Aplikacje hybrydowe, progresywne i natywne: które z nich są lepsze?
Firma online 19 lipca 2023 3 minuty czytania

Aplikacje hybrydowe, progresywne i natywne: które z nich są lepsze?

Urządzenia mobilne odpowiadają za około połowę całego światowego ruchu internetowego. W związku z tym priorytetowym wyzwaniem dla organizacji staje się wdrożenie aplikacji mobilnej, która zwiększy przychody, a tym samym usprawni procesy biznesowe. Pod względem technicznym wyróżnia się aplikacje natywne, hybrydowe i progresywne. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Czym jest aplikacja mobilna?


Według najprostszej definicji aplikacja mobilna to oprogramowanie przeznaczone do działania na urządzeniu mobilnym, takim jak smartfon lub tablet. Zostało stworzone z myślą o dostarczaniu użytkownikom usług podobnych do tych dostępnych na komputerach osobistych. Współcześnie projektowane aplikacje wyróżniają się coraz większą responsywnością oraz niemal nieograniczoną funkcjonalnością.

Najprostszy podział aplikacji obejmuje:

 • Aplikacje-gry: mobilne odpowiedniki komputerowych gier wideo; należą do najpopularniejszych typów aplikacji. Stanowią jedną trzecią wszystkich pobrań ze sklepów mobilnych i trzy czwarte wszystkich wydatków konsumenckich.
 • Aplikacje zwiększające produktywność: koncentrują się na poprawie wydajności biznesowej poprzez ułatwienie różnych zadań, takich jak wysyłanie wiadomości e-mail, śledzenie postępu prac, współpraca przy projektach czy zdalna komunikacja.
 • Aplikacje związane ze zdrowiem, rozrywką, stylem życia i bieżącymi informacjami: coraz bardziej popularne, obejmują wiele aspektów osobistego stylu życia i kontaktów towarzyskich, takich jak randki, komunikacja w mediach społecznościowych, a także udostępnianie (i oglądanie) filmów.
 • Aplikacje do handlu mobilnego: mogą być używane zarówno do kupowania oraz sprzedawania (Allegro, OLX), jak i rezerwowania biletów i noclegów (Booking) czy zamawiania przejazdów (Uber, Bolt).

Aplikacje natywne vs hybrydowe vs progresywne: koncepcje i różnice


Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która aplikacja sprawdzi się w Twojej firmie. Wiele zależeć będzie od wielkości organizacji, branży, w której działasz, a także indywidualnych potrzeb w zakresie komunikacji z kontrahentami.

Aplikacje natywne

Aplikacje natywne to te, które są zaprojektowane dla określonego systemu operacyjnego. W zależności od docelowej platformy tworzy się je w innych językach:

 • Swift/Objective-C (dla systemu iOS),
 • Kotlin i Java (w przypadku Androida).

Kiedy inwestujesz w tworzenie natywnych aplikacji mobilnych, otrzymujesz aplikację, która reaguje na system operacyjny i współdziała z wbudowanymi funkcjami urządzenia, takimi jak aparat, GPS, czytnik linii papilarnych itp. Wysoka responsywność gwarantuje, że użytkownicy otrzymają aplikację o bardzo niskiej krzywej uczenia się, która oferuje wysoce intuicyjne doświadczenie.

Aplikacje natywne mają też kilka wad i ograniczeń. Przede wszystkim są bardzo kosztowne w produkcji, gdyż wymagają tworzenia osobnych wersji dla każdego systemu.

Czas związany z wprowadzeniem ich na rynek może się wydłużyć w związku z odmienną polityką różnych sklepów z aplikacjami.

Aplikacje hybrydowe

Aplikacje hybrydowe to takie, które zostały opracowane przy użyciu jednego języka kodu dla wielu platform. Oznacza to, że otrzymujesz aplikację działającą zarówno na Androidzie, jak i iOS. Aplikacje hybrydowe mają wspólny rdzeń, wyglądają identycznie na wszystkich systemach operacyjnych i oferują taką samą funkcjonalność, w związku z czym próg wejścia jest bardzo niski. Podobnie jak w przypadku natywnych, aplikacje hybrydowe są pobierane ze sklepów z aplikacjami i wymagają regularnych aktualizacji.

Największą zaletą aplikacji hybrydowych jest to, że proces ich tworzenia jest wysoce opłacalny. Nie trzeba tworzyć dwóch wersji oprogramowania dla wszystkich platform mobilnych z osobna. Mocnym punktem tego rozwiązania jest również wszechstronność – możesz osiągnąć wysoki poziom interakcji z różnymi urządzeniami za pomocą wtyczek stworzonych z myślą o określonym systemie operacyjnym.

Aplikacje hybrydowe mają również wady. Są to m.in.: ograniczony interfejs użytkownika oraz brak możliwości pełnego wykorzystania ich potencjału (np. z uwagi na rygorystyczne wymagania dotyczące przetwarzania danych w niektórych branżach). Mimo to rozwiązanie hybrydowe jest świetną opcją dla wchodzących na rynek start-upów, które chcą zainteresować inwestorów i klientów swoim produktem.

Aplikacje progresywne

Aplikacja progresywna (PWA), zwana również webową (internetową), to nic innego jak oprogramowanie dostępne z poziomu przeglądarki. Od natywnych i hybrydowych różni się przede wszystkim tym, że nie wymaga korzystania z zasobów sprzętowych. Nie jest instalowana bezpośrednio na urządzeniu, a na serwerze, z którym użytkownik nawiązuje połączenie zdalnie – z dowolnego miejsca na świecie.

Flagowymi przykładami PWA są serwisy:

 • com,
 • com,
 • google.com,
 • com,
 • com.

Dużym atutem aplikacji PWA jest to, że nie wymagają manualnych aktualizacji. Ponadto działają poprawnie zarówno na komputerach, laptopach, tabletach, jak i smartfonach – nawet tych starszych. Warto jednak pamiętać, że do pełnej obsługi aplikacji progresywnych jest potrzebne stabilne połączenie internetowe, które dodatkowo powinno być odpowiednio zaszyfrowane. Niektóre aplikacje progresywne mogą pracować w trybie offline, jednak w ograniczonym zakresie.

Powinieneś rozważyć wdrożenie PWA, jeśli:

 • chcesz zwiększyć świadomość marki i poprawić wyniki SEO,
 • masz klientów dokonujących zakupów z urządzeń mobilnych,
 • musisz poprawić szybkość witryny i ogólną wydajność,
 • chcesz zapewnić klientom płynne UX na wszystkich urządzeniach.

Tworzenie aplikacji mobilnych – co musisz wiedzieć?


Proces tworzenia aplikacji mobilnej rozpoczyna się od określenia celu biznesowego. Ważnym krokiem jest przeanalizowanie swoich możliwości i oczekiwań. Najważniejsze pytania, na które powinieneś sobie odpowiedzieć, to:

 • Jaka jest Twoja grupa docelowa i jakie są potrzeby konsumentów?
 • Jak szybko musisz wdrożyć aplikację?
 • Czy aplikacja wymaga zaawansowanych funkcji?
 • Jakim budżetem dysponujesz?

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie

  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Przetwarzanie kognitywne — zastosowanie w biznesie
  Firma online 14 czerwca 2024

  Firma online

  Czy w dzisiejszych czasach technologia jest jeszcze w stanie czymś zaskoczyć? Idea cognitive computing udowadnia, że tak. Dowiedz się więcej […]

 • Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju

  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Metaverse dla firm – nowa era cyfrowego rozwoju
  Firma online 11 czerwca 2024

  Firma online

  Polskie firmy inwestują w rozwiązania Metaverse. Wykorzystują do tego m.in. technologię Extended Reality i szeroką wiedzę ekspertów. To kierunek, który […]

 • Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?

  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Jaki hosting wybrać dla małych i średnich firm?
  Firma online 1 czerwca 2024

  Firma online

  Szukając hostingu internetowego, należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Najważniejsze to: funkcjonalność, wydajność i niezawodność. Każdy z nich może […]

 • Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu

  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Klienci-maszyny – przyszłość elektronicznego handlu
  Firma online 22 maja 2024

  Firma online

  Cyfrowa rewolucja zaciera granice między rzeczywistością a wirtualnym światem. Handel elektroniczny staje się miejscem, w którym coraz częściej więcej do […]