Strona główna Orange.pl

< Powrót   Wykorzystaj swoją moc do zmiany

Postaw na przyjazne środowisku rozwiązania

Wpływ cyfrowych technologii


Technologia cyfrowa codziennie obsługuje 6 miliardów ludzi na całym świecie. Sektor cyfrowy odpowiada za około 3,5% globalnej emisji CO2. Na taką skalę wpływu składają się zarówno sieci stacjonarne i komórkowe, systemy Internetu Rzeczy, sieci korporacyjne VPN, centra danych, ale również sprzęt klientów: smartfony, komputery, telewizory, dekodery oraz ich opakowania.

Infrastruktura sieci telekomunikacyjnych, generuje około 0,5% globalnej emisji CO2 cyfrowych technologii. Technologia cyfrowa codziennie obsługuje 6 miliardów ludzi na całym świecie. Sektor cyfrowy odpowiada za około 3,5% globalnej emisji CO2 i ma 12 razy mniejszy wpływ na emisję CO2 na świecie niż przemysł i 7 razy mniejszy, niż transport czy przemysł budowlany. Na taką skalę wpływu składają się zarówno sieci stacjonarne i komórkowe, systemy Internetu Rzeczy, sieci korporacyjne VPN, centra danych, ale również sprzęt klientów: smartfony, komputery, telewizory, dekodery oraz ich opakowania.

Rewolucja cyfrowa z jednej strony przynosi wymierne korzyści dla rozwoju gospodarczego, z drugiej rodzi wyzwania związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię i kurczącymi się zasobami naturalnymi. Pewnie już wiesz, że każde działanie w internecie - przeglądanie stron internetowych, profili społecznościowych, streaming muzyki i plików video czy korzystanie z chmury do przechowywania danych - zostawia po sobie cyfrowy ślad węglowy. To emisje pochodzące z energii wykorzystywanej na potrzeby utrzymania infrastruktury sieciowej, dzięki której masz nieograniczony dostęp internetu oraz zużycie energii przez Twoje urządzenie.

Według analiz Strategy Analytics, w 2025 r. ponad 38,6 miliarda urządzeń będzie podpiętych do sieci, a pięć lat później może ich być już 50 miliardów. Każde z tych urządzeń odpowiada za emisję dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery podczas korzystania z energii elektrycznej. Dlatego trzeba oszczędnie nią gospodarować.

Dużą rolę do odegrania mają tu zarówno technologie minimalizujące nasze zapotrzebowanie na energię, jak też nasze przyzwyczajenia i umiejętność racjonalnego jej wykorzystywania. Nawet małe oszczędności, które robimy na co dzień, mają znaczenie, jeśli angażuje się w nie wiele osób. Każdy z nas może zrobić coś dobrego dla planety, zaczynając od zmiany swoich codziennych nawyków, takich jak wyjmowanie ładowarki z gniazdka po naładowaniu telefonu, po decyzje dotyczące wyboru dostawcy energii.

Odejście od paliw kopalnych jako źródła energii jest sposobem na walkę z globalnym ociepleniem oraz na poprawę tak doskwierającej w Polsce jakości powietrza. Jako odnawialne źródła energii mogą nam posłużyć wiatr, słońce, pływy wodne czy ciepło wnętrza ziemi. Dostępne technologie sprawiają, że te dostarczane nam przez naturę „usługi” możemy wykorzystać np. do naładowania telefonu czy zasilania domowego oświetlenia.

Jakie rozwiązania wybrać, aby były bardziej przyjazne dla klimatu?

Jakie rozwiązania wybrać, aby były bardziej przyjazne dla klimatu?

 • Postaw na przyjazne środowisku rozwiązania
  Eko-efektywny światłowód
  Sprawdź
 • Postaw na przyjazne środowisku rozwiązania
  Czysta energia odnawialna dla domu lub firmy
  Sprawdź
 • Postaw na przyjazne środowisku rozwiązania
  SMART Energy – rozwiązania IoT dla biznesu
  Sprawdź
Na skróty
Orange Polska
© 2021 Orange Polska S.A. Wszystkie prawa zastrzeżone.
 • Nasz profil na Facebook
 • Nasz profil na Instagram
 • Nasz profil na LinkedIN
 • Nasz profil na YouTube
 • Nasz profil na Twitter