Zaloguj się
< Powrót   Fakty o klimacie

Jaką torbę na zakupy wybrać – jednorazową papierową, plastikową, wielorazową bawełnianą, plastikową?


Odpowiedź jest prosta: taką, którą już masz, i z którą przychodzisz do sklepu. Najlepiej wielokrotnie wykorzystywać to, co już się posiada.

Wytworzenie każdego rodzaju torby to koszt dla środowiska w postaci zużytej energii i surowców.

Wszystkim torbom jednorazowym powiedz zdecydowane „nie!”. Jaka jest różnica między jednorazową torbą papierową a plastikową? Papierowa szybciej się rozłoży – plastikowej zajmie to wiele lat. Plastikowa jest też zagrożeniem dla zwierząt praz zanieczyszcza lądy i oceany. Ale wyprodukowanie każdej torby wymaga surowców i energii. Poza tym, papierowe torby, rozkładając się emitują do atmosfery metan. To gaz cieplarniany znacznie silniejszy niż dwutlenek węgla. Dlatego po zużyciu powinny konieczne trafić do recyklingu.

Czyli torba wielorazowa. Idealnie taka, którą już masz.

A jeśli absolutnie potrzebujesz nowej, wielorazowej torby? Wbrew pozorom torby bawełniane wcale nie są dobrym wyborem dla planety. Uprawa bawełny (także organicznej!), a potem produkcja tkanin, pochłania mnóstwo wody i energii oraz wymaga stosowania nawozów. Jeśli musisz, wybierz torbę z plastiku pochodzącego z recyklingu (tzw. rPET). To lekka, wytrzymała torba, zrobiona najczęściej z przetworzonych używanych plastikowych butelek.

Ale jednak najpierw sprawdź dobrze w domu – na pewno masz już niejedną wielorazową torbę. Taka torba, z czego by nie była zrobiona, to najlepszy wybór. Niech Ci dobrze służy jeszcze przez wiele lat!