Bezpieczny PESEL i NIP. Dlaczego to takie ważne?
Cyberbezpieczeństwo 28 października 2022 4 minuty czytania

Bezpieczny PESEL i NIP. Dlaczego to takie ważne?

Numery PESEL i NIP dają duże możliwości. Korzystając z nich umiejętnie, możesz sprawnie załatwiać formalności i chronić interesy swojej firmy. W niepowołanych rękach zmieniają się jednak w niebezpieczne narzędzia. Sprawdź, jak zabezpieczyć PESEL, poznaj zagrożenia wiążące się z kradzieżą tej wrażliwej danej oraz dowiedz się, jakie znaczenie w temacie bezpieczeństwa nr PESEL ma nr NIP.


Co to jest NIP, a czym jest PESEL?


PESEL i NIP to doskonale wszystkim znane numery, bez których nie można legalnie funkcjonować i prowadzić firmy na terenie Polski. NIP to dziesięciocyfrowy numer identyfikacji podatkowej. Umożliwia służbom skarbowym zidentyfikować konkretnego podatnika. Muszą go posiadać wszystkie osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, a także osoby prawne, podatnicy podatku od towarów i usług, płatnicy podatków, płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz osoby wykonujące działalność nieewidencjonowaną.

PESEL stanowi z kolei jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który posiada każda osoba fizyczna widniejąca w Powszechnym Elektronicznym Systemie Ewidencji Ludności. Pozwala na identyfikację; zawiera w sobie informacje np. o dacie urodzenia konkretnej osoby oraz jej płci. Od 2011 roku osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą też używać nr PESEL jako identyfikatora podatkowego. W przypadku prowadzenia takiej działalności niezbędny jest jednak NIP.

Znaczenie numeru PESEL wzrasta wraz z postępującą cyfryzacją. Można z jego pomocą korzystać z wielu usług elektronicznych. Bez wychodzenia z domu złożysz część dokumentów w urzędach, otworzysz działalność gospodarczą czy weźmiesz pożyczkę. Niestety, posłużyć się numerem PESEL może również ktoś, kto wejdzie w posiadanie Twoich danych i zechce wykorzystać je w nieuczciwy sposób. Dlatego też warto zastanowić się nad zabezpieczeniem PESEL-u.

Bezpieczny PESEL – czy aby na pewno?


Jeśli myślisz, że problem potencjalnego dostania się numeru PESEL w niepowołane ręce Cię nie dotyczy, to znak, że czas porozmawiać o bezpieczeństwie danych. Do Twojego numeru PESEL mają dostęp nie tylko urzędy. Widnieje on również w bazach przychodni i aptek. Może Ci się wydawać, że wszystko to miejsca, w których Twoje dane są odpowiednio chronione, ale czy na pewno?

Zresztą to dopiero początek. Prawdopodobnie większość ludzi zostawiła już swój PESEL w niezliczonych hotelach na całym świecie, wypożyczalniach samochodów lub sprzętu sportowego, siłowniach i wszędzie tam, gdzie ktoś miał możliwość spisania danych z naszego dowodu osobistego. Części z tych miejsc nawet się nie pamięta. Czy można mieć pewność, że pracują w nich sami uczciwi ludzie? Nie trzeba zresztą szukać aż tak daleko. Dane osób prowadzących działalność gospodarczą można bez najmniejszego problemu znaleźć w internecie. Warto zatem pomyśleć, czy Twój PESEL jest na pewno bezpieczny.

(Nie)Bezpieczny PESEL – czyli kradzież danych  


Można odnieść wrażenie, że do kwestii ochrony danych większość osób wciąż podchodzi dość lekko. Przynajmniej do czasu, gdy same padną ofiarą jednego z oszustów, tracąc przy tym dużo czasu, nerwów i pieniędzy. A statystyki pokazują, że skala takich przestępstw jest ogromna.

Szacuje się, że do próby wyłudzenia z wykorzystaniem skradzionych danych dochodzi średnio co 12 minut!

Wydarzenia roku 2020 przyspieszyły przenoszenie się wielu usług do internetu, co nie umknęło też uwadze cyfrowych oszustów. W czasie epidemii koronawirusa nawet 55 proc. Polaków zaobserwowało ich wzmożoną aktywność.

Metodą najczęściej stosowaną przez hakerów jest phishing. Styka się z nim większość osób korzystających z internetu. Najczęściej spotykane próby oszustwa to fałszywe maile z fakturami czy SMS-y wysłane rzekomo przez firmy kurierskie informujące o niedopłacie. Takie działania mają jeden cel – wyłudzenie poufnych informacji. Można na to odpowiedzieć jedynie wzmożoną ostrożnością, między innymi zabezpieczeniem PESEL-u.

Przeczytaj poradnik „Skradziony PESEL, skradziona tożsamość. Co zrobić?”

Monitoruj numery NIP – sprawdzaj, z kim masz do czynienia


Szczególnie w biznesie ostrożności nigdy za wiele. Zwłaszcza że jeszcze nigdy nie zależał on w tak dużym stopniu od osób, których nie widziało się na oczy. Przejście w zdalny tryb pracy sprawiło, że coraz więcej osób współpracuje z przedsiębiorcami, z którymi mają kontakt wyłącznie drogą elektroniczną. W takiej sytuacji jeszcze łatwiej można paść ofiarą nieuczciwych praktyk. Jak się przed nimi chronić? Najlepiej zacząć od monitorowania numeru NIP kontrahentów.

Można dzięki niemu sprawdzić, czy firma widnieje w Krajowym Rejestrze Długów, a tym samym zweryfikować jej wiarygodność. Warto również pamiętać, że problemy z płynnością finansową nie są zarezerwowane dla nowych kontrahentów. Sytuacja każdego przedsiębiorstwa może nagle się pogorszyć. Dlatego warto na bieżąco monitorować numery NIP firm, z którymi współpracujesz i reagować w razie, gdyby ich status w KRD uległ zmianie.

Zabezpiecz PESEL – monitoring to podstawa!


Według danych Związku Banków Polskich w 2019 roku każdego dnia blisko 500 osób zastrzegało swoje dokumenty, a instytucje finansowe udaremniały średnio 13 prób wyłudzeń dziennie. Te statystyki pozwalają mieć nadzieję, że można skutecznie chronić się przed nieuczciwymi praktykami. Pod warunkiem że niczego nie zostawisz przypadkowi i podejmiesz odpowiednie kroki.

Pierwszym z nich powinno być sprawdzenie wpisów z Twoim numerem PESEL w dostępnych bazach danych i rejestrach. W ich historii znajdziesz informacje o założeniu działalności gospodarczych, kredytach, pożyczkach ratalnych i umowach abonenckich. Jeśli któraś z tych aktywności wyda Ci się podejrzana, to znak, że mogło dojść do przestępstwa z użyciem Twoich danych. By zapobiec takim próbom wyłudzeń, skorzystaj z usługi Zabezpiecz PESEL.

Zabezpieczenie PESEL-u to dodatkowa usługa w Orange, która utrudnia niepowołanym osobom zaciągnięcie zobowiązań finansowych w razie uzyskania przez nie dostępu do Twoich wrażliwych danych. Co więcej, usługa Zabezpiecz PESEL umożliwia monitorowanie nr NIP kontrahentów, a także otrzymywanie natychmiastowych powiadomień o dopisanie sprawdzanej firmy do rejestru długów.

Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swój PESEL i efektywnie monitorować numery NIP kontrahentów, więcej informacji znajdziesz na naszej stronie.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Mogą Cię również zainteresować

 • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
  Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

 • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
  Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]

 • Czym są wirtualne pokoje danych?

  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Czym są wirtualne pokoje danych?
  Cyberbezpieczeństwo 23 października 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  Od audytów przez fuzje i przejęcia po przeglądy strategiczne i przetargi – coraz więcej organizacji na całym świecie polega na […]

 • Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?

  Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?
  Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?
  Cyberbezpieczeństwo 13 września 2023

  Cyberbezpieczeństwo

  W obliczu rosnącej zależności od technologii chmurowej i dynamicznej ewolucji cyberzagrożeń, bezpieczeństwo korporacyjne wymaga nowoczesnych i skutecznych rozwiązań. Wdrożenie koncepcji […]