Fundusze unijne szansą na cyfryzację polskich przedsiębiorstw
Firma online 22 sierpnia 2023 3 minuty czytania

Fundusze unijne szansą na cyfryzację polskich przedsiębiorstw

Unia Europejska stwarza polskim przedsiębiorstwom szereg możliwości na pozyskanie dofinansowania z przeznaczeniem na cyfrową transformację. Mogą na nie liczyć projekty prowadzące do unowocześnienia działalności, wzmocnienia konkurencyjności oraz te, które wprowadzają element innowacji.

Po fundusze unijne sięgają nie tylko małe i średnie firmy, ale również duże spółki, które tak jak Orange Polska nieustannie inwestują w nowoczesne technologie. Jednocześnie Orange Polska jest wsparciem dla tych podmiotów, które chcą budować swoją przewagę w oparciu o nowe technologie, tak aby zwiększyć efektywność swojej działalności czy uatrakcyjnić swoje produkty i usługi.

Pozyskujemy fundusze unijne, aby szybciej i skuteczniej rozwijać nasze produkty i usługi – wyjaśnia Wojciech Tabero, Ekspert ds. Strategii Rozwoju z Orange Polska SA. Jako nowoczesna i innowacyjna firma wspieramy przedsiębiorstwa, które chcą rozwijać swój biznes z wykorzystaniem najnowocześniejszych i bezpiecznych technologii. Sami będąc beneficjentem unijnego wsparcia, jesteśmy partnerem dla innych beneficjentów – oferując im innowacyjne rozwiązania.

Solidny partner w cyfryzacji jest bardzo ważnym elementem planowanej inwestycji. Przedsiębiorstwo nie musi posiadać własnego zaplecza w postaci specjalistów, sprzętu i oprogramowania, aby zapewnić sobie możliwość wykorzystywania innowacyjnych technologii wspierających automatyzację lub cyberbezpieczeństwo. Może skorzystać z rozwiązań dostarczanych przez wiarygodnych partnerów, posiadających odpowiednie doświadczenie i zasoby.

Podobnie jest w przypadku wprowadzania innowacyjnych rozwiązań w sposobie zarządzania czy w produkcji. Świat przechodzi kolejną rewolucję przemysłową, wkracza w erę określaną jako Przemysł 4.0. Unia Europejska przeznacza pieniądze właśnie na to, aby polskim przedsiębiorcom ułatwić transformację w tym kierunku.

Spójność przez innowacje


Jednym ze źródeł finansowania innowacyjnych projektów są fundusze spójności. Wśród tych, przeznaczonych na lata 2021-2027, należy zwrócić uwagę na program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), w którym szczególny nacisk położony jest na nowoczesne rozwiązania.

W ramach trwającego naboru FENG – Ścieżka SMART przedsiębiorstwa mogą pozyskać dofinansowanie na realizację projektów modułowych obejmujących m.in. prace badawczo- rozwojowe, wdrożenie innowacji, cyfryzację czy rozwój kompetencji.  

Firma wybiera, który z dostępnych modułów zamierza realizować. Moduł badawczo – rozwojowy jest obligatoryjny. Może on polegać na badaniach przemysłowych lub eksperymentalnych pracach rozwojowych. Efektem powinno być opracowanie innowacyjnego rozwiązania możliwego do wdrożenia w działalności gospodarczej. Jego implementacja może obejmować elementy Internetu Rzeczy (IoT), komunikacji pomiędzy urządzeniami (M2M) czy technologie chmurowe.

Innowacyjne rozwiązanie będące rezultatem projektu nie musi być innowacją na skalę europejską. Wystarczy, że będzie innowacyjne na poziomie krajowym – wyjaśnia Wojciech Tabero z Orange Polska. Może to być np. opracowanie technologii zapewniającej podniesienie poziomu bezpieczeństwa systemów produkcyjnych (OT), które ze względu na integrację z systemami IT mogą stać się celem ataków. Jest tu również pole do innowacji w logistyce i transporcie. Firmy z tych branż mogą rozwijać innowacyjne rozwiązania z zakresu „asset management” umożliwiające monitorowanie, śledzenie i zarządzanie towarami z wykorzystaniem technologii RFiD.

Cyfryzacja jest nieodwracalnym kierunkiem, a firmy w Polsce mogą transformację przechodzić szybciej lub wolniej. Unijne wsparcie umożliwia ten pierwszy wariant.

Odbudowa przez rozwój


Unia Europejska uruchomiła również „Instrument na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności”. Pieniądze z tego funduszu mają wspomóc gospodarki krajów członkowskich w odbudowie po pandemii koronawirusa.

O środki w ramach instrumentu mogą starać się przedsiębiorstwa, samorządy, a nawet stowarzyszenia i fundacje. W kontekście wyzwań, przed jakimi stoi biznes, szczególnie ciekawie prezentują się „Inwestycje wspierające robotyzację i cyfryzację w przedsiębiorstwach” z budżetem 1 mld złotych.

Na czym mają polegać cyfrowe projekty inwestycyjne, aby mogły uzyskać wsparcie? Idealna inwestycja powinna wspierać transformację cyfrową w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez wykorzystanie m.in. sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT) czy rozwiązań automatyzujących wykrywanie incydentów bezpieczeństwa.

Przykładem może być zapewnienie bezpieczeństwa dużych powierzchni produkcyjnych czy magazynowych z wykorzystaniem dronów inspekcyjnych, w których specjalistyczne oprogramowanie analizuje obraz i wykrywa anomalie, alarmując w razie konieczności pracownika o potencjalnym zagrożeniu.

To oczywiście projekt maksimum. Wnioskować można o wsparcie, jeśli przedsiębiorstwo planuje wdrożyć choć jeden z wymienionych wyżej elementów. Może to być np. wdrożenie rozwiązania w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego wykorzystujące sztuczną inteligencję czy technologie chmurowe.

Technologia daje dużo możliwości, a sposób ich wykorzystania zależy od konkretnych potrzeb firmy.

Razem bezpieczniej


Cyfryzacja jest nieodwracalnym kierunkiem, a firmy w Polsce mogą transformację przechodzić szybciej lub wolniej. Unijne wsparcie umożliwia ten pierwszy wariant. Barierą dla wielu przedsiębiorstw jest jednak brak know-how. Dlatego pomoc wiarygodnego, doświadczonego partnera, jakim jest Orange, może okazać się kluczowe.

Orange Polska pomogło przeprowadzić transformację cyfrową wielu firmom i samorządom. Szczególnie te mniejsze często nie mają kompetencji, aby samodzielnie wprowadzić nowoczesne rozwiązania, a zatrudnienie ekspertów odpowiedniej klasy może przekraczać ich możliwości finansowe. Orange wpisuje się w potrzeby zarówno biznesu, jak i gmin czy powiatów, oferując nowoczesne technologie oraz wsparcie specjalistów.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie

  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Firma online 14 czerwca 2024

  Firma online

  Czy w dzisiejszych czasach technologia jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Idea cognitive computing udowadnia, że tak. Dowiedz się więcej […]

 • Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju

  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Firma online 11 czerwca 2024

  Firma online

  Polskie firmy inwestują w rozwiązania Metaverse. Wykorzystują do tego m.in. technologię Extended Reality i szeroką wiedzę ekspertów. To kierunek, który […]

 • Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?

  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Firma online 1 czerwca 2024

  Firma online

  Szukając hostingu internetowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze to: funkcjonalność, wydajność i niezawodność. Każdy z nich może […]

 • Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu

  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Firma online 22 maja 2024

  Firma online

  Cyfrowa rewolucja zaciera granice między rzeczywistością a wirtualnym światem. Handel elektroniczny staje się miejscem, w którym coraz częściej więcej do […]