Nowoczesne parkingi – w jaki sposób działają?
IoT 7 grudnia 2022 4 minuty czytania

Nowoczesne parkingi – w jaki sposób działają?

Dynamiczny rozwój technologii przyczynił się do zautomatyzowania usług parkingowych, które zapewniają dziś większą wygodę niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich narzędzi IoT oraz technologii czujników nowoczesne systemy parkingowe pozwalają na pozyskiwanie w czasie rzeczywistym danych o dostępności miejsc, a także o ruchu i warunkach drogowych, ale nie tylko.


Z naszego artykułu dowiesz się, dlaczego warto inwestować w nowoczesny parking i jakie konkretnie usprawnienia niesie ze sobą ta technologia.

Newsletter-blog-B2B

Czym są nowoczesne parkingi?


Inteligentne parkingi to wydajne systemy monitorowania dostępności miejsc parkingowych, oparte na czujnikach, kamerach oraz cyfrowych znakach zmiennej treści. Strategia „inteligentnego parkowania” łączy technologię i innowacje, aby ograniczyć paliwo, czas oraz ludzką pracę. Jej głównymi celami są:

 • ułatwienie parkowania pojazdów,
 • zmniejszenie zatłoczenia w miastach,
 • poprawa doświadczenia kierowców.

Inteligentne rozwiązania parkingowe stosowane są na terenie hoteli, szpitali, centrów handlowych, biurowców, a także na specjalne wybudowanych do tego celu placach. Inteligentne systemy parkingowe dostarczają kierowcom informacji, ile miejsc jest wolnych, a ile zajętych. Administratorzy systemu na podstawie zgromadzonych danych mogą sprawdzić, do kogo przypisane jest dane miejsce postojowe i czy kierowca nie przekroczył dozwolonego czasu parkowania.

W jaki sposób działają nowoczesne parkingi?


Nowoczesne systemy parkingowe obejmują szereg narzędzi zaprojektowanych tak, aby pomóc kierowcom rezerwować i lokalizować miejsca na parkingach, a także wjeżdżać i wyjeżdżać z nich przy wykorzystaniu bezdotykowych systemów płatności. Nowoczesne parkingi wykorzystują kamery i czujniki zainstalowane w chodnikach do określenia zajętości parkingu. Obecnie budowane są coraz bardziej niezawodne systemy wykrywania, które wykorzystują moc sztucznej inteligencji, obliczenia brzegowe i narzędzia oparte na rozwiązaniach chmurowych.

Systemy parkingowe nowej generacji idealnie nadają się do zarządzania przestrzenią parkingową oraz maksymalizacji przychodów. Dzięki nim operatorzy systemów i władze miejskie gromadzą dane na temat parkowania i nawyków kierowców – można je wykorzystać do napędzania rozwoju infrastruktury w multimodalnym mieście jutra.

Poniżej znajdziesz kilka istotnych funkcjonalności, które implementowane są w systemach nowoczesnych parkingów.

Płatności gotówkowe


Inteligentne systemy parkingowe stanowią świetne rozwiązanie zarówno dla tych osób, które korzystają z parkingu regularnie, jak i tych, którzy używają go sporadycznie. Wykorzystują bramki płatności bezgotówkowych, które automatycznie pobierają opłatę za postój bez konieczności wykonywania jakichkolwiek czynności. Wystarczy raz zarejestrować konto, przypisać kartę płatniczą do numeru rejestracyjnego samochodu, a system zajmie się resztą. Eliminuje to konieczność stania w kolejce do kiosku lub fizycznego parkometru, aby dokonać płatności.

Zarządzanie uprawnieniami i dostępem


Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych (ANPR) jest obecnie prawdopodobnie najczęściej stosowaną innowacją w systemach parkingowych. Rozwiązanie to stworzone zostało głównie z myślą o ruchliwych lokalizacjach, w których wiele osób korzysta z przypisanych miejsc postojowych.

Internetowy system zarządzania pozwoleniami upraszcza proces zatwierdzania lub anulowania dostępu bez potrzeby zatrudniania dodatkowych pracowników. Po pojawieniu się samochodu przed szlabanem system automatycznie skanuje tablicę rejestracyjną, aby zweryfikować, czy został on zarejestrowany w bazie danych.

Obsługujący różne typy pozwoleń system zarządzania pozwoleniami online jest idealny dla parkingów używanych przez osoby o różnym poziomie dostępu i uprawnień. Co więcej, inteligentne systemy zarządzania parkingami pozwalają firmom uzyskać w czasie rzeczywistym listę wszystkich osób, których pojazdy znajdują się na parkingu. Jest to funkcja szczególnie przydatna do komunikowania się z kierowcami w sprawie naruszeń lub sytuacji awaryjnych.

Rezerwacja miejsc


Najbardziej zaawansowane technologicznie systemy parkingowe umożliwiają kierowcom rezerwację miejsc postojowych z wyprzedzeniem, za pomocą urządzeń mobilnych. Dzięki temu firmy mogą codziennie prognozować obłożenie i popyt.

Z czego składają się nowoczesne systemy parkingowe?


Nowoczesne parkingi podziemne, naziemne i wielopoziomowe wykorzystujące ideę smart parking składają się z kilku podstawowych elementów.

1. Nowoczesne szlabany

Chronią przed nieautoryzowanym wjazdem na teren parkingu. W porównaniu do tradycyjnych rogatek oferują wiele innowacyjnych funkcji i możliwości, w tym automatyzację. Nowoczesne szlabany można zintegrować z parkometrami lub bramką płatniczą. Umożliwiają przypisanie miejsca postojowego do numeru rejestracyjnego samochodu.

2. Nowoczesne parkometry

Nowoczesne parkometry umożliwiają klientom rozliczenie biletu za pozostawienie pojazdu na parkingu. Oferują płatności bezgotówkowe, gotówkowe, a także przy użyciu telefonu komórkowego bądź dedykowanej aplikacji.

3. Automaty parkingowe

Nowoczesne automaty parkingowe mogą integrować szereg funkcjonalności, m.in. system pobierania opłat, zliczania i detekcji pojazdów czy dodatkowe słupki z gniazdami elektrycznymi, służące do wygodnego ładowania baterii pojazdów.

4. Inteligentne tablice informacyjne

Znaki zmiennej treści pomagają prowadzić kierowców do konkretnego miejsca postojowego, optymalizując przepływ ruchu. Za pomocą wskaźników LED kierowcy mogą zobaczyć, ile jest dostępnych miejsc parkingowych, a czerwone lub zielone znaki świetlne wskażą, czy dane miejsce parkingowe jest aktualnie zajęte, czy wolne.

W przypadku parkingu firmowego tablice VMS można wykorzystać do wyświetlania pracownikom raportów o pogodzie i ruchu. Nowoczesne parkingi wielopoziomowe na dworcach i lotniskach mogą wyświetlać na nich dodatkowo rozkłady jazdy autobusów czy odlotów samolotów.

Dlaczego warto inwestować w nowoczesny parking?


Inteligentne systemy parkingowe to nie pieśń przyszłości, a rzeczywistość. Skromny parking staje się dzisiaj miejscem, które może naprawdę dobrze prosperować i przynosić mnóstwo korzyści zarówno kierowcom, jak i organizacjom. Ponieważ zapotrzebowanie na miejsca parkingowe stale rośnie, inteligentne rozwiązania parkingowe są integrowane w miastach na całym świecie.

Dzięki nowoczesnym parkingom operatorzy systemów i władze miejskie mogą gromadzić szczegółowe dane na temat parkowania i nawyków kierowców, które można wykorzystać później do napędzania rozwoju infrastruktury w multimodalnym mieście jutra. Systemy parkingowe nowej generacji są idealnym rozwiązaniem dla organizacji, którym zależy na efektywnym zarządzaniu przestrzenią parkingową oraz maksymalizacji przychodów z jej wykorzystania.

Wykorzystując moc sztucznej inteligencji, obliczenia brzegowe i rozwiązania z zakresu IoT (Internetu Rzeczy), nowoczesne parkingi (naziemne, podziemne i wielopoziomowe) usprawniają poruszanie się w skomplikowanym, zatłoczonym środowisku miejskim. Przyczyniają się również do zmniejszenia skutków zatorów komunikacyjnych – a mniejsza liczba samochodów w ruchu oznacza niższą emisję gazów cieplarnianych.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?

  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT 22 sierpnia 2023

  IoT

  Branża medyczna coraz częściej wykorzystuje internet rzeczy, czyli IoT. Mimo to korzyści z jego wdrożenia w szpitalach i mniejszych placówkach […]

 • Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Instytucje publiczne, IoT 21 lipca 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne […]

 • Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?

  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Instytucje publiczne, IoT 12 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Czujniki IoT stają się coraz bardziej obecne w naszym życiu. W 2025 r. liczba urządzeń internetu rzeczy na świecie ma […]

 • E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto

  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  Instytucje publiczne, IoT 4 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT zPolecane

  Już teraz można zostać miastem przyszłości. Wystarczy wykorzystać nowe technologie i inteligentne rozwiązanie, które zmienią nasze ulice w nowoczesną, funkcjonalną […]