Złodzieje tożsamości. PESEL w niepowołanych rękach
Cyberbezpieczeństwo 31 grudnia 2022 4 minuty czytania

Złodzieje tożsamości. PESEL w niepowołanych rękach

Aktywności, w których posługujemy się numerem PESEL, takie jak założenie działalności gospodarczej czy wzięcie pożyczki, zostawiają po sobie cyfrowe ślady. Dzięki nim można sprawdzić, czy nasze dane nie dostały się w niepowołane ręce oraz podjąć odpowiednie kroki w razie, gdyby do tego doszło. A złodziej tożsamości może wyrządzić Ci naprawdę spore szkody – stąd częste pytanie: jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Zabezpieczenie numeru PESEL to podstawa


Nikt nie chce sobie wyobrażać, że padnie ofiarą oszustwa, ani myśleć o tym, co musiałby wtedy zrobić. Warto jednak poznać możliwości, jakimi dysponujemy. Dzięki temu możemy uchronić się przed nieprzyjemnościami lub zminimalizować szkody, gdy już dojdzie do najgorszego. To zaś można osiągnąć, zabezpieczając swój PESEL, by nie musieć się zastanawiać, jak sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis ChronPESEL.pl i Krajowy Rejestr Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych, blisko 25 proc. ankietowanych (23,6 proc.), deklaruje, że zdarzyło im się, by w trakcie rozmowy telefonicznej ktoś poprosił ich o podanie numeru PESEL, numeru i serii dowodu osobistego lub danych do logowania w bankowości elektronicznej. Niestety, pytającym może być złodziej tożsamości…, ale nie musi. O numer PESEL pytają np. telemarketerzy czy konsultanci podczas zgłaszania szkód ubezpieczeniowych. A ciężko samodzielnie ustalić, kto jest oszustem. Dlatego niezwykle ważne jest monitorowanie numeru PESEL.

Monitorowanie numeru PESEL


Najgorszy scenariusz to taki, w którym dochodzi do kradzieży PESEL-u – a co za tym idzie naszej tożsamości – czyli sytuacji, gdy ktoś bezprawnie posługuje się naszymi danymi przez dłuższy czas, a my nie mamy o tym pojęcia.

Dysponując naszym numerem PESEL, złodziej tożsamości może złożyć wniosek o pożyczkę, kupić na raty drogi sprzęt, podpisać umowę z operatorem, a nawet założyć firmę.

Wyjaśnianie, że nie jesteśmy winni serii nadużyć popełnionych z wykorzystaniem naszych danych, będzie kosztowało dużo czasu i nerwów. Tym więcej, im więcej takich wykroczeń miało miejsce. Odbudowanie reputacji biznesu po takim zdarzeniu również może okazać się wyzwaniem.

Zawsze znajdzie się ktoś, kto uzna, że wprawdzie nie była to nasza wina, ale jednak niesmak pozostał. Dlatego im szybciej odkryjemy i zgłosimy nieprawidłowości, tym lepiej. To zaś będzie możliwe dzięki bieżącemu monitorowaniu naszego numeru PESEL. Jeśli ktoś bezprawnie się nim posługuje, zostawi ślady w jednej lub kilku bazach – CEIDG, KRS czy KRD.

Jak sprawdzić, czy PESEL został skradziony? Na co zwracać uwagę?


Jeśli w terminie regulujemy wszystkie płatności, a mimo to pojawiamy się w Krajowym Rejestrze Długów, nie łudźmy się, że to tylko pomyłka.
Wówczas jest wielce prawdopodobne, że padliśmy ofiarą oszusta i podszywa się pod nas złodziej tożsamości. Może się jednak zdarzyć, że faktycznie zalegamy z opłaceniem faktur. Wówczas szybkie uregulowanie zaległości uchroni nasz biznes przed utratą wiarygodności w oczach kontrahentów.

Na pewno warto upewnić się, że nikt nie posłużył się naszymi danymi na przykład do zaciągnięcia pożyczki. O tym, że planuje ją kiedyś spłacić, można raczej zapomnieć. A jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt?

Wystarczy założyć konto w Biurze Informacji Kredytowej czy Krajowym Rejestrze Dłużników i pobrać jednorazowy (albo cykliczny) raport. Można również wykupić pakiet ochrony PESEL-u w serwisie chronpesel.pl, by otrzymywać powiadomienia o użyciu tych danych.

Przypadkiem nie może być również pojawienie się numeru PESEL w bazie CEIDG lub KRS. Jeśli sami nie zakładaliśmy w ostatnim czasie działalności gospodarczej, prawdopodobnie padliśmy ofiarą kradzieży danych. A osoba, która się jej dopuściła, zapewne nie ma uczciwych zamiarów. Monitorować można również historię kredytową. Jeśli pojawi się w niej pożyczka, której nie zaciągaliśmy, to również znak, że ktoś bezprawnie wykorzystuje nasz PESEL.

Co, jeśli ktoś zna mój PESEL – gdzie zgłosić kradzież numeru PESEL?


Tylko w 2022 roku oszuści poprzez kredyty próbowali wyłudzić ponad 245 mln zł.
W porównaniu z pierwszym kwartałem 2021 r., w ostatnich trzech miesiącach zeszłego roku liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów wzrosła o 16 proc. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się: co zrobić, jeśli ktoś zna mój PESEL?

Jeśli odkryliśmy, że ktoś bezprawnie posłużył się naszym numerem PESEL, powinniśmy jak najszybciej to zgłosić. W ten sposób uniemożliwimy oszustowi popełnienie kolejnych nadużyć. O takim zdarzeniu należy w pierwszej kolejności powiadomić policję. Dopiero z zaświadczeniem o przyjęciu zgłoszenia możemy udać się do urzędu, by zastrzec swoje dane, a następnie wyrobić nowy dowód.

Co zrobić, kiedy odkryjemy przestępstwo:

 • unieważnić dowód osobisty i wyrobić nowy (konieczna będzie wizyta w urzędzie miasta czy gminy lub posiadanie Profilu zaufanego, aby złożyć wniosek przez internet),
 • zastrzec stary dowód w dowolnym banku, aby zablokować próby wzięcia kredytu w bankach i SKOK-ach,
 • zgłosić na policję podejrzenie kradzieży dokumentów – dowód osobisty zostanie unieważniony w dniu zgłoszenia,
 • zastrzec PESEL na stronie BezpiecznyPesel.pl – zabezpieczenie numeru PESEL w taki sposób uniemożliwi branie pożyczek i kredytów w największych firmach pożyczkowych.

Pismo w sprawie skradzionego PESEL-u da się złożyć drogą elektroniczną, posługując się Profilem zaufanym. Równocześnie powinniśmy poinformować o nadużyciu podmioty, które padły jego ofiarą, czyli na przykład bank udzielający kredytu złodziejowi tożsamości. Formalności z tym związane będą nieco inne, w zależności od skali przestępstwa i tego, z jakimi instytucjami mamy do czynienia.

Profesjonalne zabezpieczenie numeru PESEL


Niewiele osób rozpoczyna dzień od sprawdzania Krajowego Rejestru Długów, a do porannej kawy przegląda dane w CEIDG. W najlepszym wypadku kończy się na sporadycznym zaglądaniu, w najgorszym – na gorączkowym sprawdzaniu wpisów, gdy dotrą do nas pierwsze niepokojące sygnały.

Chcąc sprawdzić swoją historię kredytową, można wygenerować raport z dostępnych online baz, lecz za każdym razem będzie się to wiązało z opłatą, więc prawdopodobnie i w tym przypadku ograniczymy się do sporadycznych kontroli.

Alternatywą są kompleksowe usługi, które pozwalają na bieżące, automatyczne monitorowanie numeru PESEL. Decydując się na takie rozwiązanie, będziemy otrzymywać powiadomienie, ilekroć ktoś się nim posłuży. Dzięki temu mamy szansę udaremnić próbę oszustwa i ustrzec siebie oraz innych przed serią przykrych doświadczeń. I choć takie pakiety ochronne wiążą się z opłatą, to zapewniają profesjonalne i skuteczne zabezpieczenie numeru PESEL.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
  Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

  Cyberbezpieczeństwo

  Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

 • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

 • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

 • Czym są wirtualne pokoje danych?

  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]