

5G. Już się zaczęło!
Sieć piątej generacji rozpoczęła swoją ekspansję. W przyszłości zostanie wykorzystana w wielu branżach i zmieni biznes w świat bezprzewodowy. Ma służyć do komunikacji między urządzeniami w takim samym stopniu, jak 4G do komunikacji między ludźmi.
Wszystkie branże i firmy na całym świecie obiecują sobie wiele po tej technologii. Kto pierwszy po nią sięgnie ten szybciej ucieknie z peletonu użytkowników 4G i zdobędzie koszulkę lidera. Wdrażanie już się rozpoczęło i widać jego wyraźne przyspieszenie.
Nowe technologie czekają na kreatywne zastosowanie. Orange stworzyło do tego typu eksperymentów Orange 5G Lab, specjalne studio dla wszystkich, którzy wierzą w przyszłość tej sieci.
Piątka w swej istocie nie jest rewolucją, ale ewolucją. Różni się jednak w swoich założeniach co do sieci poprzednich generacji. Daje możliwość wydzielania sieci prywatnych (kampusy), zarządzania jakością (QoS), zmian w architekturze sieci, które pozwalają na małe czasy opóźnień (ca. 1ms) i oszczędności w wykorzystaniu energii terminali (szczególnie istotne przy IoT).
Od 1 lipca klienci Orange mogą korzystać z 5G na częstotliwości 2100 MHz, która obecnie jest wykorzystywana na potrzeby 4G LTE. Swoim zasięgiem obejmuje blisko 6 milionów osób, m.in. mieszkańców Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic i wielu innych miast.
Wszyscy czekają też na następne etapy wdrażania sieci 5G w Polsce. Kiedy zostanie uruchomiona na kolejnych częstotliwościach, odczujemy prędkości i skok jakościowy w korzystaniu z internetu mobilnego.
Piątka dla każdego!
Jak działa 5G dowiemy się kupując telefon komórkowy, który ją obsługuje. Będzie ona dostępna po jej komercyjnym uruchomieniu przez Orange Polska w wybranych lokalizacjach.
Obecnie, aby skorzystać z takiej sieci w lokalizacjach testowych wystarczy, że: znajdziemy się w zasięgu sieci, posiadamy telefon/router obsługujący 5G i odpowiednią kartę SIM – 4G LTE (USIM) lub eSIM oraz skorzystamy z jednej z ofert Orange 5G.
Najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie smartfony, które możesz sprawdzić tutaj. Co nam zaoferują?
- 10 razy szybszy transfer danych. Prędkość pobrania do 20Gb/s
- 10 razy niższe opóźniania. Komunikacja w czasie rzeczywistym z minimalnym opóźnieniem 1ms
- 10 raz większa gęstość. Wzrost liczby obsługiwanych urządzeń do 1mln/2 km2
- 10 razy niższe opóźniania
5G na skalę przemysłową
Ta sieć znajdzie zastosowanie właściwie w każdym zawodzie i branży. Instytucje publiczne mogą wykorzystać ją do zarządzania i nadzoru ruchem czy parkingami. Szpitale do zdalnych konsultacji i operacji. Roboty będą opiekowały się seniorami, a w trasę wyruszą autonomiczne karetki. Dzięki temu zwiększy się bezpieczeństwo ruchu, komfort pacjentów, a transport stanie się bardziej ekologiczny i tańszy.
Korzyści płynące z 5G poznają ludzie pracujący w produkcji, przemyśle i budownictwie. Tu pojawią się roboty sterowane w czasie rzeczywistym oraz zostanie użyta rozszerzona rzeczywistość.
Istna rewolucja zacznie się w sieciach handlowych i dystrybucji. Pogłębiona analityka zachowań klienta otworzy nowe możliwości. Będziemy kupować w interaktywnych kioskach, zwiększy się produktywność i efektywności, a obniżą się koszty.
Natomiast w transporcie i logistyce do gry wejdą autonomiczne pojazdy (m.in. prywatne samochody, komunikacja miejska, pojazdy służb publicznych, pociągi). Możliwe będzie śledzenie przedmiotów w czasie rzeczywistym. W efekcie, efektywność transportu wzrośnie, spadną koszty, zwiększy się niezawodność usług i satysfakcja klienta.
Zrób to z Orange
Orange już to dostrzega. Przedsiębiorstwa i firmy nie muszą samodzielnie zmagać się z wyzwaniami we wdrażaniu 5G. Mogą skorzystać z pomocy doświadczonych partnerów.
Orange ma już za sobą pierwsze wdrożenia sieci kampusowych 5G w Polsce, a jednocześnie wykorzystuje doświadczenia Grupy Orange zdobyte przy realizacji podobnych projektów w krajach Europy Zachodniej.
Każdy projekt to okazja do zdobycia dodatkowego doświadczenia, które później można przenieść na nowy rynek. Operator dostarcza dziś nie tylko infrastrukturę, zajmuje się instalacją i konfiguracją, ale również późniejszym utrzymaniem. To wszystko składa się na CV zaufanego partnera cyfrowej transformacji.
Niezawodna komunikacja bezprzewodowa jest dla wielu branż kluczowa w realizacji celów transformacji cyfrowej. To nie tylko centra biurowe, stadiony czy galerie handlowe, ale również kopalnie, elektrownie, dworce czy szpitale.
Możemy wyróżnić dwa rodzaje sieci, które przydadzą się użytkownikom:
- Prywatna sieć mobilna, dedykowana krytycznym procesom biznesowym, np. w fabrykach, centrach logistycznych czy portach, wymaga najwyższej jakości. W jej ramach przedsiębiorstwo otrzymuje zasoby sieci komórkowej do wyłącznej dyspozycji, a operator zapewnia, że nikt z zewnątrz nie będzie się mógł z taką siecią połączyć. Sieć działa autonomicznie, a klient zyskuje pewność, że dane nie wychodzą na zewnątrz.
- Sieć kampusowa zapewnia prywatny zasięg w lokalizacji klienta. To on jest jej głównym użytkownikiem, ale jeśli abonent firmy telekomunikacyjnej znajdzie się w zasięgu nadajnika, to również będzie mógł się z nim połączyć. Używa się tu standardowych kart SIM, a sama sieć jest zintegrowana z siecią operatora. Klient może więc korzystać z usług publicznych, co nie jest możliwe w przypadku prywatnej sieci mobilnej. Ten rodzaj sieci kampusowej świetnie wpisuje się więc w potrzeby centrów biznesowych, szpitali, banków czy galerii handlowych. Orange z sukcesem zrealizował już takie projekty.
Korzystanie z 5G w Planach Firmowych L i XL w ofertach Orange Oferta dla Firm i Orange Love dla Firm.