Smart building – dlaczego warto inwestować w inteligentne budynki?
IoT 23 stycznia 2022 4 minuty czytania

Smart building – dlaczego warto inwestować w inteligentne budynki?

Czy smart building, czyli inteligentne budownictwo może przynieść realne korzyści także Twojemu biznesowi? Jak pokazują przykłady smart buildings z całego świata, zdecydowanie tak. Poznaj najciekawsze przykłady wdrożeń inteligentnych rozwiązań – w każdej skali. Z tej części Poradnika dla Firm dowiesz się również, jak smart budownictwo może pomóc Twojemu biznesowi.

Rosnąca popularność smart buildings


Smart buildings, czyli inteligentne budownictwo, to jeden z najbardziej zauważalnych trendów zarówno na rynku technologicznym, jak i w branży nieruchomości. Jak wynika z badań agencji Polaris, globalna wartość rynku smart buildings w 2030 roku może osiągnąć poziom aż 173. miliardów dolarów, co stanowiłoby wzrost o ponad 100 miliardów w porównaniu z rokiem 2021.

Z czego wynika rosnąca popularność tego rozwiązań z zakresu smart budownictwa i jak mogą one zmienić sposób pracy, odpoczynku czy po prostu życia osób w nich przebywających? Prześledźmy to na przykładach realnie istniejących inteligentnych budynków, które już teraz wyznaczają kierunek dla kolejnych inwestycji.

Burdż Chalifa, czyli 800 metrów inteligentnych rozwiązań


Kwestia pierwsza: inteligentne budownictwo nie zna czegoś takiego jak ograniczenia. I to zarówno pod względem lokalizacji geograficznej obiektu, jak i jego kubatury. Jak duży może być budynek smart? Dokładnie taki, jak największy budynek świata: 828 metrów wysokości i ponad 300 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni.

Urbanistyczna wizytówka Dubaju, Burdż Chalifa, to świetny przykład na to, jak rozwiązania z zakresu inteligentnego budownictwa mogą ograniczyć wpływ trudnego klimatu na komfort osób przebywających w budynku. Aby okiełznać temperatury sięgające w sezonie letnim powyżej 40°C, stworzono system, który przy nadmiernym oddziaływaniu promieni słonecznych przesłania przestrzenie okienne. Inteligentne czujniki analizują oraz optymalizują jakość powietrza i temperaturę słynnego smart building, tak by pozostawała ona na rekomendowanym poziomie 23°C.

Specjalny system inteligentnego budynku śledzi mechaniczne komponenty HVAC (ogrzewanie, wentylację i klimatyzację) i wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym do identyfikacji anomalii. Dodatkowo dedykowane rozwiązaniu algorytmy przewidują możliwe problemy przed ich wystąpieniem i wskazują potencjalne rozwiązania.

Częścią całej tej infrastruktury jest zespół 378 paneli solarnych, które wspólnie są w stanie zgromadzić tyle energii, by podgrzać całą wodę zużywaną przez ogromny wieżowiec.

Inspirujące instalacje inteligentnego budynku


Dbałość o jakość powietrza to niejedyny aspekt funkcjonowania Burdż Chalifa, jaki powierzono rozwiązaniom smart buildings. W podobny sposób sterowane jest oświetlenie budynku czy system zintegrowanych wind zlokalizowanych w hallu głównym. Inteligentny asystent nadaje priorytety bezpieczeństwa, przyspiesza poruszanie się między kondygnacjami i wpływa na redukcję kosztów eksploatacji.

Właściwie trudno byłoby chyba znaleźć część Burdż Chalifa, w której nie znalazło się miejsce na rozwiązania smart building. Przykładowo: za czyszczenie gigantycznej elewacji również odpowiada inteligentny system, który na podstawie m.in. warunków atmosferycznych sam ustala harmonogram pracy robotów czyszczących elewację.

W inteligentnym budynku The Edge w Amsterdamie system 28 000 czujników zbiera praktycznie każdy rodzaj potrzebnych informacji: od zużycia energii, przez temperaturę i wilgotność aż po uzupełnianie zapasów w pomieszczeniu socjalnym.

W czym mogą pomóc rozwiązania smart building?


Systemy inteligentnych budynków skutecznie poprawiają komfort oraz wydajność pracy. Oto przykładowe rozwiązania, które można zastosować w poszczególnych przestrzeniach, by korzystanie z nich było jeszcze wygodniejsze i bardziej efektywne:

Przestrzeń biurowa w budownictwie inteligentnym:

 • zarządzanie obiektem poprzez dedykowane aplikacje i chatboty,
 • inteligentne oświetlenie sali konferencyjnych,
 • systemy zarządzania budynkami wraz z automatyką,
 • nawigacja po budynku.

Parking w smart buildings:

 • inteligentne szlabany,
 • nawigacja po parkingu,
 • systemy rezerwacji miejsc i płatności,
 • ładowarki do samochodów elektrycznych z systemem poboru opłat.

Kontrola całego inteligentnego budynku:

 • inteligentny pomiar zużycia prądu, wody i innych mediów,
 • system do zarządzania monitoringiem,
 • system kontroli dostępu do poszczególnych stref.

Inteligentne budynki w służbie środowiska i… kieszeni


Instalacje inteligentnego budynku służą jednak nie tylko komfortowi użytkowników smart buildings, lecz również zrównoważonemu rozwojowi. Doskonałym przykładem takiego inteligentnego budownictwa jest The Edge w Amsterdamie.

Ten inteligentny budynek wykorzystuje odzyskaną wodę deszczową, czerpie energię z paneli słonecznych, nie zabrakło w nim również stanowisk ładowania pojazdów elektrycznych i parkingu dla rowerów. Ale na tym nie koniec: wewnętrzna siłownia wykorzystuje energię z treningów i wysyła ją z powrotem do sieci.

The Edge udowadnia też, jak ważne dla koncepcji smart buildings są rozwiązania z zakresu Internetu Rzeczy. Potężny system aż 28 000 czujników zbiera praktycznie każdy rodzaj potrzebnych informacji: od zużycia energii w budynku inteligentnym, przez temperaturę i wilgotność aż po uzupełnianie zapasów w pomieszczeniu socjalnym.

Dzięki takiej siatce sensorów system zarządzania inteligentnym budynkiem może na przykład podejmować decyzje o zamknięciu nieużywanych sekcji. Przekłada się to na oszczędności na ogrzewaniu i oświetleniu, co w dzisiejszych czasach jest benefitem na wagę złota.

Budynek inteligentny znaczy bezpieczny


Systemy inteligentnych budynków mogą także sprawić, że ludzie czują się bezpieczniej, co dobitnie potwierdza smart building Capital Tower w Singapurze. Ten inteligentny budynek ma w swoim garażu specjalny system bezpieczeństwa wyposażony w czujniki mierzące poziomy tlenku węgla.

Gdy jego odczyty stają się zbyt wysokie, natychmiast uruchamia się wentylator wyciągowy, który eliminuje niebezpieczny gaz. Wentylator zatrzymuje się, gdy jakość powietrza w inteligentnym budynku wraca do odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zmniejsza to zarówno zagrożenia dla zdrowia, jak i straty na energii.

The Bridge – most między pracownikiem a inteligentnym budynkiem


Jednak najnowocześniejsze nawet rozwiązania smart buildings nie zdadzą egzaminu, jeśli nie będą im towarzyszyły łatwość użytkowania i bezproblemowa dostępność technologii dla użytkowników. Właściwie można powiedzieć, że dla współczesnego pracownika istnieje jeden naturalny, intuicyjny sposób korzystania z instalacji inteligentnego budynku. Chcę zarezerwować salę konferencyjną? Sięgam po smartfon. Temperatura w pomieszczeniu jest zbyt niska? Reguluję ją w ten sam sposób.

Tak właśnie działa budynek inteligentny The Bridge, nowa kwatera główna Grupy Orange, mieszcząca się w Issy-les-Moulineaux niedaleko Paryża. Aby ułatwić trzem tysiącom pracowników korzystanie z tego kompleksu o powierzchni 56 tys. metrów kwadratowych, do ich dyspozycji oddano aplikację mobilną Facilities Now.

Aplikacja stworzona przez Orange Business Services towarzyszy pracownikowi podczas całego dnia w biurze: podpowiada, jak najlepiej dojechać z domu do pracy, informuje o dostępności miejsc parkingowych, wskazuje wszystkie potrzebne miejsca na mapie inteligentnego budynku.

Facilities Now integruje w jednym miejscu wiele funkcji: pozwala na użycie smartfonu jako przepustki do inteligentnego budynku, dostarcza praktycznych informacji, na przykład o pobliskim transporcie, ułatwia skorzystanie z firmowej usługi carsharingu. Umożliwia również zdalne otwieranie podłączonych do systemu szafek, rezerwowanie zasobów, kontrolowanie swojego otoczenia (oświetlenie, ogrzewanie i chłodzenie) czy zgłaszanie incydentów.

Smart buildings – przyszłość w teraźniejszości


Rozwój systemów inteligentnego budownictwa wydaje się naturalnym kierunkiem również dlatego, że coraz bardziej przyzwyczajamy się do ich użytkowania. Z badania firmy Somfy wynika, że aż 40 proc. Polaków korzysta z rozwiązań inteligentnego domu, a 60 proc. chce dalej modyfikować swoje nieruchomości pod tym kątem. „Smart” staje się zatem czymś naturalnym w życiu, bo po prostu je ułatwia. Inteligentne budownictwo przestaje być przyszłością, a staje się teraźniejszością. Bardzo wygodną i efektywną teraźniejszością.

W Orange Polska istnieje obszar zajmujący się dostarczaniem światłowodu i rozwiązań ICT i IOT do komercyjnych budynków – to Smart Buildings. Kontrahenci mogą za pośrednictwem formularza złożyć zapytanie, które trafi do ekspertów Orange Polska i zostanie obsłużone.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
  IoT 18 marca 2024

  IoT

  Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

 • M2M mówi do rzeczy

  M2M mówi do rzeczy
  M2M mówi do rzeczy
  IoT 21 lutego 2024

  IoT

  Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

 • Jak AI zdaje test na inteligencję?

  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  Jak AI zdaje test na inteligencję?
  IoT 13 lutego 2024

  IoT

  Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]

 • Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?

  Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
  Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
  IoT 7 lutego 2024

  IoT

  Inteligentna produkcja to koncepcja, która wykorzystuje nowoczesne technologie do optymalizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. Jest częścią większej wizji Przemysłu 4.0, […]