Smart City, czyli korzyści dla gmin, mieszkańców i środowiska
Instytucje publiczne 23 czerwca 2022 3 minuty czytania

Smart City, czyli korzyści dla gmin, mieszkańców i środowiska

Czy można jednocześnie efektywnie zarządzać gminą, generować oszczędności w budżecie i poprawiać stan środowiska, a do tego dbać o lepsze samopoczucie mieszkańców i turystów? Oczywiście, że można – z pomocą rozwiązań Smart City. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Trudno dziwić się tym liczbom, gdy weźmiemy pod uwagę, że dobrze zarządzane miasto staje się miejscem, w którym ludzie chcą się osiedlać, prowadzić biznes oraz czynnie uczestniczyć w jego rozwoju. A właśnie temu służą rozwiązania Smart City. Idea inteligentnych miast znacznie wyewoluowała przez ostatnie lata:

  • Smart City „pierwszej generacji” to próby implementacji nowoczesnych technologii, jednak bez właściwej oceny, jak wpłynie ona na samych mieszkańców.
  • Wersja 2.0 inteligentnych miast to już wykorzystywanie nowinek technologicznych w celu zapewnienia lepszej jakości życia mieszkańców, wciąż jednak z nadrzędną rolą władz miejskich.
  • Smart City 3.0 to inteligentne miasta obywatelskie. Władze otwierają się na inicjatywy i koncepcje mieszkańców, ułatwiając im stworzenie przestrzeni, w której czują się dobrze.

Co ważne, ten zwrot w stronę mieszkańca nie musi kolidować z oszczędnościami oraz dużo prostszym zarządzaniem całą infrastrukturą. Tak właśnie mogą wyglądać inteligentne miasta najnowszej generacji: Smart City 4.0. Wszystkie kluczowe sfery, takie jak wodociągi, oświetlenie miejskie, komunikacja czy monitoring powietrza, zarządzane są przez jeden system, zdalnie oraz niesamowicie szybko. Zmieniają one na lepsze życie mieszkańców, a zarazem wpływają pozytywnie na budżety miejscowości i ułatwiają pracę samorządowcom.

Zobaczmy więc, jak dokonać aktualizacji do wersji 4.0.

Smart City, ale także Smart Village i Smart Town

Choć rozwiązania czerpiące z internetu rzeczy wciąż kojarzą się z dużymi miastami i wielomilionowymi budżetami, z dobrodziejstw Smart City mogą korzystać nawet najmniejsze miejscowości. A do tego notować podobne benefity co największe metropolie.

Najlepszym na to przykładem jest system Smart City od Orange. Korzysta z niego już ponad 80 samorządów, wśród których są zarówno duże miasta, jak Szczecin czy Warszawa, jak i mniejsze miejscowości, np. Lubomierz i Lwówek Śląski.

Niezależnie bowiem od miejsca zamieszkania współczesny człowiek ma podobne oczekiwania związane z jakością życia. Są to między innymi:

  • ogólne warunki życia,
  • dostęp do ochrony zdrowia,
  • bezpieczeństwo osobiste,
  • łatwy dostęp do edukacji i kultury,
  • dobrobyt

Internet rzeczy w każdym z tych aspektów może odegrać znaczącą rolę i to bez wielkich inwestycji za strony samorządów. Na komfort życia mieszkańców wpływają nierzadko proste działania zmieniające oblicze miejsca, w którym żyją: od jakości powietrza, przez oświetlenie uliczne, miejsce na relaks, aż po częstotliwość opróżniania śmietników.

Tutaj zaczyna się rola rozwiązań takich jak Orange Smart City.

Jak więc widać, odpowiednio dobrany pakiet technologii smart może poprawić praktycznie każdą płaszczyznę życia mieszkańców oraz… stan finansów miasta lub wsi.

Bycie smart się opłaca? To jasne!

Rozwiązania smart w miastach czy mniejszych miejscowościach przestają być trendem i stają się jednym z kluczowych kierunków ich rozwoju. Dobrze obrazuje to rosnąca popularność inteligentnego oświetlenia miejskiego. Jak szacuje Northeast Group, do 2030 roku blisko jedna czwarta wszystkich latarni ulicznych na świecie stanie się smart. Co mogą na tym zyskać samorządy?

Prześledźmy to na symulacji wdrożenia Zegara Astronomicznego od Orange Polska – systemu, który zarządza oświetleniem zgodnie z dobowym rytmem.

Dodajmy, że im więcej części infrastruktury stanie się smart, tym większe będą korzyści dla miejscowości i jej mieszkańców. Podkreśla to Małgorzata Ciechomska, dyrektorka marketingu IoT, M2M i API: – W każdej gminie potrzebne są wodociągi, energia czy oświetlenie. A inteligentne miasto, miasteczko czy wieś to właśnie połączone ze sobą elementy infrastruktury. Dobrze zaplanowane i dopasowane do potrzeb gminy inwestycje w internet rzeczy mogą przynieść realne oszczędności, zmniejszyć emisję CO2 czy usprawnić pracę administracji.

Inteligentne miasto jest proste w zarządzaniu


Tak wiele sfer funkcjonowania tworzy skomplikowany ekosystem, którego skoordynowanie może stać się ogromnym wyzwaniem dla samorządowców. Ale czy musi nim być? Oczywiście, że nie.

Ideą rozwiązań takich jak Orange Smart City jest łatwa kontrola nad poszczególnymi jego elementami. Służy temu Platforma Zarządzania Miastem od Orange – rozwiązanie integrujące wszystkie wyżej wymienione usługi w ramach jednej platformy. Dzięki niej:

  • informacje ze wszystkich systemów miejskich są dostępne w jednym miejscu online,
  • możliwe staje się zarządzanie pełnym środowiskiem usług IoT: urządzeniami, komunikacją i danymi,
  • nie trzeba ponosić kosztów licencji od kilku dostawców różnych usług,
  • zwiększa się efektywność pracy służb miejskich i maleją wydatki.

Całość można więc porównać do smartfona z zainstalowanymi aplikacjami do sterowania domowym oświetleniem, systemem rolet i monitoringiem – wszystko w jednym miejscu, proste do zarządzania i analizowania.

Małymi krokami w stronę Smart City


Niezwykła elastyczność internetu rzeczy i rozwiązań Smart City pozwala wprowadzać je stopniowo, pojedynczymi krokami, na miarę możliwości budżetowych i aktualnych potrzeb gminy.

Niezależnie jednak, czy zaczniemy od wodociągów, rowerów miejskich, czy oświetlenia ulicznego, każde z nich przyniesie wymierne korzyści zarówno dla samorządu, spółek z nim współpracujących, jak i mieszkańców.

Więcej informacji o tym, jak skutecznie wdrażać rozwiązania Smart City w gminie o każdej wielkości, przygotowaliśmy dla Ciebie w poradniku „Smart City, czyli smart oszczędności: dla gmin, mieszkańców i środowiska”.

Pobierz poradnik lub obejrzyj we flipbooku.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.


Wśród wielu praktycznych porad, infografik i case studies znajdziesz tam też odpowiedzi na pytania:

  • Co zrobić, by obniżyć opłaty za energię nawet o 70 proc.?
  • Jak dokonać 205 632 odczytów wody w ciągu doby?
  • W jaki sposób „smart” ławka może poprawić samopoczucie siedzącego na niej
    i obniżyć emisję CO2?
  • Dlaczego turyści lubią rowery miejskie i jak je im zapewnić bez dużych inwestycji?

 

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1

    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Bezpieczny pracownik. Cyberbezpieczny samorząd, cz. 1
    Instytucje publiczne 26 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Samorządy zarządzające ogromną ilością danych osobowych stają się atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. Z roku na rok zwiększa się odsetek ataków […]

  • Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych

    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Miasto przyszłości, czyli granty dla instytucji publicznych
    Instytucje publiczne 6 marca 2024

    Instytucje publiczne

    Granty rządowe lub wsparcie z funduszy europejskich to forma dofinansowania, którą państwo udziela podmiotom publicznym na realizację określonych celów. Z […]

  • Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?

    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Jak zadbać o bezpieczeństwo instytucji publicznych?
    Instytucje publiczne 24 stycznia 2024

    Instytucje publiczne

    W dobie cyfryzacji i globalizacji instytucje publiczne muszą stawić czoło coraz większej liczbie zagrożeń, które mogą podważyć ich wiarygodność, stabilność […]

  • E-book. Miasto – liczy się wspólny cel

    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    E-book. Miasto – liczy się wspólny cel
    Instytucje publiczne 12 grudnia 2023

    Instytucje publiczne zPolecane

    Miasto 3.0 promuje mieszkańców. Dobre zarządzanie wymaga bowiem udziału obywateli. To oni posiadają wiedzę na temat swoich potrzeb i mogą […]