Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo
Firma online 10 stycznia 2024 3 minuty czytania

Apple Business Manager – automatyzacja, wygoda, bezpieczeństwo

Zarządzanie firmowymi urządzeniami jest jednym z procesów, które można łatwo zautomatyzować. Jeśli firma korzysta na co dzień z urządzeń Apple, służy do tego Apple Business Manager. Choć na rynku są podobne rozwiązania dla konkurencyjnych platform, to Apple Business Manager ma kilka unikatowych cech.

Zdalne zarządzanie sprzętem to standard w nowoczesnej firmie


W dużej korporacji pojęcie „przygotowania sprzętu firmowego” może kojarzyć się z koniecznością oddania go w ręce informatyka. Ten przygotowuje go do użytkowania instalując niezbędne oprogramowania i zabezpieczenia. To jednak już stereotyp.

Od lat istnieje znacznie wygodniejszy sposób zarządzania sprzętem. Mobile Device Management (MDM) to oprogramowanie, za pomocą którego administrator IT może zabezpieczać, zarządzać i administrować urządzeniami firmowymi oraz prywatnymi użytkowanymi częściowo jako służbowe. Do zdalnego i masowego podłączenia MDM na urządzeniach Apple wykorzystuje się proces rejestracji Apple Business Manager, który jest również dostępny dla klientów biznesowych Orange.

Apple Business Manager w Orange to gwarancja pochodzenia sprzętu


Apple Business Manager to usługa własna firmy Apple, która może być dostępna za pośrednictwem operatora pełniącego w tym przypadku dwie role. Z jednej strony Orange jest sprzedawcą sprzętu. Z drugiej – autoryzowanym dystrybutorem sprzętu Apple. Rozwiązanie to jest przede wszystkim wygodne i bezpieczne, a to właśnie bezpieczeństwo jest jednym z kluczowych aspektów działania Apple Business Managera i urządzeń znajdujących się w sieci firmowej.

Zdalne i bezpieczne zarządzanie firmowymi urządzeniami 


Korzystanie z Apple Business Managera (ABM) w Orange ma jeszcze jedną zaletę. Pozwala na automatyzację procesu rejestracji i przygotowania sprzętu do używania go w firmie. Usługa pozwala zdalnie i automatycznie dodać urządzenie kupione w sieci Orange do platformy MDM i przekazać je pracownikowi bez konieczności przeprowadzenia wcześniejszej konfiguracji. Ta jest przeprowadzana przez administratora IT za pomocą portalu internetowego https://business.apple.com.

ABM pozwala na zarejestrowanie urządzeń przez tego samego operatora (autoryzowanego resellera Apple), u którego zostały one kupione – w tym przypadku Orange. Rejestracja może odbywać się automatycznie już w momencie zakupu.

Automatyzacja jest widoczna również w momencie serwisowania sprzętu. Jak wyjaśnia nam Adam Rzymkowski z Orange Polska: – W przypadku wymiany całego urządzenia lub jego istotnej części (np. płyty głównej) urządzenie o nowych numerach seryjnych zostaje zaktualizowane w portalu ABM klienta. Zapewnia to ciągłość rejestracji i pośrednio zarządzania urządzeniem w przypadku wymian lub napraw serwisowych.

Zdalne zarządzanie urządzeniami przez firmę a ochrona prywatności.  


Stopień ingerencji w oprogramowanie firmowych urządzeń za pomocą Apple Business Managera zależy wyłącznie od potrzeb. Przykładowo – dzięki współpracy ABM i rozwiązania MDM można skonfigurować urządzenia w trybie tzw. kiosku, czyli z zawsze otwartą jedną aplikacją. Z drugiej strony konfiguracja może być minimalna i ograniczać się wyłącznie do zdalnego instalowania aplikacji.

Inną z zalet Apple Business Managera jest możliwość zainstalowania i skonfigurowania wybranych programów na wielu urządzeniach jednocześnie i w krótkim czasie. ABM pozwala na masowy zakup kluczy licencyjnych do wybranych płatnych aplikacji z AppStore i ich dystrybucji na wybrane urządzenia firmowe.

Ze służbowych sprzętów na ogół można korzystać również prywatnie. Pozostaje wtedy pytanie, co wówczas z prywatnością danych? Dzięki ABM urządzenie może być skonfigurowane w taki sposób, aby odseparować dane prywatne i służbowe.

– Apple bardzo dobrze dba o prywatność użytkownika. Administrator nie ma dostępu do prywatnych danych aplikacji, z jakich korzysta pracownik firmy. Ma wgląd wyłącznie w aplikacje i dane firmowe, natomiast nie ma dostępu do zawartości aplikacji prywatnych, np. wiadomości w komunikatorach czy galerii zdjęć – mówi Adam Rzymkowski z Orange Polska.

W razie potrzeby na platformie MDM można też zarządzać urządzeniami w trybie bring your own device (BYOD), czyli dodać dzięki MDM aplikacje firmowe na prywatny sprzęt pracowników. W trybie BYOD rejestracja w ABM nie występuje.

Bezpieczeństwo i wygoda


Firma Apple dba o prywatność użytkowników i wysoki poziom zabezpieczeń. Dotyczy to zarówno prywatnego, jak i firmowego wykorzystania sprzętów. Idealnym tego przykładem jest proces rejestracji Apple Business Manager.

Ważną kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jest możliwość zlokalizowania zgubionego lub ukradzionego urządzenia. Cały proces może przeprowadzić administrator IT z poziomu Apple Business Managera – analogicznie do użytkownika prywatnego urządzenia logującego się na koncie iCloud. Jednak lokalizacja urządzenia Apple jest dostępna tylko po oznaczeniu urządzenia jako zaginionego.

Kupienie nowego sprzętu Apple w sieci Orange wiąże się z możliwością automatycznego dodania go do ABM i powiązania z już posiadanymi usługami. Automatyzacja całego procesu to ogromna wygoda, oszczędność czasu i nakładu pracy.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

 • Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes

  Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
  Wywiad. Metaverse – nauka, medycyna, biznes
  Firma online 2 kwietnia 2024

  Firma online

  Spotkania z klientami biznesowymi bez kosztownych delegacji czy szkolenia pracowników, które nie wymuszają zatrzymywania linii produkcyjnej to nie mrzonka. Jest […]

 • Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum

  Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
  Systemy zarządzania łańcuchem dostaw (SCM) firmy Quantum
  Firma online 15 marca 2024

  Firma online

  Cyfrowa transformacja i rosnąca konkurencja wymagają od przedsiębiorstw sprawnego zarządzania łańcuchem dostaw.  Orange Polska, podpisał umowę partnerską z firmą Quantum […]

 • Wykorzystanie technologii 3D w biznesie

  Wykorzystanie technologii 3D w biznesie
  Wykorzystanie technologii 3D w biznesie
  Firma online 23 grudnia 2023

  Firma online

  Technologia 3D to nie tylko druk, ale także skanowanie, modelowanie, wizualizacja i symulacja. Pozwala ona na tworzenie i testowanie nowych […]

 • Green computing. Czym jest zielona informatyka i jak może pomóc firmie?

  Green computing. Czym jest zielona informatyka i jak może pomóc firmie?
  Green computing. Czym jest zielona informatyka i jak może pomóc firmie?
  Firma online 20 grudnia 2023

  Firma online

  Zielona informatyka to koncepcja, która polega na minimalizowaniu negatywnego wpływu technologii informatycznych na środowisko naturalne. Jak ją wdrożyć i z […]