Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie
Cloud 2 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Sandboxing w chmurze – nowy sposób na bezpieczeństwo w firmie

Sandboxing w cyberbezpieczeństwie odnosi się do uruchamiania oprogramowania lub uzyskiwania dostępu do pliku w środowisku odizolowanym od systemu komputerowego. Dzięki wdrożeniu tego rozwiązania infrastruktura IT w organizacji jest lepiej chroniona. Dowiedz się więcej na temat sandboxingu!

Co to jest sandbox i jak działa?


Sandbox (piaskownica) to kluczowa część szerszego systemu bezpieczeństwa, który chroni organizacje przed cyberatakami. Środowisko piaskownicy to wirtualna przestrzeń, która jest emulowana w chmurze i symuluje zachowanie fizycznej infrastruktury. Innymi słowy, sandboxing pozwala uruchamiać podejrzane pliki i programy, a także analizować ich zachowanie w symulowanym środowisku, oddzielonym od reszty systemu.

Piaskownicę można wykorzystać również do innych celów – na przykład do testowania różnych aktualizacji, aby ustalić, czy wprowadzone do systemu zmiany będą bezpieczne dla organizacji. Dzięki temu, że wszystko odbywa się w środowisku wirtualnym, wdrażanie zmian nie ma żadnego wpływu na funkcjonowanie krytycznej infrastruktury IT.

Skorzystanie z usług dostawcy rozwiązań chmurowych to niejedyny sposób na wdrożenie sandboxingu, ale z pewnością najskuteczniejszy i najbardziej korzystny finansowo.

Dlaczego Twoja firma powinna korzystać z sandboxingu?


Sandboxing oferuje szeroki zakres korzyści dla organizacji, która chce zabezpieczyć swoją cyfrową obecność. W połączeniu z innymi rozwiązaniami z zakresu cyberbezpieczeństwa może okazać się skutecznym i wartościowym narzędziem chroniącym wszystkie krytyczne zasoby. Zapoznaj się z najważniejszymi zaletami takiego rozwiązania.

  • Bezpieczeństwo: piaskownica nie stanowi zagrożenia dla urządzeń hosta ani systemów operacyjnych – pozwala uruchomić dowolną aplikację w bezpiecznym i odizolowanym środowisku, zanim udzieli jej dostępu do rzeczywistych urządzeń. Możesz więc testować różne scenariusze i symulować cyberataki bez szkody dla zasobów o krytycznym znaczeniu dla firmy.
  • Ochrona przed zagrożeniami internetowymi: większość cyberataków ma miejsce właśnie w sieci, a hakerzy do ich przeprowadzenia wykorzystują słabości infrastruktury IT podłączonej do internetu. Sandboxing zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczeń przed atakami online i umożliwia sprawdzanie systemu pod kątem ewentualnych luk w czasie rzeczywistym.

Środowiska sandboxowe stanowią proaktywną warstwę obrony sieci przed nowymi i zaawansowanymi trwałymi zagrożeniami (APT). APT to stosunkowo nowe, specjalnie opracowane, ukierunkowane ataki, których celem jest często skompromitowanie organizacji i kradzież wrażliwych danych. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby uniknąć wykrycia i pozostają niezauważone przez prostsze metody wykrywania.

  • Zabezpieczenie przed atakami dnia zerowego: jednym z powodów, dla których piaskownica jest tak ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa organizacji, jest jej zdolność do udaremniania zagrożeń typu zero-day.

Zagrożenia dnia zerowego to stosunkowo nowa odmiana złośliwego oprogramowania, która nie pasuje do żadnych istniejących sygnatur cyberzagrożeń. Sandboxing w chmurze pozwala rozpoznać takie ataki i wskazać słabe punkty systemu bezpieczeństwa firmy, które są na nie najbardziej podatne.

  • Proaktywne, zaawansowane wykrywanie zagrożeń: wdrożenie środowiska piaskownicy można połączyć z procesami takimi jak uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja. Zapewnia to proaktywne rozwiązanie do wykrywania cyberzagrożeń, które wykorzystuje wabiki, techniki antyunikowe i anty-exploit.
  • Usprawnienie współpracy we wszystkich działach: współpraca jest ważnym aspektem każdego biznesu. Piaskownice świetnie nadają się do zbierania cennych informacji zwrotnych z różnych działów w Twojej firmie, ponieważ mają do nich dostęp wszyscy pracownicy o odpowiednich uprawnieniach.
  • Oszczędność zasobów: piaskownice działają w środowisku wirtualnym, dzięki czemu nie musisz inwestować w drogą infrastrukturę fizyczną, by przeprowadzać testy oprogramowania i tworzyć różne scenariusze cyberataków.

W jaki sposób zaimplementować sandboxing w firmie?


Skorzystanie z usług dostawcy rozwiązań chmurowych to nie jedyny sposób na wdrożenie sandboxingu, ale z pewnością najskuteczniejszy i najbardziej korzystny finansowo – zwłaszcza dla niewielkich firm i start-upów. Istnieje kilka innych sposobów, przy pomocy których można uruchomić sandboxing w infrastrukturze informatycznej organizacji:

  • konteneryzacja,
  • wirtualizacja przy wykorzystaniu maszyny wirtualnej (VM),
  • dedykowane funkcje zaimplementowane w firewallach i zaporach sieciowych,
  • piaskownice wbudowane w systemy operacyjne,
  • API,
  • pluginy do przeglądarek internetowych.

Sandboxing w chmurze: kompleksowe zabezpieczenie infrastruktury


Sandboxing to skuteczne rozwiązanie do analizowania podejrzanych plików bez wpływu na krytyczne systemy i procesy biznesowe. Istnieje wiele sposobów wdrożenia piaskownicy i wielu dostawców tej technologii. Znalezienie odpowiedniego rozwiązania ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia systemu bezpieczeństwa Twojej organizacji.

Niezależnie od tego, czy postawisz na sandboxing tradycyjny (oparty na implementacji sprzętowej), czy na taki w chmurze – pamiętaj, że piaskownica powinna być stosowana w połączeniu z innymi środkami bezpieczeństwa w firmie (takimi jak oprogramowanie antywirusowe, zapory ogniowe, mechanizmy antyspamowe), aby zapewnić maksymalną ochronę.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]