Chmura obliczeniowa w dużej instytucji publicznej
Instytucje publiczne 1 lutego 2023 3 minuty czytania

Chmura obliczeniowa w dużej instytucji publicznej

Rozwiązania chmurowe zyskują coraz więcej zwolenników. Nie tylko osoby prywatne, przedsiębiorstwa, ale również instytucje publiczne decydują się na migrację do chmury obliczeniowej i wykorzystanie jej w swojej działalności. Dowiedz się, jakie korzyści może przynieść Twojej instytucji cloud computing.


Według Eurostatu w 2016 roku z chmur internetowych korzystało 19 proc. przedsiębiorstw Unii Europejskiej, w 2021 roku odsetek ten zwiększył się już do 42 proc. Do rozwiązań chmurowych przekonują się także polskie instytucje publiczne.

Z raportu PMR „Chmura i cyberbezpieczeństwo wśród średnich i dużych firm oraz w sektorze govtech w Polsce 2022” wynika, że 25 proc. podmiotów z sektora govtech korzysta z chmury, ale przechowuje w niej zaledwie 8 proc. zasobów. To wciąż niewiele w porównaniu z 37 proc. zasobów przechowywanych przez przebadane polskie przedsiębiorstwa prywatne.

Warto jednak zaznaczyć, że dwie trzecie instytucji korzystających z chmury internetowej docenia te rozwiązania, przede wszystkim ze względu na wzrost poczucia bezpieczeństwa. 23 proc. podmiotów planuje inwestować w rozwiązania chmurowe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Jakie rodzaje i modele chmur obliczeniowych wykorzystują instytucje publiczne?


Chętnie wykorzystywanym przez administrację publiczną rodzajem chmur są chmury prywatne. 57 proc. przebadanych przez PMR instytucji zdecydowało się właśnie na nie. Rozwiązanie to zakłada, że serwer, na którym online przechowywane są dane, dedykowany jest jednemu klientowi. 29 proc. instytucji korzysta z chmur hybrydowych, które łączą serwery publiczne z prywatnymi, natomiast 14 proc. pracuje w chmurach publicznych, czyli współdzielonych przez użytkowników.

Spośród podstawowych modeli wykorzystywania chmury obliczeniowej największą popularnością wśród instytucji publicznych (według badania PMR) cieszy się PaaS.

W modelu Platform as a Service użytkownicy mają dostęp do platformy obliczeniowej, na której wdrażają własne aplikacje. Popularny jest też model IaaS (Infrastructure as a Service), zapewniający dostęp do zasobów obliczeniowych. Pracownicy instytucji publicznych przechowują swoje dane na wynajętych serwerach i sami nimi zarządzają.

Korzyści płynące z chmur dla administracji publicznej


W wytycznych dla administracji publicznej przygotowanych w ramach wsparcia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP zwrócono uwagę na następujące zalety usług chmurowych:

  • Wykorzystanie chmury obliczeniowej pozwala na zmniejszenie kosztów potrzebnych do utrzymania lokalnych centrów danych.
  • Szybkość. Usługi chmurowe są dostarczane szybko i elastycznie.
  • Wydajność. Chmury obliczeniowe są regularnie aktualizowane i ulepszane.
  • Dzięki elastyczności rozwiązań usługi można skalować w zależności od wielkości instytucji i zmieniającego się obszaru działań.
  • Transparentność. Użytkownicy mają stały wgląd do pomiarów wykorzystywania chmury obliczeniowej.
  • Produktywność. Wewnętrzne zespoły IT nie muszą zajmować się utrzymywaniem serwerów firmowych, bo usługa chmurowa świadczona jest na infrastrukturze dostawcy.

Według badania PMR instytucje, które wdrożyły rozwiązania chmurowe, dostrzegają następujące korzyści: 67 proc. zwraca uwagę na poprawę bezpieczeństwa danych, 57 proc. – na ułatwienie pracy zdalnej, 52 proc. docenia większą elastyczność pracy, a 48 proc. – brak obaw dotyczących aktualizacji.

Bariery w wykorzystywaniu chmury obliczeniowej


Choć poprawa bezpieczeństwa danych jest wymieniana jako główna korzyść rozwiązań chmurowych, w badaniach bezpieczeństwo pojawia się też jako główna bariera przed wdrożeniem chmury internetowej. W raporcie przygotowanym przez redakcję Computerworld „Chmura 2022.

Strategia, wyzwania, bariery” obawa o bezpieczeństwo danych decyduje o niekorzystaniu z chmury w trzech czwartych przebadanych przypadków. Obawy dotyczą także uzależnienia od jednego dostawcy (55 proc.) oraz regulacji formalnoprawnych (51 proc.).

W sektorze govtech duże znaczenie ma także czynnik finansowy. 69 proc. przebadanych przez PMR instytucji podaje finansowanie projektów jako barierę inwestycji z zakresu IT. Rozwój technologiczny hamuje także utrudniony proces decyzyjny.

Jak wybrać dostarczyciela usług chmurowych w instytucji publicznej?

Przy wyborze dostawcy usług warto zwrócić uwagę na:

▪ bezpieczeństwo poświadczone certyfikatami,

▪ przejrzystość oferty i brak ukrytych kosztów,

▪ wsparcie techniczne i doradztwo.

W lutym 2020 roku Ministerstwo Cyfryzacji opracowało dokument o nazwie „Standardy Cyberbezpieczeństwa Chmur Obliczeniowych (SCCO)”, w którym przedstawiono m.in. uregulowania unijne dotyczące dostawców usług oraz wymagania bezpieczeństwa dla usług publicznych.

Stworzono także system Zapewniania Usług Chmurowych – ZUCH. Ujednolica on standardy bezpieczeństwa w instytucjach publicznych i pomaga wybrać certyfikowanych dostarczycieli usług.

Warto przyjrzeć się firmom, które do usług chmurowych podchodzą w sposób kompleksowy. Certyfikowani konsultanci ds. chmury w Orange Polska dopasowują rozwiązania do konkretnych potrzeb danej instytucji publicznej.

Dzięki współpracy z wieloma dostawcami usług Orange Polska maksymalizuje korzyści wynikające z używania chmur obliczeniowych, a tym samym maksymalizuje benefity, jakie może otrzymać Twoja instytucja.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych

    Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych
    Podcast z Justyną Orłowską. Transformacja cyfrowa instytucji publicznych
    Instytucje publiczne, Multimedia 7 kwietnia 2023

    Instytucje publiczne Multimedia

    W 2020 r. znalazła się na liście „Forbesa” 30 Polek i Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 30. roku życia, ale […]

  • E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto

    E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
    E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
    Instytucje publiczne, IoT 4 kwietnia 2023

    Instytucje publiczne IoT zPolecane

    Już teraz można zostać miastem przyszłości. Wystarczy wykorzystać nowe technologie i inteligentne rozwiązanie, które zmienią nasze ulice w nowoczesną, funkcjonalną […]

  • Jak instytucja publiczna może oszczędzać energię elektryczną?

    Jak instytucja publiczna może oszczędzać energię elektryczną?
    Jak instytucja publiczna może oszczędzać energię elektryczną?
    Instytucje publiczne 16 lutego 2023

    Instytucje publiczne

    Instytucje publiczne stanęły przed ustawowym obowiązkiem oszczędzania energii elektrycznej. Co mogą zrobić urzędy, by zrealizować ten cel, a zarazem by […]

  • Biznes wysokich lotów. Drony dla dużych firm i instytucji publicznych

    Biznes wysokich lotów. Drony dla dużych firm i instytucji publicznych
    Biznes wysokich lotów. Drony dla dużych firm i instytucji publicznych
    Instytucje publiczne 8 grudnia 2022

    Instytucje publiczne

    Dron firmowy we współczesnym świecie przestał już być gadżetem, a staje się nieodzownym narzędziem rozwoju firmy i wsparciem dla instytucji […]