Cyberataki powodują ogromne koszty firm
Cyberbezpieczeństwo 22 maja 2023 3 minuty czytania

Cyberataki powodują ogromne koszty firm

Połączenie z internetem oznacza otwarcie się na różnorodne cyberataki. Zabezpieczenie łączności to jednak skomplikowana sprawa – cały czas pojawiają się nowe zagrożenia. Warto więc rozważyć dostępne na rynku opcje, które ułatwią to zadanie i ograniczyć potencjalne koszty związane z udanym atakiem cybernetycznym.

Cyberataki warte 6 bln $

Internet radykalnie zmienił biznes. Korzyści, jakie przyniósł i jeszcze przyniesie, ogranicza jedynie kreatywność przedsiębiorców. Niemniej podłączenie firmowej infrastruktury do globalnej sieci i umożliwienie pracownikom korzystania z internetu na urządzeniach mobilnych wymaga dobrego przygotowania i ciągłej czujności. Trzeba chronić się przed cyberatakami: włamaniami, złośliwym oprogramowaniem czy phishingiem, a także kontrolować działania pracowników i dysponować narzędziami wczesnego ostrzegania.

Koszty błędów czy niedopatrzeń bywają ogromne. Raport Black Hat wskazuje, że 77 proc. liderów bezpieczeństwa cybernetycznego przewiduje krytyczne naruszenie infrastruktury, które może mieć niebezpieczne konsekwencje. Globalny koszt cyberprzestępczości osiągnął 6 bilionów dolarów do 2021 roku.

Kosztowna cyberprzestępczość – przykłady z polskiego poletka

Polska nie stanowi pod tym względem wyjątku na mapie świata. Raport CERT Orange wskazuje kilka spektakularnych przykładów cyberataków na polskie organizacje. Jedną z ofiar phishingu, jednego z rodzajów cyberataków, padła Polska Grupa Zbrojeniowa. Koszt? 4 mln zł. Efektem cyber ataku w postaci wycieku danych ze sklepu internetowego Morele była nałożona we wrześniu kara w wysokości 3 mln zł.

Po cyberataku typu ransomware na Urząd Gminy w Kościerzynie systemy i usługi do pełnej operacyjności przywrócone zostały po kilku tygodniach. Nikt nie może czuć się bezpiecznie – cyberprzestępcy odważyli się nawet na zaatakowanie kliniki dziecięcej „Budzik”.

Im wyższy poziom cyfryzacji, tym trudniejsza ochrona przed hakerami?

Ochrona przed cyberatakami jest tym trudniejsza, że firmy, biorąc udział w cyfrowej transformacji, coraz bardziej powiększają potencjalne pole cyberataku. Do tego krajobraz cyberbezpieczeństwa nieustannie i szybko się zmienia. Tradycją dorocznych raportów poświęconych zagadnieniom bezpieczeństwa cyfrowego jest prognozowanie trendów.

Sztuczna inteligencja na usługach cyberprzestępców

Autorzy wspomnianego raportu CERT Orange przewidują, że w tym roku czeka nas wiele nowych wyzwań. Uważają m.in., że zagraniczne sukcesy zachęcają przestępców do masowych cyberataków na firmy w Polsce przy użyciu ransomware’u. Ofiary – obawiając się braku dostępu do danych zaszyfrowanych przez atakujących – mogą być skłonne do płacenia wysokich okupów.

Ich zdaniem na masową skalę będą również przeprowadzane cyberataki przy użyciu techniki deepfake, czyli bardzo trudnych do odróżnienia od prawdziwych, spreparowanych filmów i nagrań audio, które przedstawiają osoby w fałszywym, złym świetle.

Celem cyberataków będą coraz bardziej popularne w biznesie aplikacje w chmurze, a także rosnąca w błyskawicznym tempie liczba urządzeń IoT, jak m.in. liczniki energii i wody, różnego rodzaju czujniki czy kamery internetowe. W prognozach CERT Orange nie brak także wskazań krytycznych podatności w popularnych protokołach i technologiach IT. Problem z bezpieczeństwem cybernetycznym jest tym większy, że grupy przestępcze coraz szerzej wykorzystują do prowadzenia swoich działań nowoczesne narzędzia automatyzacyjne i algorytmy sztucznej inteligencji.

To tylko prognozy, nie wszystkie się z pewnością sprawdzą, ale kiedy są wypowiadane przez ekspertów obserwujących na bieżąco znaczną część polskiego internetu, nie można ich zignorować.

Skuteczna ochrona przed hakerami

Przygotowanie się na te wszystkie historycznie potwierdzone, a także potencjalne, przyszłe zagrożenia wymagało znacznych inwestycji w technologię i ludzi. Od pewnego czasu można jednak robić to inaczej. Jako uzupełnienie systemu bezpieczeństwa warto wykorzystać atrakcyjne ekonomicznie rozwiązania ochrony przed cyberatakami. Kompleksowej, integrującej sieci mobilne i stacjonarne wbudowane przez operatorów w oferowane usługi dostępu do internetu. Takim rozwiązaniem jest np. Orange Network Security.

Jak Orange Network Security chroni przed cyberatakami?

Za wykrywanie cyberataków, ochronę przed hakerami (np. włamaniami) czy wirusami, kontrolę i zabezpieczenie korzystania z internetu przez pracowników, odpowiada doświadczony zespół operatora. Wykorzystuje sprzęt i oprogramowanie działające na infrastrukturze Orange. Sama usługa Orange Network Security może być konfigurowana przez użytkownika z poziomu samoobsługowego portalu lub zarządzana przez Orange.

Oferowane usługi są na wysokim poziomie zaawansowania technicznego i działają niezawodnie. Bazując na zaporze ogniowej nowej generacji:

 • zabezpieczają komunikację z internetem,
 • pozwalają na filtrowanie ruchu webowego (WWW) i kontrolowanie aplikacji,
 • zapewniają prewencyjną ochronę przed włamaniami, wirusami i botnetami,

a przy tym oferują bardziej zaawansowane funkcje, takie jak np. sandboxy chroniące przed nowymi i nieznanymi wcześniej zagrożeniami. Operatorzy gwarantują wysoką dostępność (SLA) na poziomie 99,99 proc.

Orange Network Security na straży firmowego cyberbezpieczeństwa

Orange Network Security to dobre uzupełnienie firmowego zestawu zabezpieczeń przed cyberatakami, zwłaszcza że usługi oferowane są zwykle w zróżnicowanych funkcjonalnie i cenowo pakietach, które można dopasować do potrzeb organizacji. Co więcej, Orange występuje także w roli wyspecjalizowanego doradcy, zaufanego partnera, który jest w stanie wspierać budowanie kompleksowego systemu zabezpieczeń przed atakami cybernetycznymi.

Dzięki bogatemu doświadczeniu oraz ugruntowanej wiedzy eksperckiej zespół wysokiej klasy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa może skutecznie pomagać klientom – od małych i średnich firm po największe przedsiębiorstwa – w złożonych projektach cyfrowej transformacji, w których odpowiednia ochrona ludzi, systemów i danych, ma fundamentalny charakter.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Darknet, czarny charakter internetu

  Darknet, czarny charakter internetu
  Darknet, czarny charakter internetu
  Cyberbezpieczeństwo 26 czerwca 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Darknet to miejsce w sieci, do którego zaglądają przestępcy i osoby, które chcą lub muszą pozostać anonimowe. I chociaż uważa […]

 • Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2

  Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2
  Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2
  Cyberbezpieczeństwo, Instytucje publiczne 5 czerwca 2024

  Cyberbezpieczeństwo Instytucje publiczne

  Ochrona danych osobowych w sieci jest obecnie istotnym wyzwaniem. Fundamentalne znaczenie ma zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń. Granty na bezpieczeństwo internetowe stanowią […]

 • Jak chronić firmę przed atakami DDoS?

  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Cyberbezpieczeństwo 15 maja 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Ataki DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to coraz częstsze zagrożenie dla firm każdej wielkości. Ich celem jest sparaliżowanie infrastruktury […]

 • CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok

  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  Cyberbezpieczeństwo 26 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  W jubileuszowej 10. edycji Raportu CERT Orange Polska przeczytacie m.in. o tym, kto i jak nas atakuje w cyberprzestrzeni, jak […]