Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023 3 minuty czytania

Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można im zapobiec. Dowiedz się, jak chronić firmową infrastrukturę!

Czym jest atak man-in-the-middle?


Atak man-in-the-middle (MitM) to ukierunkowany cyberatak, w którym dochodzi do nieautoryzowanego przechwycenia komunikacji między dwiema stronami. Głównym celem tego nielegalnego procederu jest zwykle pozyskanie danych osobowych, inwigilacja określonych osób, sabotaż sieci komunikacyjnej lub naruszenie integralności danych. Wykorzystując luki w zabezpieczeniach, ataki typu man-in-the-middle umożliwiają cyberprzestępcom podsłuchiwanie i nieautoryzowaną manipulację komunikacją między zaufanymi podmiotami.

W rezultacie ataki MitM stanowią poważne zagrożenie dla poufności, integralności i dostępności informacji w infrastrukturze firmy – zarówno lokalnej, jak i chmurowej. Podczas ataków typu man-in-the-middle sprawcy mają możliwość uzyskania dostępu do bardzo wrażliwych informacji – często tych najbardziej krytycznych. Może to wiązać się z szeregiem negatywnych konsekwencji dla organizacji, na czele z odpowiedzialnością prawną oraz utratą zaufania klientów, partnerów biznesowych i inwestorów.

Co może być źródłem ataku typu man-in-the-middle?


Ataki typu man-in-the-middle mogą przybierać różne formy. Niżej wymieniamy najczęstsze źródła ataków MitM.

  • Sieci publiczne – na największe ryzyko ataku narażone są osoby, które łączą się z publicznymi sieciami Wi-Fi na lotniskach, w kawiarniach czy galeriach handlowych. Atakujący mogą w tym scenariuszu wykorzystać różne techniki, które umożliwiają im przechwycenie i manipulację danymi. Głównym celem ataku jest w tym przypadku uzyskanie dostępu do poufnych informacji użytkownika, takich jak hasła czy dane logowania do kont bankowych.

  • Komputery osobiste – podczas korzystania z komputera istnieje potencjalne ryzyko zainstalowania złośliwego oprogramowania, które może przekierowywać połączenie internetowe na fałszywe strony WWW. Takie witryny łudząco przypominają te legalne i działają jako pośrednicy w przechwytywaniu i manipulowaniu danymi. Określa się to często jako atak „man-in-the-browser”.

  • Routery – urządzenia sieciowe są często dostarczane przez usługodawcę internetowego i mają domyślne ustawienia (dane logowania takie jak admin/hasło) lub przestarzałe oprogramowanie układowe. Jednym z pierwszych kroków, jakie powinni podjąć administratorzy sieci firmowej, jest odpowiednia konfiguracja routerów i punktów dostępowych.

  • Serwery – atakujący mogą wykorzystać lukę w zabezpieczeniach na serwerze, aby przechwycić lub modyfikować dane, które są przesyłane między nim a użytkownikiem. Aby zabezpieczyć serwery przed atakami typu man-in-the-middle, ważne jest, aby regularnie aktualizować oprogramowanie, stosować silne mechanizmy uwierzytelniania i szyfrowania oraz monitorować ruch sieciowy w celu wykrycia nieprawidłowości w czasie rzeczywistym.

Wiele naruszeń bezpieczeństwa wynika z błędów ludzkich, którym można zapobiegać. Warto przeprowadzać szkolenia i warsztaty, które podniosą świadomość pracowników w zakresie zagrożeń oraz sposobów ich unikania.

Jak chronić firmową infrastrukturę przed atakami MitM?


Aby chronić się przed atakami typu man-in-the-middle, organizacje powinny przestrzegać pewnych praktyk. Oto niektóre z nich.

Wykonaj segmentację sieci

Segmentacja sieci to kluczowa strategia polegająca na podziale sieci na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu sekcje. Takie podejście zwiększa bezpieczeństwo poprzez izolowanie różnych części sieci, zapobiegając nieautoryzowanemu dostępowi i ograniczając skutki potencjalnych naruszeń. Wdrażając segmentację sieci, organizacje mogą skutecznie kontrolować i monitorować ruch sieciowy, ograniczać ryzyko ataków MitM i chronić wrażliwe dane.

Wykorzystaj firewalle i systemy wykrywania włamań

Profilaktycznym rozwiązaniem jest wdrożenie zapór ogniowych (firewalli) oraz systemów wykrywania włamań (IDS) lub zapobiegania włamaniom (IPS). Te solidne zabezpieczenia pozwalają na skuteczne wykrywanie i blokowanie wszelkich podejrzanych wzorców w ruchu sieciowym.

Przeprowadzaj regularne oceny podatności i testy penetracyjne

Aby zadbać o bezpieczeństwo firmowej infrastruktury, powinieneś ocenić jej podatność na ataki poprzez lokalizowanie słabych punktów i luk w zabezpieczeniach. Przeprowadzanie testów penetracyjnych jest kluczowym krokiem w tym procesie, ponieważ pomaga zidentyfikować możliwe punkty wejścia, które mogą być łatwym celem ataków typu MitM.

Wdróż protokoły uwierzytelniające w sieci Wi-Fi

Każda firma, która zapewnia dostęp do sieci Wi-Fi pracownikom lub gościom, powinna stosować bezpieczne protokoły uwierzytelniające, takie jak WPA2 lub WPA3. Ponadto wskazane jest wdrożenie rozwiązań, które zapewniają dodatkowe funkcjonalności w zakresie cyberbezpieczeństwa, takie jak izolacja klientów i uwierzytelnianie w oparciu o certyfikaty. Środki te znacznie zmniejszą prawdopodobieństwo ataków man-in-the-middle na sieci bezprzewodowe.

Organizuj szkolenia dla pracowników

Ważną kwestią jest uświadomienie pracowników w zakresie cyberbezpieczeństwa. W tym celu warto organizować regularne szkolenia i warsztaty, które podniosą ich świadomość w zakresie zagrożeń oraz sposobów ich unikania. Wiele naruszeń bezpieczeństwa wynika z błędów ludzkich, którym można zapobiegać.

Zabezpiecz swoją firmową infrastrukturę z Orange Network Security


Jako niezawodny dostawca rozwiązań bezpieczeństwa Orange oferuje szereg produktów przeznaczonych do zwalczania różnych metod wykorzystywanych w atakach typu man-in-the-middle. Usługa Orange Network Security obejmuje systemy wykrywania i zapobiegania włamaniom, antyboty i zaporę Next Generation Firewall – wszystko to dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy!

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

  • CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.

    CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.
    CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.
    Cyberbezpieczeństwo 26 kwietnia 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W jubileuszowej 10. edycji Raportu CERT Orange Polska przeczytacie m.in. o tym, kto i jak nas atakuje w cyberprzestrzeni, jak […]

  • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

  • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

  • Czym są wirtualne pokoje danych?

    Czym są wirtualne pokoje danych?
    Czym są wirtualne pokoje danych?
    Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]