Zbuduj biznes odporny na zagrożenia w internecie! Poradnik
Firma online 3 lipca 2022 3 minuty czytania

Zbuduj biznes odporny na zagrożenia w internecie! Poradnik

Współczesny biznes opiera się w dużej mierze na generowaniu danych i ich wędrówce: do i od klientów, partnerów biznesowych, kontrahentów czy urzędów. Zastanówmy się więc, jak uczynić tę podróż szybką, a zarazem bezpieczną, by napędzała rozwój biznesu, a nie hamowała go.

Nowoczesne firmy potrzebują doradców, nie sprzedawców

Wyzwania komunikacyjne, jakie stoją przed firmami, często zdeterminowane są przez samą strukturę przedsiębiorstw, a w szczególności:

  • dużą liczbę oddziałów i jednostek terenowych,
  • dużą przestrzeń geograficzną, na której rozmieszczone są te jednostki,
  • konieczność koordynowania działań pracowników terenowych i zdalnych.

Powyższe sytuacje wymagają rozwiązań komunikacyjnych, które będą dostosowane do aktualnej struktury sieciowej firmy. Oraz, co nie mniej ważne, zoptymalizują istniejącą infrastrukturę sieciową firmy bez konieczności inwestycji w nowy sprzęt i ekspertów umiejących nim zarządzać.

Właśnie w tym miejscu zaczyna się rola odpowiedniego doradcy dla firmy, który nie będzie chciał sprzedać klientowi jak największej ilości usług, tylko dobierze te usługi komunikacyjne, których klient realnie potrzebuje, w wymiarze dostosowanym do aktualnych i planowanych potrzeb biznesowych organizacji.

Wiele oddziałów, wiele technologii i jedno rozwiązanie sieciowe

Co więc można doradzić firmie z wieloma już istniejącymi oddziałami i kolejnymi w planach? Hybrydowy SD-WAN. Jest to rozwiązanie sieciowe, które pozwoli zapomnieć o wiecznych problemach z komunikacją firmową, integrując wszystkie elementy (łącza, urządzenia, usługi) w jedną, spójną sieć firmową.

Jest to szczególnie ważne, jeśli weźmie się pod uwagę mnogość technologii transferu danych, z jakich nierzadko korzystają wielooddziałowe organizacje. Maciej Możdżonek, Starszy Kierownik Grupy Produktów, podkreśla: – Hybrydowy SD-WAN nie tylko potrafi wykorzystać wszystkie dostępne na rynku rozwiązania (np. VPN MPLS i internet, także mobilny), ale również optymalnie wykorzystuje przepustowość wszystkich łączy, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo.

Innymi słowy, usługa sieciowa Hybrydowy SD-WAN zadomowi się w każdej infrastrukturze sieciowej. Potwierdzają to globalne trendy – firmowe sieci rozległe definiowane programowo stają się kluczowym rozwiązaniem telekomunikacyjnym. Ta rosnąca popularność rozwiązania sieciowego SD-WAN płynie nie tylko z jego efektywności w zarządzaniu siecią, ale również z elastyczności i prostoty jego obsługi.

Dla przykładu, Hybrydowy SD-WAN od Orange został wyposażony w funkcjonalności, które umożliwiają bezproblemowe zarządzanie praktycznie każdym aspektem komunikacji sieciowej i łatwą rozbudowę sieci w miarę rozwoju biznesu: – Biznes o dużych rozmiarach potrzebuje wielowymiarowych zabezpieczeń. Wiemy już, jak zbudować stabilną sieć firmową nawet przy najbardziej rozproszonej strukturze organizacji. Przyjrzyjmy się teraz drugiemu aspektowi warunkującemu powodzenie komunikacji biznesowej, czyli bezpieczeństwu danych. Czy faktycznie jest się czym przejmować? Niestety, tak.

Jak szacuje Cisco, w 2023 r. liczba ataków DDoS osiągnie wartość aż 15,4 mln, co stanowi blisko dwukrotny wzrost w ciągu pięciu lat. Ataki DDoS, potrafiące skutecznie paraliżować systemy informatyczne, szczególnie odczują przedsiębiorstwa opierające swą działalność na sprzedaży online – kilkudniowa czy nawet kilkugodzinna przerwa w działaniu systemów transakcyjnych może oznaczać ogromne straty finansowe.

Kolejnym, wciąż niestety poważnym zagrożeniem są zabiegi socjotechniczne w fałszywych wiadomościach e-mail czy SMS.

– Aż 88 proc. wszystkich incydentów bezpieczeństwa w organizacjach ma, według badaczy z Uniwersytetu Stanford, swoją przyczynę̨ w błędzie pracownika. Dlatego też, aby zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed cyberatakami, trzeba edukować pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa

– wskazuje Rafał Wiszniewski ekspert ds. ICT i Cyberbezpieczeństwa.

Sumując powyższe cyberzagrożenia dla firmy, otrzymamy prosty wynik: potrzebujemy wielowymiarowej ochrony, uwzględniającej zarówno kwestie czysto technologiczne, jak i zmniejszenie ryzyka błędu ludzkiego.

Własny dział cybersecurity czy może jednak outsourcing?

Trudno jednak dziwić się właścicielom firm, gdy spojrzy się na koszty działu cyberbezpieczeństwa w ramach struktur firmy – szacuje się, że miesięczne utrzymanie kilkuosobowego departamentu cyberbezpieczeństwa to wydatek przynajmniej 100 tys. zł. Oczywiście, jeśli znajdzie się tylu ekspertów, biorąc pod uwagę, że w naszym kraju może aktualnie brakować nawet 17,5 tys. specjalistów cybersecurity.

Dlatego dużo bardziej efektywny, także kosztowo, może okazać się outsourcing usług cybersecurity. Właśnie na takiej zasadzie działają Cyber Pakiety Orange – kompleksowe zestawy rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo firmy w sieci.

W skład Cyber Pakietów wchodzą:

  • skany podatności,
  • testy penetracyjne,
  • wsparcie eksperta bezpieczeństwa,
  • ochrona reputacji,
  • budowanie świadomości.

Pakiet bezpieczeństwa dla firmy oznacza w praktyce, że każda sfera bezpieczeństwa firmowych danych zostaje powierzona doświadczonym ekspertom CERT Orange Polska – klient zyskuje więc benefity, które wcześniej wymagałyby zatrudnienia sztabu specjalistów.

Aby zoptymalizować wydatki na cyberbezpieczeństwo, klient może wybrać wariant dostosowany do potrzeb jego firmy, a ceny Cyber Pakietów zaczynają się już od 999 zł + VAT miesięcznie.

Choć prawdą jest stwierdzenie, że nie ma dwóch takich samych biznesów, w kwestii obiegu danych potrzeby firm są wyjątkowo zbieżne – ma on być sprawny i bezpieczny. Wybierając odpowiednie rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa lub komunikacji w firmie z pomocą doświadczonego doradcy, można to osiągnąć – i nie obawiać się, co przyniesie przyszłość.

Chcesz dowiedzieć się więcej, jak zbudować biznes odporny na zagrożenia w sieci? Zapraszamy do lektury naszego poradnika PDF.

W poradniku na temat bezpieczeństwa firmy odpowiemy na pytania:

  • jak podłączyć do sieci oddziały firmy nawet w najbardziej „internetoodpornych” lokalizacjach,
  • czym różni się sieć SD-WAN od tradycyjnych sieci WAN,
  • w jaki sposób etyczni hakerzy mogą uratować Twoją firmę przed cyberatakiem,
  • jak sprawdzić, czy Twoi pracownicy są przygotowani na cyberatak, zanim on nastąpi.
Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Neat – otwarty na cały świat

    Neat – otwarty na cały świat
    Neat – otwarty na cały świat
    Firma online 23 kwietnia 2024

    Firma online

    Komunikacja online jest dziś nieodłącznym elementem biznesu, a wideokonferencje tzw. must have każdej firmy. Wymagania dotyczące narzędzi umożliwiających zdalny kontakt […]

  • Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes

    Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
    Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
    Firma online 2 kwietnia 2024

    Firma online

    Spotkania z klientami biznesowymi bez kosztownych delegacji czy szkolenia pracowników, które nie wymuszają zatrzymywania linii produkcyjnej to nie mrzonka. Jest […]

  • Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum

    Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
    Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
    Firma online 15 marca 2024

    Firma online

    Cyfrowa transformacja i rosnąca konkurencja wymagają od przedsiębiorstw sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw.  Orange Polska, podpisał umowę partnerską z firmą Quantum […]

  • Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo

    Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
    Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
    Firma online 10 stycznia 2024

    Firma online

    Zarządzanie firmowymi urządzeniami jest jednym z procesów, które można łatwo zautomatyzować. Jeśli firma korzysta na co dzień z urządzeń Apple, […]