Czy doświadczony specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi być drogi?
Cyberbezpieczeństwo 8 lutego 2023 3 minuty czytania

Czy doświadczony specjalista ds. cyberbezpieczeństwa musi być drogi?

W Polsce wciąż brakuje specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa i mają oni stosunkowo wysokie oczekiwania finansowe. Badania pokazują, że aż 60 proc. polskich przedsiębiorstw ma problem ze znalezieniem ekspertów w tym obszarze. Jednak zatrudnienie specjalisty na etat nie jest jedynym rozwiązaniem dla firm.


Identyfikowanie luk w zabezpieczeniach, analiza ryzyka, wykrywanie ataków hakerskich, ocena poziomu bezpieczeństwa infrastruktury IT w aspekcie technicznym, a także prawnym – to niektóre z zadań, jakie stawia się specjalistom ds. cyberbezpieczeństwa. Zajmują się oni także między innymi projektowaniem, konfiguracją i diagnozowaniem sieci teleinformatycznych oraz dbaniem o sprawność techniczną systemu.

Problem w tym, że takich fachowców na rynku często brakuje, a ich oczekiwania finansowe są dość wysokie. Rozwiązaniem może być więc skorzystanie z oferty Cyber Pakietów Orange, gdzie jednym z komponentów usługi jest wsparcie doświadczonego eksperta ds. bezpieczeństwa sieci.

Specjaliści ds. bezpieczeństwa potrzebni od zaraz


Przyspieszona cyfryzacja – wymuszona w wielu firmach przez pandemię – spowodowała, że w organizacjach wzrosło znaczenie działów IT oraz specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Przełożyło się to także na sytuację na rynku pracy, gdzie zwiększył się m.in. popyt na ekspertów od zabezpieczenia infrastruktury informatycznej.

W Polsce obecnie brakuje około 10 tys. specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Portal CRN

Odpowiedź na wzmożoną działalność hakerów


To nie powinno dziwić, bo COVID-19 otworzył też nowe możliwości działania dla hakerów, którzy jeszcze intensywniej zaczęli brać na cel nie tylko przedsiębiorstwa, ale też różnego rodzaju instytucje (np. placówki medyczne) czy samych telepracowników. Jak podaje „Forbes”, w 2021 roku 75 proc. polskich firm padło ofiarą różnego rodzaju cyberataków, a 8 na 10 przypadków naruszenia bezpieczeństwa spowodowanych było błędem ludzkim.

Autorzy przygotowywanego co roku raportu CERT Polska zauważają natomiast, że najczęstszym typem cyberataku w 2021 roku był phishing – stanowiący aż 76 proc. zarejestrowanych przez firmę incydentów. Odnotowano także 13-procentowy wzrost liczby incydentów ransomware, czyli blokowania przez hakerów dostępu do danych firm i żądania za jego przywrócenie okupu.

Z naszego materiału możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak chronić firmę przed cyberprzestępczością.

Coraz więcej pracy dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa


Jak to się przełożyło na rynek pracy? Opublikowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) raport „Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań. Listopad 2022” pokazuje, że na przestrzeni roku największy wzrost liczby ofert pracy – bo aż o 163 proc. – dotyczył specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. To, że rekrutacja pracowników o takich umiejętności nie jest łatwa, potwierdziło opublikowane w kwietniu 2022 roku badanie firmy Fortinet, w którym 60 proc. firm przyznało, że ma problem z zatrudnianiem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa.

Ile zarabia specjalista ds. cyberbezpieczeństwa?


Natomiast z analizy ubiegłorocznych ofert pracy z firmy rekrutacyjnej Indeed wynika, że przedsiębiorstwa gotowe są płacić za usługi specjalistów ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych posiadających odpowiednie certyfikaty do 20 tys. zł miesięcznie, natomiast kierownikom do 30 tys. zł miesięcznie. W Polsce i tak wynagrodzenia specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa są znacznie niższe niż w innych krajach europejskich.

To zaś stawia wiele firm i instytucji przed dylematem – jak zabezpieczyć infrastrukturę IT, kiedy specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa o odpowiednich umiejętnościach i doświadczeniu pozyskać jest bardzo trudno. Inną kwestią jest to, że nie każdą firmę z sektora MŚP zawsze stać, by spełnić wysokie wymagania finansowe takich fachowców.

Z drugiej strony, są też firmy, gdzie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa nie są potrzebni na pełny etat, bo ich infrastruktura informatyczna nie jest specjalnie rozbudowana. To jednak nie oznacza, że nie należy firmy odpowiednio zabezpieczać.

Wsparcie w ramach Cyber Pakietu Orange


W takiej sytuacji znacznie tańszym i prostszym rozwiązaniem – wcale nie mniej skutecznym – może być skorzystanie z oferty Cyber Pakietów Orange, gdzie jednym z komponentów jest wsparcie eksperta ds. bezpieczeństwa sieci. Klienci mogą skorzystać z bezpośredniej pomocy doświadczonych ekspertów bezpieczeństwa przez określoną liczbę dni.

Operator jest bowiem świadomy, jak jest to ważne dla jego klientów. Wiele awarii, cyberataków i błędów ma bowiem swoje źródło w tym, jak nadzoruje się w organizacji obszar IT. Dlatego eksperci Orange, dokonując przeglądu zarządzania bezpieczeństwem informacji, zarazem służą radą w zakresie planowania i prowadzenia programów bezpieczeństwa, identyfikacji ryzyka, tworzenia wymagań bezpieczeństwa, utwardzania procesów, a nawet zarządzania incydentami.

Jak wygląda wsparcie specjalisty ds. cyberbezpieczeństwa?


Jak to dokładnie wygląda? Generalnie taki ekspert oferuje dwa rodzaje wsparcia. Przede wszystkim proponuje przegląd bezpieczeństwa, często określany jako audyt.

Bazując na powszechnie obowiązujących najlepszych praktykach zarządzania bezpieczeństwem informacji określonych normą ISO 27001, identyfikuje potencjalne problemy w procesach IT i biznesowych, które mogą doprowadzić do incydentów.

Zbudowanie bezpieczeństwa cyfrowego w firmie nie jest zadaniem łatwym. Staje się ono jeszcze trudniejsze, gdy nie można liczyć na wsparcie eksperta mającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Jak chronić firmę przed atakami DDoS?

  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Cyberbezpieczeństwo 15 maja 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Ataki DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to coraz częstsze zagrożenie dla firm każdej wielkości. Ich celem jest sparaliżowanie infrastruktury […]

 • CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok

  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  Cyberbezpieczeństwo 26 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  W jubileuszowej 10. edycji Raportu CERT Orange Polska przeczytacie m.in. o tym, kto i jak nas atakuje w cyberprzestrzeni, jak […]

 • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

 • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]