Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?
Cyberbezpieczeństwo 13 września 2023 3 minuty czytania

Jakie znaczenie dla bezpieczeństwa korporacyjnego ma polityka zerowego zaufania?

W obliczu rosnącej zależności od technologii chmurowej i dynamicznej ewolucji cyberzagrożeń, bezpieczeństwo korporacyjne wymaga nowoczesnych i skutecznych rozwiązań. Wdrożenie koncepcji zerowego zaufania pozwoli na lepsze zrozumienie środowiska IT oraz sprawniejszą identyfikację zagrożeń w czasie rzeczywistym.

Zero Trust Security – przyszłość bezpieczeństwa korporacyjnego


W 2010 roku analityk branżowy John Kindervag wprowadził terminy „Zero Trust” i „architektura Zero Trust”, aby opisać koncepcję, która kwestionuje skuteczność tradycyjnych systemów bezpieczeństwa opartych wyłącznie na ochronie obwodowej. Jej główne założenie to: „nigdy nie ufaj, zawsze sprawdzaj”.

Zgodnie z nim każdy dostęp do zasobów sieciowych musi zostać dokładnie zweryfikowany i uwierzytelniony – niezależnie od źródła czy też lokalizacji użytkownika. Takie myślenie o bezpieczeństwie IT pozwala firmom skuteczniej bronić się przed cyberzagrożeniami i utrzymać kontrolę nad dostępem do kluczowych zasobów.

Koncepcja Zero Trust stoi więc w opozycji do tradycyjnego modelu zabezpieczeń stosującego zasadę „ufaj, ale weryfikuj”. Poprzednie podejście narażało organizacje na szereg naruszeń, z czego wiele miało bardzo poważne konsekwencje – łącznie z utratą kontroli nad infrastrukturą IT. Wynikało to z błędnego założenia, że użytkownicy, którzy uzyskali dostęp do sieci wewnętrznej, są zaufani i mają prawo korzystać z różnych zasobów bez większych ograniczeń.

Wraz z migracją do chmury i ewolucją rozproszonego środowiska pracy szybko stało się jasne, że tradycyjny model zabezpieczeń nie jest wystarczająco skuteczny. Zwłaszcza w obliczu zaawansowanych zagrożeń cybernetycznych, takich jak ransomware czy ataki man-in-the-middle.

Zero Trust jest dużo lepszą odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych organizacji. Chroni zasoby w czasie rzeczywistym i pozwala firmom na „patrzenie w przyszłość” – przewidywanie cyberzagrożeń i lepsze zrozumienie możliwości obronnych.

Kluczowe komponenty polityki zerowego zaufania


Aby skutecznie chronić środowisko IT, model bezpieczeństwa Zero Trust musi obejmować swoim zasięgiem cały cyfrowy krajobraz organizacji, a nie tylko wybrane elementy. Można to osiągnąć poprzez wdrożenie i egzekwowanie sześciu głównych procesów.

  • Stałe monitorowanie – aby polityka zerowego zaufania była skuteczna, niezbędne jest ciągłe monitorowanie aktywności w sieci. Pozwala to reagować na zagrożenia w czasie rzeczywistym, a także przewidywać te potencjalne.
  • Zarządzanie dostępem uprzywilejowanym (PAM) – to rozwiązanie, które pozwala na przydzielanie uprawnień do kluczowych zasobów tylko tym użytkownikom, którzy w danym momencie naprawdę go potrzebują. Korzyścią jest zmniejszenie ryzyka potencjalnych nadużyć i zagrożeń – w tym tych wynikających z błędu ludzkiego.
  • Silne uwierzytelnianie – dzięki wzmocnieniu bezpieczeństwa za pomocą adaptacyjnego uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) organizacje mogą skutecznie zwalczać próby nieuprawnionego dostępu do danych i minimalizować ryzyko cyberzagrożeń. MFA wymaga każdorazowo od użytkowników potwierdzenia swojej tożsamości, na przykład za pomocą kodu jednorazowego czy odcisku palca.
  • Kontrola interfejsów API – niezależnie od tego, czy firma korzysta z tradycyjnego oprogramowania, technologii chmurowej, czy nowoczesnej aplikacji SaaS, musi zabezpieczać interfejsy API. Holistyczne podejście obejmuje: definiowanie zasad i protokołów komunikacji, autoryzację dostępu, rozpoznawanie nieprawidłowych działań, śledzenie ruchu użytkowników i zatwierdzanie prawidłowych opcji konfiguracji.
  • Segmentacja sieci – oznacza podział sieci na odrębne segmenty, z których każdy ma własny, unikalny zestaw środków bezpieczeństwa i zasad kontroli. Taki proces minimalizuje potencjalne szkody, jakie może wyrządzić atakujący, a także ogranicza rozprzestrzenianie się złośliwego oprogramowania wewnątrz infrastruktury IT.
  • Szyfrowanie danych – zgodnie z zasadami polityki Zero Trust dane powinny być klasyfikowane, etykietowane, szyfrowane i przechowywane w odpowiednio chronionym miejscu. Można to osiągnąć dzięki zastosowaniu silnych algorytmów kryptograficznych. Istnieje wiele metod szyfrowania: symetryczne, asymetryczne i hybrydowe.

Brak zaufania? To się opłaca!


Wdrożenie polityki zerowego zaufania jest istotnym filarem bezpieczeństwa cybernetycznego. Postępy w dziedzinie automatyzacji procesów i uczenia maszynowego znacznie usprawniają cały proces. Nie trzeba już ręcznie analizować i weryfikować każdego żądania dostępu.

Dzięki integracji zaawansowanych technologii bezpieczeństwa opartych na AI z wewnętrznymi zabezpieczeniami IT organizacje mogą skutecznie zarządzać uprawnieniami, analizować zachowania użytkowników i zapewniać ochronę danych na nieosiągalnym wcześniej poziomie.

Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających na egzekwowanie założeń polityki zerowego zaufania, jednak nie wszystkie sprawdzą się w każdym środowisku danych. Kluczowym aspektem jest tutaj odpowiednie dopasowanie do specyficznych potrzeb i charakterystyki danej organizacji.

Ważna jest dokładna ocena rozmiaru i złożoności infrastruktury, charakteru danych przechowywanych w systemie oraz specyficznych wymagań i przepisów bezpieczeństwa obowiązujących w branży. Skuteczne wdrożenie polityki zerowego zaufania będzie w dużym stopniu uzależnione od rzetelnej analizy i odpowiednich konsultacji z ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa.

Masz pytania? Wypełnij formularz. Nasz zespół ekspertów służy pomocą.

Popularne tagi

Mogą Cię również zainteresować

  • CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.

    CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.
    CERT Orange Polska podsumowuje 2023 r.
    Cyberbezpieczeństwo 26 kwietnia 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    W jubileuszowej 10. edycji Raportu CERT Orange Polska przeczytacie m.in. o tym, kto i jak nas atakuje w cyberprzestrzeni, jak […]

  • Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania

    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Passwordless i biometria – niewidzialne uwierzytelniania
    Cyberbezpieczeństwo 9 kwietnia 2024

    Cyberbezpieczeństwo

    Wraz z rosnącym znaczeniem cyberbezpieczeństwa niewystarczające stają się tradycyjne metody uwierzytelniania oparte na hasłach. Alternatywnym podejściem jest passwordless – zbiór […]

  • Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?

    Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
    Czym są ataki man-in-the-middle i jak się przed nimi chronić?
    Cyberbezpieczeństwo 19 grudnia 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Cyberataki typu man-in-the-middle umożliwiają przestępcom przechwytywanie komunikacji i uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Choć wykrywanie takich procederów jest trudne, można […]

  • Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?

    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Bezpieczne święta. Jak chronić swoją firmę przed cyberzagrożeniami?
    Cyberbezpieczeństwo 29 listopada 2023

    Cyberbezpieczeństwo

    Wiele osób korzysta z przedświątecznych wyprzedaży. Niektórzy kupują tradycyjnie w sklepach stacjonarnych, inni wolą zamawiać towary przez internet. Wbrew pozorom […]