Idealny związek
IoT 13 lipca 2021 <1 minuta czytania

Idealny związek

Zawsze jest blisko, pomaga, wspiera i można na niego liczyć. Taki powinien być partner. Taki jest Orange.

 

Samorządowcy coraz chętniej sięgają po rozwiązania oparte na najnowszych technologiach, jak chociażby internet rzeczy czy sztuczna inteligencja. Duże miasta, z rozbudowanymi urzędami miejskimi, mogą sobie pozwolić na zatrudnienie zespołów specjalistów nadzorujących wdrożenia tego typu systemów i są w stanie takie rozwiązania wprowadzać we własnym zakresie. Tymczasem w przypadku mniejszych ośrodków wygląda to zupełnie inaczej.

 

Potrzebne wsparcie technologiczne

Małe miasto czy gmina wiejska może oczywiście zatrudniać specjalistę od IT, ale nawet jeśli tak jest, to trudno sobie wyobrazić, by osoba ta była w stanie samodzielnie wdrożyć, a tym bardziej stworzyć od podstaw, duży projekt, np. sterowanie systemem wodociągowym. Do tego potrzebny jest partner technologiczny.

Oczywiście, firm, które chętnie wystąpiłyby w tej roli, nie brakuje. Tu jednak pojawia się problem zaufania co do ich kompetencji, możliwości technicznych i jakości późniejszej współpracy. Większość projektów technologicznych, które gminy planują wdrożyć, ma bowiem funkcjonować przez długie lata, praktycznie już zawsze. Jednocześnie wybrane rozwiązania nie mogą być drogie. Samorządy mają przecież prawie zawsze mocno ograniczone budżety.

 

Zaufany partner
Poszukując pewnego i niedrogiego wsparcia, zarządcy miast i gmin coraz częściej nawiązują współpracę z Orange. To partner wręcz stworzony dla samorządów. Na terenie większości z nich obecna jest już infrastruktura tej firmy do przesyłu danych, w czym zresztą specjalizuje się ona od lat. Operator dysponuje też znakomitą kadrą inżynierską, znającą realia polskiego rynku.

 

Dzięki temu firma jest w stanie zapewnić najwyższą jakość usług typu Smart City, działających w oparciu o jej superbezpieczną sieć operatorską. Ma to ogromne znaczenie dla samorządów wdrażających rozwiązania Orange na swoim terenie. Przecież wiele z nich służy usprawnianiu infrastruktury o kluczowym znaczeniu dla funkcjonowania gminy.

 

Zaufany dostawca usług smart

 

Dostarczanie wody do domów czy oświetlanie ulic to usługi krytyczne, których awarie mogą prowadzić wręcz do paraliżu miasta. I dlatego tak ważne jest, by zarządzane były one przez bezpieczną sieć, której parametry są stale kontrolowane, a cały system był nadzorowany przez godnego zaufania partnera.

 

Z punktu widzenia samorządów istotne jest również to, że Orange jest w stanie zapewnić na terenie całego kraju – a nie tylko w dużych miastach – profesjonalny serwis oferowanych systemów.

Firma doskonale rozumie potrzeby samorządów i przygotowała cały ekosystem adresowanych do nich produktów. Wdrożenie systemów takich jak Smart Water do zarządzania siecią wodociągową, Smart Lights, sterującego oświetleniem ulicznym, czy Smart Bins, nadzorującego wypełnienie koszy na śmieci, pozwala nie tylko zoptymalizować i zautomatyzować działanie tych obszarów, ale też przynosi bardzo wymierne korzyści finansowe.

 

Zarządzanie Smart City z jednego miejsca

Orange poszło jednak o krok dalej i opracowało rozwiązania pozwalające małym i średnim gminom zaproponować swoim mieszkańcom usługi, które do niedawna spotkać można było tylko w metropoliach. To na przykład wypożyczalnie miejskich rowerów. System Smart Bike tej firmy umożliwia mieszkańcom korzystanie z udostępnionych rowerów za pomocą odpowiedniej aplikacji i pozostawianie ich w dowolnym miejscu.
Te i wszystkie pozostałe oferowane przez firmę systemy mogą być obsługiwane zdalnie przez jedną wspólną i intuicyjną platformę online. Dostarczają też licznych danych statystycznych, które ułatwiają zarządzanie gminą. Ta dodatkowa niejako korzyść wynikająca z wdrożenia rozwiązań Orange dla Firm ma dla wielu samorządowców niebagatelne znaczenie. W końcu wiedza o tym, jak mieszkańcy korzystają z gminnej infrastruktury, mówi bardzo dużo o ich potrzebach. A to dla wójta czy burmistrza wiedza bezcenna.

Oceń artykuł

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?

  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT w służbie zdrowia. Jak pomaga w udoskonaleniu opieki zdrowotnej?
  IoT 22 sierpnia 2023

  IoT

  Branża medyczna coraz częściej wykorzystuje internet rzeczy, czyli IoT. Mimo to korzyści z jego wdrożenia w szpitalach i mniejszych placówkach […]

 • Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów

  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Latarnie i lampy miejskie – oszczędność dla samorządów
  Instytucje publiczne, IoT 21 lipca 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Aby sprostać wyzwaniom związanym z rozwojem miast, samorządy muszą wziąć pod uwagę udział oświetlenia ulicznego w całkowitym bilansie energetycznym. Inteligentne […]

 • Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?

  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Jak zbierać dane z czujników w sieciach IoT?
  Instytucje publiczne, IoT 12 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT

  Czujniki IoT stają się coraz bardziej obecne w naszym życiu. W 2025 r. liczba urządzeń internetu rzeczy na świecie ma […]

 • E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto

  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  E-book. Strategia smart – przygotuj do niej swoje miasto
  Instytucje publiczne, IoT 4 kwietnia 2023

  Instytucje publiczne IoT zPolecane

  Już teraz można zostać miastem przyszłości. Wystarczy wykorzystać nowe technologie i inteligentne rozwiązanie, które zmienią nasze ulice w nowoczesną, funkcjonalną […]