Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa
Sieć i transmisja 6 września 2023 3 minuty czytania

Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa

Sieć piątej generacji rozpoczęła swoją ekspansję. W przyszłości zostanie wykorzystana w wielu branżach i zmieni biznes w świat bezprzewodowy. Ma służyć do komunikacji między urządzeniami w takim samym stopniu, jak 4G do komunikacji między ludźmi.

Sieć 5G w Polsce – wyścig już się rozpoczął


Sieć 5G w swej istocie nie jest rewolucją, ale ewolucją. Różni się jednak w swoich założeniach co do sieci poprzednich generacji. Daje możliwość wydzielania sieci prywatnych (kampusy), zarządzania jakością (QoS), zmian w architekturze sieci, które pozwalają na małe czasy opóźnień (ca. 1ms) i oszczędności w wykorzystaniu energii terminali (szczególnie istotne przy IoT).

Od 1 lipca 2022 r. klienci Orange mogli korzystać z 5G na częstotliwości 2100 MHz; od 2024 r. Orange świadczy usługi w technologii 5G w paśmie C (3600 MHz). Początkowo zasięg objął ok. 6 milionów osób, w tym mieszkańców największych miast, takich jak Warszawa, Kraków, Łódź czy Katowice. Obecnie zasięg 5G Orange obejmuje już ponad 22 miliony osób; można z niej korzystać w aż 789 miastach i 31 175 miejscowościach.

Wszyscy czekają też na następne etapy wdrażania sieci 5G w Polsce – przy uruchamianiu na kolejnych częstotliwościach odczuwalna jest ogromna zmiana pod względem szybkości i jakości korzystania z internetu mobilnego.

Jak sprawdzić zasięg 5G? Jak sprawdzić czy mam 5G?


Technologia 5G w Polsce jest już na zupełnie innym etapie niż jeszcze rok czy dwa lata temu. Jeśli spojrzymy na mapę kraju to okaże się, że zdecydowana większość terytorium Polski znajduje się w jej zasięgu (co umożliwiają coraz liczniejsze nadajniki 5G).

Szczegółowa mapa zasięgu 5G Orange jest dostępna w zakładce poświęconej technologii 5G.

Jak sprawdzić, czy telefon ma 5G?


Jak działa 5G dowiemy się kupując telefon komórkowy, który ją obsługuje.

Jak uruchomić 5G w Orange i jak sprawdzić, czy karta SIM obsługuje 5G? Obecnie, aby skorzystać z takiej sieci w lokalizacjach testowych wystarczy, że: znajdziemy się w zasięgu sieci, posiadamy telefon/router obsługujący 5G i odpowiednią kartę SIM – 4G LTE (USIM) lub eSIM oraz skorzystamy z jednej z ofert Orange 5G.

Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie smartfony, obsługujące technologię 5G, mają nam sporo do zaoferowania:

 • 10 razy szybszy transfer danych. Prędkość pobrania do 20Gb/s
 • 10 razy niższe opóźniania. Komunikacja w czasie rzeczywistym z minimalnym opóźnieniem 1ms
 • 10 raz większa gęstość. Wzrost liczby obsługiwanych urządzeń do 1mln/2 km2
 • 10 razy niższe opóźniania

5G na skalę przemysłową


Mimo że technologia 5G wciąż się rozwija, już teraz wiadomo, że znajdzie zastosowanie właściwie w każdym zawodzie i branży. Instytucje publiczne mogą wykorzystać ją do zarządzania i nadzoru ruchem czy parkingami. Szpitale do zdalnych konsultacji i operacji. Roboty będą opiekowały się seniorami, a w trasę wyruszą autonomiczne karetki. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu, komfort pacjentów, a transport stanie się bardziej ekologiczny i tańszy.

Korzyści płynące z 5G poznają ludzie pracujący w produkcji, przemyśle i budownictwie. Można przewidywać, że w tych branżach pojawią się roboty sterowane w czasie rzeczywistym; wykorzystana zostanie też rozszerzona rzeczywistość.

Istna rewolucja zacznie się w sieciach handlowych i dystrybucji. Pogłębiona analityka zachowań klienta otworzy nowe możliwości. Będziemy kupować w interaktywnych kioskach, zwiększy się produktywność i efektywności, a obniżą się koszty.

Natomiast w transporcie i logistyce do gry wejdą autonomiczne pojazdy (m.in. prywatne samochody, komunikacja miejska, pojazdy służb publicznych, pociągi). Możliwe będzie śledzenie przedmiotów w czasie rzeczywistym. W efekcie, efektywność transportu wzrośnie, spadną koszty, zwiększy się niezawodność usług i satysfakcja klienta.


Orange 5G dla firm


Orange już to dostrzega. Przedsiębiorstwa i firmy nie muszą samodzielnie zmagać się z wyzwaniami we wdrażaniu 5G. Mogą skorzystać z pomocy doświadczonych partnerów.

Orange ma już za sobą pierwsze wdrożenia sieci kampusowych 5G w Polsce, a jednocześnie wykorzystuje doświadczenia Grupy Orange zdobyte przy realizacji podobnych projektów w krajach Europy Zachodniej.

Każdy projekt to okazja do zdobycia dodatkowego doświadczenia, które później można przenieść na nowy rynek. Operator dostarcza dziś nie tylko infrastrukturę, zajmuje się instalacją i konfiguracją, ale również późniejszym utrzymaniem. To wszystko składa się na CV zaufanego partnera cyfrowej transformacji.

Niezawodna komunikacja bezprzewodowa jest dla wielu branż kluczowa w realizacji celów transformacji cyfrowej. To nie tylko centra biurowe, stadiony czy galerie handlowe, ale również kopalnie, elektrownie, dworce czy szpitale.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje sieci, które przydadzą się użytkownikom:

 • Prywatna sieć mobilna, dedykowana krytycznym procesom biznesowym, np. w fabrykach, centrach logistycznych czy portach, wymaga najwyższej jakości. W jej ramach przedsiębiorstwo otrzymuje zasoby sieci komórkowej do wyłącznej dyspozycji, a operator zapewnia, że nikt z zewnątrz nie będzie się mógł z taką siecią połączyć. Sieć działa autonomicznie, a klient zyskuje pewność, że dane nie wychodzą na zewnątrz.

 • Sieć kampusowa zapewnia prywatny zasięg w lokalizacji klienta. To on jest jej głównym użytkownikiem, ale jeśli abonent firmy telekomunikacyjnej znajdzie się w zasięgu nadajnika, to również będzie mógł się z nim połączyć. Używa się tu standardowych kart SIM, a sama sieć jest zintegrowana z siecią operatora. Klient może więc korzystać z usług publicznych, co nie jest możliwe w przypadku prywatnej sieci mobilnej. Ten rodzaj sieci kampusowej świetnie wpisuje się więc w potrzeby centrów biznesowych, szpitali, banków czy galerii handlowych. Orange z sukcesem zrealizował już takie projekty.

   

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach

  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Przyszłość zarządzania siecią w średnich i dużych przedsiębiorstwach
  Sieć i transmisja 18 czerwca 2024

  Sieć i transmisja

  SD-WAN to technologia, która zmienia zasady gry w zarządzaniu siecią i aplikacjami – zwłaszcza w dużych firmach. Sprawdzi się wszędzie […]

 • Proste rozwiązania sieciowe dla ambitnych przedsiębiorców

  Proste rozwiązania sieciowe dla ambitnych przedsiębiorców
  Proste rozwiązania sieciowe dla ambitnych przedsiębiorców
  Sieć i transmisja 18 czerwca 2024

  Sieć i transmisja

  Jak można osiągnąć wyższy poziom efektywności, nie tylko rozwijając biznes, ale także przodując w branży? Kluczem do sukcesu jest inteligentna […]

 • Internet dla firm: niezawodność i bezpieczeństwo

  Internet dla firm: niezawodność i bezpieczeństwo
  Internet dla firm: niezawodność i bezpieczeństwo
  Sieć i transmisja 16 maja 2024

  Sieć i transmisja

  Dzisiaj firmy potrzebują solidnego Internetu, aby móc działać efektywnie i konkurować na rynku.  Światłowód dla firm Orange to rozwiązanie, które […]

 • Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów

  Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
  Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
  Sieć i transmisja 27 lutego 2024

  Sieć i transmisja

  Szybki i niezawodny dostęp do internetu jest kluczowy dla samorządów, które pragną zapewnić swoim mieszkańcom usługi na najwyższym poziomie. Poniżej […]