MegaMisja

MegaMisja to nieodpłatny, ogólnopolski program edukacyjny Fundacji Orange. Adresowany jest do nauczycieli świetlic szkolnych oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych.

Głównym celem programu jest przede wszystkim podnoszenie cyfrowych kompetencji zarówno wśród dzieci, jak i wychowawców świetlic. Poza tym MegaMisja pomaga rozwiać umiejętność pracy w grupie, upowszechniać wiedzę za pomocą nowych technologii, angażuje rodziców w proces edukacji ich podopiecznych oraz doposaża świetlice w materiały edukacyjne.

Honorowymi ambasadorami programu są: aktorka teatralna i filmowa Magdalena Kumorek oraz autor bestsellerowych książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke.

Program MegaMisja udostępnia nauczycielom gotowe tematy zajęć świetlicowych. Obejmuje m.in. zagadnienia na temat bezpiecznego i twórczego korzystania z nowych mediów. Proponowane scenariusze pozwalają uatrakcyjnić nauczycielom plan pracy świetlicy szkolnej. Dzięki czemu wychowawcy mają dostęp do sprawdzonych materiałów, a lekcje dla dzieci prowadzone są z pomysłem.

Zajęcia "z pomysłem"

Tematy zajęć świetlicowych MegaMisji są tak sformowane, by trafić w potrzeby dzieci. Poszczególne wyzwania opierają się na mechanizmie gry edukacyjnej, w której animowani bohaterowie próbują złapać niesfornego Psotnika. W czasie realizacji poszczególnych etapów, dzieci uczą się pracy w grupie oraz odkrywają dobre i bezpieczne strony technologii i nowych mediów.

MegaMisja uczy m.in.:

  • Jakie treści można publikować w Internecie?
  • Jak chronić swoją prywatność w sieci?
  • Jak unikać niebezpieczeństw?
  • Co to jest netykieta?
  • Gdzie szukać wiarygodnych informacji w sieci?
  • Jak tworzyć i obrabiać grafiki, dźwięki i filmy?
  • Czym są prawa autorskie?

Za wykonanie każdego wyzwania, świetlica zdobywa punkty, które może wymieniać na nagrody pomocnicze wzbogacające placówkę np.: sprzęt multimedialny, materiały plastyczne i edukacyjne.

- W świetlicy nie ma ocen, sztywnych ram lekcji, a nauka może odbywać się poprzez zabawę. Dlatego cykl zajęć z MegaMisji ma szansę dobrze wpisać się zarówno w potrzeby dzieci, rodziców, jak i nauczycieli, którzy świetlice prowadzą. – mówi Ewa Krupa, prezeska Fundacji Orange.Więcej o programie MegaMisja przeczytasz tutaj.

Polub Fundację Orange na Facebooku i bądź na bieżąco z aktualnościami programu MegaMisja.

Wyzwania w formie zabawy i gier edukacyjnych