IIoT kontra IoT: różnice i podobieństwa
IoT 31 października 2023 3 minuty czytania

IIoT kontra IoT: różnice i podobieństwa

IoT i IIoT stały się powszechnymi terminami we współczesnej, zdigitalizowanej erze. Ale czy wiesz, co dokładnie oznaczają? Chociaż łączy je technologia, mają inne zastosowanie w produkcji i biznesie.  Celem tego artykułu jest podkreślenie znaczących różnic między obiema technologiami.

To niewiarygodne, jak szybko Internet Rzeczy wpłynął na otaczającą rzeczywistość. Technologię IoT znajdziesz dziś w każdym pionie biznesowym – zarówno w produkcji, opiece zdrowotnej czy logistyce. W zależności od zastosowania i możliwości, można ją podzielić na dwie szerokie kategorie – konsumencki IoT oraz przemysłowy IIoT.

Charakterystyka IoT i IIoT


Bez wyjaśnienia podstaw, trudno omawiać różnice, podobieństwa i zastosowanie. Więc co dokładnie oznaczają oba pojęcia: IoT i IIoT?

Internet Rzeczy (IoT)


W najszerszym znaczeniu termin IoT obejmuje wszystkie urządzenia, które są połączone z Internetem i komunikują się ze sobą w czasie rzeczywistym (często bez udziału człowieka). Zastosowanie IoT jest związane przede wszystkim z poprawą jakości życia użytkowników końcowych (mieszkańców miast, kierowców, domowników).

Główne przykłady zastosowania obejmują:

  • inteligentne urządzenia codziennego użytku (czajniki, lodówki, żarówki, telewizory itp.),
  • zarządzanie oświetleniem miejskim i parkingami (smart light, inteligentne parkingi)
  • śledzenie na żywo lokalizacji pojazdu, parametrów jazdy, zużycia paliwa (sondy paliwowe i układy elektroniczne instalowane w nowych samochodach),
  • prognozowanie i monitorowanie katastrof (czujniki meteorologiczne i sejsmiczne).

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIOT)


Przemysłowy Internet Rzeczy można nazwać podzbiorem IoT, który koncentruje się – zgodnie z nazwą – głównie na zastosowaniach przemysłowych. Inteligentne urządzenia pomagają w lepszym przekazywaniu ważnych informacji, a także analizowaniu i przechwytywaniu danych w czasie rzeczywistym.

W przypadku IIoT efektywność jest powiązana z celami biznesowymi. Może to być redukcja kosztów (eksploatacyjnych lub konserwacyjnych), redukcja przestojów czy poprawa wydajności. Korzystając z IIOT, decyzje biznesowe można podejmować szybciej i dokładniej, co ma przełożenie na usprawnienie krytycznych procesów.

Przypadki użycia przemysłowego Internetu Rzeczy dotyczą przede wszystkim sektora produkcyjnego:

  • monitorowania maszyn na hali produkcyjnej w celu określenia ich wydajności i czasu pracy,
  • monitorowania zużycia energii elektrycznej w fabryce i wyciąganie wniosków w celu optymalizacji ich pracy pod kątem oszczędności,
  • automatyzacji procesów w celu usprawnienia procesów produkcyjnych,
  • koordynowania harmonogramów i przepływów pracy w wielu fabrykach w tym samym czasie,
  • ograniczenia przestojów maszyn dzięki konserwacji zapobiegawczej.

IIoT a IoT – podobieństwa i różnice


Zanim omówimy różnice między IoT a IIoT, przyjrzyjmy się najpierw podobieństwom między nimi. Na poziomie technologicznym IIoT i IoT są do siebie bardzo podobne. Oba systemy:

  • używają tych samych podstawowych elementów architektury (komunikacja, sieć, chmura, interfejs użytkownika itp.)
  • mają podobne działanie (wykrywanie, przetwarzanie, przesyłanie danych),
  • korzystają z tych samych technologii przesyłu danych (Wi-Fi, BLE, sieci komórkowe, LoRaWAN itp.),
  • wykorzystują te same protokoły komunikacyjne (TCP, UDP, HTTP, MQTT itp.),
  • mogą być zbudowane z tych samych komponentów sprzętowych.

IIoT umożliwia bardziej efektywną pracę całego zespołu, zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w procesy produkcyjne, wydajność maszyn, działalność dystrybucyjną i pozwala ocenić ogólną kondycję biznesową.

Różnice

Chociaż IoT i IIoT mają wspólne technologie, na tym podobieństwa tak naprawdę się kończą. Główna różnica to oczywiście wspomniany już wcześniej obszar zastosowań. IoT koncentruje się przede wszystkim na zwiększeniu wygody konsumentów poprzez oszczędzanie zasobów, takich jak energia elektryczna, natomiast IIoT – na zwrocie z inwestycji (ROI) i czerpaniu korzyści poprzez lepsze zrozumienie procesów biznesowych w organizacjach.

Koszt

Zasadniczo koszty zależą od sprzętu i wbudowanych narzędzi. Ale IoT jest z reguły rozwiązaniem tańszym niż IIoT, ponieważ moc obliczeniowa wymagana przez urządzenia IoT jest mniejsza. Aplikacje IIoT są bardziej zaawansowane niż aplikacje IoT – wraz ze wzrostem postępu technologicznego rośnie również ich złożoność. IIoT wykorzystuje bardziej zaawansowane urządzenia dla uzyskania większej precyzji pomiarów.

Ponadto, przemysłowe urządzenia IoT zazwyczaj działają w trudniejszych warunkach (temperatura, ciśnienie, wilgotność) i oczekuje się, że będą działać przez lata lub dziesięciolecia. Muszą zachować swoją precyzję i niezawodność przez cały okres eksploatacji. Wszystko to wymaga większych inwestycji.

Bezpieczeństwo

Każde urządzenie IoT wymaga wysokiego poziomu zabezpieczeń, ale przemysłowe rozwiązania IoT potrzebują bardziej niezawodnych środków. Zabezpieczenie infrastruktury zaledwie na poziomie podstawowym, może mieć katastrofalne skutki dla procesu produkcyjnego na dużą skalę i powodować kosztowne przestoje. Bezpieczeństwo IIoT wymaga opracowania strategii opartej na kompleksowym i holistycznym podejściu, obejmującym:

  • szyfrowanie danych,
  • uwierzytelnianie dostępu,
  • wdrożenie polityki prywatności,
  • regularne audyty,
  • kontrolowanie dostawców komponentów sprzętowych.

Dostępność

System IIoT musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące dostępności, zwłaszcza w miejscach, w których produkcja odbywa się przez całą dobę. Nawet godzinny przestój może często skutkować stratami wartymi tysiące, a może miliony złotych. Jest to szczególnie prawdziwe w fabrykach, w których system IIoT jest używany do pasywnego monitorowania produkcji i aktywnego sterowania liniami lub jednostkami.

Z tego powodu zasoby chmurowe systemu IIoT muszą być dostępne w wielu regionach (aby zapewnić kopię zapasową w przypadku awarii w jednej lokalizacji) i rozsądne marginesy wydajności (nie chcesz, aby przeciążony serwer powodował przestoje).

Dlaczego IIoT jest przyszłością?


W dobie Przemysłu 4.0, transformacji cyfrowej i demokratyzacji danych, IIoT jest kluczowym elementem sukcesu wielu organizacji. Zdolność do automatycznego gromadzenia, modelowania i przetwarzania danych jest korzyścią samą w sobie. Jednak IIoT oferuje znacznie więcej profitów, umożliwiając bardziej efektywną pracę całego zespołu. Zapewnia wgląd w czasie rzeczywistym w procesy produkcyjne, wydajność maszyn, działalność dystrybucyjną i pozwala ocenić ogólną kondycję biznesową.

Każdy, kto rozważa wdrożenie ekosystemu IoT/IIoT, powinien ocenić obie te technologie i dokładnie przyjrzeć się cechom. Inteligentne Rzeczy muszą zawsze koncentrować się na rzeczywistych potrzebach organizacji, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów bezpieczeństwa, niezawodności i produktywności.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego

    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    Wideo. Wdrożenia Orange w jednostkach samorządu terytorialnego
    IoT 18 marca 2024

    IoT

    Polskie miasta i gminy stawiają na rozwój, usprawnienia i jak najwyższy komfort mieszkańców. Nowoczesne technologie pomagają osiągnąć te cele. W […]

  • M2M mówi do rzeczy

    M2M mówi do rzeczy
    M2M mówi do rzeczy
    IoT 21 lutego 2024

    IoT

    Dzięki komunikacji M2M maszyny mogą wymieniać między sobą informacje, a także koordynować i podejmować działania bez potrzeby angażowania ludzi. W […]

  • Jak AI zdaje test na inteligencję?

    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    Jak AI zdaje test na inteligencję?
    IoT 13 lutego 2024

    IoT

    Coraz częściej pracujemy, wykorzystując roboty i zaawansowane technologicznie maszyny bazujące na sztucznej inteligencji. AI nam podpowiada, wspiera, a czasem nawet […]

  • Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?

    Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
    Inteligentna produkcja: jak technologia rewolucjonizuje przemysł?
    IoT 7 lutego 2024

    IoT

    Inteligentna produkcja to koncepcja, która wykorzystuje nowoczesne technologie do optymalizacji i automatyzacji procesów produkcyjnych. Jest częścią większej wizji Przemysłu 4.0, […]