udział energii elektrycznej w ogólnej sumie kosztów z 25 proc. do zaledwie kilku. Nic dziwnego, że mając w perspektywie takie oszczędności, samorządowcy chętniej inwestują w fotowoltaikę.

Więcej pieniędzy z koszy na śmieci – Smart Bins

Najważniejsze w tych zaawansowanych technologicznie rozwiązaniach jest to, że pozwalają one połączyć oszczędzanie z wyższą jakością usług. Widać to na przykładzie koszy na śmieci, a dokładniej systemu Smart Bins Orange, raportującego stopień ich wypełnienia. Dziś, w czasach, gdy mieszkańcy wymagają od swoich samorządowców czystości na ulicach, nie do pomyślenia jest widok przepełnionych pojemników, z których wysypują się zgniecione papierki po hamburgerach czy niedopałki. Nic nie razi tak przecież samych mieszkańców, ale i turystów, jak panoszący się na ulicach brud.

Do tej pory jedynym rozwiązaniem tego problemu było wysyłanie śmieciarek częściej niż to konieczne. Niejako „na zapas” objeżdżały one miasto czy gminę, wypatrując śmieci i marnując przy okazji swój czas i cenne paliwo. Wdrożenie Smart Bins rozwiązuje ten problem i umożliwia optymalizację kursów ekip sprzątających. Rezultatem są oszczędności, czystsze ulice i zadowolenie mieszkańców. A czego więcej może pragnąć samorządowiec?

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?

  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT 22 sierpnia 2023

  IoT

  Branża medyczna coraz częściej wykorzystuje internet rzeczy, czyli IoT. Mimo to korzyści z jego wdrożenia w szpitalach i mniejszych placówkach […]

 • Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Instytucje publiczne, IoT 21 lipca 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne […]

 • Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?

  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Instytucje publiczne, IoT 12 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Czujniki IoT stają się coraz bardziej obecne w naszym życiu. W 2025 r. liczba urządzeń internetu rzeczy na świecie ma […]

 • E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto

  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  Instytucje publiczne, IoT 4 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT zPolecane

  Już teraz można zostać miastem przyszłości. Wystarczy wykorzystać nowe technologie i inteligentne rozwiązanie, które zmienią nasze ulice w nowoczesną, funkcjonalną […]