Dlaczego warto wynająć etycznego hakera?
Cyberbezpieczeństwo 12 grudnia 2022 3 minuty czytania

Dlaczego warto wynająć etycznego hakera?

Aby mieć pewność, że system zabezpieczeń infrastruktury IT w firmie działa skutecznie, należy go przetestować. Może to być np. przeprowadzenie cyberataku kontrolowanego – są to tzw. testy penetracyjne. By sprawdzić, jak bardzo skomplikowane jest włamanie się do firmowej infrastruktury, trzeba działać jak haker. Koszty takich usług są jednak zwykle wysokie. My uczyniliśmy tę usługę przystępną cenowo także dla małych i średnich firm.

Polskie firmy zadbały o cyberbezpieczeństwo


Co piąta firma w Polsce zwiększyła budżet na cyberbezpieczeństwo, wynika z badania przeprowadzonego pod koniec 2020 roku
przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie firmy Fortinet.  Najwięcej środków przeznaczono na nowe rozwiązania i usługi ochronne, jak np. firewalle czy oprogramowanie antywirusowe (51 proc.). Nowe realia wymusiły też:

 • konieczność inwestycji w licencje na oprogramowanie ochronne instalowane na urządzeniach pracowników zdalnych,
 • wdrożenie nowych zasad bezpieczeństwa,
 • szkolenia i certyfikację personelu.

41 proc. firm dostrzegło konieczność modernizacji istniejących zabezpieczeń. Najniższy priorytet miała rekrutacja nowych pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. O tych bowiem niełatwo na rynku, a ich wynagrodzenia są też z reguły wysokie.

By sprawdzić, jak bardzo skomplikowane jest włamanie się do firmowej infrastruktury, trzeba myśleć jak haker i stosować jego techniki.

Cyberatak kontrolowany przeciwko cyberzagrożeniom


Czy to oznacza, że po dokonaniu zakupów i wdrożeniu tych rozwiązań, firma może się już czuć całkowicie bezpieczna? Pewność taką można uzyskać dopiero wtedy, gdy sprawdzi się, jak te zabezpieczenia działają. Standardowym działaniem we wdrażanej polityce cyberbezpieczeństwa powinno być bowiem ciągłe identyfikowanie luk i słabych punktów w zabezpieczeniach środowisk sieciowych. A do tego najlepiej wykorzystać tzw. testy penetracyjne, w tym kontrolowany atak internetowy, które pozwalają sprawdzić rzeczywisty poziom bezpieczeństwa systemów IT oraz zidentyfikować realne zagrożenia. W przeciwieństwie do audytu cyberbezpieczeństwa nie muszą być one przeprowadzone według sformalizowanej metodologii.

Do testów penetracyjnych takich jak kontrolowany atak IT angażuje się często tzw. białych (etycznych) hakerów, którzy specjalizują się w wykrywaniu wszelkich luk w zabezpieczeniach systemów IT. W odróżnieniu od tzw. czarnych hakerów, czyli tych wykonujących nielegalne, niepożądane cyberataki, etyczny haker robi to bez złych intencji. Przeciwnie – haker „do wynajęcia” dla firm ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo biznesu.

Czy haker może pomóc firmie?


Dlaczego angażuje się etycznych hakerów do wykonywania kontrolowanych cyberataków? By sprawdzić, jak bardzo skomplikowane jest włamanie się do firmowej infrastruktury, trzeba myśleć jak haker i stosować odpowiednie techniki – wyjaśniają specjaliści Orange Polska.

W naszej usłudze Cyber Pakiet oferujemy klientom m.in. testy penetracyjne. Etyczni hakerzy pracujący dla CERT Orange Polska (wyspecjalizowanego podmiotu zajmującego się bezpieczeństwem sieci w strukturach operatora) sprawdzą bezpieczeństwo wskazanych przez klientów najbardziej istotnych webaplikacji lub innych elementów infrastruktury. Ich zadaniem jest m.in. przeprowadzenie kontrolowanego cyberataku i analiza bezpieczeństwa wskazanych przez klienta stron WWW i/lub infrastruktury IT.

Kontrola infrastruktury IT z Cyber Pakietem


W zależności od wykupionego przez klienta Cyber Pakietu kilka razy w roku przeprowadzany jest tzw. rekonesans. To wyszukiwanie przez etycznego hakera informacji, które mogą pomóc przestępcom w udanym ataku na firmową sieć. Testowane są też, w ramach limitu godzin, wskazane najbardziej istotne obszary infrastruktury klienta. Co zaś niezwykle ważne, cykliczność działań podejmowanych w ramach naszej kontroli infrastruktury IT powoduje, że z czasem można w ten sposób wykryć błędy bezpieczeństwa w całej infrastrukturze.

Na koniec kontrolowanego ataku internetowego przygotowywane są raporty z rekomendacjami, które stanowią dla klientów korzystających z Cyber Pakietu istotną pomoc w sprawnej eliminacji wykrytych luk bezpieczeństwa. To dlatego, że gdy etyczny haker znajdzie luki w bezpieczeństwie, podawany jest sposób ich usunięcia wraz z klasyfikacją ryzyka wykorzystania podatności i jej szkodliwości.

Kontrolowany cyberatak nie musi nadwyrężać budżetu


Wiadomo też, że wynajęcie etycznego hakera o dużym doświadczeniu i umiejętnościach, który może przeprowadzić takie testy, nie jest tanie. To odstrasza wiele firm od skorzystania z tego typu usług. Orange Polska, włączając testy penetracyjne do całego zestawu usług w ramach Cyber Pakietu, czyni je dla małych i średnich firm bardziej przystępnymi. Skorzystać z nich mogą już klienci Pakietu Basic, gdzie, wraz z zestawem wielu usług cyberbezpieczeństwa, Orange gwarantuje też przeprowadzenie dwa razy do roku testów penetracyjnych.  W pakietach droższych (Standard i Pro), takich testów jest cztery lub sześć rocznie.

Trzeba też pamiętać, że skuteczność testu penetracyjnego w dużym stopniu zależy od kompetencji i stanu wiedzy zespołu testującego. W przypadku CERT Orange Polska, zatrudnieni tam specjaliści poszerzali swą wiedzę, chroniąc od ponad 20 lat sieć największego operatora w Polsce oraz jego klientów. To zaś gwarantuje jakość usługi.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2

  Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2
  Bezpieczny internet. Cyberbezpieczny samorząd cz. 2
  Cyberbezpieczeństwo, Instytucje publiczne 5 czerwca 2024

  Cyberbezpieczeństwo Instytucje publiczne

  Ochrona danych osobowych w sieci jest obecnie istotnym wyzwaniem. Fundamentalne znaczenie ma zapewnienie odpowiednich zabezpieczeń. Granty na bezpieczeństwo internetowe stanowią […]

 • Jak chronić firmę przed atakami DDoS?

  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Jak chronić firmę przed atakami DDoS?
  Cyberbezpieczeństwo 15 maja 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Ataki DDoS (ang. Distributed Denial of Service) to coraz częstsze zagrożenie dla firm każdej wielkości. Ich celem jest sparaliżowanie infrastruktury […]

 • CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok

  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  CERT Orange Polska podsumowuje 2023 rok
  Cyberbezpieczeństwo 26 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  W jubileuszowej 10. edycji Raportu CERT Orange Polska przeczytacie m.in. o tym, kto i jak nas atakuje w cyberprzestrzeni, jak […]

 • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]