Na czym wciąż może zaoszczędzić przedsiębiorca w 2023 roku?
Firma online 15 maja 2023 3 minuty czytania

Na czym wciąż może zaoszczędzić przedsiębiorca w 2023 roku?

Przedsiębiorcy stoją przed tak poważnymi wyzwaniami jak wzrosty cen energii i surowców, kosztów pracy oraz spłat kredytów. Jak podaje Business Insider, coraz więcej polskich firm spodziewa się pogorszenia popytu i dalszego wzrostu kosztów. Zatem, na czym jeszcze może zaoszczędzić polski przedsiębiorca?

Rok 2022 był trudnym rokiem dla wielu polskich firm, a 2023 również się na taki zapowiada. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości w raporcie o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce podaje, że odsetek przedsiębiorców, którzy obawiają się utraty płynności finansowej, wyniósł aż 33 proc. (to o 5 p.p. więcej niż w 2021 r.). 69 proc. badanych przedsiębiorców ocenia obecną koniunkturę jako gorszą niż przed rokiem.

„Dziennik Gazeta Prawna” przyjrzał się natomiast sytuacji jednoosobowych działalności gospodarczych. Choć zmalały kwoty zadłużenia polskich JDG, to jedna trzecia przedsiębiorców spodziewa się spadku zamówień i pogorszenia sytuacji finansowej.

Ich pesymizm wynika przede wszystkim z niepewnej ogólnej sytuacji gospodarczej, rosnących kosztów zatrudnienia oraz niejasnych i niespójnych przepisów prawnych w Polsce.

W obliczu słabnącej koniunktury oraz rosnących kosztów energii i zatrudnienia wielu przedsiębiorców szuka kolejnych sposobów na oszczędności w firmie.

Oto pięć pomysłów na oszczędności w firmie, które warto rozważyć w przedsiębiorstwie:

1. Wprowadzenie pracy hybrydowej


Prowadzenie firmy w trybie hybrydowym jest coraz bardziej popularne. Model ten pozwala na zmniejszenie wynajmowanej powierzchni biurowej oraz redukcję kosztów energii.

Co ważne, pracę hybrydową doceniają nie tylko właściciele firm, ale i sami pracownicy. W badaniu przeprowadzonym przez sieć Deloitte okazało się, że model hybrydowy preferuje aż 66 proc. respondentów. Najchętniej pracują oni w systemie dwa dni w biurze i trzy dni zdalnie. Pracę indywidualną, wymagającą większego skupienia, chętniej wykonują z domu, natomiast do biura chcą przyjeżdżać jedynie na spotkania, pracę w grupie, prezentacje. Organizacja biura w trybie hot desking nie wymaga zapewnienia i opłacania stanowisk pracy wszystkim pracowników jednocześnie.

Jednak przejściu na system hybrydowy powinna towarzyszyć odpowiednia organizacja pracy. Ułatwiają ją aplikacje do organizowania spotkań i komunikacji typu Microsoft Teams lub Google Meet, aplikacje do zarządzania projektami, jak np. ClickUp oraz programy do rezerwacji biurek w biurze i miejsc parkingowych.

Trzeba mieć również na uwadze, że w kwietniu 2023 r. rząd wprowadził regulacje do kodeksu pracy dotyczące pracy zdalnej. Pracodawcy zobowiązani są do pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych ponoszonych przez pracowników pracujących zdalnie. Mimo to model hybrydowy pozwala na wprowadzenie znacznych oszczędności w firmie.

2. Outsourcing usług


Rosnące koszty zatrudnienia są wskazywane jako jeden z głównych problemów, z którymi mierzą się przedsiębiorcy. Zwłaszcza niewielkie i średnie przedsiębiorstwa, te rozwijające się czy działające sezonowo, powinny rozważyć zlecanie niektórych usług poza firmą.

Outsourcing popularny jest w wielu sektorach, takich jak np. marketing, administracja czy księgowość. Można na przykład prowadzenie księgowości powierzyć biuru rachunkowemu wyspecjalizowanemu w e-księgowości, która opiera się na obrocie dokumentami tylko w formie elektronicznej. Pozwala to zaoszczędzić czas i płacić tylko za usługi w określonym zakresie.

3. Korzystanie ze wsparcia IT


Wsparcie IT jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Jednocześnie wynagrodzenia dla specjalistów w tej dziedzinie należą do wysokich i już samo poszukiwanie pracownika może być czasochłonne i kosztowne.

Alternatywnym rozwiązaniem jest outsourcing również i tych usług. Istnieją firmy, które oferują wsparcie IT w zakresie dedykowanym dla konkretnego przedsiębiorstwa. W Orange podstawowe usługi IT zaczynają się już od 15 zł miesięcznie i obejmują wsparcie telefoniczne specjalistów i pomoc zdalną w problemach z oprogramowaniem. Kolejne warianty pakietów uwzględniają także zapewnienie urządzenia zastępczego i wizytę informatyka w ciągu 24 godzin od zgłoszenia problemu.

4. Praca w chmurze


Na oszczędności w firmie pozwala także wprowadzenie usług chmurowych. Dzięki tym nowoczesnym rozwiązaniom firma ogranicza koszty utrzymywania własnej infrastruktury sieciowej oraz całego zespołu IT.

Dzięki rozwiązaniom chmurowym możliwy jest też bezpieczny backup danych. Orange oferuje niezawodny backup w cenie 13 zł miesięcznie. Kompleksowe usługi chmurowe pozwalają ograniczyć koszty zakupu licencjonowanego oprogramowania i sprzętu. Usługi chmurowe można łatwo skalować i dostosowywać do bieżących potrzeb firmy i dzięki temu nie przepłacać.

Orange pakiet bezpieczna firma

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Migracja adresacji IP – co to jest i do czego służy?

  Migracja adresacji IP – co to jest i do czego służy?
  Migracja adresacji IP – co to jest i do czego służy?
  Firma online 2 października 2023

  Firma online

  Niezależnie od branży, w której działasz, musisz zadbać o szybki, niezawodny, ale też bezpieczny dostęp do internetu. Jednym z kluczowych […]

 • Smart office – jak stworzyć inteligentne biuro?

  Smart office – jak stworzyć inteligentne biuro?
  Smart office – jak stworzyć inteligentne biuro?
  Firma online 26 września 2023

  Firma online

  W dzisiejszym, napędzanym technologią świecie koncepcja inteligentnego biura zyskuje ogromną popularność. Termin ten odnosi się do projektu przestrzeni pracowniczej, która […]

 • Automatyzacja procesów biznesowych – klucz do lepszego funkcjonowania firmy

  Automatyzacja procesów biznesowych – klucz do lepszego funkcjonowania firmy
  Automatyzacja procesów biznesowych – klucz do lepszego funkcjonowania firmy
  Firma online 21 września 2023

  Firma online

  Pracownicy wielu przedsiębiorstw często nie zdają sobie sprawy, że całymi dniami wykonują różne czynności automatycznie lub prawie automatycznie, według ściśle […]

 • Sieci mesh – nowoczesne sieci bezprzewodowe

  Sieci mesh – nowoczesne sieci bezprzewodowe
  Sieci mesh – nowoczesne sieci bezprzewodowe
  Firma online 19 września 2023

  Firma online

  Jeden samodzielnie działający router nie spełni wszystkich potrzeb. Wystarczy większa przestrzeń biurowa, aby tworzyły się miejsca bez dostępu do internetu […]