Roaming międzynarodowy, czyli jak prowadzić biznes zagraniczny?
Sieć i transmisja 24 lutego 2023 2 minuty czytania

Roaming międzynarodowy, czyli jak prowadzić biznes zagraniczny?

Prowadząc jednoosobowe lub średnie przedsiębiorstwo, często trzeba być pod telefonem. Również podczas zagranicznych wyjazdów służbowych i konferencji. Jak zatem korzystać z roamingu bez zbędnych kosztów


Rozmowy, odpowiedzi na SMS-y, sprawdzanie maili − aby być w kontakcie ze współpracownikami i klientami podczas wyjazdu poza Polskę, trzeba mieć roaming międzynarodowy. Pozwala on także odwiedzać strony internetowe, sprawdzać pocztę i wysyłać wiadomości bez łączenia się z siecią wi-fi.

Dzięki roamingowi Orange możliwe jest używanie telefonu w taki sam sposób jak w Polsce. Gwarantuje on mobilność przy jednoczesnym profesjonalnym świadczeniu usług, niezależnie od kraju, po którym się podróżuje. Roaming pozwala również łączyć wyjazdy wakacyjne z działalnością zawodową, co jest coraz popularniejsze w dzisiejszym świecie.

Roaming należy jednak najpierw włączyć, a także być świadomym kosztów, z jakimi łączy się korzystanie z niego.

Jak włączyć roaming w Orange?


Usługę roamingu włącza się po zalogowaniu na stronie orange.pl, w aplikacji Mój Orange lub pod numerem 510 600 600 dedykowanym klientom biznesowym.

W ten sam sposób ustawia się potrzebny limit danych i ewentualnie włącza usługę poczty głosowej w roamingu, która bezpłatnie przekierowuje połączenia. Aby roaming zaczął działać, po aktywowaniu usługi należy wyłączyć i ponownie włączyć telefon.

Dobrze też być ostrożnym podczas używania telefonu na statkach i promach, nawet tych w Unii Europejskiej. Połączenia wykonywane są wtedy poprzez sieć satelitarną, a opłaty za korzystanie z niej są znacznie wyższe.

Roaming w Unii Europejskiej bez dodatkowych kosztów


Korzystanie z telefonu w krajach Unii Europejskiej nie wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Ta sama zasada dotyczy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegii, Islandii i Liechtensteinu oraz terytoriów zależnych od krajów Unii Europejskiej, takich jak Martynika, Gwadelupa, Gujana Francuska i Reunion. Oznacza to, że przedsiębiorca za połączenie na przykład z Grecji do Polski zapłaci tyle samo co za telefon z Krakowa do Warszawy.

Osoby, które posiadają nielimitowane usługi, dzwonią i SMS-ują do woli. Połączenia z internetem są rozliczane tak samo jak w kraju, mają jednak limity przesyłu danych. Liczba gigabajtów zależy od wybranej przez klienta taryfy. Po wykorzystaniu limitu można go zwiększyć za dodatkową opłatą.

Polityka Uczciwego Korzystania (FUP) – informacje dla przedsiębiorców


Fair Use Policy (FUP) to zbiór zasad, który reguluje korzystanie z roamingu w Unii Europejskiej. Przedsiębiorca może naruszyć zasady FUP w momencie, gdy w przeciągu czterech miesięcy przebywa na terenie Unii Europejskiej częściej niż w Polsce lub korzysta częściej z roamingu niż z połączeń krajowych.

Orange informuje użytkowników o naruszeniu zasad FUP SMS-em i od tego momentu za połączenia czy przesył danych mogą być pobierane dodatkowe opłaty. Szczegóły dostępne są na stronie orange.pl.

Roaming poza Unią Europejską


Dzięki roamingowi międzynarodowemu prowadzenie małego lub średniego przedsiębiorstwa możliwe jest z dowolnego kraju świata, nie tylko z obszaru Unii Europejskiej. O obowiązujących stawkach i limitach gigabajtów można dowiedzieć się z SMS-a powitalnego otrzymanego po przyjeździe do danego państwa. Ceny można też sprawdzić już w momencie planowania wyjazdu.

Najtańsze połączenia (nie licząc krajów UE) obowiązują z:

 • Turcji
 • Ukrainy
 • Wielkiej Brytanii

Najwięcej trzeba zapłacić dzwoniąc z:

 • Indii
 • Wietnamu
 • Australii
 • RPA
 • Meksyku

Cennik dostępny jest na stronie orange.pl. Ceny zależą od tego, w której strefie znajduje się docelowy kraj podróży. Dobrze pamiętać, że płatne są także połączenia na przykład ze Szwajcarii lub Czarnogóry, które to nie należą do Unii Europejskiej, a podczas pobytu w Cyprze Północnym płaci się jak za połączenia z Turcji.

Dodatkowe porady dla przedsiębiorców


Osoby, które prowadzą firmę w strefie przygranicznej, powinny wyłączyć roaming po powrocie do kraju, aby nie narażać się na dodatkowe koszty. Drugi sposób na niekontrolowane łączenie się w Polsce z zagraniczną siecią to zmiana trybu wyboru sieci z automatycznego na manualny. Należy ręcznie wybrać w telefonie sieć Orange.

Dobrze też być ostrożnym podczas używania telefonu na statkach i promach, nawet tych kursujących pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Połączenia wykonywane są wtedy poprzez sieć satelitarną, a opłaty za korzystanie z niej są znacznie wyższe.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application

  Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
  Wywiad. 5G – w poszukiwaniu killer application
  Sieć i transmisja 2 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Świat 5G nie ma kabli, maszyny same się komunikują, a rozrywka przenosi się na wyższy poziom. O sieciach piątej generacji […]

 • Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?

  Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
  Czy kompleksowe rozwiązania sieciowe napędzają transformację cyfrową?
  Sieć i transmisja 1 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Digitalizacja jest nie tylko trendem w świecie biznesu, ale przede wszystkim koniecznością. Umożliwia firmom zwiększenie efektywności operacyjnej i wzmocnienie pozycji […]

 • Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności

  Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
  Inteligentne sieci – klucz do innowacji i efektywności
  Sieć i transmisja 1 lipca 2024

  Sieć i transmisja

  Poszukiwanie nowych rozwiązań i dążenie do rozwoju to elementy strategii dojrzałej firmy. W tym kontekście inteligentne sieci to klucz do […]

 • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Sieć i transmisja 18 czerwca 2024

  Sieć i transmisja

  SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]