Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?
Cloud 25 lipca 2023 3 minuty czytania

Robotyka w chmurze – czym jest i jakie korzyści może przynieść firmie?

W przeszłości automatyzacja za pomocą robotyki była uważana za luksus, na który mogli sobie pozwolić tylko najwięksi gracze. Dzisiaj niemal każda firma może skorzystać z robotyki opartej na chmurze. Czym jest Robots-as-a-Service i dlaczego może przynieść korzyści?


Rewolucja technologii oraz robotyki, zwłaszcza przemysłowej, przyniosła pojawienie się sztucznej inteligencji, zdolnej do wykonywania szerokiego zakresu zadań. Jednak wciąż istnieje wiele barier, które sprawiają, że wdrożenie robotów w firmie nie jest łatwe. Jednym z problemów jest wysoki koszt początkowy – zanim roboty faktycznie wniosą wartość dodaną do Twojej organizacji, może minąć wiele lat.

Trzeba również opracować strategię integracji wewnątrz firmy. Do tego dochodzi cena robota i ewentualnego wyposażenia dodatkowego oraz jego instalacji w obiekcie. Ponosisz również koszty jego utrzymania. Koncepcja RaaS ma na celu znaczne obniżenie tych barier.

Robotyka w chmurze: czym jest Robots-as-a-service?


Robotyka w chmurze (Robots-as-a-Service) to nowa gałąź robotyki oparta na technologiach internetowych, takich jak przetwarzanie w chmurze (cloud computing) i usługi współdzielone. Umożliwia organizacjom wykorzystanie zrobotyzowanych urządzeń bez konieczności inwestowania wielu pieniędzy.

Użytkownicy końcowi zaczęli dostrzegać zalety tej nowatorskiej koncepcji przede wszystkim dlatego, że RaaS to usługa świadczona na żądanie, oparta na modelu subskrypcyjnym. Oznacza to, że ​​klient dzierżawi roboty i niezbędny sprzęt, płacąc jedynie za funkcje, z których rzeczywiście korzysta.

Partner wdrożeniowy w pierwszej kolejności analizuje procesy, które należy zrobotyzować, a następnie programuje robota pod kątem indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Możliwa jest również pełna integracja maszyny z istniejącym systemem zarządzania procesami.

Co więcej, rozwiązanie RaaS pozwala skalować zasoby w górę lub w dół w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby klientów – co w tradycyjnym modelu wdrożeniowym mogłoby być niemożliwe lub bardzo kosztowne.

Przetwarzanie w chmurze przynosi korzyści firmom, zwiększając wydajność przy jednoczesnym oszczędzaniu pieniędzy. Roboty mobilne mogą elastycznie dostosowywać się do różnych środowisk i wykonywać swoją pracę całkowicie niezależnie (szczególnie w przypadku robotyki przemysłowej). Dzięki połączeniu z zasobami w chmurze są w stanie uzyskiwać dostęp do obszernej biblioteki znanych obiektów, co pozwala im szybciej i dokładniej identyfikować rzeczy znajdujące się w ich otoczeniu.

Prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpi demokratyzacja robotyzacji, a RaaS będzie rozwiązaniem, które pomoże wielu organizacjom osiągnąć optymalną automatyzację pracy.

Co spowodowało, że RaaS zyskał na popularności?


Robotyka w chmurze staje się coraz bardziej popularna ze względu na:

  • elastyczność,
  • skalowalność
  • niższe koszty wejścia.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą czerpać korzyści z robotyki bez konieczności przeprowadzania dużych inwestycji, które na początku są barierą nie do przyjęcia.

Co więcej, roboty mogą stanowić odpowiedź na wszystkie wyzwania związane z operacjami biznesowymi:

  • odciążają pracowników w wykonywaniu najmniej interesujących zadań,
  • są doskonałym rozwiązaniem na rosnące lub nieregularne tempo pracy.

Przykłady zastosowań RaaS


Robotyka chmurowa jest wykorzystywana przez firmy i organizacje różnej wielkości na wiele sposobów. Oto przykłady branż, w których rozwiązania RaaS pełnią bardzo istotną rolę.

Hotelarstwo

W hotelach na całym świecie roboty usługowe są wykorzystywane, aby zwiększać poziom obsługi gości. Przykładem są interaktywne kioski samoobsługowe AI, które witają gości po przyjeździe. Ponadto roboty usługowe są w stanie dostarczyć bagaż bezpośrednio do pokoju, dzięki czemu proces zameldowania przebiega płynnie i bezproblemowo.

Usługi gastronomiczne

Z robotów usługowych korzysta również branża gastronomiczna. Od przyjmowania zamówień za pośrednictwem aplikacji online, przez przygotowywanie i wydawanie kawy, po finalizowanie rachunku i obciążanie kart kredytowych – to tylko niektóre czynności, jakimi zajmują się roboty oparte na technologii RaaS.

Opieka zdrowotna

Roboty usługowe w placówkach służby zdrowia są wykorzystywane do wielu zadań, których celem jest stworzenie bezpieczniejszego środowiska dla personelu, złagodzenie stresu, a ostatecznie zapewnienie wysokiego poziomu opieki nad pacjentem. Roboty są często przydzielane do wykonywania rutynowych czynności, takich jak:

  • przypisywanie sal pacjentom,
  • dezynfekcja pomieszczeń,
  • śledzenie zapasów i składanie zamówień,
  • transport materiałów eksploatacyjnych, leków i pościeli.

Logistyka

Firmy logistyczne używają robotów usługowych, aby przezwyciężyć problemy związane z niedoborem siły roboczej oraz pomóc obecnym pracownikom uniknąć wypalenia zawodowego. Roboty przydzielane są do zadań takich jak wybieranie, przekładanie i sortowanie przedmiotów, a w związku z tym, że mogą samodzielnie poruszać się po magazynach, wykorzystuje się je również do dostarczania materiałów pracownikom w celu zapewniania dokładnej i wydajnej realizacji zamówień.

Jaka przyszłość czeka robotykę w chmurze?


RaaS to obiecujący model biznesowy, który może przyspieszyć rozwój robotyzacji opartej na chmurze w wielu sektorach, obniżając koszty wejścia dla użytkowników końcowych i dając dostęp do najnowocześniejszej technologii za określoną z góry opłatą.

W przeciwieństwie do tradycyjnych sposobów implementacji automatyki przemysłowej, wdrożenie RaaS przyspiesza zwrot z inwestycji (ROI) i zmniejsza całkowity koszt posiadania (TCO).

Prawdopodobne jest, że w niedalekiej przyszłości nastąpi demokratyzacja robotyzacji, a RaaS będzie rozwiązaniem, które pomoże wielu organizacjom osiągnąć optymalną automatyzację pracy.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?

    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Jakie są najnowsze metody szyfrowania danych w chmurze?
    Cloud 12 marca 2024

    Cloud

    Szyfrowanie w chmurze stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów ochrony firmowych danych. Wciąż korzysta z niego jednak tylko co trzecie polskie […]

  • Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN

    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Sieci programowalne komputerowo – technologia SDN
    Cloud 1 lutego 2024

    Cloud

    W ciągu ostatnich lat firmy i instytucje przeniosły do chmur i aplikacji wiele procesów, które dotąd były prowadzone offline. Klasyczne […]

  • Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze

    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie natywnym w chmurze
    Cloud 14 listopada 2023

    Cloud

    Dynamiczna ewolucja krajobrazu teleinformatycznego zmusza organizacje do wdrażania coraz skuteczniejszych cyberzabezpieczeń. Z pomocą w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem infrastruktury IT […]

  • Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice

    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Mgła obliczeniowa vs chmura obliczeniowa – podobieństwa i różnice
    Cloud 4 września 2023

    Cloud

    Wraz z rozwojem technologii powstały różne modele przetwarzania danych, z których główne to mgła obliczeniowa i chmura obliczeniowa. Oba zapewniają […]