5G. Internet dla ludzi i maszyn
Sieć i transmisja 21 czerwca 2022 <1 minuta czytania

5G. Internet dla ludzi i maszyn

Nie trzeba być futurystą, żeby to dostrzec. Technologia 5G ma przed sobą wielką przyszłość. Jej możliwości i ambicje są zdecydowanie większe niż jej poprzedników. Powoli i konsekwentnie będzie budować nowoczesny obraz świata. To sieć, która ma wielkie pole do popisu.

Cztery dekady, tyle czasu korzystamy już z sieci komórkowej. Ale ta, piątej generacji, tworzy zupełnie inną rzeczywistość, stawia fundamenty dla rozwoju nowych usług i aplikacji, które dokonają znaczących zmian w wielu gałęziach gospodarki.

Doprowadzi ona do transformacji naszego codziennego życia i pomoże w kreowaniu innowacyjnych projektów. A co najważniejsze, 5G rozszerza możliwości komunikacji i tworzy wielki ekosystem.  Dzięki temu budujemy inteligentne miasta, systemy transportowe i na dobre rozkręcić się przemysł 4.0.

W zasięgu 5G jest dziś miliard użytkowników, czyli co siódmy człowiek na świecie, natomiast w Polsce to już na pewno połowa mieszkańców kraju. Szacuje się, że w ciągu trzech lat anteny 5G będą w stanie przesłać sygnał do 65 proc. światowej populacji. 

Zwiększenie przepustowości sieci spowoduje, że zaczniemy używać i przesyłać coraz więcej danych, zakładając, że zawsze będą dostępne praktycznie od ręki. To może spowodować wysyp aplikacji nastawionych na szybką, prowadzoną w czasie rzeczywistym interakcję pomiędzy użytkownikami

– powiedział na portalu CRN Łukasz Bromirski, dyrektor techniczny w polskim oddziale Cisco.

Czas na Przemysł 4.0

Dla przemysłu 5G to nieskończone możliwości. Na cały świecie inwestuje się w tę technologię. W czołówce są: USA, Chiny i Korea Południowa.

Dzięki 5G już powstają nowoczesne fabryki i bezzałogowe kopalnie. Precyzyjnie działające roboty lepiej sprawdzają jakość wyprodukowanych towarów. Rozszerzona rzeczywistość pomaga pracownikom w przeprowadzaniu napraw, a wykorzystując okulary AR można mieć na bieżąco podgląd np. na schematy urządzeń.

Wykorzystuje się ją do transportu na terenie fabryki mi.in: do łatwiejszego kierowania autonomicznie poruszającymi się robotami. Sprawdzi się również w zarządzeniu energią oraz pomoże w dokładniejszym monitoringu zakładu. Ma ją już nawet stadion futbolowy w Nowym Jorku.

Wdrożenie sieci 5G w przemyśle to znacznie wyższa prędkość i przepustowość niż była dotychczas, większa niezawodność, małe opóźnienia a zarazem wysoka energooszczędność. Nowa sieć może przesyłać do 100 razy więcej danych, przy wykorzystaniu podobnej ilość energii niż w przypadku sieci wcześniejszych generacji.

Jak ważne jest 5G w naszym świecie może świadczyć fakt, że zaczynają powstawać prywatne sieci oparte na 5G. Dzieje się tak m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii. O takim przedsięwzięciu myśli również Polska.

Warto wiedzieć:
Wdrażanie 5G rozpoczęło się w 2019 r. Prognozy mówią, że pozostanie ona główną technologią komunikacji mobilnej do co najmniej 2030 r. 6G ma „wejść” na rynek w latach 2030–2035.

5G daje maszynom „wolność”

Według raportu Analysys Mason Polska dzięki wdrożeniu technologii 5G w inteligentnej produkcji i logistyce może zyskać aż siedem miliardów euro. Z kolei według prognoz MarketsAndMarkets globalny rynek przemysłowego Internetu Rzeczy 5G w latach 2020–2026 wzrośnie trzykrotnie, do prawie 16 mld dolarów.

Technologia mobilna piątej generacji zapewnia firmom możliwości wdrażania zaawansowanych aplikacji, transformację cyfrową oraz rozwijanie Internetu rzeczy na niespotykaną dotąd skalę. To co jeszcze niedawno było sciencie fiction dziś po prostu się dzieje.

5G daje maszynom coś wyjątkowego. Nie będą już musiały być podłączone kablami, staną się bardziej niezależne i będą lepiej współpracować ze sobą. Za cztery lata na świecie będzie 64 mld urządzeń IoT i wygenerują one ponad połowę przesyłanych za pośrednictwem sieci danych.   

Mówiąc o 5G wciąż wspominamy o Internecie rzeczy. To superduet XXI w. Coraz częściej sięgają po niego firmy. Coraz częściej pytają, ile na tym zaoszczędzą, o ile skrócą czas pracy lub jak go ulepszą.

Co więc mogą zyskać przedsiębiorstwa, dzięki nowoczesnym technologiom:  

 • obniżenie kosztów operacyjnych,
 • zwiększenie kontroli nad procesami produkcji,
 • zapobieganie problemom technologicznym,
 • poprawienie wydajności zarządzania zapasami i łańcuchem dostaw.

To jednak tylko początek długiej listy zalet. Oba te narzędzia budują obecnie nasze światowe Smart City, w którym powstają również Smart Company. Nie warto z tego rezygnować. Gapowicze i miłośnicy starego porządku mogą zapłacić wysoką cenę, czyli zwyczajnie wypaść z rynku.

Internet rzeczy – same korzyści

Przemysłowy Internet Rzeczy rozwija się także w Polsce. Pojawiają się wdrożenia w zakładach produkcyjnych i przemysłowych, o których coraz częściej zaczyna się głośno mówić, a znaczna część zakładów produkcyjnych chce w 2022 r. wzbogacić swoje linie o rozwiązania z zakresu IIoT czy Przemysłu 4.0.

Najważniejsze jest to, że IoT może być wykorzystywane już w lokalnym sklepie – np. do liczenia odwiedzających czy analizy koszyka zakupowego. Maszyny vendingowe dzięki IoT mogą zdalnie informować o stanie asortymentu, brakach i poziomie sprzedaży. Branża farmaceutyczna wykorzysta go np. do kontroli temperatury przechowywanych leków, zastosowanie znajdzie także w branży hotelarskiej, rolnictwie i wielu innych.   
 
Internet mobilny dla dużych firm. Oto korzyści:

 • Elastyczna oferta uwzględniająca potrzeby Twojej firmy.
 • Atrakcyjne ceny pakietów, czytelne koszty, które możesz monitorować na bieżąco.
 • Jeszcze większa efektywność i mobilność Twoich pracowników.
 • Błyskawiczne przesyłanie danych: wiadomości, filmów, zdjęć, dużych plików.
 • Stały kontakt z klientami, kontrahentami i pracownikami.
 • Bogaty wybór nowoczesnych routerów przypisanych do oferty.

Warto wiedzieć:
Aktualna sieć 5G pracuje w architekturze Non Stand Alone i oferuje już znacznie większe przepływności. Natomiast prowadzone są prace na architekturą 5G w standardzie Stand Alone, która uzupełni pozostałe zalety technologii 5G (czasy opóźnień, energooszczędność). 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów

  Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
  Światłowód dla gmin – innowacje w służbie samorządów
  Sieć i transmisja 27 lutego 2024

  Sieć i transmisja

  Szybki i niezawodny dostęp do internetu jest kluczowy dla samorządów, które pragną zapewnić swoim mieszkańcom usługi na najwyższym poziomie. Poniżej […]

 • Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie

  Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie
  Komputery kwantowe – rewolucja w biznesie
  Sieć i transmisja 16 stycznia 2024

  Sieć i transmisja

  Rewolucja w codziennych obliczeniach właśnie się rozpoczyna – komputery kwantowe wkraczają do biznesu! Dowiedz się, dlaczego warto zainteresować się tą […]

 • Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?

  Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?
  Jak technologia światłowodowa wspiera cyfrowy rozwój samorządów?
  Sieć i transmisja 28 grudnia 2023

  Sieć i transmisja

  Technologia światłowodowa odgrywa kluczową rolę w transformacji cyfrowej i rozwoju lokalnych społeczności. Jak działa technologia FTTH i co samorządy terytorialne […]

 • Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa

  Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa
  Sieć 5G. Zmiany nabierają tempa
  Sieć i transmisja 6 września 2023

  Sieć i transmisja

  Sieć piątej generacji rozpoczęła swoją ekspansję. W przyszłości zostanie wykorzystana w wielu branżach i zmieni biznes w świat bezprzewodowy. Ma […]